siggy schreef op zaterdag 18 mei 2024 @ 08:57:
[...]
Ook een vriendelijke goedemorgen zeg.....
[...]
Het gemiddeld gasverbruik van een tussenwoning is volgens Essent 1.350m3 per jaar. Alleen een appartement is gunstiger met 900m3 per jaar. Ofwel je bent al zuiniger dan het gemiddelde. Voor een 2 onder 1 kap ben je 1.650m3 kwijt en vrijstaand maar liefst 2.200 m3.
Wat bedoel je met 'inclusief warm water'. Stook je elektrisch of toch via gas? Overigens zegt het straks helemaal niks meer dat je een negatieve energierekening hebt als de salderignsregeling wegvalt. Wat is het verbruik in de wintermaanden is vele malen interessanter. En met een lucht-lucht warmtepomp zonder buffervat scheelt nogal wat procentjes, zeker in de essentiele maanden.
Het is nogal lastig om een fatsoenlijke vergelijking te trekken zonder fatsoenlijke data. De schil isoleren is gewoon het allerbelangrijkste, ongeacht of je een lucht/water of lucht/lucht warmtepomp neemt. Dat je dan twee complete verwarmde buitenmuren hebt, maakt het gewoon nog eenvoudiger.
[...]
Je moet inderdaad eens wat verder kijken dan je eigen doos
Ik zeg niet dat het lastig is, maar je gaat zelf uit van een van de meest gunstigste situaties en de makkelijkste oplossing bij een energieverbuik ver onder het gemiddelde.
Probeer eens een hoekwoning/2 onder 1 kap te renoveren en compleet van het gas afgaan, wat vroeg of laat toch moet. Koken op inductie, elektrisch laden, beetje luxe ala sauna of jacuzzi. Alleen de meterkast is dan al leuke pret met 3x25A (not).
Nederland is gewoon doomed op dit moment als het gas zou stoppen. Het net kán het gewoon niet aan. Die duck-grafiek gaat alleen maar extremer worden zodra steeds meer en meer mensen meer elektra gaan verbruiken. Ik ben daar helemaal vóór, overigens, maar de realiteit zegt al genoeg dat er nu al issues zijn om nieuwbouwhuizen van een aansluiting te voorzien en dat er nu al berichten zijn dat zonder grote ingrepen in 5 jaar overal problemen zijn.
En daar gaat het om. Zeker mbt politiek. Ze doen maar wat. En iedereen denkt er te simpel over zonder dat er ooit maar een rekensommetje of vergelijking is gemaakt. En als je het huis al negeert en de gewenste opmars van elektrische auto's neemt, alleen dát is straks al een probleem. Thuisaccu lijkt op dit moment de meest realistische oplossing, maar de politiek wil er om de een of andere reden niet aan. Politiek wilt van alles, moet ook van alles, maar met oplossingen komen doen ze niet.
Gemiddelden zijn een slechte basis om te zeggen dat alles “crap” is, en beter gesloopt kan worden. Zeker in een tijd waarin kosten voor nieuwbouw enorm zijn.
Inclusief warm water stond in de zin die begon met: gasverbruik voor renovatie.
Onze kosten voor energie in de tijd voor de renovatie (dus inclusief gas) waren ongeveer 95 tot 100 euro per maand. Inmiddels all electric.
Wanneer ik reken alsof saldering er niet is, zijn onze huidige variabele kosten voor energie op basis van huidig energiecontract -7 euro per jaar.
Op basis van prijzen van ons nieuwe contract, ingaande eind dit jaar zouden we daarvoor betalen 26 euro per maand, nogmaals, alleen het variabele gedeelte.
Onze investering voor de verduurzaming was 55 euro per maand (hypotheek) voor de komende 30 jaar. Een bedrag waarvoor we nu aanzienlijk omhoog gegaan zijn in comfort, wat nu (al een aantal jaren) volledig gedekt wordt door lagere maandlasten, en wat op termijn qua hoogte bijna te verwaarlozen zal zijn door de te verwachten inflatie.
Ik denk inderdaad dat Nederland een probleem zou hebben wanneer gas miv vandaag niet meer beschikbaar zou zijn. Logisch. Geen enkele transitie zo omvangrijk en met zoveel impact als deze, kan in korte tijd gebeuren. Dat vind ik geen zinnig argument.
Het is enorm, en het is nog niet duidelijk welke vorm het precies zal krijgen, wat ook niet helpt. Alles zal de komende tientallen jaren piepen en kraken, soms stappen vooruit, soms sprongen terug, maar uiteindelijk komt het wel.
Wanneer iedereen in Nederland vandaag aan de elektrische auto zou gaan zouden we inderdaad een enorm probleem hebben. Gelukkig is die kans extreem klein.
Thuis-accu's zijn niet zo'n grote oplossing als sommige mensen denken. Ik vind het logisch dat daar niet vol op ingezet wordt. Daar is onderzoek naar gedaan en ik vond de resultaten van dat onderzoek leerzaam en helder.
Ze zijn ook niet of nauwelijks financieel verantwoord nu, mogelijk in veel gevallen ook niet na afschaffen salderen, niet tenzij er zaken grondig gaan veranderen. Uitzondering kan misschien zijn wanneer ze vooral worden ingezet om mee te handelen in energie, maar ook daarvan zijn, denk ik, de resultaten voor verder weg dan de komende 2 jaar lastig in te schatten. Vooral omdat de markt van opwek en opslag zo heftig in beweging is. Bovendien draagt juist handel in energie mogelijk fors bij aan netcongestie, iets waar netbeheerder niet blij van worden naast de problemen waar ze nu al dagelijks mee te maken krijgen.
Misschien zijn er over 5 jaar grote problemen, misschien niet. Het is niet alsof er tussen nu en over 5 jaar niets gebeurt.
Deze verandering is te groot om vandaag alle oplossingen voor te bedenken. De verandering is in Nederland alleen al enorm qua verduurzaming. Sneller zou helemaal niet kunnen denk ik.