
Welkom in het Doe-Het-Zelf verzamel en Q&A Topic
Doe-het-Zelf; voor de 1 een reden om 2 linkerhanden te claimen, de ander om de creatieve (en besparende) geest de vrije loop te laten. Tafels, stoelen, complete huis renovaties of wat dacht je van iets simpels als het vervangen van een dop op de deksel van een pan? You name it, er is hier wel een plek voor.
Vorige delen
[HK] \[Doe-Het-Zelf] Het klussende Tweaker Q&A en verzamel topique
[DIY] Het klussende Tweaker Q, A & showcase topic - Deel 2
[TL] [DIY] Het klussende Tweaker Q, A & showcase topic - Deel 3
De rest staat gelinked naast de titel

Wat we hier graag wél zien...
• Kleine vragen over klussen die je aan het doen bent (dus géén gereedschapsvragen, die mogen hier [DIY] Het grote (elektrische) gereedschapstopic Deel 3 )
• Dilemmas waar je voor staat
• Complete showcases (varierend van complete banken tot aan een plank aan de muur
Wat we hier graag niet zien...
• Vragen over gereedschap (welke boormachine moet ik hebben, is Merk X beter dan Y?)
• Ellenlange progress fotos en updates van grote showcases/projecten. Vanaf nu mogen die een eigen topic in SG krijgen
Waarom zou ik alles zelf doen als het ook door een pro gedaan kan worden?
Toegegeven, het is natuurlijk wel erg relaxed als je een ander ziet werken terwijl je zelf kan liggen chillen op de bank. Ook zijn er klussen die een ware kunst zijn en je gewoon aan iemand moet overlaten of simpelweg omdat het toch wel een beetje gevaarlijk is om het te doen zonder alle juiste voorschriften (main gasleiding vervangen bijv.)
Maar het zelf kunnen bedenken, creëren of repareren van iets voor (vaak) een fractie van de prijs is niet alleen goed voor de portomonnee, het zorgt ook voor een zeker onafhankelijkheid indien er iets mis gaat Met wat basis gereedschap kan je zo 50% van de klussen zelf oplossen zonder daar arbeidsloon aan kwijt te zijn. En zeg nou zelf; hoe stoer is het als je kan zeggen tegen je vrienden en familie, dat niet een dure webshop die steigerhouten bank gemaakt heeft, maar jij?
Maar ik heb 2 linkerhanden!
Zoals iemand al eens eerder aangegeven heeft; de kans dat je 2 linkerhanden hebt is nihil. Ik ben het nog niet tegen gekomen op Wiki
Persoonlijk had ik tot 10 jaar terug nog nooit een hamer of een boormachine vastgehouden. Toch ben ik 4 maanden tezamen met mijn schoonvader bezig geweest ons eerste gekochte huis van top tot teen te renoveren. Een lijst met een aantal dingen die we gedaan hebben:
- Slopen van plafonds
- Opnieuw aanleggen elektra
- Slopen van een schoorsteen en repareren van de vloeren
- Laminaat leggen
- Keuken installeren en bouwen
- Draagmuur slopen en opvangen
- CV installatie aanpassen
- etc.
Toevallig had ik er blijkbaar redelijke aanleg voor en leer ik steeds weer van wat ik gedaan heb. Sterker nog; ik denk dat de meeste wel het gevoel kennen; hmm dat zou ik de volgende keer toch anders doen! (en zo blijf je bezig
Inspiratie
Een kleine greep uit de woodworking skills en de authentieke schuur van Jelte,89
Houtbewerking
① | ② | ③ | ④ |
---|
① | ② | ③ | ④ | ⑤ |
---|
① | ② |
---|
① | ② |
---|
Hier de link naar het showcase topic van de schuur
De werkplaatsinrichting van Atmoz
① | ② | ③ | ④ | ⑤ | ⑥ | ⑦ | ⑧ | ⑨ |
---|
Een bed voor de dochter van L.N.
① | ② |
---|
Terminologie
Kom je een term tegen en weet je bij God niet wat er mee bedoeld wordt? Hieronder een aantal veel voorkomende:
Mooie, Engels geschreven, overzicht van schroeven is hier te vinden.


