Bundin schreef op donderdag 19 juni 2025 @ 23:31:
[...]
Oneens, er is een heel topic waarin meermaals wordt uitgelegd dat het een resourcekwestie is, in combinatie met users die regels naast zich neer leggen om verschillende redenen. Het is geprobeerd, dat ging mis. Meermaals en zowel hier als op discord. Hoewel de uitkomst misschien niet neutraal lijkt, staat de beslissing los van de inhoud en dat maakt alle verschil.
Het is niet alleen een resourcekwestie, maar vooral een extreem gepolariseerde kwestie.
Argument 1: We zijn extreem verdeeld
Als je
https://www.amnesty.nl/ac...ers-ziet-genocide-in-gaza leest dan zie je dat uit hun onderzoek van mei 2025 dat er een 50/50 split is over wel/geen genocide. En als je dan sommige tegenstanders met elkaar in discussie zie/hoor gaan dan merk je dat er gewoon weg geen discussie is.
Argument 2: We zijn extreem overtuigd van ons gelijk (zonder bewijs)
Het grootste probleem is dat als er een discussie aan gegaan wordt het altijd wie de "oorspronkelijke dader" is en dat is volgens historisch expert onmogelijk te beantwoorden. Desondanks zijn er heel veel mensen die overtuigd zijn wie er begonnen zijn, nogmaals, iets wat volgens historisch experts inmiddels onmogelijk is om te bepalen.
Ik ga hier verder niet op in, maar het komt op neer dat afhankelijk van de ernst je verschillende daders kan veroordelen, maar dat al die daden vooral een reactie zijn op een ander daad die mogelijk niet ernstig genoeg zijn om te veroordelen. Ter illustratie: Je gaat Hitler ook niet goed praten omdat iemand ooit gesuggereerd heeft dat zijn opa mogelijk joods is. (Yep, that is a thing).
Argument 3: Bij conflicten willen we een duidelijk dader
Het merendeel van de mensen wil namelijk een duidelijk dader hebben die ze kunnen straffen. Dit geeft mensen namelijk een behoorlijk goed gevoel over hun zelf. Wij willen ons zelf dan ook graag identificeren als de andere groep, de helden, omdat we daarmee ook het recht krijgen om de andere groep, de vijand, aan te pakken. En mensen zullen weigeren om geassocieerd te worden met de vijand ook al zijn ze alleen maar toekijkers van een conflict.
Mijn standpunt bij elk conflict is simpel: Het gaat niet om wie er als eerste begonnen is, maar wie er als eerste stopt. Maar ik ben ook fan van "redemption arcs" in verhalen
Conclusie
Elke discussie die over het onderwerp gaan houden zal deelnemers kennen die elkaar tegen spreken, zonder bewijs, en waarbij de deelnemers elkaar gaan beschuldigen én elkaar gaan behandelen als een vijand. Omdat geen van de partijen bewijs kan aanleveren dat hard genoeg is om de discussie te beslechten zal de discussie altijd door blijven gaan.
De enige optie die mogelijk zou werken, is wanneer het conflict besproken wordt zonder de historisch aanleiding, echter, er zijn al genoeg voorbeelden geweest waarbij beide partijen (en bij proxy ook door deelnemers in een discussie) hun daden goed praten door middel van acties in het verleden. Zelfs als men dat niet doet, zoals bij slavernij, dan zal men het noodzakelijk vinden om de ernst van de daad te bepalen om zo de benodigde inzet te bepalen, zoals herstelbetaling. Simpel voorbeeld: Wie moet als eerste stoppen met agressie?
Zelfs als we een discussie daar door heen loodsen dan hebben we nog het feit dat mensen emotioneel en reactionair (iemand die een oude situatie wilt herstellen) zullen reageren. Waardoor er de hele tijd kans is dat het opnieuw gaat oplaaien.
Zeker in Europa en Amerika waar Joden "meer beschermd worden" (niet de juiste term) om te voorkomen dat ze opnieuw vervolgd worden zoals het merendeel van Europa en Amerika voor, tijdens, maar ook lang na de tweede wereld oorlog gedaan heeft. Daar is binnen Europa en Amerika nog een behoorlijk blinde vlek waardoor er binnen zulke discussies veel ruimte voor arrogantie, maar ook schaamte aanwezig is.
Samengevat
Er zijn te veel elementen aanwezig die het voor deelnemers te makkelijk kunnen uitlokken in een discussie die bij voorbaat geen winnaar kent en daardoor oneindig door kan gaan.
"Doubt—the concern that my views may not be entirely correct—is the true friend of wisdom and (along with empathy, to which it’s related) the greatest enemy of polarization." -- Václav Havel