Waaruit blijkt dat wij hier in Nederland deze mensen behandelen als beesten?HEY_DUDE schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 19:28:
[...]
Behandel mensen als beesten en krijg beesten.
Je kan prima repressief zijn op de groep die overlast veroorzaakt en tegelijkertijd werken aan perspectief. Maar die boodschap gaat er hier niet in denk ik.
Als jouw computer een BSOD geeft, met een code, wat doe je dan?TheDudez schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 19:14:
[...]
Dat is niet ons probleem. Je krijgt onderdak en dan doe je zo sorry dit is op geen enkele manier goed te praten.
A: Je gooit hem uit het raam, want geen computer, geen BSOD.
B: je zoekt op wat die code betekent, waardoor hij veroorzaakt wordt, en hoe je die oorzaak wegneemt.
Waarnemen en verklaren waarom er problemen zijn, is gewoon onderdeel van probleemoplossing. Heeft geen klap met goedpraten te maken, in tegendeel, het is 1 van de eerste stappen van het probleem serieus oplossen.
Ja, je kan dit soort jeugd hun fiets afpakken, treinverbod geven, gebiedsverbod geven, en dan? Oorzaak van het probleem bestaat nog altijd.
De oorzaken zijn ontzettend duidelijk: uitzichtloosheid, niks te doen hebben, letterlijk in chaos opgegroeid. De eerste twee kunnen we "makkelijk" oplossen, en bij de derde kunnen we hulp bieden om ze op het rechte pad te houden, of weer te krijgen.
En ja, ondertussen natuurlijk ook de excessen aanpakken, op een manier die langdurig werkt Dus niet boetes uitdelen [kunnen ze toch niet betalen], maar dingen als taakstraffen. Dan zijn ze van de straat [nouja, niet letterlijk
Keiharde repressie werkt niet, het zijn oorlogsvluchtelingen, tenzij je vatbommen op hun hangplekken gaat gooien, zijn ze niet zo onder de indruk.
People as things, that’s where it starts.
Sorry, bij de 50 miljoen mag je al inleveren bij de SPMneoreJ schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 19:25:
[...]
Nou ben ik dus geen SP-stemmer, voor de duidelijkheid, maar ik dacht "hebben ze nou letterlijk in het programma staan dat er een miljairdairstax komt"? Het antwoord is nee. Wat er het dichtst bij in de buurt komt is het volgende:
[...]
Tja, nog steeds een inkoppertje dat een SP zoiets propageert, natuurlijk, maar afhankelijk van hoe je "hoger" en "lager" invult kun je hier natuurlijk nog wel wat kanten mee op.
https://www.ad.nl/politie...-van-50-miljoen~a3cba42b/
In vino veritas, in aqua sanitas
Dat is natuurlijk ook te sterk uitgedrukt, maar je ziet hier ook dat ontnemen van perspectief averechts werkt. Gaat deze groep daarom vrijuit? Nee je kan ze prima aanpakken of wat mij betreft heeft dat gedrag ook impact op de kans op een asiel hier. Maar als we nou eens mensen perspectief geven en niet mensen in een centrum parkeren zonder mogelijkheden om te werken of zinvolle dagbesteding, dan zou dat de integratie in iedergeval niet tegen werken._Bailey_ schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 19:33:
[...]
Waaruit blijkt dat wij hier in Nederland deze mensen behandelen als beesten?
Ah, ik zie het al, ik had het verkiezingsprogramma van 2023 voor m'n neus. Mijn excuses.JohanNL schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 19:41:
Sorry, bij de 50 miljoen mag je al inleveren bij de SP
https://www.ad.nl/politie...-van-50-miljoen~a3cba42b/
Dus dat idee van dat rijken ons land verlaten gaat niet op, want daar heeft men aan gedacht. Vluchten kan niet meer!Vanaf 50 miljoen bijdragen aan onze toekomst. Nederland is een land dat kansen biedt. Geen enkele miljardair of multimiljonair had zijn fortuin kunnen opbouwen zonder onze goede infrastructuur, ons sterke onderwijs, onze gezonde samenleving en het harde werk van miljoenen anderen. Dit land heeft veel gegeven. En wie het meeste heeft gekregen, heeft dan ook de plicht om toekomstige generaties net zulke kansen te bieden. Daarom voeren we de vermogensplafonds in. De allerrijksten gaan hun vermogen boven de 50 miljoen euro verplicht gebruiken om onze economie en samenleving te versterken. We investeren gezamenlijk in beter onderwijs, onderzoek, infrastructuur, zorg, politie en al die andere zaken waarmee we Nederland en Nederlanders tot de top van de wereld laten behoren. Voor de superrijken die 50 miljoen euro’s niet genoeg vinden en dreigen ons land aan haar lot over te laten door met de buit te vertrekken, voeren we een vertrekbelasting in. Daarmee kan het geld dat ze dankzij onze sterke samenleving hebben verdiend niet verloren gaan in belastingparadijzen. Zo kunnen we investeren in de kansen van de volgende generatie, zodat ook zij kunnen bouwen aan een toekomst in een land dat voor iedereen werkt.
Als iemand die noch 50 miljoen te makken heeft, noch van plan is ooit 50 miljoen te makken te hebben, heb ik eerlijk gezegd geen sterke mening over dit plan. Ik zou 50 miljoen zelf niet op kunnen maken, en ik heb te weinig emotie bij zulke hopen geld om te gaan kwaken over rechtvaardigheid en wat al niet.
Dat raakt kant noch wal. Niet "dat slaat kant noch wal". Wel "dat slaat als een tang op een varken".
*knip* reactie op mbr'ed post.
Dan vraag ik me af hoe diep je hebt mogen kijken in de onderlaag van de bevolking met kaasroots, want daar zit nogal wat volk tussen met denkbeelden die net zo botsen met "onze" waarden hoor.*knip*.
Bovendien zijn dat vaak Christelijke mensen. Is dat dan niet erg in een land waarin iedereen z'n eigen geloof of het gebrek daaraan moet kunnen belijden? Er is nu een half land vol met mensen die bijbehorend extremistisch gedachtengoed aanhangen en een land omver aan het werpen zijn. Is dat minder erg?
Yes, maar mijn punt is dus ook dat onze kernwaarden als kaaslanders helemaal niet binnen een vaste religie lijken te liggen. Dat is er ook later maar ergens bij gekomen. Dus waarom dan toch dat bashen van specifieke groepen?Het punt is dus niet of er overal rotte appels zijn – die zijn er altijd – maar of we onze grondrechten en kernwaarden stevig genoeg verdedigen tegen stromingen die ze ondermijnen. Dáár verwacht ik een duidelijk en krachtig antwoord van de overheid op. Het één sluit de ander niet uit.
*knip* s.v.p. niet de zwarte piet discussie starten.
Maar dit voegt wel een hoop ruis toe aan de discussie: het blijft namelijk een pleister als je mensen gaat uitzetten of op andere manieren "terug" slecht gaat behandelen en dat is exact wat de rechtse partijen tot nu toe te bieden hebben.
Los het probleem op. Niet het gevolg.
[ Voor 27% gewijzigd door defiant op 03-09-2025 20:52 ]
Dat zit wel Schnorr.
Die wetgeving met vertrekbelasting is natuurlijk niet binnen een dag ingevoerd. En ik kan je verzekeren dat voordat die wet ingaat iedereen die meer vermogend is en dat wil het land al heeft verlaten. De eerste partijen die je daarbij gaan helpen hebben alvast een website opgetuigd.
Nog niet in een jaar, zelfs, getuigende die website:Dennis schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 20:11:
Die wetgeving met vertrekbelasting is natuurlijk niet binnen een dag ingevoerd.
Iets met soep en de temperatuur daarvan... Tenzij de SP een onverwachte monsterzege behaalt denk ik echter toch dat het met al die voorsorterende emigraties wel mee gaat vallen.De Tweede Kamer plant om in het najaar van 2024 een nieuw beleid in te voeren. Hoewel er nog geen concrete wetsvoorstellen zijn opgesteld, zijn de plannen in ontwikkeling en wordt verwacht dat deze snel zullen worden geïmplementeerd.
Maar waar kun je als echt rijke nog heen? Zij weten het:En ik kan je verzekeren dat voordat die wet ingaat iedereen die meer vermogend is en dat wil het land al heeft verlaten. De eerste partijen die je daarbij gaan helpen hebben alvast een website opgetuigd.
Gezellig met je vermogen in een fraaie villa aan de kust. Zonder uitzicht op de sloppenwijken natuurlijk, die liggen achter je, maar met een stevig hekwerk en bewakers. En in het weekend toch het Nederlandse voetbal weer op. Het leven is zo slecht nog niet.Wij, MigratieMeesters zijn gespecialiseerd in het effectief begeleiden bij het aanvragen van een verblijfsvergunning in Latijns-Amerika.
Dat raakt kant noch wal. Niet "dat slaat kant noch wal". Wel "dat slaat als een tang op een varken".
https://www.migratiemeesters.com/over-onsDennis schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 20:11:
De eerste partijen die je daarbij gaan helpen hebben alvast een website opgetuigd.
Ik heb zomaar het vermoeden, mede dankzij de lege agenda, dat dit hosselende heerschap dat net het fenomeen dat "school" heet achter zich gelaten heeft niet heel serieus te nemen isxx is van jongs af aan een gepassioneerde ondernemer met uitgebreide ervaring in NFTs en crypto. Eind 2022 raakte hij steeds meer geïnteresseerd in Latijns-Amerika en ontdekte hij de voordelen ten opzichte van Nederland. Inmiddels woont Julien al 2 jaar in Paraguay, waar hij anderen persoonlijk helpt bij het verkrijgen van een verblijfsvergunning en het succesvol vestigen in Latijns-Amerika.
En zeker niet als deskundigen met een aanzienlijk vermogen.
[ Voor 3% gewijzigd door Stukfruit op 31-08-2025 20:26 ]
Dat zit wel Schnorr.
*knip* s.v.p. geen zwarte piet discussie en geen onderbouwing.
[ Voor 81% gewijzigd door defiant op 31-08-2025 23:12 ]
ach laat maar
[ Voor 95% gewijzigd door Ryur op 31-08-2025 20:51 ]
Wat een gedoe over de HRA.
We kunnen dat toch gewoons stapsgewijs afschaffen? Gewoon elk jaar 2% minder, ben je in 18 jaar klaar.
Alternatief is dat we er over 18 jaar nog steeds over aan het bakkeleien zijn.
We kunnen dat toch gewoons stapsgewijs afschaffen? Gewoon elk jaar 2% minder, ben je in 18 jaar klaar.
Alternatief is dat we er over 18 jaar nog steeds over aan het bakkeleien zijn.
N=1 ervaringenRyur schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 20:50:
[...]
Dat zou ik best kunnen, en dan is het resultaat het tegenovergestelde van wat jij verwacht!
In deze regio zijn de islamitische vrienden juist enorm verwesterd en zouden er geen problemen mee hebben.
Daarentegen woon ik vlakbij een enclave van de Bijbelbelt en daar heb ik enorm veel last van gehad! Ben meerdere keren door "Christenen" gepest & in elkaar geslagen doordat ik in de middelbare school aan het experimenteren was met mijn seksualiteit!
Weet je welke aflevering van South Park niet meer online staat? Juist, degene waarin Mohammed te zien is. En dat uit een conservatief christelijk Amerika.
Ken jij een Nederlandse cabaretier die grappen over Mohammed maakt? Ik niet. Legio voorbeelden van Jezus grappen.
Zo zijn er zo veel voorbeelden. Jij en ik weten allebei dat vrijheid van meningsuiting en grappen en dergelijke in zeer beperkte mate toegestaan zijn wanneer het om moslims gaat. Iets met de Verlichting en het ontbreken ervan.
Ah, een alternatief! Dank, we hebben meer mensen nodig die niet halsstarrig vast blijven houden aan eenrichtingsdenken. Ik denk dat er in de Tweede Kamer voor dit alternatief een grote meerderheid te vinden is!FreakNL schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 20:50:
Alternatief is dat we er over 18 jaar nog steeds over aan het bakkeleien zijn.
offtopic:
OK, tijd om weer wat leuks te gaan doen, het cynisme druipt er weer iets te hard vanaf nu.
OK, tijd om weer wat leuks te gaan doen, het cynisme druipt er weer iets te hard vanaf nu.
Dat raakt kant noch wal. Niet "dat slaat kant noch wal". Wel "dat slaat als een tang op een varken".
Maar nog even over die vertrekbelasting. Kunnen we niet een systeem optuigen zoals in Amerika, waarbij je belastingplichtig blijft zolang je de Amerikaanse nationaliteit hebt? Ik vind overigens wel dat daar veel nadelen aan zitten, maar het geeft wel duidelijkheid.
Dan kun je natuurlijk alsnog emigreren, maar dan moet je belasting blijven betalen (of je nationaliteit opgeven, maar dat heeft natuurlijk ook nogal wat consequenties).
Dan kun je natuurlijk alsnog emigreren, maar dan moet je belasting blijven betalen (of je nationaliteit opgeven, maar dat heeft natuurlijk ook nogal wat consequenties).
*knip* reactie op mbr'ed post.
[ Voor 97% gewijzigd door defiant op 31-08-2025 23:13 ]
Dat zit wel Schnorr.