Torx
Een torxkop op een schroef bestaat uit een stervormig gat met zes hoekpunten waarin de torxsleutel past. Torx heeft als voordeel een betere overbrenging van de kracht van de schroevendraaier op de schroef en minder kans dat de sleutel uit de schroef schiet. Wel is het belangrijk om er goed op te letten dat de kop goed in de schroef steekt, anders is het makkelijk om de schroefkop of de schroevendraaier te beschadigen. Ook is geen axiale kracht nodig (kracht in de richting van de schroef; zoals wel bij Pozidriv en Phillips schroefkoppen), waardoor ze makkelijker te schroeven zijn als je weinig werkthoogte hebt, en dus makkelijk met een L-sleutel of ratel aan de slag kunt.
Er bestaat ook een torxkop met een puntje in het midden: Tamper Resistant torx (afgekort Torx TR). Deze kunnen niet met een standaard torxsleutel worden losgedraaid, maar er zijn ook L-sleutels en bits met gaatje te krijgen waarmee dat wel gaat.
Veel voorkomende maten voor gewone formaten schroeven zijn T15, T20, en T25.

Pozidriv / PZ
Ook vaak afgekort met PZ, komt deze kop veel voor. De kop lijkt op het eerste gezicht ook veel op een Phillips (PH) kop, maar een PH schroevendraaier gebruiken op een PZ schroef geeft een slechter contact en kan sneller een schroefkop dol draaien.
Een Pozidriv heeft een extra rib op 45° van de hoofd ribben, wat meer grip en kracht overdracht mogelijk maakt t.o.v. de Phillips schroeven. Dit zie je ook terug in het symbool dat een PZ schroefkop heeft, met een kruis over het 'plus' teken.
Een zekere mate van druk in de richting van de schroef is ook nodig om de schroevendraaier goed op de kop te houden, iets dat niet nodig is voor bv. torx of hex schroeven.
De meest voorkomende maat is de PZ2, maar PZ3 voor grote schroeven en PZ1 voor kleinere schroeven komen ook regelmatig voor.
Phillips / PH
Ook vaak afgekort met PH, komt deze kop minder vaak voor bij gewone klussen dan een Pozidriv (PZ) kop, maar wordt veel gebruikt in bv. electronica. De scheiding hier tussen is zeker niet 100%, en je kan ook regelmatig schroeven met een PH kop tegen komen buiten electronica.
De kop lijkt veel op de PZ kop, maar heeft gladde kanten, waar de PZ kop een extra ribje heeft tussen de hoofdribben. Een PZ schroevendraaier gebruiken op een schroef met een PH kop geeft een nog slechtere passing dan andersom, en kan makkelijk leiden tot beschadigingen van de kop of de schroevendraaier.
Een zekere mate van druk in de richting van de schroef is ook nodig om de schroevendraaier goed op de kop te houden, iets dat niet nodig is voor bv. torx of hex schroeven.
De meest voorkomende maat is de PH2, maar PH3 voor grote schroeven en PH1 voor kleinere schroeven komen ook regelmatig voor. PH0 en kleiner zie vaak in electronica terug.
Hex
Deze schroefkoppen worden ook vaak inbus of Allen keys genoemd, en hebben een simpele zeskantige vorm. Krachtsoverdracht is minder goed dan bv. een torx schroefkop, en de kans op dol draaien is ook een stuk groter met een hex schroefkop.
Net als de tamper-resistant torx, bestaat ook een hex kop met een puntje in het midden. Dit is voornamelijk om te voorkomen dat mensen iets makkelijk los kunnen draaien, maar bits en sleutels van dit type zijn wel verkrijgbaar.
Veel voorkomende maten voor een hex kop zijn 4, 5, en 6mm.
Sleuf, gleuf
Deze simpele sleuf in de kop kwam vroeger een stuk meer voor dan tegenwoordig. Met reden, want de krachtsoverdracht is laag, en zelfs met een goed passende schroevendraaier is het heel makkelijk om uit de kop te schieten. Als je net kracht aan het zetten was, krijg je dan ook al snel krassen op het oppervlak en geschaafde knokkels.
Het ziet er wat netter uit op bv. een deurbeslag dan een PZ of torx kop, maar buiten dat is het devies om deze niet meer te gebruiken.
Handige links!
Voor al je vragen over elektrische installaties, neem even een kijkje in het zustertopic die hiertoe gemaakt is:
Het grote topic voor Elektra huisinstallaties - Deel 1

Grote webshop met veel pro-apperatuur tegen een scherpe prijs. Gratis verzending vanaf €20,-

Geliefd om met name de scherpe aanbiedingen van Bosch Blauw accu boormachines en de scherpe prijzen die ze bieden. Goede site om eens te kijken voordat je naar de Gammel rent. Tevens een fijne plek om bulk schroeven in te slaan (Torx van het merk Spax bijv.) Bezorgt in heel Europa en voor BE en NL is het gratis verzenden vanaf 10 euro (daaronder €5,- )

