edozat1 schreef op vrijdag 12 juni 2026 @ 12:13:
[...]
Hmm, ik weet niet hoor. Ik ga niet voor dát percentage, maar stel dat het verleden uitwees dat het gemiddelde jaarlijkse resultaat van AW tracking 4% was. Zou ja dan nog steeds zeggen "whatever comes my way" of zou je dan voor deposito's kiezen?
Ja. Omdat er wel inherent meer risico aan 100% aandelen zit. Er hangen niet voor niets labels als "zeer offensief" aan en de financiele bijsluiter geeft risico-rendement-score van 5 op 7.
Dat dit zo'n populaire strategie is, hangt toch sterk samen met het verwachte rendement? Maar eens dat het niet precies om dat percentage gaat.
Veel dingen zijn om verschillende redenen populair. Helaas vaak ook om onbegrepen redenen. De bekendste reden is simpelweg doen-wat-de-rest-doet. Ik hoor dit ook in mijn omgeving vaak met "ik ga maar beleggen want sparen levert niks op". Prima dat anderen er zo instaan, maar voor mij is dat in wezen
cargo culting: denken dat als je maar iets op een bepaalde manier doet, het tot het verwachtte resultaat leidt. Want het ging in het verleden toch ook zo? Klinkt bekend?
Populariteit is wat mij betreft een nutteloze eigenschap.
Maar je zegt net wel dat dit waarschijnlijk het hoogste rendement geeft, of dat nou 6, 8 of 10% is. Oftewel, je verwacht zelf niet een hoger rendement te kunnen halen. Sorry als dit te lang doorgaat, het is niet mijn bedoeling om door te drammen, maar ik krijg het gewoon niet rond.
Ik snap dat het bijna een cirkelredenatie lijkt, en het komt zeker niet gedram over, maar het antwoord zit in bijna semantische details:
Zeggen dat het "waarschijnlijk het hoogste rendement geeft", is een aanname. Meer niet. Het geeft geen grip, geen houvast, geen basis. Ik kan niet volgend jaar, of over 30 jaar, bij mezelf of wie dan ook die verwachting geeft terugkomen en zeggen "hey het heeft totaal niet dat waargemaakt, en nu". Oftewel, shot in the dark, natte vinger in de wind.
Dus ja, ik kan het erbij zeggen, maar het niet
de reden waarom ik ervoor kies. Het is een bijkomstigheid, noem het "hoopvol" als je wil. De reden waarom ik het wel doe is dat ik slechts wil profiteren van de wereldwijde groei.
Als ik naar mezelf kijk... Voor een belangrijk deel gebaseerd op dit forum realiseer ik me dat ik niet in staat ben om een hoger rendement te halen dan het rendement van de markt volgen. Als ik dan de markt volg, dan ga ik toch voor het hoogst mogelijke verwachte rendement? Ik begrijp niet waarom dit niet logisch is. Daarmee streeft ik dus niet naar 8%, maar naar het hoogste rendement dat ik, met al mijn menselijke beperkingen, kan halen.
Omdat je dan dan
wel het rendement proberen te halen als reden hebt
waarom je ervoor kiest. Het onlogische eraan is dat je dan wel afhankelijk gaat worden van je aanname cq natte vinger in de wind. Dat is een behoorlijk wankele basis. En die wankele basis zet de deur open tot handelen mocht je een indruk hebben dat iets anders jou een betere verwachting geeft, en dat geeft
meer risico dan het risico wat je loopt op sec 100% aandelen wereldwijd. Risico zit in het totaalplaatje; niet alleen de letterlijke belegging bij je broker.
Ja, dat dit een verschil is, is een goed inzicht denk ik. En eens dat je ze niet op één hoop moet gooien. Maar haaks op elkaar? Het deel van een bedrijf bezitten is toch een middel om een doel te bereiken, namelijk rendement maken? En vervolgens kijk je met welke strategie je dat het beste kunt doen.
Rendement moet je wel maken omdat je als bedrijf niet overleeft, logisch. Het is alleen niet een gegeven dat een bedrijf dit beter gaat doen dan spaarrentes of wat dan ook.
En wat blijkt, het verleden wijst uit dat een klein stukje bezitten van alle bedrijven een hele goede strategie is die nauwelijks is te verslaan. Als dat niet zo was en die strategie in het lange verleden gemiddeld slechts een paar procent opleverde, was het geen populaire strategie.
Nee, dat is exact het punt wat ik bestrijdt. Als die historie er niet was, en we pas nu op het idee kwamen hiervoor (of zeg ga even tig decennia terug in de tijd, op de vooravond van de uitvinding van indexen), zou ik er alsnog voor kiezen. Puur vanuit het wiskundige + economische logische principe van hoe je maximaal diversificeert en schaalt. De populariteit is 0 factor hier. Mede om mijn aanmerkingen hierboven dat populariteit helaas vaak geen kundige redenen kent.
Exact. Dus eens, je gaat gewoon voor de groei van de markt, wat die groei ook is. Maar als die groei de afgelopen 100 jaar 3% was, dan zat ik in deposito's.
En ik niet

puur vanuit het feit dat een deposito nooit meer gaat opleveren dan de rente die je bent overeengekomen. De belegging heeft die upside risk wel.
Overigens, als ik het heb over voorspellen en bewijs, dan bedoel ik dat in de wetenschappelijke zin, niet in de zin van voorspellen met een kristallen bol of juridisch bewijs. De toekomst voorspellen is precies wat wetenschap doet, gebaseerd op bewijs dat is gevormd met waarnemingen uit het verleden.
Mwoah de wetenschap doet slechts verwachtingen, wij noemen iets snel "voorspellen" maar dan leggen we woorden in de mond van de wetenschap. En dan nog houden ze altijd enorme slagen om de arm qua ruime marges met veel kanttekeningen. Kijk maar naar klimaatverandering, men kan hooguit modellen aanleveren met zeer brede positieve en negative bandbreedtes. Mede daarom is helaas de tegengas-cultuur ook zo populair met rethoriek als "als de wetenschap al niet precies weet, waarom moeten wij dan...".
Wat betreft beleggingen is er dus geen wetenschap die van rendementen uit zou gaan of aanraden om op basis van historisch rendement te investeren. Dat is echt iets uit de commerciele hoek.