Ja idd want als de snelste route naar een permanente oplossing rechtdoor is , dan is het heel normaal om een detour te nemen .MneoreJ schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 18:05:
[...]
Dit is de drogreden van de perfecte oplossing: als een maatregel iets niet 100% oplost, is het een slechte maatregel waar we ons niet mee onledig moeten houden. Dat de HRA afschaffen het woningtekort niet gaat oplossen is evident. Dat de HRA niet bijdraagt aan een gezonde woningmarkt ook.
Het is linksom of rechtsom niet praktisch om dingen op de langere baan te gaan schuiven "als we eerst maar eens het woningprobleem opgelost hebben", want dat duurt nog wel even.
Tuurlijk helpen alle kleine beetjes . Maar dit probleem , en dat is het tekort van huizen , heeft meer dan kleine beetjes nodig .
Maak dan de juiste keuzes . Bouw de HRA af, los het net probleem op, los het stikstof probleem op. Laat voor mij part de staatsschuld groeien en gebruik dat allemaal om te zorgen dat er grond gekocht kan worden voor die prijs dat ontwikkelaars weer willen, en de coöperaties weer sociale woningen kunnen laten bouwen .
Maar ja , de HRA en en nivelleren bekt lekker want er kan naar mensen gewezen worden .
Hak dan meteen alle knoppen door .
[ Voor 20% gewijzigd door backupdevice op 31-08-2025 21:56 ]
"This is it....This is it " | Gianpiero Lambiase | Lap 54 12-12-2021
Ik denk niet dat je iemand hier iets nieuws vertelt. De mensen in de politiek trouwens ook niet, alleen doen die verder bitter weinig op kabinetten laten klappen na, dus ja.backupdevice schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 21:51:
Ja idd want als de snelste route naar een permanente oplossing rechtdoor is , dan is het heel normaal om een detour te nemen .
Tuurlijk helpen alle kleine beetjes . Maar dit probleem , en dat is het tekort van huizen , heeft meer dan kleine beetjes nodig .
Het is inderdaad niet of-of maar en-en. Maar sommige dingen zijn nu eenmaal veel makkelijker geregeld dan anderen (in uitvoering dan, niet per se in weerstand wegnemen). De HRA is vooral een papieren maatregel en er zijn al voldoende onderzoeken naar gedaan, daar is echt niet meer veel werk voor nodig. Stikstof afbouwen, het net verzwaren (met bijbehorend blik specialisten om het werk daadwerkelijk uit te voeren) en de trekkers trotseren en boeren uitkopen zijn allemaal wat uitdagender. Dat laat onverlet dat dat allemaal ook moet gebeuren. Maar we kunnen geen ijzer met handen breken -- alleen al de netproblemen bijvoorbeeld gaan domweg jaren duren omdat we het zo lang hebben laten versloffen, maakt niet uit of je vandaag hoog of laag springt.
Dit is een onzinnige frame. Het heeft niks met "nivelleren" te maken en de HRA is puur een belastingtechnische greep, het is niet alsof huizenbezitters hier "schuld" aan hebben. De enige mensen waarnaar gewezen moet worden zijn onze dubbel demissionaire volksvertegenwoordigers.Maar ja , de HRA en en nivelleren benut lekker want er kan naar mensen gewezen worden .
Wederom, doen alsof het afschaffen van de HRA andere maatregelen in de weg zou staan of vertragen is flauwekul. Dat is nou net het mooie van een regering, als we tenminste een goed functionerende zouden hebben: meerdere ministeries en mensen die aan meerdere dingen tegelijk kunnen werken.
Dat raakt kant noch wal. Niet "dat slaat kant noch wal". Wel "dat slaat als een tang op een varken".
De enige reden dat FATCA werkt is dat de Amerikaanse regering een lange arm heeft. Overal ter wereld moeten banken nu meewerken met de Amerikaanse fiscus om hun staatsburgers te achtervolgen.Dennis schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 21:01:
Maar nog even over die vertrekbelasting. Kunnen we niet een systeem optuigen zoals in Amerika, waarbij je belastingplichtig blijft zolang je de Amerikaanse nationaliteit hebt? Ik vind overigens wel dat daar veel nadelen aan zitten, maar het geeft wel duidelijkheid.
Dat is ook flauwekul en dat zeg ik ook niet . Ik zeg dat de afschaf alleen niks gaat oplossen wat dringend opgelost moet worden.MneoreJ schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 22:07:
[...]
Wederom, doen alsof het afschaffen van de HRA andere maatregelen in de weg zou staan of vertragen is flauwekul.
Lijkt mij het doel toch, voor de toekomstige generaties het huizen probleem oplossen ?
[ Voor 11% gewijzigd door backupdevice op 31-08-2025 22:11 ]
"This is it....This is it " | Gianpiero Lambiase | Lap 54 12-12-2021
Het tragische is dat het geen zak uitmaakt hoe dringend het probleem is omdat het oplossen domweg niet snel kan. Dat komt omdat we de problemen (meervoud) jarenlang opgestapeld en vooruitgeschoven hebben en daar nu de wrange vruchten van plukken. Morgen kan het kabinet met een stapel daadkrachtige maatregelen komen en dan duurt het nog steeds jaren voor we op het gewenste niveau huizen zitten.backupdevice schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 22:11:
Dat is ook flauwekul en dat zeg ik ook niet . Ik zeg dat de afschaf alleen niks gaat oplossen wat dringend opgelost moet worden.
Lijkt mij het doel toch, voor de toekomstige generaties het huizen probleem oplossen ?
Maar oh nee, wacht, het kabinet kan dat morgen helemaal niet, want demissionair.
Dat raakt kant noch wal. Niet "dat slaat kant noch wal". Wel "dat slaat als een tang op een varken".
"When I am weaker than you I ask you for freedom because that is according to your principles; when I am stronger than you I take away your freedom because that is according to my principles"- Frank Herbert
Staatsschuld laten groeien zorgt weer voor meer inflatie. En wie heeft daar het meest last van? Juist de mindere bedeelde mensen want die zijn het meeste kwijt aan voedsel.backupdevice schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 21:51:
[...]
Ja idd want als de snelste route naar een permanente oplossing rechtdoor is , dan is het heel normaal om een detour te nemen .
Tuurlijk helpen alle kleine beetjes . Maar dit probleem , en dat is het tekort van huizen , heeft meer dan kleine beetjes nodig .
Maak dan de juiste keuzes . Bouw de HRA af, los het net probleem op, los het stikstof probleem op. Laat voor mij part de staatsschuld groeien en gebruik dat allemaal om te zorgen dat er grond gekocht kan worden voor die prijs dat ontwikkelaars weer willen, en de coöperaties weer sociale woningen kunnen laten bouwen .
Maar ja , de HRA en en nivelleren bekt lekker want er kan naar mensen gewezen worden .
Hak dan meteen alle knoppen door .

bron staatsschuld laten groeien zorg voor meer inflatie: Edin Mujagic
Edin Mujagić is een Nederlands econoom, publicist en spreker. Hij studeerde monetaire economie aan de Universiteit van Tilburg bij Sylvester Eijffinger.
http://youtube.com/watch?v=SwPusQDH1Q0&t=
https://www.bnr.nl/column...huld-kent-zo-zijn-grenzen
Je zal moeten zorgen dat je als overheid minder uitgeeft of meer binnenkomt. Liefst minder uitgeeft uiteraard.
Ik snap echt niet dat mensen voor meer staatsschulden zijn. Je ziet overall op de reclame pas op lenen kost geld!
[ Voor 25% gewijzigd door TheDudez op 01-09-2025 07:24 ]
Als ik het wel heb vindt Schoof het kabinet nog steeds missionair wat betreft "de zorgen van de mensen" 🙈 .MneoreJ schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 22:45:
[...]
Maar oh nee, wacht, het kabinet kan dat morgen helemaal niet, want demissionair.Tja.
💶 Wil je in een vrije democratie blijven wonen? Betaal dan voor nieuws. 📰
❌ ceterum censeo contra factiones ad dextrum extremum esse pugnandum. 🙅🏻♂️
Hoe gaan we dat doen als de kosten van de vergrijzing fors zullen stijgen en de inkomsten van belasting op arbeid zullen dalen vanwege de vergrijzing?TheDudez schreef op maandag 1 september 2025 @ 07:08:
[...]
Staatsschuld laten groeien zorgt weer voor meer inflatie. En wie heeft daar het meest last van? Juist de mindere bedeelde mensen want die zijn het meeste kwijt aan voedsel.bron https://nos.nl/artikel/24...inkomens-hardst-getroffen
bron staatsschuld laten groeien zorg voor meer inflatie: Edin Mujagic
Edin Mujagić is een Nederlands econoom, publicist en spreker. Hij studeerde monetaire economie aan de Universiteit van Tilburg bij Sylvester Eijffinger.
http://youtube.com/watch?v=SwPusQDH1Q0&t=
https://www.bnr.nl/column...huld-kent-zo-zijn-grenzen
Je zal moeten zorgen dat je als overheid minder uitgeeft of meer binnenkomt. Liefst minder uitgeeft uiteraard.
Ik snap echt niet dat mensen voor meer staatsschulden zijn. Je ziet overall op de reclame pas op lenen kost geld!
Dat is inderdaad zeer lastig. Er komt gewoon echt een enorm probleem aan. Maar het wordt nog erger als je de staatsschuld laat oplopen. Je zal minder moeten uitgeven. Oftewel bezuinigen. Waarschijnlijk zullen ze dat doen door de leeftijd van de AOW te verhogen.spijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 07:48:
[...]
Hoe gaan we dat doen als de kosten van de vergrijzing fors zullen stijgen en de inkomsten van belasting op arbeid zullen dalen vanwege de vergrijzing?
[ Voor 6% gewijzigd door TheDudez op 01-09-2025 07:58 ]
Nog meer omhoog? Zitten werkgevers daar op te wachten? Zorgt dat niet voor meer ongelijkheid tussen de hoge en de lage inkomens? Zorgt dat niet meer voor een hogere uitgave van de ziektewet en WIA? De grootste groep arbeidsongeschikten zit in de 60+ groep?TheDudez schreef op maandag 1 september 2025 @ 07:56:
[...]
Dat is inderdaad zeer lastig. Er komt gewoon echt een enorm probleem aan. Maar het wordt nog erger als je de staatsschuld laat oplopen. Je zal minder moeten uitgeven. Oftewel bezuinigen. Waarschijnlijk zullen ze dat doen door de leeftijd van de AOW te verhogen.
Wat ik weet is dat 1) mensen enorm aan het sparen zijn, zeker 30+ spaart voor de oude dag, de mensen die op hun 30e een koopwoning gekocht hebben zijn met 60 hypotheek vrij, wat betekend een enorme drop in de maandelijkse vaste lasten, betekend meer sparen, betekend eerder stoppen met werken.
Als je ziet wat de HRA discussie teweeg brengt, bedenk dat wat de nog hogere AOW leeftijd zal betekenen. Bedenk dat de minder bedeelden een zeer kleine groep is die qua stemmen weinig kunnen inbrengen, de werkenden en de Babyboomgeneratie is een veel sterkere groep stemmers, een nog hogere AOW betekend politieke zelfmoord.
Ik ben er ook geen voorstander van maar hoe wil je het dan oplossen? Het is nu all vrij hoog ik moet all tot mijn 69... Politieke partijen willen alleen maar meer geld uitgeven. Zodat ze kiezers kunne paaien op korte termijn maar je moet juist minder geld uitgeven.spijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:06:
[...]
Nog meer omhoog? Zitten werkgevers daar op te wachten? Zorgt dat niet voor meer ongelijkheid tussen de hoge en de lage inkomens? Zorgt dat niet meer voor een hogere uitgave van de ziektewet en WIA? De grootste groep arbeidsongeschikten zit in de 60+ groep?
Wat ik weet is dat 1) mensen enorm aan het sparen zijn, zeker 30+ spaart voor de oude dag, de mensen die op hun 30e een koopwoning gekocht hebben zijn met 60 hypotheek vrij, wat betekend een enorme drop in de maandelijkse vaste lasten, betekend meer sparen, betekend eerder stoppen met werken.
Als je ziet wat de HRA discussie teweeg brengt, bedenk dat wat de nog hogere AOW leeftijd zal betekenen. Bedenk dat de minder bedeelden een zeer kleine groep is die qua stemmen weinig kunnen inbrengen, de werkenden en de Babyboomgeneratie is een veel sterkere groep stemmers, een nog hogere AOW betekend politieke zelfmoord.
Nogal mosterd na de maaltijd maar het blijft bijzonder tragisch dat we zo'n voorspelbare ontwikkeling niet goed hebben willen aanpakken waardoor keuzes effectief steeds maar weer naar de toekomst wordt geduwd en daarmee ook de impact effectief directer / groter wordt door het gebrek aan handelen.spijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 07:48:
[...]
Hoe gaan we dat doen als de kosten van de vergrijzing fors zullen stijgen en de inkomsten van belasting op arbeid zullen dalen vanwege de vergrijzing?
Voor de AOW kan je de vraag stellen in hoeverre die rek er nog is en welke groepen je daarmee raakt. Je kan de discussie over zware beroepen weer heropenen met ditto impact op andere kostenposten. Laat staan dat sommige groepen wel potentieel ruimte kunnen vinden om eerder af te bouwen en andere weer niet ( complexiteit die nu ook al speelt overigens maar met een langere horizon zal dat er niet minder om worden ).TheDudez schreef op maandag 1 september 2025 @ 07:56:
[...]
