Basisgegevens:
We beschikken over zo’n (lxb) 4,8x3,20) effectief dakvlak voor de collectoren (5Mx3,45M pannen), op een paar graden na pal zuid en dakhoek 25 gaden. Dit willen we zo vol mogelijk leggen. De laatste 0,8M (bij nok) krijgt na ongeveer 14.00uur en is rond 18.00 uur in de zomer volledig in de schaduw.
Het systeem wordt voor zowel warmwater (Prio 1) als verwarming ondersteuning
We zijn met 3 personen.
Volgens eigen berekeningen zouden we 150 liter warmwater (wij hebben al een Douche WTW) verbruiken van 60 graden (royaal watergebruik en hotfill wasmachine)
Toekomstplannen:
De gasketel wordt op termijn vervangen door een warmtepomp (L/W of W/W), de buffer welke voor het centrale verwarmingssysteem op het solar systeem komt wordt later ook gebruikt voor deze warmtepomp. Deze warmtepomp moet op termijn zowel warmwater als centrale verwarming bedienen.
Gedachten:
Prioriteit is de Sanitair WarmWaterboiler verwarmen. Het opwarmen van de hygiëne boiler wordt pas gedaan vanaf een bepaald (instelbaar niveau) temperatuur niveau van SWW.
Als het SWW niet meer warmer te maken is maar er nog wel warmte valt toe te voegen aan de hygiëne boiler dan zal het systeem om schakelen naar de hygiëne boiler. Indien de retourtemperatuur van de SWW (heatpipe circuit) hoger is dan de temperatuur de bodem van de hygiëne boiler dan zal deze omgeleid worden naar het onderste spiraal.
De opbrengst van de heatpipes valt ook om te schakelen naar 100% hygiëne boiler en dan zal de SWW bijvoorbeeld met de gasketel of een doorstroomverwarmer worden verwarmd (en in de toekomst warmtepomp).
Ik ben niet bang voor mogelijk stagnatie hiervoor heb ik al een mooie oplossing gevonden voor het openhaard hout > Auguste hoeve (
http://www.augustehoeve.nl/bypass.html)
Verder wil ik op alle aansluitpunten bij de hygiëne boiler/SWW afsluiters/aftappers(per kring) tussen hebben en/of “bochtjes” om thermosyphon tegen te gaan. Deze afsluiters mogen de doorstroming niet belemmeren.
De schakel logica voor opwarmen:
Tot nu toe ga ik uit van 3/4 programma’s
Programma 1 (laat voorjaar – zomer - vroeg najaar)
Opwarmen SWW > temp + 90 graden > opwarmen hygiëne boiler
Programma 2 (laat najaar – winter? – vroeg voorjaar)
Opwarmen SWW > temp +65 graden > opwarmen hygiëne boiler
Programma 2A (laat najaar – winter? – vroeg voorjaar)
Opwarmen SWW en indien niet hoger verwarmt kan worden (bijvoorbeeld 45 graden) dan hygiëne boiler verder verwarmen.
Programma 3 (winter)
Opwarmen hygiëne boiler.
Warmtepomp boiler
Voor de SWW boiler heb ik ook gekeken naar een subsidiemogelijkheid met een warmtepomp boiler. De nadelen waarom ik deze niet denk te moeten opnemen in mijn installatie zijn:
- Spiraal van zo’n boiler zijn meestal te klein voor een warmtepomp om te verwarmen
- Systeem gaat meestal maar tot -7 graden met een slechtere COP dan een warmtepomp (al vanaf +2 graden voor zover ik nu kan zien).
Als jullie wel een optie kennen die deze beperking niet heeft dan hoor ik hier graag van.
Hoe ziet er dat dan volgens mij uit?
Ik ben benieuwd naar jullie reacties wat er beter kan