betaplayer schreef op vrijdag 23 februari 2024 @ 11:49:
[...]
Zeer, zeer mooi!
Mag ik de specs weten van je afgiftesysteem? Ik las al dat je geen buffer hebt en je een verbruik had van 3600m³? Zowel radiatoren en VVW, juist?
Een idee van hoeveel/welke radiatoren en m² vloerverwarming?
Draai je enkel WAR?
Ik moet mijn installateur ervan overtuigen dat je pendelgedrag kan vermijden zonder buffer, dit is een fantastisch voorbeeld

Ok, om even op je vraag in te gaan:
- 't Is een vrijstaand huis uit 1976 en was matig geïsoleerd toen we er in kwamen (eind '22). inderdaad 3600m3 gas verbruik in 19-20 en 20-21.
- Zelf veel isolatie aangebracht (kruipruimte met folie belegd, tegen vloer 18 cm PIR platen geplakt, schuin dak met 18 cm houtvezel plaat en overal HR++ glas aangebracht (was oud dubbel glas).
- VVW op drie plekken (41 m2 woonkamer, 12 m2 serre, en recentelijk 8 m2 in badkmr).
- Radiatoren: in study met een T33 en keuken met een T22 radiator en verder wat kleine radiatoren in gang , bijkeuken, wc en slaapkamers. De eerste twee ga ik t.z.t. vervangen door VVW.
Zelf WP aangelegd en tegelijkertijd een flink deel (2/3) cv leiding vervangen (Fe buizen helemaal gaar in kruipruimte).
Hoofdleiding naar 28 mm Cu met overal ruime bochtjes, vandaar aftakkingen 22mm Cu en 15 mm Cu naar radiatoren en VVW in badkamer.
SWW met WPB (zou ik niet weer doen met kennis van nu) en verder WP CV design heel simpel zonder buffer dus.
M'n uitgangspunt is gelijke temperatuur in huis realiseren en zoveel mogelijk thermische schil eromheen realiseren. Hier staan deuren tussen kamer, keuken en serre ook gewoon open.
En verder... ik doe niet aan WAR en gebruik ook geen thermostaat (heb er nog 2 liggen

).
Gewoon Td van 5K en Ta in de range van 29 C (bij zeg Tb van 12 C) tot Ta van 35 C (bij Tb van -7 C, lager zijn we nog niet geweest hier). Dus bij een buiten temp range van zeg 20 K (13 C tot -7 C) , hoeft de watertemperatuur maar 6 K te doen (29 C tot 35 C).
Bij -7 C had de Pana 9 j nog reserve dus die -10 C gaan we ook wel redden. Wel loopt dan natuurlijk het stroomverbruik flink op, maar blijft nog steeds (qua geld) fink onder de 20 M3 gas wat vorige bewoners op zulke dagen verstookten

.
En eigenlijk bevalt dat heel goed met simpele vaste Ta. Een vaste Ta houdt de binnentemperatuur heel constant en de Pana kabouters hebben een heel rustig leventje.
Bij een fluctuatie van b.v. dag en nacht van Tb van b.v. 6-7 K , zie ik de binnentemperatuur maar een 0,5 of 1 K schommelen. Daar doen we niks aan want dat trekt dan wat later wel weer bij.
Een buffer is echt onzin, dat heb ik niet nodig en dat geldt voor de meeste WP installaties. Koudwatervrees en gebrek aan WP ervaring bij installateurs zorgt voor hogere kosten en minder efficiëntie bij eindgebruikers.
Net zoals @
FransvWoerkom zegt, een buffer gaat echt niet voor lange runs zorgen. Een WP in balans met afgifte en aanpassingen aan CV leidingen e.d. helpen daar veel meer.
Pfft, toch weer een lange uitleg geworden...