Dat is inderdaad zeer lastig. Er komt gewoon echt een enorm probleem aan. Maar het wordt nog erger als je de staatsschuld laat oplopen. Je zal minder moeten uitgeven. Oftewel bezuinigen. Waarschijnlijk zullen ze dat doen door de leeftijd van de AOW te verhogen.
Waar zeker wel eens naar gekeken mag worden is de kosten/baten van diverse uitvoeringsinstanties. Wellicht helpt een investering in het versimpelen van ons belastingstelsel in het beperken van de kosten van de uitvoerings/controleorganisaties doordat een deel van de complexiteit wegvalt. Minder uitgeven klinkt als een gemakkelijke oplossing maar het staat en valt met je hetgeen je wil invullen / bereiken als overheid. Minder doen met minder is niet heel complex, hetzelfde doen met minder is al vaak genoeg lastig gebleken ( en dan niet te vergeten dat de bezuiniging op het ene domein een invloed op het andere overheidsdomein kan hebben ( zie ggz vs politie )
Ik ben het helemaal met je eens het moet inderdaad minder complex worden. Waardoor je minder mensen bij de overheid nodig hebt. De overheid moet krimpen en de mensen in het bedrijfsleven moet stijgen want die brengen geld in het laatje. En mensen bij de overheid die kosten geld.Napo schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:10:
[...]
Nogal mosterd na de maaltijd maar het blijft bijzonder tragisch dat we zo'n voorspelbare ontwikkeling niet goed hebben willen aanpakken waardoor keuzes effectief steeds maar weer naar de toekomst wordt geduwd en daarmee ook de impact effectief directer / groter wordt door het gebrek aan handelen.
[...]
Voor de AOW kan je de vraag stellen in hoeverre die rek er nog is en welke groepen je daarmee raakt. Je kan de discussie over zware beroepen weer heropenen met ditto impact op andere kostenposten. Laat staan dat sommige groepen wel potentieel ruimte kunnen vinden om eerder af te bouwen en andere weer niet ( complexiteit die nu ook al speelt overigens maar met een langere horizon zal dat er niet minder om worden ).
Waar zeker wel eens naar gekeken mag worden is de kosten/baten van diverse uitvoeringsinstanties. Wellicht helpt een investering in het versimpelen van ons belastingstelsel in het beperken van de kosten van de uitvoerings/controleorganisaties doordat een deel van de complexiteit wegvalt. Minder uitgeven klinkt als een gemakkelijke oplossing maar het staat en valt met je hetgeen je wil invullen / bereiken als overheid. Minder doen met minder is niet heel complex, hetzelfde doen met minder is al vaak genoeg lastig gebleken ( en dan niet te vergeten dat de bezuiniging op het ene domein een invloed op het andere overheidsdomein kan hebben ( zie ggz vs politie )
Onder Rutte zijn de uitgave fors verminderd en de staatschuld fors gedaald. Daarnaast, het is of, maar hoe hoog de inflatie zal worden in de nabije toekomst want gezien de personeelstekorten alleen maar groter gaat worden zullen de lonen ook mee gaan stijgen. We ontkomen niet aan een flinke inflatiegolf.TheDudez schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:10:
[...]
Ik ben er ook geen voorstander van maar hoe wil je het dan oplossen? Het is nu all vrij hoog ik moet all tot mijn 69... Politieke partijen willen alleen maar meer geld uitgeven. Zodat ze kiezers kunne paaien op korte termijn maar je moet juist minder geld uitgeven.
De rek is er nu wel een beetje uit kwa enorme loonstijging. Het kan ook niet blijven stijgen. Als de lonen te hoog worden gaan bedrijven naar andere landen of outsource ze een deel. Het wordt inderdaad erg lastig.spijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:14:
[...]
Onder Rutte zijn de uitgave fors verminderd en de staatschuld fors gedaald. Daarnaast, het is of, maar hoe hoog de inflatie zal worden in de nabije toekomst want gezien de personeelstekorten alleen maar groter gaat worden zullen de lonen ook mee gaan stijgen. We ontkomen niet aan een flinke inflatiegolf.
Dat is mijn klacht dus ook jegens de vergrijzing, we zagen dit al decennia geleden al aankomen, maar adequate maatregels invoeren, ho maar.Napo schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:10:
[...]
Nogal mosterd na de maaltijd maar het blijft bijzonder tragisch dat we zo'n voorspelbare ontwikkeling niet goed hebben willen aanpakken waardoor keuzes effectief steeds maar weer naar de toekomst wordt geduwd en daarmee ook de impact effectief directer / groter wordt door het gebrek aan handelen.
Totale schuld wellicht. Maar niet het begrotingstekort, dat vertoont nog altid een zorgelijke (opwaartse) trend. Alleen onder Rutte-III (minus de corona-jaren) liep dat terug. Onder Rutte-II en Rutte-IV liep het begrotingstekort ook weer flink op.spijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:14:
[...]
Onder Rutte zijn de uitgave fors verminderd en de staatschuld fors gedaald.
Zie het grafiekje op https://www.dnb.nl/actuel...ukken/overheidsfinancien/
Wel liep het tekort onder Wilders-1 (met Schoof als frontman) wel héél erg snel op, Rutte is ook niet schoon van blaam op dit vlak, ook hij liet het dus oplopen.
Virussen? Scan ze hier!
Of harder afdwingen belasting te betalen in het land waar het geld verdiend wordt. En niet af te romen naar de Kaaimaneilanden of dergelijke via "licentiekosten" of andere boekhoudkundige trucjes.Dennis schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 21:01:
Maar nog even over die vertrekbelasting. Kunnen we niet een systeem optuigen zoals in Amerika, waarbij je belastingplichtig blijft zolang je de Amerikaanse nationaliteit hebt? Ik vind overigens wel dat daar veel nadelen aan zitten, maar het geeft wel duidelijkheid.
Dan kun je natuurlijk alsnog emigreren, maar dan moet je belasting blijven betalen (of je nationaliteit opgeven, maar dat heeft natuurlijk ook nogal wat consequenties).
Dat is dus ook precies de reden dat de SP het een goed idee vind. Aangenomen dat iedereen zich kan bedenken dat 50 miljoen voor 99,5% buiten bereik is en zal blijven.MneoreJ schreef op zondag 31 augustus 2025 @ 19:50:
Als iemand die noch 50 miljoen te makken heeft, noch van plan is ooit 50 miljoen te makken te hebben, heb ik eerlijk gezegd geen sterke mening over dit plan. Ik zou 50 miljoen zelf niet op kunnen maken, en ik heb te weinig emotie bij zulke hopen geld om te gaan kwaken over rechtvaardigheid en wat al niet.
Ik vind het ook geen slechte. 50 miljoen is namelijk ook buiten bereik voor de gemiddelde ondernemer / mkb'er en bijv. boeren.
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Klopt. Ik ben benieuwd wie er nu echt iets mee gaat doen. Ik zie geen enkele partij het hier echt over hebben. Nederlandse economie stagneert: 11 van 13 indicatoren onder druk https://www.wonen360.nl/a...3-indicatoren-onder-druk/spijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:20:
[...]
Dat is mijn klacht dus ook jegens de vergrijzing, we zagen dit al decennia geleden al aankomen, maar adequate maatregels invoeren, ho maar.
Er zit een verre parallel in de discussie over de erfbelasting en zie hoe men daar reageert. Om welke reden dan ook lijkt er een grote groep te zijn die zo min mogelijk impact op vermogen ( of de doorgave daarvan ) wil zelfs als het een netto negatieve impact op zij zelf hebben ( wat er is potentieel een kans dat ze daar aanspraak op gaan maken dan wel dat ze het niet 'eerlijk' vinden ).DropjesLover schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:23:
[...]
Dat is dus ook precies de reden dat de SP het een goed idee vind. Aangenomen dat iedereen zich kan bedenken dat 50 miljoen voor 99,5% buiten bereik is en zal blijven.
Ik vind het ook geen slechte. 50 miljoen is namelijk ook buiten bereik voor de gemiddelde ondernemer / mkb'er en bijv. boeren.
De grens is natuurlijk arbitrair, gaat er niet komen, maar kan wel een startpunt van enige discussie zijn.
Dat geld enkel voor de handjes en het al laagbetaalde werk. Nederland heeft een kenniseconomie en juist dat werk is lastig naar het buitenland te brengen. Wij spreken zeer goed Engels, en hebben een goed opgeleide bevolking, meer dan de helft onder de 45 is hoog opgeleid. Bedrijven en overheden zijn in Nederland hard bezig met automatisering en robotisering van processen.TheDudez schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:18:
[...]
De rek is er nu wel een beetje uit kwa enorme loonstijging. Het kan ook niet blijven stijgen. Als de lonen te hoog worden gaan bedrijven naar andere landen of outsource ze een deel. Het wordt inderdaad erg lastig.
Ja dat klopt. Laaggeschoold werk gaat het nog zwaarder krijgen. Op een aantal beroepen na zoals een Loodgieter bijvoorbeeld Maar ook in het hoge niveau zal er wat minder werk zijn wat makkelijk is te automatiseren. De aankomende jaren zullen we het gaan zien één ding is zeker op werk gebied gaat het enorm veranderen.spijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:36:
[...]
Dat geld enkel voor de handjes en het al laagbetaalde werk. Nederland heeft een kenniseconomie en juist dat werk is lastig naar het buitenland te brengen. Wij spreken zeer goed Engels, en hebben een goed opgeleide bevolking, meer dan de helft onder de 45 is hoog opgeleid. Bedrijven en overheden zijn in Nederland hard bezig met automatisering en robotisering van processen.
[ Voor 6% gewijzigd door TheDudez op 01-09-2025 08:43 ]
De schuld zal enkel stijgen door de vergrijzing omdat de kosten van de vergrijzing stijgen en de belastinginkomsten uit arbeid lager zullen worden doordat de beroepsbevolking zal krimpen. We mogen van geluk spreken dat wij een kenniseconomie hebben en High Tech en de IT sector groot is mede dankzij ASML, dat heeft een dempend effect.wildhagen schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:23:
[...]
Totale schuld wellicht. Maar niet het begrotingstekort, dat vertoont nog altid een zorgelijke (opwaartse) trend. Alleen onder Rutte-III (minus de corona-jaren) liep dat terug. Onder Rutte-II en Rutte-IV liep het begrotingstekort ook weer flink op.
Zie het grafiekje op https://www.dnb.nl/actuel...ukken/overheidsfinancien/
Wel liep het tekort onder Wilders-1 (met Schoof als frontman) wel héél erg snel op, Rutte is ook niet schoon van blaam op dit vlak, ook hij liet het dus oplopen.
De vraag is of een hogere staatschuld erg is als we de erfbelasting fors laten stijgen en die gelden gebruiken om later de staatschuld te laten krimpen, maar dat vraagt een lange termijnsvisie.
Je gaat er aan voorbij dat de overheid niet zo groot en complex is geworden omdat men graag een grote en complexe overheid wilde.TheDudez schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:14:
[...]
Ik ben het helemaal met je eens het moet inderdaad minder complex worden. Waardoor je minder mensen bij de overheid nodig hebt. De overheid moet krimpen en de mensen in het bedrijfsleven moet stijgen want die brengen geld in het laatje. En mensen bij de overheid die kosten geld.
Die is ontstaan om te kunnen reageren, voorzien of steunen van elke kleine groep die door andere maatregelen buiten de boot zou vallen.
De huursubsidie (vanaf 2006 huurtoeslag geheten) is al van 1970.
De zorgtoeslag is van 2005, ingevoerd bij de overgang van ziekenfonds naar het huidige zorgsysteem. Echter, het ziekenfonds was immers ook al flink betaald/gesubsidieerd door de overheid.
En zo nog wel meer toeslagen.
Het verschil is, waar ik denk dat veel te halen is, is dat de toeslagen op de 18 miljoen burgers zijn, waar de subsidies van destijds op enkele honderden bedrijven waren.
Daarmee wordt de administratie en verantwoordelijkheid en mogelijke fouten, en de gevolgen van een fout, in plaats van bij enkele honderden bedrijven, bij enkele miljoenen neergelegd. Ja lekker, die bedrijven hoeven minder administratie bij te houden. Maar aan de overheidskant is er fors meer nodig, en enkele miljoenen maken (in absolute aantallen) vaker een foutje...
Vergeet ook niet onder wie dit soort regelingen / systeemveranderingen ingezet zijn. Allemaal rechts liberaal
Maar subsidie is een vies woord bij rechts natuurlijk
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Tenzij je de erfbelasting gigantisch wilt laten toenemen denk ik dat de verhoudingen scheef gaan zijn. De inkomsten uit erfbelasting zijn amper anderhalf miljard op jaarbasis klik terwijl we aan puur de rente op onze schuld al 8 miljard betalen. Wil je die schuld een beetje binnen de perken houden dan zul je dus nog veel scherpere keuzes moeten maken.spijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:45:
De vraag is of een hogere staatschuld erg is als we de erfbelasting fors laten stijgen en die gelden gebruiken om later de staatschuld te laten krimpen, maar dat vraagt een lange termijnsvisie.
