iheadshoty schreef op woensdag 6 augustus 2025 @ 15:04:
Graag jullie meedenken of de juiste instellingen zijn ingevoerd.
Allereerst mijn gegevens:
Omvormer: SE8K, optimizers: S650A
Batterij: SolarEdge, 9,7 kWh.
Energieleverancier: Zonneplan, dynamisch contract.
Batterijmodus: Time of Use
Energietarief import:
Tarieftype: Dynamisch 60 minuten
Aanvullende kosten: 0,118 euro/kwh; btw 21%
Energietarief export:
Tarieftype Dynamisch 60 minuten
Aanvullende kosten: 0,118 euro/kwh, btw 21%
Negatieve tariefoptimalisatie: aan.
Dan de situaties die ik niet begrijp:
Situatie 1:
In de ochtend geeft mijn Zonneplan app aan dat de stroomprijs tussen 6-7 uur 28 ct is, en tussen 7-8 uur 27 ct. Kortom, een gunstig moment om een restant aan stroom in de batterij (zo'n 6,5 kWh) terug te leveren aan het net. Zou ik denken, maar het gebeurt niet. Bij nazoeken in 'weergave dagtarieven' en dan 'exporttarieven' staat tussen 6-7u -0,01 euro/kwh, en tussen 7-8u -0,015 euro/kwh.
Ik begrijp dus dat SolarEdge op dat moment niet de keuze maakt om terug te leveren, want volgens het exporttarief zou dat verliesgevend zijn. Echter begrijp ik niet waarom ik bij teruglevering volgens Zonneplan wel resp. 28 en 27ct per kWh zou krijgen in de ochtend. Waar zit dit verschil dan in?
Situatie 2
Zodra de zon begint te schijnen, laat SE allereerst de batterij vol. Zodra deze vol is, wordt het deel van de stroom uit de zonnepanelen wat het huishouden niet verbruikt, teruggeleverd aan het net. Dit terwijl in de eerder genoemde grafiek in situatie 1 (exporttarieven) de kosten wel zo'n -0,15 euro/kwh zijn op dat moment. Waarom kiest SE er dan nu wel opeens voor om terug te gaan leveren aan het net, als volgens hun eigen grafiek dit geld zou kosten?
Zonneplan betaalt echter wel zo'n 14 ct/kWh voor stroom in de middag, en in de app van zonneplan zie ik ook daadwerkelijk staan dat ik vandaag tot op heden op -1,26 euro sta. Waarom kost het mij volgens SE dus geld om terug te leveren, terwijl de app van Zonneplan suggereert dat ik er juist aan verdien?
Ik hoop dat ik het hiermee een beetje duidelijk kan schetsen wat mijn vragen zijn, namelijk:
- Waarom kiest SE er in de ochtend niet voor om stroom terug te leveren en in de middag wel (terwijl volgens zijn eigen grafiek zowel in de ochtend als in de middag het geld zou kosten om te leveren.
- Waarom staat er in de app van Zonneplan dat het wel geld oplevert om stroom terug te leveren (en lijk ik ook daadwerkelijk geld te verdienen in de middag), terwijl volgens de SE-app dit mij geld zou moeten kosten?
- Staan dus mijn instellingen wat betreft im- en export wel goed?