Een eenvoudig apparaat dat een forensische kopie mogelijk maakt is een Sharkoon DriveLink. In combinatie met recovery software.
Je zou dit alleen met een gezonde schijf moeten gebruiken. Ik ken het apparaatje niet, maar geen idee hoe de foutafhandeling is dus voor data recovery zou ik het niet gebruiken.
Voor USD 2000 kun je ook speciale recovery hardware kopen zoals RapidSpar. Dat kan disks proberen te lezen die fysiek nog wel in orde zijn maar met zwakke magnetische laag.
Da's een hele goede tool voor PC reparatie bedrijven e.d. die 'laag hangend fruit' zelf willen kunnen afhandelen. In deze tool zit een enorme hoeveelheid data recovery kennis 'ingebouwd', het stelt je in staat gedrag bij fouten die optreden te configureren en het kan zelfs eenvoudige firmware tweaks en reparaties doen. Voor dat laatste connect het met de DeepSpar recovery server (de cloud) die model HDD en symptomen vergelijkt met een database en eventueel aanpassingen aan de firmware doet.
Iets als een 'zwakke magnetische laag' is natuurlijk eigenlijk een beetje onzin, het komt erop neer hoe een tool fouten afhandelt.
Er zijn ook nog data recovery diensten die data proberen te redden door het herhaaldelijk te blijven lezen. Vooral als er een hardware beschadiging is zoals een kapotte kop kan dat de schijf onherstelbaar beschadigen. Het kan de magnetische laag wegslijpen. Vandaar dat je eerst de data op waarde moet schatten en als dat voldoende hoog is, dan niet zelf gaan hobbyen en meteen naar een deskundig bedrijf zenden dat in staat is eerst onderdelen te vervangen (drive repareren) voordat ze beginnen met recovery.
Een data recovery bedrijf zal eigenlijk vooral bezig zijn met het niet of zo min mogelijk lezen van probleem-gebieden, dus eigenlijk het tegenovergestelde van herhaaldelijk blijven lezen. Een data recovery technician gebruikt tools die bij minst of geringste probleem een gebied overslaan.
Bijvoorbeeld, als het even kan zal de error recovery die is ingebouwd in een schijf zo veel mogelijk worden uitgezet. Sectors reallocaten? Nee nu even niet! Duurt lezen van sector langer dan een x aantal microseconden, dan onderbreken. Reageert een van de heads traag, dan alle data daaronder bewaren voor later, en die afhandelen na bijvoorbeeld een head-swap. Maar eerste prioriteit is altijd zo min mogelijk stress en zoveel mogelijk en zo snel mogelijk die data die zich wel laat lezen redden.
Het is hierom waarom tools die maar blijven hameren en hameren op een sector een doorn in het oog zijn van data recovery specialisten. Bijvoorbeeld iets als Spinrite dat probeert 2000 keer een sector die niet meewerkt te lezen, oftewel een dood paard slaan.
Een data recovery lab gebruikt daarvoor tools die vele male krachtiger zijn dan de eerdergenoemde RapidSpar, maar die ook een groter beroep doen op de kennis van de specialist.
Vooral als er een hardware beschadiging is zoals een kapotte kop kan dat de schijf onherstelbaar beschadigen. Het kan de magnetische laag wegslijpen. Vandaar dat je eerst de data op waarde moet schatten en als dat voldoende hoog is, dan niet zelf gaan hobbyen en meteen naar een deskundig bedrijf zenden dat in staat is eerst onderdelen te vervangen (drive repareren) voordat ze beginnen met recovery.
Hier ben ik het helemaal mee eens. In geval van fysieke schade is de kans groot dat doe-het-zelven de zaak alleen maar verslechterd. Neem ook in overweging dat data recovery goedkoper is geworden, het hoeft geen duizenden Euro's te kosten en dat een diagnose vaak gratis is. Neem als 'rule of thumb' bijvoorbeeld, is de data me meer waard dan 500 Euro, dan altijd eerst naar een betrouwbaar data recovery bedrijf sturen.