Ondertussen gaan de AOW-uitgaven wel omhoog, en brengen de gepensioneerden geen/weinig geld in het laatje.
[ Voor 21% gewijzigd door FreezeXJ op 01-09-2025 08:59 ]
"It needs but one foe to breed a war, not two, master Warden. And those who have not swords can still die upon them" - Eowyn
*knip* commentaar op moderatie kan per DM met de desbetreffende mod
[ Voor 96% gewijzigd door polthemol op 01-09-2025 09:50 ]
Nee want de oorsprong van huurtoeslag is zeer ontopic voor de politiek. De multiculturele samenleving is dat niet. Het is niet alsof de grootste politieke partij van Nederland zich hier voornamelijk mee bezig houdt.
[ Voor 7% gewijzigd door polthemol op 01-09-2025 09:53 ]
Dit horen we natuurlijk al jaren, maar ondertussen is de staatsschuld gedaald. Er is een onderbesteding van miljarden, waardoor het begrotingstekort eigenlijk een overschot is. Het is dezelfde redenatie als bij de brandstofaccijns. Die 'korting' wordt elke keer een jaar verlengd. Dus i.p.v. het kortingsbedrag vast te maken, moet er elke keer virtueel geld gevonden worden terwijl het niet eens uitgegeven wordt. Nog los van het inverdieneffect wat bij hogere accijns steeds grotere tekorten oplevert. Maar ja, andere boekhoudkundige regels (meer werkloosheid in grensstreek, minder accijnsafdracht, etc), dus dan bestaat het niet.wildhagen schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:23:
[...]
Totale schuld wellicht. Maar niet het begrotingstekort, dat vertoont nog altid een zorgelijke (opwaartse) trend. Alleen onder Rutte-III (minus de corona-jaren) liep dat terug. Onder Rutte-II en Rutte-IV liep het begrotingstekort ook weer flink op.
Zie het grafiekje op https://www.dnb.nl/actuel...ukken/overheidsfinancien/
Wel liep het tekort onder Wilders-1 (met Schoof als frontman) wel héél erg snel op, Rutte is ook niet schoon van blaam op dit vlak, ook hij liet het dus oplopen.
De harde daling komt door stijging van de economie (meer BBP), maar eigenlijk ook doordat belastingmaatregelen uit de financiële crisis nooit afgeschaft zijn (Verplicht aflossen en maximeren % HRA
Zie: https://longreads.cbs.nl/...erlandse-overheidsschuld/
:strip_exif()/f/image/qgEQLaKIk08MLqaCzk4ZLrLy.png?f=user_large)
This is my signature. There are many like it, but this one is mine.
Hoezo? Zie de jaartallen waarin de extra complexiteit ingevoerd is... Dat was toch echt rechts liberaal beleid. Overigens ingezet onder Paars2.
De jaartallen pluk ik direct van Wikipedia. Als je linkjes wilt...
Wikipedia: Zorgtoeslag
Wikipedia: Zorgverzekering (Nederland)
Wikipedia: Huursubsidie
Wikipedia: Huurtoeslag
Kabinetten Balkenende 1 (VVD CDA PVV) en 2 (VVD CDA D66).
https://www.rijksoverheid...1945/kabinet-balkenende-i
https://www.rijksoverheid...945/kabinet-balkenende-ii
En dat rechts subsidies vies vindt is geen mening, dat staat in genoeg partijprogramma's.
[ Voor 12% gewijzigd door polthemol op 01-09-2025 09:53 ]
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Maar dan geldt nog steeds, zonder geld kunnen we het niet betalen. En niemand die geld gaat uitlenen tegen lage rentes als ze niet verwachten dat die rente en aflossing betaald gaat worden.spijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:06:
[...]
Nog meer omhoog? Zitten werkgevers daar op te wachten? Zorgt dat niet voor meer ongelijkheid tussen de hoge en de lage inkomens? Zorgt dat niet meer voor een hogere uitgave van de ziektewet en WIA? De grootste groep arbeidsongeschikten zit in de 60+ groep?
Wat ik weet is dat 1) mensen enorm aan het sparen zijn, zeker 30+ spaart voor de oude dag, de mensen die op hun 30e een koopwoning gekocht hebben zijn met 60 hypotheek vrij, wat betekend een enorme drop in de maandelijkse vaste lasten, betekend meer sparen, betekend eerder stoppen met werken.
Als je ziet wat de HRA discussie teweeg brengt, bedenk dat wat de nog hogere AOW leeftijd zal betekenen. Bedenk dat de minder bedeelden een zeer kleine groep is die qua stemmen weinig kunnen inbrengen, de werkenden en de Babyboomgeneratie is een veel sterkere groep stemmers, een nog hogere AOW betekend politieke zelfmoord.
Er is best wel wat klein spul waar in gesneden kan worden en het probleem wat uit kan stellen, maar dat zet geen zoden aan de dijk.
Hier de begroting van dit jaar:
https://www.rijksfinancie...en/incl-premies?graph=pie
Dit jaar komt er 32 miljard minder binnen dan eruit gaat.
Er moet zo'n 30 miljard extra naar defensie
NB: Er gaat 9 miljard naar rente-uitgaven op dit moment en zo'n 55 miljard naar AOW en stijgen de komende 5 jaar met zo´n 16 miljard.
Van de rijksbegroting gaat 12 miljard naar Oekraïne en de asielketen. Dus in theorie kunnen we de komende jaren die stijging nog op vangen door daar niets meer aan te betalen. (is wel de vraag wat er dan met die mensen gebeurd, die gaan natuurlijk zwerven over straat en we voldoen niet meer aan onze, zelf mee ingestemde, internationale verplichtingen)
Daarna kunnen we ook niet meer theoretisch op asiel of andere 'linkse' hobbies bezuinigen als ik de rijksbegroting zo zie.
Dus dan houden we een paar opties over.
- Niets doen en hopen dat we kunnen blijven leven
- Bezuinigen op zorg, onderwijs, sociale zekerheid, AOW of veiligheid door bijvoorbeeld alleen nog maar basisonderwijs door de overheid te laten betalen. Of eigen risico in de zorg flink verhogen. Of AOW-leeftijd verhogen. Of AOW-uitkeringen verlagen. Of bezuinigen op de politie of brandweer.
- Belastingen omhoog. En om daar voldoende op te halen, zal dat enerzijds Box-2 en Box-3 zijn, maar bijvoorbeeld de HRA versneld afschaffen. Huis in Box-3 stoppen. Erfbelasting verdubbelen. De laagste belastingschijf met 10% verhogen.
*knip* commentaar op moderatie kan per DM met de desbetreffende moderatorPiet_Piraat7 schreef op maandag 1 september 2025 @ 09:27:
[...]
Nee want de oorsprong van huurtoeslag is zeer ontopic voor de politiek. De multiculturele samenleving is dat niet. Het is niet alsof de grootste politieke partij van Nederland zich hier voornamelijk mee bezig houdt.
[ Voor 18% gewijzigd door polthemol op 01-09-2025 09:51 ]
Een lage staatsschuld betekent overigens ook steeds lagere rentelasten en dus meer geld over voor de burger zelf.Señor Sjon schreef op maandag 1 september 2025 @ 09:27:
[...]
Dit horen we natuurlijk al jaren, maar ondertussen is de staatsschuld gedaald. Er is een onderbesteding van miljarden, waardoor het begrotingstekort eigenlijk een overschot is. Het is dezelfde redenatie als bij de brandstofaccijns. Die 'korting' wordt elke keer een jaar verlengd. Dus i.p.v. het kortingsbedrag vast te maken, moet er elke keer virtueel geld gevonden worden terwijl het niet eens uitgegeven wordt. Nog los van het inverdieneffect wat bij hogere accijns steeds grotere tekorten oplevert. Maar ja, andere boekhoudkundige regels (meer werkloosheid in grensstreek, minder accijnsafdracht, etc), dus dan bestaat het niet.
De harde daling komt door stijging van de economie (meer BBP), maar eigenlijk ook doordat belastingmaatregelen uit de financiële crisis nooit afgeschaft zijn (Verplicht aflossen en maximeren % HRA, verhoogde BTW, etc).
Zie: https://longreads.cbs.nl/...erlandse-overheidsschuld/
[Afbeelding]
Niet zoals de VS waar de staatsschuld 16% van de begroting is, meer dan het al astronomische bedrag voor het leger daar...
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Geld wat er niet is, kan je niet uitgeven. Sparen of snoeien. Het lijkt me in dat opzicht logisch de koppeling tussen minimumloon en AOW los te laten. Hier een factor in mee te nemen die het effect van werkenden:AOW’ers representeert zou het transparanter kunnen maken en uitlegbaar.spijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 07:48:
[...]
Hoe gaan we dat doen als de kosten van de vergrijzing fors zullen stijgen en de inkomsten van belasting op arbeid zullen dalen vanwege de vergrijzing?
Of je komt weer uit bij het omverdelen van geld. In Duitsland wordt er reeds gesproken over een “boomer-soli”, een solidariteitstoeslag voor boomers met een hoog pensioen, om die met een lager pensioen af te kunnen dekken. Wel met het wezenlijke verschil dat er daar geen vlakke AOW is, maar eentje reeds gebaseerd op je inkomen uit het werkende leven.
Als je het echt over een andere boeg wilt gooien kan je het zoeken in de hoek van de gezondheidszorg. Je kan er alles aan doen tegen hoge kosten het leven te rekken, of je kan twee vliegen in één klap slaan, plat gezegd. Of daar ook denken aan een eigen bijdrage.
Het maakt het er niet leuker op, maar laten we wel wezen, het is dezelfde generatie die dit ruim 30 jaar aan heeft zien komen en de bal voor zich uitgetrapt heeft. Het kan nu op een onaangename manier worden aangepakt, of het is de wal die het schip doet keren.
Of we drukken nog gewoon wat euro’s bij.
Zonder gekheid, de lage staatsschuld helpt nu natuurlijk om een buffer te creëren, maar dat kan je hooguit aanwenden voor eenmalige kosten ten behoeve van structurele verbeteringen, niet om structureel uitgaven mee te verhogen.
Ik ben heel benieuwd wat er over dit thema in de politieke plannen van de partijen staat. Het onderwerp wordt behoorlijk verzwegen vanwege nijpender problemen, maar net als milieu en klimaat volgt de confrontatie eerder vroeger dan later.
Edit: een belangrijk punt wat nog genoemd moet worden. Eerder werd ook gesteld dat werkgevers waarschijnlijk ook niet zitten te wachten op 65+’ers. Anekdotisch gezien kan ik bevestigen dat dat vooral afhangt van het soort 65+’er. Er is genoeg werk wat men nog kan en wil doen, niet zelden vrijwillig of gewoon zwart, maar dat is een ander verhaal. Werkgevers kunnen dat natuurlijk voorkomen, maar dan dient er wel een eerlijke bijdrage te zijn. En dat is iets waar men zeker, beter gezegd juist ook voor naar de multinationals dient te kijken.
[ Voor 12% gewijzigd door Cid Highwind op 01-09-2025 09:44 ]
Ehm, kleine kanttekening hierbij, onze relatieve staatsschuld is gedaald. Eind 2024 was die 492 miljard euro, met dus zo'n 9 miljard per jaar aan rente. En in 2019 was 395 miljard. Dat is 100 miljard meer in 5 jaar tijd. Er wordt dus gemiddeld per jaar ruim 1.000 euro pér Nederlander meer uitgegeven dan er binnenkomt. En de rente-uitgaven per Nederlander stijgen dus elk jaar met gemiddeld zo'n 30 euro.Señor Sjon schreef op maandag 1 september 2025 @ 09:27:
[...]
Dit horen we natuurlijk al jaren, maar ondertussen is de staatsschuld gedaald. Er is een onderbesteding van miljarden, waardoor het begrotingstekort eigenlijk een overschot is. Het is dezelfde redenatie als bij de brandstofaccijns. Die 'korting' wordt elke keer een jaar verlengd. Dus i.p.v. het kortingsbedrag vast te maken, moet er elke keer virtueel geld gevonden worden terwijl het niet eens uitgegeven wordt. Nog los van het inverdieneffect wat bij hogere accijns steeds grotere tekorten oplevert. Maar ja, andere boekhoudkundige regels (meer werkloosheid in grensstreek, minder accijnsafdracht, etc), dus dan bestaat het niet.
De harde daling komt door stijging van de economie (meer BBP), maar eigenlijk ook doordat belastingmaatregelen uit de financiële crisis nooit afgeschaft zijn (Verplicht aflossen en maximeren % HRA, verhoogde BTW, etc).
Zie: https://longreads.cbs.nl/...erlandse-overheidsschuld/
[Afbeelding]
En die rente is op dit moment 'te laag' omdat de rente voor corona zo laag was, maar nu is die al weer ca. 3 jaar structureel ruim hoger.
Je loon is ook niet meer het loon uit 2019. We hebben net in die jaren mega-inflatie gehad.rik86 schreef op maandag 1 september 2025 @ 09:36:
[...]
