Tja, nu vragen jullie dingen die heel moeilijk met absolute zekerheid te beantwoorden zijn.
Met name omdat Canon op dat punt zeer karige documentatie geeft en de boel zodanig verwoord dat je het altijd op tien verschillende manier kunt lezen. Daar zijn ze echt sterren in

(bv het center AF punt van de xxxD serie is al 5 generaties exact hetzelfde. Maar bij elke camera verwoorden ze het weer compleet zodat veel mensen het anders interpreteren. Wat is een "extra precisie cross AF punt" nu een punt met extra precisie in beide richtingen of in 1 richting?)
Wat betreft het gebruiken van zowel de 5.6 cross sensor als de 2.8 cross sensor als je een 2.8 lens gebruikt.
Aangezien de 2.8 sensor 3x zo nauwkeurig is denk ik niet dat de 5.6 sensor gebruikt wordt.
Wat zou je immers met die informatie willen doen?
Stel de 2.8 sensor zegt dat het onderwerp op 2 meter staat en de 5.6 sensor roept 2,5m. Maar je weet dat die 5.6 een marge heeft van een 1m.... Wat doe je dan? Ik zou gewoon op de 2.8 sensor afgaan de de 5.6 negeren.
Dat meenement zou ik de volgende tekst:
When using an f/2.8 or brighter maximum aperture lens, the central AF point offers enhanced
cross-type sensitivity and faster detection of subjects in extreme defocus. This is achieved by adding diagonal sensors and a 2-line, zigzag configuration to the existing f/5.6 sensor already positioned in the center of the diamond.
als volgt vertalen:
Als je een f/2.8 of snellere lens gebruikt, dan levert het centrale AF punt extra cross-type gevoeligheid en sneller detectie van onderwerpen die zeer sterk out-of-focus zijn. Dit wordt bereikt door twee diagonale (2.8) sensor toe te voegen en de dubbele zigzag configuratie van de 5.6 sensors die al in het centrum zitten.
De zigzag configuratie is voor die extreme defocus en de diagonale sensors voor de extra gevoeligheid.
Het woord toevoegen is dan volgens mij niet gebruikt in de zin dat het aan de 5.6 meting wordt toegevoegd, maar dat de 2.8 sensor aan de totale sensor configuratie is toegevoegd. En daarmee zegt het dus niet of ze allebei tegelijk gebruikt worden.
Maar het blijft een vreemd tekst, want het suggereert dat de voorloper van deze camera geen 2.8 sensor had.
Het tegendeel is echter het geval. Het AF systeem van de 50D is compleet identiek aan de 40D. Bij de 40D wordt het als volgt omschreven:
The center AF point has a cross-type AF sensor sensitive to vertical and horizontal lines
at f/2.8. This is a first in an EOS camera. Previously, the central sensor for f/2.8 or better
was only vertical-line sensitive. Because the f/2.8 sensor is a diagonal, cross-type sensor,
it does not obstruct the f/5.6 sensor positioned vertically at the center.
The upper center, center, and bottom 3 horizontal-line sensitive sensors are in a 2-line,
zigzag configuration. With this double focusing system, inconsistent focusing detection
is reduced. By using the 2-line focusing sensors described above, a subject in extreme
defocus can be detected and AF control is quick and easy.
Hier wordt helemaal niet over toevoegen van sensors gesproken...
Wat betreft de dolfijn en AI servo.
Ten eerste kan de AF nauwkeurigheid heel wat beter zijn dan die 1x DOF in goede omstandigheden. Dus dat zal al wel helpen. En ik vermoed ook dat bij een bewegend voorwerp de AI servo afwijkingen minder zal maken. De camera probeert te bepalen hoe snel een voorwerp beweegt en zal (hopelijk) grote afwijkingen die door meetfouten veroorzaakt worden uitmiddelen om tot een vloeiender tracking te komen.
Overigens wil ik ook niet beweren dat het onmogelijk is goede resultaten te bereiken met een 2.8 lens en 5.6 AF punten. Anders zou Nikon ook wel eens een keer een 2.8 sensor in hun bodies hebben gebouwd. Maar ik heb nog steeds geen Nikon body gezien die dat heeft. Ze hebben wel heel veel AF sensors, maar het zijn allemaal 5.6 sensors, en meestal ook maar in 1 richting ipv crosspoints.
Tja en dan die 5DmkII. Die had ik tot nu toe nooit zo goed bestudeerd.
Een punt van die 5DmkII kan zijn dat ie geen 2.8 crosspoint heeft. Je ziet horizontaal de drie f/2.8 sensors liggen. (die dus vertikale lijnen meten) Vertikaal zitten alleen de 5.6 lijnen, die dan weer het zigzag patroon hebben voor extreme defocus.
Dit is de enige whitepaper waarin ik zie dat ze een dergelijke volgorde aangeven. (bij alle ander bodies 1DIII, 1DsIII, 40D, 50D zie je dit niet) Sterker nog, het lijkt er op dat ze de 5.6 meting met de vertikale sensors, een focus bepalen en daadwerkelijk de lens gaan focusen, en dan nog eens de meting met de horizontale sensors. Met 2.8 indien mogelijk en anders met 5.6
Dan zou je denken dat je dat moet kunnen merken met een 5DII. (Helaas heb ik niet zo'n camera, dus bij deze een oproep aan de mensen die zo'n body hebben of ze zoiets kunnen merken)
Nou wordt een 5DII niet echt voor actie fotos gekocht. Dus ik kan me voorstellen dat ze dan graag een tikkie langzamere maar mogelijk nauwkeuriger focus methode gebruiken.
Aan de andere kant zou je dan weer verwachten dat een dergelijke optie ook bij een 1DsIII kiesbaar zou zijn.
Wat ik me ook nog kan voorstellen is dat bij alle bodies het volgende gebeurd:
1 Doe een meting met de extreme defocus configuratie om vast te stellen of er sprake is van extreme defocus.
Zo nee: Doe gewoon de normale AF meting en focus de lens.
Zo ja: breng de lens in een normale defocus situatie en doe een nieuwe meting.
Het AF systeem van de 5DII wordt algemeen als nogal beperkt gezien voor de periode waarin ie uit kwam. Het kan natuurlijk zijn dat ze daarom aandacht hebben besteed aan opties die bij andere cameras helemaal niet besproken worden omdat ze veel interessantere dingen hebben om over te praten.
Wellicht dat een whitepaper van een oudere camera waarin de extreme defocus sensors een nieuwe feature waren hier meer duidelijkheid over kan geven. Maar dat zal iets voor morgen worden
Helaas ik kan niet op elke AF vraag een definitief antwoord geven