Ik lees al een tijdje met belangstelling mee op dit forum. Ik heb al zeer veel waardevolle informatie gevonden, waarvoor dank. Zoals velen ben ik ook bezig van het gas af te gaan; we hebben onze woning 3 jaar geleden flink aangepakt en voorbereidingen hiervoor getroffen. Nu staan we op het punt om een warmtepomp te laten installeren.
Alweer enige tijd geleden heb ik overleg met onze installateur de PUHZ-SW100YAA laten bestellen; deze staat klaar om op korte termijn (over circa 1,5 week) te worden geïnstalleerd. Ik twijfel echter steeds meer of het vermogen niet te groot is voor onze situatie. Er is gekozen voor de PUHZ-SW100YAA om bij structureel langere periodes van -10 zonder hulp van het elektrisch element de woning warm te kunnen houden. Ook is er conservatief gekeken, dus “een beetje extra” zou niet verkeerd zijn. Mijn verwachting is echter dat een PUHZ-SW75YAA ook voldoende zou moeten zijn.
HUIDIGE SITUATIE:
- Vrijstaande woning (in bebouwde kom) van circa 220m2 uit 1975
- Keukenvloer is circa 20 jaar geleden vervangen. 18m2, 1 groep, 16x2 slangen h.o.h. naar verwachting 15cm. Vloeropbouw is onbekend. Open verdeler met pomp.
- Vloer van Woonkamer + Hal = 3 jaar geleden vernieuwd; 65 m2, 7 groepen, 16x2 slangen h.o.h. circa 10-11 cm. Open verdeler met pomp. Groepen zijn naar verwachting circa 85 meter.
- Nieuwe geïsoleerde betonvloer in woonkamer en hal met daaronder 14 cm EPS. Slangen direct op de betonvloer en daarover zandcement. Veel massa dus.
- Begane grond HR++ glas, etage (4 slaapkamers) hebben nog dubbelglas. Dak is geïsoleerd met glaswoldekens van (ik denk) 7 cm en daarna gestuct aan de binnenzijde. Vervangen is dus lastig.
- Alle slaapkamers zijn al voorzien van airco’s (2,0kw koelen / 2,5kw verwarmen)
- Woonkamer heeft een gashaard die (als we volledig van het gas af zijn) omgebouwd wordt naar gasflessen. Maximaal vermogen circa 8 kw.
- In de toekomst wordt de bestaande badkamer (circa 7m2) nog van vloerverwarming voorzien en komt er een tweede badkamer (6m2) waar ook vloerverwarming zal worden aangebracht.
- De HR-ketel staat ingesteld op 52 graden en 13kw. We stoken met een lichte nachtverlaging (max 0,5 graad). Binnentemperatuur is behoorlijk constant en varieert tussen de 19 en 20 graden in de winter. Wij vinden dit prima.
- Boven wordt nauwelijks verwarmd. Daarnaast hebben we nu airco’s hangen om te verwarmen indien nodig.
- Er is geen warmteverliesberekening van de woning beschikbaar.
DE NIEUWE SITUATIE
- PUHZ-SW100YAA warmtepomp voor volledige verwarming
- Geen tapwater (wordt later aparte warmtepompboiler) en geen vloerkoeling. De binnenunit wordt een EHSC-VM2D
- 2 open verdelers met pomp; deze worden beiden vervangen door pomploze verdelers.
- Er wordt een buffervat geïnstalleerd (ik dacht 80 liter) in de retour van de warmtepomp.
- Op de slaapkamers hangen T22 radiatoren; deze kunnen nog een beetje "helpen" waar nodig, maar airco's zullen voornamelijk voor verwarming zorgen wanneer nodig.
MIJN BEREKENINGEN
1 - Historisch gasverbruik:
- 2021 > 1785 m3 (2886 gd) Verwarmen circa 1581 m3
- 2022 > 1487 m3 (2552 gd) Verwarmen circa 1283 m3
- 2023 > 1559 m3 Verwarmen circa 1377 m3 (prognose mindergas.nl)
Als ik de Koevlaas formule toepas, zou ik uitkomen op:
- 2021 > 7.66 kw
- 2022 > 6.22 kw
- 2023 > 6.67 kw
De PUHZ-SW100YAA lijkt overkill, ook de PUHZ-SW75YAA levert nog 8,4 kw bij -10 en zou dus toereikend moeten zijn o.b.v. de historische gasverbruiken.