Ehm, kleine kanttekening hierbij, onze relatieve staatsschuld is gedaald. Eind 2024 was die 492 miljard euro, met dus zo'n 9 miljard per jaar aan rente. En in 2019 was 395 miljard. Dat is 100 miljard meer in 5 jaar tijd. Er wordt dus gemiddeld per jaar ruim 1.000 euro pér Nederlander meer uitgegeven dan er binnenkomt. En de rente-uitgaven per Nederlander stijgen dus elk jaar met gemiddeld zo'n 30 euro.
En die rente is op dit moment 'te laag' omdat de rente voor corona zo laag was, maar nu is die al weer ca. 3 jaar structureel ruim hoger.
This is my signature. There are many like it, but this one is mine.
Bij de VS gaat niemand de staatsschuld innen, mede dankzij dat leger. De laatste weken stroomt mijn X-tijdlijn vol met de Franse begroting, die staatsschuld neemt Italiaanse proporties aan. Dus naast het in de lucht houden van Oekraïne en de NAVO, zal daar ongetwijfeld ook geld heen moeten. Nog los van de EU-begroting die ook verder opgeblazen wordt.DropjesLover schreef op maandag 1 september 2025 @ 09:31:
[...]
Een lage staatsschuld betekent overigens ook steeds lagere rentelasten en dus meer geld over voor de burger zelf.
Niet zoals de VS waar de staatsschuld 16% van de begroting is, meer dan het al astronomische bedrag voor het leger daar...
This is my signature. There are many like it, but this one is mine.
Betreft de rente Dat komt omdat we geen controle meer over hebben als Nederland zijnde dankzij de euro. We zijn echt zo de sigaar op lange termijn. Zeker als andere lande veelte veel geld uitgeven wat er niet is.rik86 schreef op maandag 1 september 2025 @ 09:36:
[...]
Ehm, kleine kanttekening hierbij, onze relatieve staatsschuld is gedaald. Eind 2024 was die 492 miljard euro, met dus zo'n 9 miljard per jaar aan rente. En in 2019 was 395 miljard. Dat is 100 miljard meer in 5 jaar tijd. Er wordt dus gemiddeld per jaar ruim 1.000 euro pér Nederlander meer uitgegeven dan er binnenkomt. En de rente-uitgaven per Nederlander stijgen dus elk jaar met gemiddeld zo'n 30 euro.
En die rente is op dit moment 'te laag' omdat de rente voor corona zo laag was, maar nu is die al weer ca. 3 jaar structureel ruim hoger.
*knip* commentaar op moderatie kan per DM met de desbetreffende moderator
[ Voor 25% gewijzigd door polthemol op 01-09-2025 10:10 ]
Ook omdat de Fransen al jaren politiek compleet vast zitten. Er moet iets gebeuren, maar hervormingen worden door links en rechts geblokkeerd.Señor Sjon schreef op maandag 1 september 2025 @ 09:44:
[...]
Bij de VS gaat niemand de staatsschuld innen, mede dankzij dat leger. De laatste weken stroomt mijn X-tijdlijn vol met de Franse begroting, die staatsschuld neemt Italiaanse proporties aan. Dus naast het in de lucht houden van Oekraïne en de NAVO, zal daar ongetwijfeld ook geld heen moeten. Nog los van de EU-begroting die ook verder opgeblazen wordt.
Nu nog 62, maar met buitenparlementaire invoering van Macron is de hogere pensioenleeftijd nu wel ingevoegd (nog steeds slechts vanaf 64 jaar, volledig pensioen vanaf 67).
Maar ook op andere terreinen.
En vanwege Franse koloniale banden hebben ze een nog groter probleem met slecht geintergreerde immigranten, want immers voormalig onderdaan, spreken de taal, dus geen inburgering nodig.
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Je haalt nu volgens mij 2 rentes door elkaar. Aan de ene kant de rente de de centrale bank vaststelt (en die kunnen we niet meer eenzijdig bepalen inderdaad) en aan de andere kant de rente die we als land op de kapitaalmarkt betalen voor leningen.TheDudez schreef op maandag 1 september 2025 @ 09:48:
[...]
Betreft de rente Dat komt omdat we geen controle meer over hebben als Nederland zijnde dankzij de euro. We zijn echt zo de sigaar op lange termijn. Zeker als andere lande veelte veel geld uitgeven wat er niet is.
*knip*
Die is vermoedelijke dankzij de Euro structureel lager, ook voor Nederland en hangt nog steeds voor een groot deel af van hoe financieel gezond een land is. Dus grotendeels in eigen hand.
En uiteraard kunnen we dit oplossen door uit de Euro te stappen, maar dan is het wel de afweging wat dit oplevert en wat dit kost. Gezien het type land wat wij zijn - een internationaal georiënteerd land zonder veel natuurlijke grondstoffen, maar wel een spil in de internationale handel/doorvoerland voor Europa - is zo mijn inschatting dat de Euro ons veel meer oplevert dan dat 't ons kost.
En om eventuele risico's te voorkomen dat andere Europese landen ons in hun val meesleuren is juist die focus op het in controle houden van het overheidstekort en de staatsschuld cruciaal.
[ Voor 7% gewijzigd door polthemol op 01-09-2025 14:14 ]
Dat klopt zeker, maar 25% in 5 jaar is wel veel. Dat had ik zonder promotie en goed functioneren niet gehaald. (tegelijkertijd is het in stand houden van de accijnskorting op brandstof daarom ook zo gek, die zouden dan t.o.v. 2019 gemiddeld rond de 2,20 moeten liggen, dat liggen ze echt niet)Señor Sjon schreef op maandag 1 september 2025 @ 09:40:
[...]
Je loon is ook niet meer het loon uit 2019. We hebben net in die jaren mega-inflatie gehad.
Maar geen bijbehorende mega-inflatie-correctie.Señor Sjon schreef op maandag 1 september 2025 @ 09:40:
[...]
Je loon is ook niet meer het loon uit 2019. We hebben net in die jaren mega-inflatie gehad.
De kosten van levensonderhoud zijn naar mijn gevoel harder gestegen dan de lonen inderdaad. Met uitzonderingen her en der. Dat is een complex probleem waarbij de consument de kosten ziet stijgen, de werkgever om meer loon vraagt ter compensatie, dat deels gebeurt, de kosten weer stijgen etc.hneel schreef op maandag 1 september 2025 @ 10:39:
[...]
Maar geen bijbehorende mega-inflatie-correctie.
De gemiddelde leveringstarieven in 2021 voor electra en gas waren respectievelijk 7,25ct/kWh en 29,4ct/m³. In 2024 was dat gemiddeld 17,1ct/kWh en 62,36ct/m³ (CBS).
De prijs van boodschappen zijn ook hard gestegen, niet alleen absoluut in prijs per product, maar ook relatief in vermindering van inhoud van producten.
In beide gevallen vind ik het een falen van toezichthoudende organisaties en politiek om sjoemelen te beteugelen. Energieleveranciers hebben argumenten rondom hogere inkoopprijzen, grotere onzekerheid etc. gehanteerd voor het opdrijven van de prijzen. Maar wanneer inkoopprijzen weer sterk dalen en er meer zekerheid is, dalen de prijzen niet in dezelfde proporties. Anderse gezegd, de prijsstijging als gevolg van hogere inkoopprijzen was relatief gezien groter dan de prijsdaling als gevolg van een lagere inkoopprijs.
Hetzelfde in de supermarkten. Iedereen voelt de oneerlijkheid....
De loonontwikkeling houd de inflatie bij.HollovVpo1nt schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:07:
[...]
De kosten van levensonderhoud zijn naar mijn gevoel harder gestegen dan de lonen inderdaad. Met uitzonderingen her en der. Dat is een complex probleem waarbij de consument de kosten ziet stijgen, de werkgever om meer loon vraagt ter compensatie, dat deels gebeurt, de kosten weer stijgen etc.
De gemiddelde leveringstarieven in 2021 voor electra en gas waren respectievelijk 7,25ct/kWh en 29,4ct/m³. In 2024 was dat gemiddeld 17,1ct/kWh en 62,36ct/m³ (CBS).
De prijs van boodschappen zijn ook hard gestegen, niet alleen absoluut in prijs per product, maar ook relatief in vermindering van inhoud van producten.
In beide gevallen vind ik het een falen van toezichthoudende organisaties en politiek om sjoemelen te beteugelen. Energieleveranciers hebben argumenten rondom hogere inkoopprijzen, grotere onzekerheid etc. gehanteerd voor het opdrijven van de prijzen. Maar wanneer inkoopprijzen weer sterk dalen en er meer zekerheid is, dalen de prijzen niet in dezelfde proporties. Anderse gezegd, de prijsstijging als gevolg van hogere inkoopprijzen was relatief gezien groter dan de prijsdaling als gevolg van een lagere inkoopprijs.
Hetzelfde in de supermarkten. Iedereen voelt de oneerlijkheid....
https://www.salarisvanmor...n-gelijk-op-met-inflatie/
Huizenbezitters zijn spekkopers want voor die groep stijgt de hypotheek niet mee, maar profiteren wel van de loonontwikkeling.
Aan de kosten voor levensonderhoud zitten meer aspecten dan alleen inflatie.HEY_DUDE schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:11:
[...]
De loonontwikkeling houd de inflatie bij.
https://www.salarisvanmor...n-gelijk-op-met-inflatie/
Huizenbezitters zijn spekkopers want voor die groep stijgt de hypotheek niet mee, maar profiteren wel van de loonontwikkeling.
Zoals altijd met dit soort plaatjes is dat heel persoonlijk, ik kijk met enige jaloezie naar mensen die nu bij de overheid werken en er jaarlijks weer 5-8% inflatiecorrectie bijkrijgen. Persoonlijk ben ik ieder jaar weer blij als ik er 3% bijkrijg einde jaar. Puntje bij paaltje is voor mij persoonlijk dus niet zo dat het loon de inflatie heeft bijgehouden. Maar goed, ik begrijp dat politiek gezien je niet op anekdotisch bewijs kan sturen en dus naar algemen cijfers moet kijken. Maar ik denk wel dat dit beeld enigszins komt doordat overheid/gemeentes flink hebben gecorrigeerd. Vraag me af of dat voor de rest ook van toepassing is.HEY_DUDE schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:11:
[...]
De loonontwikkeling houd de inflatie bij.
https://www.salarisvanmor...n-gelijk-op-met-inflatie/
Huizenbezitters zijn spekkopers want voor die groep stijgt de hypotheek niet mee, maar profiteren wel van de loonontwikkeling.
Wat je wel zegt, mijn woning is wel relatief veel meer waard geworden. Maar daar koop ik geen brood voor in de supermarkt.
[ Voor 21% gewijzigd door Blik1984 op 01-09-2025 11:43 ]
Ik moet hier schaamteloos een van mijn favoriete VS presidentskanditaten uit de 2020 race pluggen met zijn boek: The War on Normal People The Truth About America's Disappearing Jobs and Why Universal Basic Income Is Our Futurespijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 07:48:
[...]
Hoe gaan we dat doen als de kosten van de vergrijzing fors zullen stijgen en de inkomsten van belasting op arbeid zullen dalen vanwege de vergrijzing?
Het is een pleidooi voor een universeel basisinkomen geschreven vanuit het perspectief van gevolgen van werkeloosheid door automatisering voor de maatschappij, maar de principes zijn ook van toepassing op vergrijzing. Lang verhaal kort, wij moeten niet alleen economische waarde toekennen aan geautomatiseerd werk, maar ook een maatschappelijke bijdrage aan onttrekken. Als een werkgever ervoor kiest om banen weg te automatiseren, dan moet hij dat wel compenseren in de vorm van een belasting om de negatieve gevolgen voor de maatschappij te compenseren. Ik kan het absoluut niet zo goed uitleggen als Andrew in zijn boek, maar het is een hele interessante visie.
In relatie tot vergrijzing zal in een tradioneel systeem het werk door mensen ontoereikend zijn, daarom moet je ook andere putten aanboren.
[ Voor 5% gewijzigd door HollovVpo1nt op 01-09-2025 11:48 ]
Op papier. Als je gewoon woont stijgen de gekoppelde WOZ belastingen op verschillende overheidsniveaus gewoon mee. buiten dat onderhoud ook niet goedkoper is geworden.HEY_DUDE schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:11:
[...]
De loonontwikkeling houd de inflatie bij.
https://www.salarisvanmor...n-gelijk-op-met-inflatie/
Huizenbezitters zijn spekkopers want voor die groep stijgt de hypotheek niet mee, maar profiteren wel van de loonontwikkeling.
This is my signature. There are many like it, but this one is mine.
Heeft de auteur ook rekening gehouden met dat bedrijven ook het land kunnen verlaten en naar een land kan verhuizen waar geen belasting word betaald? Waarom zou een bedrijf hier moeten blijven?HollovVpo1nt schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:47:
[...]
Ik moet hier schaamteloos een van mijn favoriete VS presidentskanditaten uit de 2020 race pluggen met zijn boek: The War on Normal People The Truth About America's Disappearing Jobs and Why Universal Basic Income Is Our Future
Het is een pleidooi voor een universeel basisinkomen geschreven vanuit het perspectief van gevolgen van werkeloosheid door automatisering voor de maatschappij, maar de principes zijn ook van toepassing op vergrijzing. Lang verhaal kort, wij moeten niet alleen economische waarde toekennen aan geautomatiseerd werk, maar ook een maatschappelijke bijdrage aan onttrekken. Als een werkgever ervoor kiest om banen weg te automatiseren, dan moet hij dat wel compenseren in de vorm van een belasting om de negatieve gevolgen voor de maatschappij te compenseren. Ik kan het absoluut niet zo goed uitleggen als Andrew in zijn boek, maar het is een hele interessante visie.
