Hebben we weer een typische-ik-lees-alles-veel-te-letterlijk tweaker?gerritjan schreef op vrijdag 16 juni 2023 @ 15:11:
[...]
Nogmaals, het ging niet over energieverbruik, maar over af te voeren warmte.
Lees anders het bericht waar ik op reageerde nog eens door.
Een koelkast van 30 jaar oud zal net zoveel warmte af te voeren hebben als een nieuwe bij gelijk volume.
Dat warmte afvoeren bij een nieuwe kast veel minder energie kost staat buiten kijf.
Het gaat hier niet om wie er het meest letterlijk alles leest en vervolg betweterig op antwoord. Het gaat om praktische antwoorden en adviezen waar we iets mee kunnen.

Nogmaals: een koelkast produceert warme omdat er een compressor aanstaat. Daarnaast moet deze compressor warmte kwijt die hij uit de koelkast haalt. Dus je hebt (grofweg) 4 variabelen:
1. efficiency van de compressor
2. temperatuur in de koelkast
3. temperatuur buiten de koelkast
4. Isolatie van de koelkast
Ten opzichte van vroeger zijn 1 en 2 gewijzigd. 1 is veel beter geworden. en de benodigde temperatuur is lager geworden. Maar door 4, de isolatie, is dat weer geminimaliseerd verwacht ik.
Oftewel, een koelkast verbruikt minder energie. Dat is ook gewoon aantoonbaar zo. Minder energie = minder warmte = geen probleem.