Davidshadow13 schreef op dinsdag 4 juli 2023 @ 11:56:
[...]
Het probleem met veel van deze zaken is dat ze momenteel gewoon niet goedkoper kunnen....
- Wonen makkelijker / betaalbaarder maken door het goedkoop beschikbaar stellen van bouwgrond aan
projectontwikkelaars woningbouwverenigingen. Casco bouwkosten kunnen echt niet veel omlaag, waar je wat kan winnen is de grondprijs. Zo kun je toch nog een rijtjeswoning aanbieden voor +-250k.
- Woningcorporaties strakker houden in hun taakstelling, geen extra belasting meer voor hun taken (hallo verhuurdersheffing) maar juist extra budget voor moderniseren / energie transitie van de woningvooraad. Vooral focussen op het bouwen van veel kleinere woningen. 60m2 voor alleenstaande of stellen en 80-90m2 voor het standaard gezin met twee kinderen is echt voldoende. Een klein energiezuinig huis is altijd nog beter dan geen fatsoenlijk dak boven je hoofd.
Je zegt het een en onderbouwt het andere. Want juist dat is wat er nu ontbreekt, wonen is nu schaarste. Dus veel bouwen, goedkoop bouwen, grondprijs laag houden, een stukje kleinere woningen, betere isolatie voor die goedkopere woningen, gasloos en je draait aan de belangrijkste uitgaven voor de minima;
- Wonen en energie verbruik
Grond kost een overheid feitelijk niets, is nu gewoon een inkomstenbron maar iets tot woongebied verklaren kost niet echt iets. Wat kost wel wat:
- Woonrijp maken ~50 euro/m2, 75*50=4,000
- Bouw op relatief kleine percelen en relatief kleine woningen (dus bijvoorbeeld geen voortuin, alleen achtertuintje zeg 75m2 percelen (Woning 7m bij 5m, twee echte verdiepingen en een zolder, woonruimte ongeveer 80-90m2), achtertuin 8m diep.
- Bouwkosten ~2200/m2 *90=198,000
- Wat bijkomende kosten, zeg nieuwbouw huizen van 202,000
- Ik verwacht met wat schaalvoordelen dat dit zelfs nog lager kan ~180,000 ongeveer zou ik schatten.
Waarom zijn huizen, zelfs kleine nu dan zo duur. Tsja, ten eerste zitten de meeste gemeenten rond de 600-750euro/m2 en niet op kostprijs, Daarnaast zijn de meeste woningen die gebouwd worden gewoon een stapje groter. Zeg woningen met een perceeloppervlak ~150m2 en een woonoppervlak van 130m2 ongeveer.
Doe je dan het sommetje opnieuw:
750*150m2 = 112,500
2200*130 = 286,000
En het totaal is spontaan 400,000, wat we voornamelijk voorbij zien komen voor nieuwbouwwoningen.
Richt het daarnaast zo in dat er goed OV, goede fietsroutes, veel basisvoorzieningen (groen, speeltuinen, scholen, winkels, KDV etc is) dan beperkt het de noodzaak tot auto's en je hebt een heerlijke woonruimte voor mensen met wat lagere inkomens.
- Zorg dat je alleen in aanmerking komt vgl. met de vroegere premie A woningen bijvoorbeeld dus voor de werkelijke doelgroepen.
- Bouw dusdanig veel dat er meer aanbod dan vraag is naar die woningen en er zal ook een prijscorrectie volgen voor overige woningen (dit wordt de grootste uitdaging).
- Om speculatie te voorkomen zou je doorverkoop bedingen kunnen voorzien(overwaarde gaat naar de overheid en na X jaar krijg je nog steeds maar een deel van de overwaarde zoiets, en terugkoopregelingen, maar ook bijvoorbeeld huurwoningen met een soort optieregeling tot koop waarbij je huur een deel daarvan kan zijn.
- Voor kleinere gezinssamenstellingen zal een combinatie met 2 kamer appartementen enzo natuurlijk prima kunnen werken met ~50m2 appartementen enzo. Zodat er aan de onderkant van de woonmarkt gewoon veel meer aanbod is dat past bij de budgetten en de woonvraag.
Make it fool proof and someone will make a better fool.