In relatie tot vergrijzing zal in een tradioneel systeem het werk door mensen ontoereikend zijn, daarom moet je ook andere putten aanboren.
Blik1984 schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:34:
Zoals altijd met dit soort plaatjes is dat heel persoonlijk, ik kijk met enige jaloezie naar mensen die nu bij de overheid werken en er jaarlijks weer 5-8% inflatiecorrectie bijkrijgen. Persoonlijk ben ik ieder jaar weer blij als ik er 3% bijkrijg einde jaar.
offtopic:
Niet alle ambtenaren kunnen rekenen op zulke vaste verhogingen, hoor. Ja, afgelopen oktober kregen wij 6%, maar dat was ter compensatie van mindere stijgingen (minder dan inflatie) daarvoor. En zo werkt compensatie natuurlijk ook weer voor geen meter. Maar goed, ik heb andere dingen om over te klagen
Daarnaast zit je met 3% per jaar ook al op 22,9% stijging, inderdaad 1,1% onder de inflatie, maar ook weer niet dramatisch.
Niet alle ambtenaren kunnen rekenen op zulke vaste verhogingen, hoor. Ja, afgelopen oktober kregen wij 6%, maar dat was ter compensatie van mindere stijgingen (minder dan inflatie) daarvoor. En zo werkt compensatie natuurlijk ook weer voor geen meter. Maar goed, ik heb andere dingen om over te klagen
Daarnaast zit je met 3% per jaar ook al op 22,9% stijging, inderdaad 1,1% onder de inflatie, maar ook weer niet dramatisch.
Maar je hebt niet de volledige stijging waar huurders jaarlijks mee te maken hebben.Señor Sjon schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:49:
[...]
Op papier. Als je gewoon woont stijgen de gekoppelde WOZ belastingen op verschillende overheidsniveaus gewoon mee. buiten dat onderhoud ook niet goedkoper is geworden.
Mensen die in 2015 zijn ingestapt in de koopmarkt ervaren 5% minder van de toegenomen inflatie.
https://esb.nu/koopkracht...schil-huurders-en-kopers/
[ Voor 20% gewijzigd door HEY_DUDE op 01-09-2025 12:26 ]
Omdat er geld te verdienen valt?spijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:50:
[...]
Heeft de auteur ook rekening gehouden met dat bedrijven ook het land kunnen verlaten en naar een land kan verhuizen waar geen belasting word betaald? Waarom zou een bedrijf hier moeten blijven?
Het probleem is dat Europese landen zich tegen elkaar uit laten spelen. Nederland doet daar overigens ook gewoon gretig aan mee. Leuk dat we nu de keuze hebben om legio Nederlandse automerken te kunnen rijden, maar eigenlijk is het van de zotten natuurlijk.
De Europese markt is echter groot. Daar dient de politiek de handen ineen te slaan. Maar ja, de ieder voor zich mentaliteit houdt men voor lucratiever. Dat is het op zich natuurlijk ook, vooral voor ná de politieke carrière
Een maatschappelijke bijdrage aan personen of bedrijven ontrekken kennen we ook als... Belasting betalenHollovVpo1nt schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:47:
[...]
Ik moet hier schaamteloos een van mijn favoriete VS presidentskanditaten uit de 2020 race pluggen met zijn boek: The War on Normal People The Truth About America's Disappearing Jobs and Why Universal Basic Income Is Our Future
Het is een pleidooi voor een universeel basisinkomen geschreven vanuit het perspectief van gevolgen van werkeloosheid door automatisering voor de maatschappij, maar de principes zijn ook van toepassing op vergrijzing. Lang verhaal kort, wij moeten niet alleen economische waarde toekennen aan geautomatiseerd werk, maar ook een maatschappelijke bijdrage aan onttrekken. Als een werkgever ervoor kiest om banen weg te automatiseren, dan moet hij dat wel compenseren in de vorm van een belasting om de negatieve gevolgen voor de maatschappij te compenseren. Ik kan het absoluut niet zo goed uitleggen als Andrew in zijn boek, maar het is een hele interessante visie.
In relatie tot vergrijzing zal in een tradioneel systeem het werk door mensen ontoereikend zijn, daarom moet je ook andere putten aanboren.
Daar is rechts liberaal toch echt fel op tegen, hogere belastingen.
BThGvNeOA
Bond Tegen het Gebruik van Nutteloze en Onbekende Afkortingen!
Gewoon uitschrijven wat je bedoelt is zo moeilijk niet... PR (persoonlijk record?), ICE/M/A (verbrandingsmotor?), kdv (kinderdagverblijf), DA (dierenarts?)etc...,
Op wat voor manier valt er geld te verdienen? Als de bedrijven hun geautomatiseerde en gerobotiseerde werkzaamheden naar het buitenland verhuizen valt er weinig te halen voor de overheid. Bedrijven verkopen enkel hun spullen hier, maar de productie zelf zit in het buitenland.Cid Highwind schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:57:
[...]
Omdat er geld te verdienen valt?
Het probleem is dat Europese landen zich tegen elkaar uit laten spelen. Nederland doet daar overigens ook gewoon gretig aan mee. Leuk dat we nu de keuze hebben om legio Nederlandse automerken te kunnen rijden, maar eigenlijk is het van de zotten natuurlijk.
De Europese markt is echter groot. Daar dient de politiek de handen ineen te slaan. Maar ja, de ieder voor zich mentaliteit houdt men voor lucratiever. Dat is het op zich natuurlijk ook, vooral voor ná de politieke carrière
Over het basisinkomen, en de voors en tegens ervan zwerft op GoT een heel eigen topic rond, als ik me niet vergis.spijkerhoofd schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:50:
Heeft de auteur ook rekening gehouden met dat bedrijven ook het land kunnen verlaten en naar een land kan verhuizen waar geen belasting word betaald? Waarom zou een bedrijf hier moeten blijven?
Maar lang niet alle bedrijven schieten er wat mee op als zxe weggaan uit het land waar ze zitten, natuurlijk.
Hoe gaat een Albert Heijn zijn Nederlandse omzet halen door naar India te verkassen? En ja, supermarkten automatiseren ook heel veel mensen weg, met zelfservicekassa's bijvoorbeeld. Ook hun distributienetwerk wordt steeds meer geautomatiseerd. En de planning kun je verhuizen, maar de distributie niet.
Jouw vraag is wel relevant voor productiebedrijven die zich op de internationale markt richten, natuurlijk. Maar goed, dat hoort dan miscchien in het basisionkomentopic.
Dit hoeven we echt niet beter te maken dan het daadwerkelijk is. In mijn beeld is dat 7 jaar meer werkervaring, zonder meer te verdienen en er dus zelfs op achteruit gaan.Dido schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:56:
[...]
offtopic:
Daarnaast zit je met 3% per jaar ook al op 22,9% stijging, inderdaad 1,1% onder de inflatie, maar ook weer niet dramatisch.
Natuurlijk zijn er bedrijven die hier "moeten" blijven, maar er zijn ook veel bedrijven die prima in India kunnen werken. Banken, verzekeraars bijvoorbeeld of administratiekantoren. Of de productie in het buitenland en hier verkopen, zoals Audi of Mercedes bijv.Dido schreef op maandag 1 september 2025 @ 12:00:
[...]
Over het basisinkomen, en de voors en tegens ervan zwerft op GoT een heel eigen topic rond, als ik me niet vergis.
Maar lang niet alle bedrijven schieten er wat mee op als zxe weggaan uit het land waar ze zitten, natuurlijk.
Hoe gaat een Albert Heijn zijn Nederlandse omzet halen door naar India te verkassen? En ja, supermarkten automatiseren ook heel veel mensen weg, met zelfservicekassa's bijvoorbeeld. Ook hun distributienetwerk wordt steeds meer geautomatiseerd. En de planning kun je verhuizen, maar de distributie niet.
Jouw vraag is wel relevant voor productiebedrijven die zich op de internationale markt richten, natuurlijk. Maar goed, dat hoort dan miscchien in het basisionkomentopic.
Die loon vs kosten discussie moet volgens mij prima met cijfers te voeren zijn.
Als ik het goed heb moeten we dan de CPI vergelijken met de reële loonontwikkeling. Echter kan ik geen website vinden die dat over de jaren heen tegen elkaar afzet.
Deze special van de nos komt er in de buurt: https://specials.app.nos.nl/is-alles-duurder/
Als ik het goed heb moeten we dan de CPI vergelijken met de reële loonontwikkeling. Echter kan ik geen website vinden die dat over de jaren heen tegen elkaar afzet.
Deze special van de nos komt er in de buurt: https://specials.app.nos.nl/is-alles-duurder/
Dit gaat dan over 2022 vs 2025. Wellicht dat het anders uit pakt als je een andere termijn kiest. Ook zit er nogal wat variantie in van persoon tot persoon:Het loon hierboven is een gemiddelde stijging van een modaal inkomen. Voor een groep mensen is de inflatie van afgelopen jaren dus opgevangen door een flinke loonstijging. Lonen zijn gemiddeld gestegen met 19 procent, terwijl uitgaven gemiddeld zijn gestegen met 15 procent.
Vreemd genoeg schrijven ze even later dit:In deze special hebben we het over de gemiddelde consument, dus daar zal niet iedereen zich in herkennen. Mensen hebben verschillende uitgaven en verschillende lasten. Ook krijgt de een - afhankelijk van het inkomen - meer compensatie voor de prijsstijgingen door bijvoorbeeld huur- of zorgtoeslagen dan de ander.
Wat ik dan weer niet kan matchen met de data in de special. Of betekent duurder hier alleen dat de absolute prijs flink is gestegen? Dat is namelijk waar natuurlijk. Maar relatief gezien weer niet.Maar over het algemeen geldt: ja, het leven is inderdaad flink duurder geworden. Dat heeft verschillende oorzaken. Eigenlijk begon de relatief hoge inflatie in Europa al in 2021. Na de coronapandemie en de beperkende maatregelen, gaven we met z’n allen weer meer uit. De vraag naar goederen en diensten nam dus toe. En een hogere vraag leidt tot hogere prijzen.
CSS snippet om users te blokkeren: https://tweakers.net/instellingen/customcss/snippets/bekijk/2618/
Is dat niet in zijn algemeenheid ' vermogende ' ?HEY_DUDE schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:56:
[...]
Maar je hebt niet de volledige stijging waar huurders jaarlijks mee te maken hebben.
Mensen die in 2015 zijn ingestapt in de koopmarkt ervaren 5% minder van de toegenomen inflatie.
https://esb.nu/koopkracht...schil-huurders-en-kopers/
Als je gewoon een leuk zakcentje over hebt als huurder en dit had gestopt in een breed index aandelenmandje, dan heb je ook minder last van de inflatie.
Iemand die dat zakcentje niet heeft maar wel een huis is niet perse beter uit denk ik.
In vino veritas, in aqua sanitas
Dat is ook wel zo'n beetje het dieptepunt van de woningmarkt geweest en toch maar 5% minder last van de inflatie?HEY_DUDE schreef op maandag 1 september 2025 @ 11:56:
[...]
Maar je hebt niet de volledige stijging waar huurders jaarlijks mee te maken hebben.
Mensen die in 2015 zijn ingestapt in de koopmarkt ervaren 5% minder van de toegenomen inflatie.
https://esb.nu/koopkracht...schil-huurders-en-kopers/
Wut? Die zijn juist gestegen. Alleen al de druk om te verduurzamen en tot voor kort de semi-verplichte WP die net niet doorgegaan is.Voor huurders vervangen we in het pakket de toegerekende huur door werkelijke huur, en voor huizenbezitters nemen we aan dat het prijsniveau van de woonlasten na 2015 niet stijgt.
This is my signature. There are many like it, but this one is mine.
JohanNL schreef op maandag 1 september 2025 @ 13:00:
[...]
Is dat niet in zijn algemeenheid ' vermogende ' ?
Als je gewoon een leuk zakcentje over hebt als huurder en dit had gestopt in een breed index aandelenmandje, dan heb je ook minder last van de inflatie.
Iemand die dat zakcentje niet heeft maar wel een huis is niet perse beter uit denk ik.
Dit is niet een groep die maandelijks een portie geld kan reserveren voor een index fonds om aan hun vermogen te werken.Vooral lagere (midden-)inkomens kunnen hiervan de dupe zijn: zij huren vaak, waardoor ze gemiddeld een hogere inflatie en lagere koopkracht ervaren dan de koopkrachtplaatjes laten zien. Het beleid – waar deze koopkrachtplaatjes een grote rol spelen – houdt hier mogelijk onvoldoende rekening mee.
En ook hier zijn het gemiddelden natuurlijk. Maar door de bank genomen doe je het als woningbezitter echt beter dan de huurders.
JohanNL schreef op maandag 1 september 2025 @ 13:00:
Als je gewoon een leuk zakcentje over hebt als huurder en dit had gestopt in een breed index aandelenmandje, dan heb je ook minder last van de inflatie.
