jugo6 schreef op dinsdag 10 maart 2026 @ 17:23:
koudeval issues
[...]
Al een tijdje geleden dit probleem gepost, het lijkt inderdaad deels koudeval te zijn, maar is nog niet opgelost. Het treedt in het algemeen op in de huiskamer, en is sterker bij het opnieuw opwarmen van het systeem (dat gebeurt minder vaak nu de stooklijn beter is), en ook bij defrost en SWW run.
De verlaagde stooklijn hielp niet, wellicht dat de lagere temperatuur het nog moeilijker maakt om koudeval te compenseren.
Meer radiator ventilatoren lijkt iets te helpen, maar niet voldoende (en geeft ook meer luchtverplaatsing)
Ik stelde zelf aan de installateur voor om een buffervat te plaatsen, wat hij na 2 maanden wil proberen. Maar ik denk dat dit alleen bij defrost iets kan helpen. Inhoud van de radiatoren plus leidingen die altijd open staan schat ik op 56 liter, plus nog wat radiatoren met thermostaatkraan.
Verdere gegevens: jaren30 eindwoning 120 m2, maar goed geïsoleerd, HR+ glas. Jaarlijks gasverbruik was 900m3. Nu dus Altherma 4 en verder nog steeds alleen radiatoren: gewone T22 en T33 en 1 Jaga Tempo.
Nu het wat warmer is, merken we iets minder van het probleem. Maar de kamer lijkt wat killer (vochtiger?) aan te voelen, en even een half uurtje de CV aan werkt niet meer....
Stooklijn kan nu bij hogere temperaturen nog lager, ik merk wel dat ie 'snachts op stille stand beter continu loopt dan overdag, wanneer er ook invloed is van mensen in de kamer of koken en zo.
wat grafiekjes:
[Afbeelding]
[Afbeelding]
eerder
[
Afbeelding] hier lijkt homeassistant al wat data kwijt te zijn.
Ideeën hierover, suggesties? wel of geen buffervat erbij? dank!
Dank voor het uitgebreide meedenken allen. De kou is redelijk constant, en denk ik meer bij een defrost of opnieuw opstarten, maar ook als de warmtepomp redelijk constant draait, voelt de kamer nog wat kil, en bij kouder weer een duidelijke tocht.
Stooklijn is nu 44/-10 en 26/15, met als resultaat iets minder defrost, maar nog wel een kil gevoel in huis. Vochtigheid van het voorjaar?
@
Carboy54 even een fancoil proberen dan zijn we toch ook weer wat installatieuurtjes verder. Ik hoor ook allerlei nadelen, en weet niet of het veel verschil maakt met mijn Jaga Tempo met 5x 120mmm fans.
@
BarryH Ventilatoren uit hebben we inderdaad ook geprobeerd. Anders, maar nog steeds ook koude tocht. Stooklijn iets hoger of lager hebben we geprobeerd, geen grote verschillen. Ik neig zelfs naar stooklijn naar CV temperaturen om het oude comfort weer terug te krijgen....
@
MotorBeast Het advies van heatfan is ook meer heatfans (dus over de hele radiator), heb jij dat ook? de ene radiator is beter bezet dan de andere bij mij. Laag zetten hebben we al wel gedaan, maar lijkt de koudeval niet te verminderen. Stooklijn leek al redelijk een paar weken geleden, maar nu het overdag veel warmer is, is het bijna niet te vermijden dat ie overdag afslaat. (serredeuren plus schuine ramen is veel licht dus veel zonnewarmte, maar wellicht ook meer koudeval, ook bij HR+)
Buffer: ik vind dat het nu al best lang duurt voordat het circuit op temperatuur is bij de SWW, iedere dag 1-1,5 uur daarmee bezig. En mij leek met continu 57 liter beschikbaar (tot 80 L max) dat het al redelijk gebufferd moest zijn. Gaat dat met een buffer niet nog langer duren als ie dat ook moet opwarmen?
Stooklijn lijkt al redelijk op het minimum. Gisteravond op 21 gezet, dat haalt ie dan eigenlijk niet, overdag pas weer als de zon erbij komt.
:strip_exif()/f/image/Sd1dkGyd8Kj6V89lKdnihYCu.jpg?f=fotoalbum_large)
donderdag dus iets verlaagd en avond temperatuur op 21, dat haalt ie dan niet meer, maar overdag staat ie veel uit, en blijft het circuit lang op de SWW temperatuur. Weekoverzicht afgelopen week:
:strip_exif()/f/image/RwFRE5kML7mbWK7u2reUoXdX.jpg?f=fotoalbum_large)
dank voor alle gedachten en wijze raad!