2 - Daarnaast heb ik gekeken wat ik qua vermogen kwijt kan in de vloer:
- Bij 35/30/20 kan ik momenteel maximaal 5700 watt kwijt in mijn vloer. Alle T22 radiatoren voegen daar nog 1700 watt aan toe (maar dit wil ik in basis eigenlijk niet altijd open hebben staan).
- Bij 30/25/20 kan ik momenteel maximaal 3400 watt kwijt in mijn vloer. Alle T22 radiatoren voegen daar nog 800 watt aan toe (maar dit wil ik in basis eigenlijk niet altijd open hebben staan).
Zelfs bij 40/35/20 (wat volgens mij niet wenselijk is) kan ik maar circa 8kw kwijt in de vloer. Ook op basis van dit gegeven zou de PUHZ-SW75YAA beter passen dan de PUHZ-SW100YAA.
3 - Een derde berekening heb ik gebaseerd op het zeer koude gasverbruik van februari 2021 (bij 9kw warmte uit 1 m3 gas en 22 draaiuren per dag) kom ik uit op de volgende onderstaande benodigde vermogens.
Datum | Graaddag | m3/dag | kw/dag | kw/uur |
7-feb-21 | 24,2 | 16,4 | 147,5 | 6,7 |
8-feb-21 | 26,1 | 23 | 207,2 | 9,4 |
9-feb-21 | 26 | 16 | 143,6 | 6,5 |
10-feb-21 | 24,4 | 17,3 | 155,8 | 7,1 |
11-feb-21 | 25,5 | 13,8 | 124,6 | 5,7 |
12-feb-21 | 26,3 | 14,5 | 130,6 | 5,9 |
13- feb-21 | 26,3 | 17,8 | 160,4 | 7,3 |
14-feb-21 | 21 | 11,6 | 104,4 | 4,7 |
Ook hier zie ik (m.u.v. 1 uitschieter) dat de PUHZ-SW75YAA toereikend zou moeten zijn.
CONCLUSIE / VRAAG
Samengevat twijfel ik toch wel behoorlijk of de gekozen PUHZ-SW100YAA niet te groot en suboptimaal is voor onze situatie. Dit wordt m.i. onderbouwd door de volgende punten:
- Al mijn berekeningen laten zien dat (volgens mij) de PUHZ-SW75YAA voldoende capaciteit heeft voor wat wij nodig hebben.
- Ik heb voor de echt koude dagen ook nog de airco’s boven (en evt. gashaard in de woonkamer) als back-up beschikbaar.
- Het minimale vermogen van 4,3 kw kan ik moeilijk kwijt in de vloer, het minimale vermogen van 2,9 kw van de PUHZ-SW75YAA past veel beter
- De PUHZ-SW100YAA heeft een minimale flow van 14,4 liter per minuut. Ook hiervan is het de vraag of ik dit wel fatsoenlijk kwijt kan; de ondergrens van 10,2 liter (tot 22,9 liter) van de PUHZ-SW75YAA lijkt beter te passen.
- Het maximale vermogen van 10,1 kw bij -10 kan ik zeer moeilijk kwijt in mijn systeem; dit gaat enkel lukken met alle radiatoren open en een aanvoertemperatuur van 40 graden. Dit lijkt mij sowieso niet wenselijk voor de vloerverwarming.
Enkel wanneer ik op termijn naar een volledige binnentemperatuur van 21 graden zou willen in het hele huis en dit wil doen met de warmtepomp, gaat het met de PUHZ-SW75YAA warmtepomp (mogelijk) niet meer lukken op de erg koude dagen. Echter dit lijkt mij een onwaarschijnlijk scenario en niet de juiste beweegreden om nu voor de PUHZ-SW100YAA te gaan. De nadelen van deze warmtepomp wegen m.i. niet op tegen de voordelen van de PUHZ-SW75YAA.
Het is een lang verhaal geworden, maar volgens mij zit de meeste informatie er wel in. Ik ben heel erg benieuwd hoe jullie tegen deze situatie aankijken. Plan behouden en gaan voor de PUHZ-SW100YAA of toch voor een maatje kleiner (de PUHZ-SW75YAA) gaan. Ik ben heel benieuwd naar jullie ideeen / advies.