Iemand die dat zakcentje niet heeft maar wel een huis is niet perse beter uit denk ik.
offtopic:
Geef mij eens een tip voor zo'n indexfonds waar ik over de laatste 5 jaar ook echt 15,6% rendement per jaar haalde? Want dat is wat de koopwoningmarkt gedaan heeft volgens het CBS: dik 50% erbij in vijf jaar tijd.
En ja, die 15,6% klopt. Want dat is nodig om met een maandelijkse vast inleg na 5 jaar 50% meer te hebben dan je in het totaal hebt ingelegd. Die woningeigenaar krijgt immers vanaf dag 1 al "rendement" over de volledige waarde van die woning, dus die "doet" 8,5%
Maar goed, die woningeigenaar heeft natuurlijk niets aan dat rendement als ie gaat verhuizen. Maar de kids wel als ie overlijdt - net als bij de belegger.
Die belegger heeft dan wel weer de mazzel dat ie van zijn belegging leuk kan leven na zijn pensioen, wat voor de huiseigenaar lastiger wordt omdat ie van die stenen niet kan leven.
Geef mij eens een tip voor zo'n indexfonds waar ik over de laatste 5 jaar ook echt 15,6% rendement per jaar haalde? Want dat is wat de koopwoningmarkt gedaan heeft volgens het CBS: dik 50% erbij in vijf jaar tijd.
En ja, die 15,6% klopt. Want dat is nodig om met een maandelijkse vast inleg na 5 jaar 50% meer te hebben dan je in het totaal hebt ingelegd. Die woningeigenaar krijgt immers vanaf dag 1 al "rendement" over de volledige waarde van die woning, dus die "doet" 8,5%
Maar goed, die woningeigenaar heeft natuurlijk niets aan dat rendement als ie gaat verhuizen. Maar de kids wel als ie overlijdt - net als bij de belegger.
Die belegger heeft dan wel weer de mazzel dat ie van zijn belegging leuk kan leven na zijn pensioen, wat voor de huiseigenaar lastiger wordt omdat ie van die stenen niet kan leven.
Je maakt bestaande bedrijven dan wel heel kwetsbaar. Nieuwkomers (met financiële backing van durfinvesteerders) kunnen dan een bedrijf beginnen welke direct op 'moderne' leest geschoeid is.Dido schreef op maandag 1 september 2025 @ 12:00:
[...]
Over het basisinkomen, en de voors en tegens ervan zwerft op GoT een heel eigen topic rond, als ik me niet vergis.
Maar lang niet alle bedrijven schieten er wat mee op als zxe weggaan uit het land waar ze zitten, natuurlijk.
Hoe gaat een Albert Heijn zijn Nederlandse omzet halen door naar India te verkassen? En ja, supermarkten automatiseren ook heel veel mensen weg, met zelfservicekassa's bijvoorbeeld. Ook hun distributienetwerk wordt steeds meer geautomatiseerd. En de planning kun je verhuizen, maar de distributie niet.
Jouw vraag is wel relevant voor productiebedrijven die zich op de internationale markt richten, natuurlijk. Maar goed, dat hoort dan miscchien in het basisionkomentopic.
Het nieuwe bedrijf heeft dan veel minder werknemers. Het bestaande bedrijf zal echter (net zoals nu al het geval is) werknemers langer in dienst moeten houden dan eigenlijk economisch verantwoord is, én daar bovenop die nieuwe belasting moeten betalen omdat ze personeel weg automatiseren.
Niet ondenkbeeldig dat de oude onderneming dit niet overleeft (hun kostprijs is immers veel te hoog). Is toch ook niet waar we op zitten te wachten?
Je ziet dit nu gebeuren in de auto-industrie, waar volledig geautomatiseerd (en vaak ook nog gesubsidieerde) startups uit het Verre Oosten de 'oude' merken alhier volledig van de markt blazen. Die oude merken zitten ook met honderdduizenden werknemers waarvan een steeds groter deel overbodig is, maar die ze niet 'zomaar' kunnen ontslaan.
Als je nog meer belasting gaat heffen op het moderniseren van productieprocessen zal dat flink wat bedrijven de kop gaan kosten.
If buying doesn’t mean ownership Then pirating isn’t stealing / iRacing Profiel
ik vermoed dat je het oorspronkelijke idee zo moet zien dat je ook die nieuwe bedrijven gaat belasten op basis van een fictief aantal werknemers die ze in dienst zouden hebben gehad als ze in 1950 waren begonnen :P\alexbl69 schreef op maandag 1 september 2025 @ 14:07:
Je maakt bestaande bedrijven dan wel heel kwetsbaar. Nieuwkomers (met financiële backing van durfinvesteerders) kunnen dan een bedrijf beginnen welke direct op 'moderne' leest geschoeid is.
Op die manier haalt de overheid tientallen miljarden gartis geld op, en gebeurt er helemaal niets ergs met de economie!
Althans, dat klinkt al seen heel plausibel verhaal voor iedereen die ooit geloofd heeft in economische sprookjes zoals trickle-down economy of de loon-prijs-spiraal, denk ik?
Tegelijkertijd is 't ook niet zo complex. Gooi gewoon de vennootschapsbelasting in Europees verband omhoog én voorkom belastingontwijking waarbij bedrijven op papier hier de winst verlagen en elders verhogen.Dido schreef op maandag 1 september 2025 @ 14:10:
[...]
ik vermoed dat je het oorspronkelijke idee zo moet zien dat je ook die nieuwe bedrijven gaat belasten op basis van een fictief aantal werknemers die ze in dienst zouden hebben gehad als ze in 1950 waren begonnen :P\
Op die manier haalt de overheid tientallen miljarden gartis geld op, en gebeurt er helemaal niets ergs met de economie!
Althans, dat klinkt al seen heel plausibel verhaal voor iedereen die ooit geloofd heeft in economische sprookjes zoals trickle-down economy of de loon-prijs-spiraal, denk ik?
[bron: nu.nl]Een internationale organisatie van genocideonderzoekers heeft geoordeeld dat het Israëlische optreden in de Gazastrook aangemerkt kan worden als genocide. Ook maakt Israël zich in Gaza schuldig aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid.
Dat staat in een resolutie die is aangenomen door leden van de International Association of Genocide Scholars (IAGS). "Het beleid en de acties van Israël in Gaza voldoen aan de juridische definitie van genocide zoals vastgelegd in artikel II van het Verdrag inzake de voorkoming en de bestraffing van genocide van de Verenigde Naties (1948)", schrijven de onderzoekers. De IAGS-leden veroordelen ook de aanval van Hamas op Israël.
Ik ben heel benieuwd welke politieke partijen zich commiteren aan deze uitspraak, en nog belangrijker welke niet. Ik ben benieuwd naar de argumenten waarop politieke partijen dit niet zullen omarmen.
[ Voor 7% gewijzigd door HollovVpo1nt op 01-09-2025 16:04 ]
Als je iets tegen Israel/voor Gaza doet ben je antisemitisch en voor de ontmanteling van Israel, als je iets voor Israel zegt ben je persoonlijk verantwoordelijk voor genocide. Tussenwegen en/of nuance zijn in het publieke debat zo een beetje uitgesloten. Zou mij verbazen als dit rapport dat ook maar iets veranderd.HollovVpo1nt schreef op maandag 1 september 2025 @ 15:16:
[...]
[bron: nu.nl]
Ik ben heel benieuwd welke politieke partijen zich commieteren aan deze uitspraak, en nog belangrijker welke niet. Ik ben benieuwd naar de argumenten waarop politieke partijen dit niet zullen omarmen.
De bochten waarin de VVD zich moet wringen worden weer groter. De BBB schaart zich gewoon achter Israel net als de PVV. De VVD probeert zich in allerlei bochten te wringen om geen maatregelen te nemen maar wel de kritiek op Israël (al dan niet oprecht) mee te wegen. Dat wordt een steeds lastigere positie.PolarBear schreef op maandag 1 september 2025 @ 15:40:
[...]
Als je iets tegen Israel/voor Gaza doet ben je antisemitisch en voor de ontmanteling van Israel, als je iets voor Israel zegt ben je persoonlijk verantwoordelijk voor genocide. Tussenwegen en/of nuance zijn in het publieke debat zo een beetje uitgesloten. Zou mij verbazen als dit rapport dat ook maar iets veranderd.
BBB vindt dat een boycott van goederen uit illegaal bezette gebieden van het Westerlijke-Jordaanoever antisemitisch is. Ik heb niet de illusie dat die veel verandert voor het standpunt van BBB, PVV of zelfs SGP. Maar weldegelijk wat betreft de partijen er tussenin. Je ziet dat veel meer partijen en publieke personen het durven om zich hier tegen uit te spreken. Ik ben wel benieuwd met welke argumenten dit soort partijen hun standpunten blijven verdedigen. Ongetwijfeld het instituut aanvallen. Dat zien we ook in de VS.PolarBear schreef op maandag 1 september 2025 @ 15:40:
[...]
Als je iets tegen Israel/voor Gaza doet ben je antisemitisch en voor de ontmanteling van Israel, als je iets voor Israel zegt ben je persoonlijk verantwoordelijk voor genocide. Tussenwegen en/of nuance zijn in het publieke debat zo een beetje uitgesloten. Zou mij verbazen als dit rapport dat ook maar iets veranderd.
[ Voor 17% gewijzigd door HollovVpo1nt op 01-09-2025 15:54 ]
Ja maar dit is dus niet een ' probleem ' wat je alleen ziet bij huizenbezitters.HEY_DUDE schreef op maandag 1 september 2025 @ 13:48:
[...]
[...]
Dit is niet een groep die maandelijks een portie geld kan reserveren voor een index fonds om aan hun vermogen te werken.
En ook hier zijn het gemiddelden natuurlijk. Maar door de bank genomen doe je het als woningbezitter echt beter dan de huurders.
Iedereen heeft over de afgelopen 10 jaar over het algemeen veel meer rendement gemaakt op zijn belegde vermogen dan dat er aan inflatie was.
En uiteindelijk hebben dit soort bezittingen meestal ook hun waarde doordat de verwachting is dat ze in de toekomst geld op gaan leveren.
Een huis is daar niet anders in, één van de belangrijkste redenen is toch dat het je naar verwachting geld scheelt t.o.v. een huurhuis.
In vino veritas, in aqua sanitas
De volgende wegloper bij NSC:
Ik vraag me serieus af of er bij het NSC straks nog iemand over is om het licht uit te doen. Wat een fiasco is het daar geworden zeg.
Bron en meer info: NSC’er Nicolien van Vroonhoven stopt toch, na daling op lijstNSC-fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven houdt de politiek toch voor gezien. Ze laat zich van de lijst schrappen, nu de leden van NSC haar van plaats twee naar vier hebben gestemd. Wel maakt ze haar huidige termijn als Tweede Kamerlid af.
Anderhalve week geleden maakte NSC de conceptkandidatenlijst voor de aankomende verkiezingen bekend: Eddy van Hijum stond op plek een, Nicolien van Vroonhoven op twee en Judith Uitermark op drie.
In de aanloop naar het NSC-verkiezingscongres van aanstaande zaterdag konden de leden over de lijst stemmen. En dat hebben ze gedaan: Judith Uitermark staat nu op plek twee, Merlien Welzijn op drie en Nicolien van Vroonhoven pas op de vierde plek.
Hoewel de kans klein is dat Van Vroonhoven als tweede op de lijst opnieuw Kamerlid zou worden - NSC staat immers op nul tot één zetel in de peilingen - gooit zij door de harde tik van de leden toch de handdoek in de ring.
Ik vraag me serieus af of er bij het NSC straks nog iemand over is om het licht uit te doen. Wat een fiasco is het daar geworden zeg.
Virussen? Scan ze hier!
De NOS vat het zo samen:wildhagen schreef op maandag 1 september 2025 @ 16:30:
De volgende wegloper bij NSC:
[...]
Bron en meer info: NSC’er Nicolien van Vroonhoven stopt toch, na daling op lijst
Ik vraag me serieus af of er bij het NSC straks nog iemand over is om het licht uit te doen. Wat een fiasco is het daar geworden zeg.
Daarna maakte ze na enige aarzeling bekend ook als lijsttrekker mee te willen doen aan de verkiezingen. Twee maanden later begon ze daar openlijk weer over te twijfelen.
Toch terug
Ze besloot uiteindelijk toch definitief geen lijsttrekker te worden en zelfs de Haagse politiek helemaal te verlaten. Oud-minister Eddy van Hijum nam haar rol als lijsttrekker over.
Tot ieders verrassing prijkte een paar maanden later de naam van Van Vroonhoven toch weer achter Van Hijum op de NSC-kandidatenlijst.
Wel jammer dus, qua twijfelen lijkt ze de perfecte opvolger van Omtzigt
Van Vroonhoven had de verkiezingen gewoon uit moeten zitten op #4. Je weet dat je waarschijnlijk toch niet in de Kamer komt, dan had je ook kunnen stoppen. Op deze manier stoppen doet zwaar overkomen alsof je jezelf te goed vindt voor #4. Dat is weer de zoveelste onhandige actie....
