De laatste post in het ZEN4 topic dateert van 5 januari. Het lijkt daar ook niet echt helemaal op stoom te komen? Aan de hand van de reviews is ZEN4 echt een uitstekend platform. Veel performance, veel performance per watt ook en gemakkelijk 30-40% zuiniger dan de intel tegenhangers. Ook belangrijk, vind ik. Zelfs als prijs/kWh je niet boeit.
Ik ben zelf niet zo'n hardcore gamer, en zit op dit moment nog op een B450 MOBO en ryzen 2400G. Is nog steeds helemaal prima voor de meeste games, zelfs moderne games. Maar je bent twaker of niet, en upgraden is gewoon leuk.
Dus op zoek naar een leuke upgrade, maar het moet wel 'leuk' blijven. Dus geen 2000+ euro voor een nieuwe pc. Gewoon een goedkope en slimme boost, om net weer even iets meer performance te hebben.
Daarom ga ik nu al een viertal weken heen en weer tussen een aantal scenario's:
Ofwel op zen3 blijven (5000 reeks). Voordeel, kan de rest van de hardware gewoon bijhouden en nog een leuke upgrade doen met 5800x (met gratis game!) a 269 euro, zonder verder veel uitgaven te moeten doen. Een 2400G naar 5800x zal vast ook wel een enorme extra performance boost zijn. Een zuinige maar mooie upgrade, zo heb ik ze graag!
Ofwel toch naar zen4, ben ik meteen 'bij' aan de start van een nieuwe socket, en heb ik een jarenlang upgrade path. Helemaal bij de tijd/up to date met de nieuwste tech.
Een 7600x is op zich niet duurder dan een 5800x (ongeveer 270 euro). Het probleem is dat ik fervent mini-ITX gebruiker ben. En B650 moederbordjes op mini-ITX formaat, zelfs zonder exotische features, zijn stervens duur. Duurder dan een 5800x3d

Dit gaat volledig voorbij aan het concept van een leuke upgrade 'voor de hobby' en het plezier. (en niet omdat het echt nodig is)
Als ik nu, net zoals vroeger, een basic 150 euro kostend mini ITX bordje kon kopen voor een AM5 cpu, had ik het vast wel gedaan zonder erover na te denken. 150+260 = 410 en klaar. Echter heb je het nu over minstens 290+260 = 550 + DDR5 ram.
Anderzijds voelt het 'wrang' om op het eind van de lifecycle nog een upgrade te doen in de vorige AM4 socket. Daarom ook ben ik ook minder een voorstander van een 5800x3d, ook al is 'ie op dit moment de absoluut populairste cpu onder gamers, tweakers, hier op GoT en in de pricewatch, voor gebruikers die nog op AM4 zitten.
Ik begrijp de argumenten, maar ik zit eerder in het kamp dat een 260 euro kostende 'boost' op het einde van het AM4 platform (om het nog enkele jaartjes te trekken) logischer is dan high tech 380 euro kostende cpu te kopen, op hetzelfde uitlopende platform. Doet denken aan veel tuning budget spenderen aan een 2005 peugeot 208 of zo. Daarbij komt nog dat het vrij 'unieke' tech betreft, geen OC mogelijkheden, de cpu is minder 'flexibel' aan te passen, en vrij warm. Vooral de warmte zal vast niet ideaal zijn in een mini ITX build.
Intel heb ik ook meerdere malen overwogen, vooral omdat ik daar ook gewoon m'n DDR4 kan overzetten, en de basic mini-itx bordjes voor 13th gen ook gewoon 150 euro kosten zoals het hoort. Maar telkens als je dan leest hoe een 13600 gemakkelijk boost naar 180 watt om amd een beetje bij te blijven, kan ik het niet meer verantwoorden. Niet uit groene ecologische principes of gebruik van de pc (enkel gamen), maar gewoon uit principe. Waarom zo als het ook gewoon anders kan.
Begin 2023 zit je niet in een gemakkelijke positie als je wil upgraden (zonder natuurlijk alles opnieuw te kunnen kopen met open budget). Vooralsnog lijkt een AM4 boost naar een 5800x de beste optie, en dan over 2 jaar nog eens kijken wat de markt doet.