Barre73 schreef op maandag 03 februari 2014 @ 09:29:
[...]
Jij bent de baas in jouw koophuis en in jouw meterkast. En de netbeheerder is de baas over zijn eigen meter/aansluiting. Als de netbeheerder niet wil dat hij tegen de achterwand aan komt dan ben je klaar. Op zich wel interessant om te zien hoe mensen een onderscheid maken tussen het waterbedrijf, electrabeheerder en een telecompartij. De norm waar ik het hier over had is de norm ‘Meterruimten’
(NEN 2768, uitgave december 2005)en het Bouwbesluit (uitgave september2005).
Reggefiber heeft precies dezelfde rechten en plichten als een Vitens of een Liander/Enexis op dat punt. Maar veel mensen hebben dat niet door en stellen soms onrealistische eisen waar de onderaannemer dan maar in mee gaat. Beter betaald worden voor een aansluiting dan geen aansluiting.
Ik zeg niet dat dit in jouw geval opgaat maar ik heb vreemde gevallen gezien zal ik maar zeggen....
Haha, de locatie van de elektriciteits- en gasmeter heeft nooit tot discussie geleid, ik behoor niet tot de 'kapitalisten' die een huis kunnen
laten bouwen.

Die zaten er gewoon al in toen ik de sleutel kreeg. Overigens is de netbeheerder wel de baas over zijn eigen apparatuur, maar dat wil niet zeggen dat hij kan bepalen waar die apparatuur opgehangen wordt; het spaanplaat waar het spul aan moet komen is nl weer van mij...
Toen een tijdje geleden in onze wijk de wateraansluitingen bemeterd werden heeft Evides dat wél prima aangepakt. Als je niks deed kwam 'ie in de kruipruimte bij het luik, als je 'm ergens anders wilde kon dat (beperkt) geregeld worden. Ik meen me te herinneren dat hij max 5 meter verder aangebracht kon worden voor 150 euro. Een aantal wat oudere buren hebben 'm toen voor die kleine bijdrage onderin de meterkast laten aanbrengen. En in bijzondere gevallen kon ook een maatwerk oplossing gemaakt worden.
Zo kan het dus ook.
Allerhande netbeheerders doen alsof ze 'God' zijn en van alles kunnen bepalen, maar eigenaren beslissen zelf over hun eigendom. Dat heeft natuurlijk z'n grenzen, als er 3 meter glasvezel op slag ligt en ik wil de FTU in de nok van het huis gaat dat niet lukken. En het is goed verdedigbaar dat een aansluiting gemiddeld x uur werk is, gebaseerd op een standaard oplossing van meterkast of onder het raam in de woonkamer. Wanneer ik een niet-standaard oplossing wens, moet ik ook (op z'n minst een deel van) de extra kosten voor m'n rekening nemen.
Maar monteren op 1.10 meter hoogte tegen de linkerwand of op 1.10 meter hoogte tegen de achterwand van dezelfde meterkast valt m.i. binnen dezelfde scope qua inspanning van de installateur.
Ik heb naar het Bouwbesluit gekeken (kon alleen
versie 2012 vinden); de enige verwijzing naar NEN 2768 die ik met [ctrl-F] kon vinden staat in lid 3 van art. 6.9: "
Een te bouwen bouwwerk met een in artikel 6.10 bedoelde aansluiting op het distributienet voor gas heeft, voor die aansluiting, leidingdoorvoeren en een mantelbuis die voldoen aan NEN 2768." (onderstreping door mij)
Op grond van het Bouwbesluit 2012 zijn alléén die bepalingen uit NEN 2768 die betrekking hebben op de leidingdoorvoer en mantelbuis van gas wettelijk verplichtend. Alle overige bepalingen uit NEN 2768 zijn voor wat betreft het Bouwbesluit 2012 dus niet-verplichtend (lees: vrijwillig te volgen... of niet).
(welke die overige bepalingen zijn weet ik niet, had geen zin om daarvoor naar Delft te rijden; maar ze zijn iig niet dwingend voorgeschreven op grond van het Bouwbesluit)
Voor de volledigheid: wat nog wel zou kunnen is dat er een andere NEN norm van toepassing is verklaard in het Bouwbesluit (NEN 1010 ofzo) die weer verwijst naar 2768; zover heb ik echter niet door gezocht.