In dat opzicht ook geen gemis dat ze nu helemaal niet verkiesbaar is. Pieter had blijkbaar veel vertrouwen in haar. Ik zie vooral een twijfelde en niet echt door de wol geverfde politicus die die door haar gedrag de partij vooral slecht neerzet. Het is misschien te makkelijk om de -20 zetels in de peilingen aan haar persoon direct te koppelen.HollovVpo1nt schreef op maandag 1 september 2025 @ 17:22:
Van Vroonhoven had de verkiezingen gewoon uit moeten zitten op #4. Je weet dat je waarschijnlijk toch niet in de Kamer komt, dan had je ook kunnen stoppen. Op deze manier stoppen doet zwaar overkomen alsof je jezelf te goed vindt voor #4. Dat is weer de zoveelste onhandige actie....
Van Hijum en Uitermark heb ik veel hoger zitten. Kan de interviews aan de pers van Uitermark altijd wel waarderen.
S&P500 zit in de buurt.Dido schreef op maandag 1 september 2025 @ 14:04:
[...]
offtopic:
Geef mij eens een tip voor zo'n indexfonds waar ik over de laatste 5 jaar ook echt 15,6% rendement per jaar haalde? Want dat is wat de koopwoningmarkt gedaan heeft volgens het CBS: dik 50% erbij in vijf jaar tijd.
En ja, die 15,6% klopt. Want dat is nodig om met een maandelijkse vast inleg na 5 jaar 50% meer te hebben dan je in het totaal hebt ingelegd. Die woningeigenaar krijgt immers vanaf dag 1 al "rendement" over de volledige waarde van die woning, dus die "doet" 8,5%
Maar goed, die woningeigenaar heeft natuurlijk niets aan dat rendement als ie gaat verhuizen. Maar de kids wel als ie overlijdt - net als bij de belegger.
Die belegger heeft dan wel weer de mazzel dat ie van zijn belegging leuk kan leven na zijn pensioen, wat voor de huiseigenaar lastiger wordt omdat ie van die stenen niet kan leven.
Afgelopen 6 jaar wat harder gestegen dan langjarig gemiddelden, maar datzelfde geldt voor de huizenmarkt.
Jaarlijkse data: Wikipedia: S&P 500
:strip_exif()/f/image/EDVXsT6uXsbtKSv4oLOa3kUv.jpg?f=fotoalbum_large)
Ik vat hem niet. In Nederland is huur niet echt lager dan een hypotheek. Persoon A koopt in 2015 met een netto hypotheek van 1000 Euro per maand een tweede persoon start met huren van een huis 1000 Euro per maand. Beide verdienen hetzelfde. Laten we de inflatie afronden op 25% tot 2023. De koper betaald nog steeds 1000 Euro en de huurder heeft zijn huur zien stijgen met de inflatie en betaald 1250 Euro.JohanNL schreef op maandag 1 september 2025 @ 16:18:
[...]
Ja maar dit is dus niet een ' probleem ' wat je alleen ziet bij huizenbezitters.
Iedereen heeft over de afgelopen 10 jaar over het algemeen veel meer rendement gemaakt op zijn belegde vermogen dan dat er aan inflatie was.
En uiteindelijk hebben dit soort bezittingen meestal ook hun waarde doordat de verwachting is dat ze in de toekomst geld op gaan leveren.
Een huis is daar niet anders in, één van de belangrijkste redenen is toch dat het je naar verwachting geld scheelt t.o.v. een huurhuis.
Als beide personen konden beleggen dan had de koper ook nog eens meer kunnen beleggen gegeven de huizen prijs.
Of moet ik rekenen met een sociale huurprijs? Maar daar zitten ook niet veel beleggers.
https://nos.nl/artikel/25...euwe-kabinetsleden-bekend
Palmen (NSC) gaat verder als Palmen (partijloos) en blijft staatssecretaris Toeslagen. Voor wie graag haat op MBO-ers als minister (*kuch* Wiersma *kuch*), heeft de BBB wat nieuwe kandidaten gepresenteerd
Palmen (NSC) gaat verder als Palmen (partijloos) en blijft staatssecretaris Toeslagen. Voor wie graag haat op MBO-ers als minister (*kuch* Wiersma *kuch*), heeft de BBB wat nieuwe kandidaten gepresenteerd
BBB: Rijkaart, Moes en Heijnen
Vanavond kwam BBB met de namen van de nieuwe bewindspersonen voor die partij. Frank Rijkaart, nu nog provinciebestuurder in Zuid-Holland, volgt Judith Uitermark op als minister van Binnenlandse Zaken. Rijkaart was eerder militair en politieman.
Gouke Moes wordt de nieuwe minister van Onderwijs. Hij is nu nog gedeputeerde in de provincie Groningen. Volgens BBB begon hij zijn carrière als smid en machinebankwerker.
Op het ministerie van Financiën krijgt minister Heinen een staatssecretaris naast zich met bijna dezelfde achternaam. Eugène Heijnen gaat namelijk fiscaliteit doen. Heijnen is belastingadviseur en nu nog Eerste Kamerlid namens BBB.
Partijleider Van der Plas noemt de drie nieuwe kabinetsleden "nuchtere mensen met veel ervaring en kennis".
[ Voor 4% gewijzigd door Robkazoe op 01-09-2025 21:46 ]
Laten we dat dan accepteren als een klein voordeel van een verder niet al te succesvol kabinet; het lukt de nieuwe partijen wel om de diplomacratie te doorbreken.Robkazoe schreef op maandag 1 september 2025 @ 21:46:
https://nos.nl/artikel/25...euwe-kabinetsleden-bekend
Palmen (NSC) gaat verder als Palmen (partijloos) en blijft staatssecretaris Toeslagen. Voor wie graag haat op MBO-ers als minister (*kuch* Wiersma *kuch*), heeft de BBB wat nieuwe kandidaten gepresenteerd
Kan iemand zich nog die tenenkrommende brief van Robbert Dijkgraaf herinneren, om middelbare-schoolleerlingen te overtuigen om toch voor het MBO te kiezen?
Ga je er nu vanuit dat je het huis volledig kunt financieren met een hypotheek? Dan heb je zeker gelijk.HEY_DUDE schreef op maandag 1 september 2025 @ 21:30:
[...]
Ik vat hem niet. In Nederland is huur niet echt lager dan een hypotheek. Persoon A koopt in 2015 met een netto hypotheek van 1000 Euro per maand een tweede persoon start met huren van een huis 1000 Euro per maand. Beide verdienen hetzelfde. Laten we de inflatie afronden op 25% tot 2023. De koper betaald nog steeds 1000 Euro en de huurder heeft zijn huur zien stijgen met de inflatie en betaald 1250 Euro.
Als beide personen konden beleggen dan had de koper ook nog eens meer kunnen beleggen gegeven de huizen prijs.
Of moet ik rekenen met een sociale huurprijs? Maar daar zitten ook niet veel beleggers.
Ik ging ervan uit dat men voor een deel eigen vermogen moet inbrengen, dan is dat geld wat het huis ingaat en elders had kunnen renderen in een indexfonds bijvoorbeeld.
Maar let ook op dat een eigen woning onderhoud vraagt en de kosten voor jou zijn.
OZB is ook iets wat je niet hebt bij huren.
Huren hoeft dus nog niet zo slecht te zijn, het is alleen kut ja als je modaal of zelfs boven modaal inkomen hebt met weinig vermogen.
Het verschilt dus wel enorm ja en als we sociale huur + huurtoeslag erbij pakken helemaal.
Er zit wel een enorme geluksfactor aan de gehele woningmarkt zou je kunnen zeggen.
In vino veritas, in aqua sanitas
Het is inderdaad wel een verre parallel. De kans op een erfenis van een paar ton van een verre oom/tante zonder kinderen is denk ik wel en stuk groter dan dat iemand even 50 miljoen bij elkaar sprokkelt. Dus in die zin vind ik het niet onlogisch dat de reacties bij de erfbelasting wel groter zouden zijn dan bij deze vermogensmaximering.Napo schreef op maandag 1 september 2025 @ 08:32:
[...]
Er zit een verre parallel in de discussie over de erfbelasting en zie hoe men daar reageert. Om welke reden dan ook lijkt er een grote groep te zijn die zo min mogelijk impact op vermogen ( of de doorgave daarvan ) wil zelfs als het een netto negatieve impact op zij zelf hebben ( wat er is potentieel een kans dat ze daar aanspraak op gaan maken dan wel dat ze het niet 'eerlijk' vinden ).
De grens is natuurlijk arbitrair, gaat er niet komen, maar kan wel een startpunt van enige discussie zijn.
Met inbreng eigen vermogen vat ik hem ook nog niet. Ja dat deel zal beide renderen op de huizenmarkt of AEX. Maar als je het in je huis stopt breng je je lasten omlaag en kun je dat ook nog eens in een index stoppen. En de huur word jaarlijks geïndexeerd.JohanNL schreef op maandag 1 september 2025 @ 21:56:
[...]
Ga je er nu vanuit dat je het huis volledig kunt financieren met een hypotheek? Dan heb je zeker gelijk.
Ik ging ervan uit dat men voor een deel eigen vermogen moet inbrengen, dan is dat geld wat het huis ingaat en elders had kunnen renderen in een indexfonds bijvoorbeeld.
Maar let ook op dat een eigen woning onderhoud vraagt en de kosten voor jou zijn.
OZB is ook iets wat je niet hebt bij huren.
Huren hoeft dus nog niet zo slecht te zijn, het is alleen kut ja als je modaal of zelfs boven modaal inkomen hebt met weinig vermogen.
Het verschilt dus wel enorm ja en als we sociale huur + huurtoeslag erbij pakken helemaal.
Er zit wel een enorme geluksfactor aan de gehele woningmarkt zou je kunnen zeggen.
Het hele punt was dat je het als als huizenbezitter meer van je salaris overhoud bij inflatie dan een huurder. En omdat de loonstijging de inflatie gemiddeld heeft bijgehouden heeft. Heeft de gemiddelde huizenbezitter een riantere situatie dan een huurder t.o.v. 8 jaar geleden.
Tuurlijk heb je nog wat onderhoud aan je huis maar je lost ook nog eens af in tegenstelling tot een huurder.
Een huis kopen is risico nemen, maar de Nederlander is mentaal maar beperkt in staar risico te dragen. Hier in de regio zijn hele gebieden die hard verzakken, maar de huizenprijs blijft gigantisch. Als straks het toch op redelijke schaal een slecht idee blijkt in zo'n huis te wonen zal de overheid wel weer de portemonnee moeten trekken. Subsidies voor betere fundering of gesubsidieerde leningen etc.
Wat een generalisatie zegHEY_DUDE schreef op maandag 1 september 2025 @ 22:15:
Een huis kopen is risico nemen, maar de Nederlander is mentaal maar beperkt in staar risico te dragen.

VVD sluit na PVV nu ook GL-PVDA uit:
Dat betekent effectief imho dat de VVD dus in de oppositie zal komen. En imho terecht, als je ziet wat die de laatste jaren allemaal aangericht hebben.
Want zonder óf PVV (wat ik niet zie gebeuren) óf GL-PVDA zie ik geen werkbare (als in: minder dan 5+ partijen) coalitie ontstaan als de huidige peilingne ook maar een béétje kloppen.
Bron: https://www.bndestem.nl/p...groenlinks-pvda~a7d886fe/VVD-leider Dilan Yeşilgöz ‘ziet het niet gebeuren’ dat de VVD na de verkiezingen een coalitie vormt met GroenLinks-PvdA. Aan tafel bij RTL Tonight zei Yeşilgöz maandagavond dat ze hoopt op een centrumrechts kabinet zonder de PVV.
De fractievoorzitter werd in de latenighttalkshow meermaals gevraagd of ze GroenLinks-PvdA van partijleider Frans Timmermans definitief uitsluit. „Ik ben nogal scherp hier inderdaad, dat is nogal helder. Ik zie dat echt niet werken. Ik denk dat dit land snakt naar centrumrechts beleid”, aldus Yeşilgöz.
Eerder sloot Yeşilgöz opnieuw regeren met de PVV al uit. „We gaan niet meer met hem samenwerken”, zei ze in juni op het partijcongres over PVV-leider Geert Wilders. Ze noemde hem een ‘ongelooflijk onbetrouwbare partner’.
Dat betekent effectief imho dat de VVD dus in de oppositie zal komen. En imho terecht, als je ziet wat die de laatste jaren allemaal aangericht hebben.
Want zonder óf PVV (wat ik niet zie gebeuren) óf GL-PVDA zie ik geen werkbare (als in: minder dan 5+ partijen) coalitie ontstaan als de huidige peilingne ook maar een béétje kloppen.
Virussen? Scan ze hier!
@wildhagen Als PVV weer flink wat stemmen haalt stapt ze gewoon weer met Wilders in het bootje. Zoveel verschilt de koers van VVD niet met die van de PVV.
Dit topic is gesloten.
Let op:
Hier gelden de volgende regels:
• Geen memes, dit is een discussie topic.
• Geen flames over of bashen op politieke voorkeur.
• De kwestie Israël/Palestina is hier offtopic.
• De Islam discussie is hier offtopic.
• De abortus discussie is hier offtopic.
Brondiscussie kan hier: [AWM] Betrouwbare Bronnen Discussietopic
Hier gelden de volgende regels:
• Geen memes, dit is een discussie topic.
• Geen flames over of bashen op politieke voorkeur.
• De kwestie Israël/Palestina is hier offtopic.
• De Islam discussie is hier offtopic.
• De abortus discussie is hier offtopic.
Brondiscussie kan hier: [AWM] Betrouwbare Bronnen Discussietopic