@
henwy Nee, dit zijn verschillende dingen.
De ketel kan de brander moduleren, dus meer of minder vermogen aan het water afgeven. De ketel kan ook de pompsnelheid mee laten moduleren (dat is stappenmodulatie).
Bij radiatoren is dat zinvol. Het Opentherm protocol gaat op zoek naar een temperatuur waarbij de aanvoer zo laag mogelijk is en de delta-T zo hoog mogelijk. Je radiatoren worden dan niet heel warm, maar de ketel werkt zo efficient mogelijk. De ketel merkt het direct als de radiatoren te ver afkoelen. De retourtemperatuur gaat omlaag en de ketel gooit het vermogen en het debiet omhoog om zo snel de radiatoren weer op temperatuur te krijgen.
Bij vloerverwarming met mengverdelers werkt dat niet. De mengverdelers sturen heel veel water door de vloer. Veel meer dan de ketel in het algemeen kan leveren. Gaat de ketel terugmoduleren in aanvoertemperatuur en in debiet, dan koelt de vloer extra hard af. Er wordt namelijk veel meer koud water gemengd bij heel weinig warm water uit de ketel. De ketel ziet dat echter niet. Die blijft op minimaal vermogen de gevraagde aanvoertemperatuur leveren. Eventueel gaat de thermostaat die gevraagde temperatuur verhogen (OpenTherm), maar doordat het debiet laag blijft zal de mengverdeler nog steeds veel te koud water krijgen en de ruimte niet opwarmen.
Je wilt in de mengverdelers gewoon een constante mengverhouding. De ketel zal dan wel direct reageren als het retourwater kouder wordt. De enige manier om dat te krijgen is door de pompsnelheid constant te maken en dat kan alleen als je de modulatie van de pomp uit zet. Het nadeel is dat je radiatoren weer iets warmer worden, dus je moet de boel opnieuw waterzijdig inregelen.
Parameter E heeft met OpenTherm te maken. Als je alleen vloerverwarming hebt en geen radiatoren meer, dan kun je OpenTherm net zo goed uit zetten (parameter E op 2) en met een vaste, lage aanvoertemperatuur werken. Heb je naast vloerverwarming ook nog radiatoren in de referentieruimte, dan kun je OpenTherm aan laten staan.
Heb je alleen vloerverwarming in de referentieruimte en radiatoren in andere ruimtes, kun je het beste ook weer aan/uit regelen met een wat hogere Ta, waarbij de mengverhouding zo is dat er (bijvoorbeeld) 30 graden water de vloer in gaat, terwijl er 50 graden water de radiatoren in gaat. Ook dan zou ik OpenTherm uit zetten (dus parameter E op 2)
WP: Toshiba Estia 8kW split HWT-801H(R)W-E + HWT-1101 binnenunit met 300 liter SWW tank. PV: 4 strings, totaal 12590 Wp