Toch maar een review geschreven voor gezichtenboek:
Ik heb er nu 10.000 km op zitten. 10.000 elektrische kilometers. Tijd om er wat van te zeggen (nu ik hier toch bij een snellader sta te wachten).
Laat ik maar met het totaaloordeel beginnen: in één woord goddelijk. Dit is rijden zoals rijden bedoeld is.
Uiteraard zullen sommigen die me kennen nu al roepen: ja, maar je rijd in een niveau-2 zelfrijdende auto (dwz: in redelijke mate zelfrijdend), dus dat is niet echt rijden-rijden.
Inderdaad, op stukken die minder leuk zijn of saai (lange stukken snelweg, vreselijke files) kan ik tegen mijn auto zeggen, neem jij dat maar even van mij over, en waarschuw me wanneer het weer leuk wordt.
Wellicht zou je aan kunnen voeren dat rijden pas een gevoel van rijden geeft, indien men drie pedalen, twee hendels en een stuurrad probeert te bedienen met twee voeten en twee handen. Maar ja, er zijn ook mensen die aanvoeren dat rijden pas een gevoel van rijden geeft indien je zelf kooltjes in de vuurkast van de stoomketel moet scheppen. Maar van die mensen zijn er ook niet veel meer.
Overigens, bij dat semi-zelfrijden moet je zelf natuurlijk wel alert blijven. Ik reed een keer op een spitsstrook, en de lijnen daar zijn wat apart. En dat interpreteerde mijn auto als: 'verlaat de snelweg bij de volgende afrit', dus hij stuurde keurig de afrit op en begon af te remmen, net toen ik een mini-snicker uit zijn jasje aan het helpen was.
Maar voor de rest is het genieten. Geen geschakel meer. One-pedal-driving behoort tot de mogelijkheden (regeneratie op max), wat een luie hond als ik natuurlijk veelvuldig gebruik. Doordat ik veel minder bezig hoef te zijn met de auto zelf, merk ik ook dat ik me daardoor veel meer kan focussen op het verkeer en verkeersveiligheid (ik geef toe, het systeem heeft al twee keer ingegrepen toen het vond dat ik wel een paar erg roekeloze toeren uithaalde).
En snel rijden doet 'ie trouwens ook. Bij het verkeerslicht ben ik altijd als eerste weg (hoewel ik 'm nog wel in de sportstand zet als er een Golfje naast me staat), en de linkerbaan van de snelweg begeef ik mij nu ook vaker op.
En zuinig is 'ie ook. Verbruik schommelt ergens tussen de 7 en 6 km/kWh, afhankelijk van je rijstijl, de gemiddelde snelheid en de klimaatcontrole. Met een accucapaciteit van 28kWh is dat niet mis. Ik hoor wel eens: als 'ie nou wat meer capaciteit zou hebben. Maar voor 99% van de ritten is dit voldoende, en meer capaciteit betekent ook langer opladen (aan het stopcontact doet 'ie er de hele nacht over, aan de snellader hoogstens een half uurtje).
Een klein verbeterpuntje heb ik nog wel: dat stuur eruit, en vervangen voor iets van een stuurknuppel of joystick. Ik weet dat we er in de afgelopen eeuw aan verknocht zijn geraakt. Maar tenzij je een Suzuki Jimny of een RampRover hebt, is de kans klein dat er onder de motorkap nog een stuurstang ligt, dus waarom nog wel dat stuurwiel?
Quelle chimère est-ce donc que l'homme? Quelle nouveauté, quel monstre, quel chaos, quel sujet de contradiction, quel prodige!