Biedt van alles en nog wat aan op het gebied van gereedschap. Heeft vaak toch wel de laagste prijs en een groot aanbod. Gratis verzenden vanaf €150,- excl. BTW

Welke Tweaker kent Conrad nu niet? Niet alleen voor de kleinere onderdelen om mee te klussen maar ook voor de boortjes, bitjes, schroefjes enz. Gratis verzenden vanaf €25,- met IDEAL

Oud NL bedrijf met een eigen reparatie dienst waardoor eventuele defecten sneller verholpen kunnen worden (itt terugsturen naar de fabrikant). Gratis verzending boven de €50,-
FAQ
Veel vragen komen vaak terug, vandaar dat er nu een FAQ sectie opgenomen is in de TS. Zie je een vraagstuk dat vaak langskomt en wil je een leuk stukje schrijven erover voor de TS? Stuur een DM!
Hoe zit dat nou met het (na) isoleren van een ruimte? Dampopen, dampwerend, dampremmend... Que? (Door @Jelte,89 )
Warme zijde = Binnen, Dampremmende folietoon volledige bericht
Koude zijde = Buiten, Dampopen folie
Voor het (na) isoleren van je woning/schuur zijn er legio oplossingen en manieren om dit te doen. Voor je aan de slag gaat, kun je het beste voor jezelf op een rij zetten wat je wilt realiseren met de juiste isolatie. In alle gevallen zal isolatie comfort verhogend werken maar niet elke vorm van isolatie kun je zomaar toepassen. Uitgaande van bestaande bouw:Bij een voorzetwand kan natuurlijk elke oplossing gebruikt worden hetzelfde als bij nieuwbouw
- Spouwmuur – vloeibare isolatie (pur) of korrels/parels/vlokken/cellulose
- Voorzetwand – Alle ‘vaste’ vormen van isolatie (glas/steen/PIR/vlas)
Bij een spouwmuur zul je een extern bedrijf in moeten schakelen, (inblaasisolatie) want dit kun je niet zelf, ik ga hier ook niet verder op in, omdat de desbetreffende bedrijven je dit veel beter kunnen vertellen welke isolatie voor jou het meest rendabel is
Wat betreft nieuwbouw/voorzetwand/houtskelet(hsb) zijn er veel verschillende opties in vele prijsklassen.
Hieronder een greep uit de gangbare markt:
Minerale wol
• Glaswol, goedkoopste product op de markt, makkelijk op maat te maken met een speciaal
mes, in verschillende diktes verkrijgbaar, hoe dikker hoe groter de Rc waarde. Veroorzaakt
irritaties bij verwerken (jeuk) ook is het aan te raden een mondkapje te dragen ivm inademen
van deze deeltjes
• Steenwol, ietsje duurder als glaswol, dezelfde voordelen maar niet zo irriterend voor de huid
ook heeft steenwol een betere geluidsisolatie
• Hennepvlas, minerale isolatie op basis van hennep, redelijke Rc, op basis van natuurproduct
en hierom vrij prijzig.
Alle bovenstaande isolaties zijn zowel op rol als per plaat verkrijgbaar, soms inclusief afwerklaag.
Harde/vaste isolatie
• Pur (polyurethaan)
• PIR
• EPS (geëxpandeerd polystyreen)
• XPS (geëxtrudeerd polystyreen)
• Kurk
• Hennep
• Glas/steen/hennep op plaat
Om het beknopt te houden ga ik niet elk product toelichten, maar de korte samenvatting is dat deze platen (door persing) een hoge Rc isolatie behalen.
Doel van deze post gaat vooral over minerale folie omdat je hier goed bedacht moet zijn met het aanbrengen! Deze wol kun je namelijk niet zomaar aanbrengen maar speciale folies moet toepassen.
Een zgn dampremmende* folie en een dampopen* folie. De reden van deze folies is om je constructie (balklaag/gording/wand) te beschermen tegen vocht
Vocht komt/zit in de woning door het douchen, koken, mensen(transpiratie) maar ook door planten. Dit vocht mag niet doordringen in de isolatie omdat het de Rc waarde sterk doet dalen maar bovenal om je constructie te beschermen tegen rot. Hierom pas je dus een dampremmende folie toe aan de warme zijde (binnen) van de isolatie. In het bouwbesluit staat een folie van 0.2mm (200mµ) voorgeschreven. Dit is breeduit verkrijgbaar in verschillende formaten. Let er op dat je de overlappende naden af tapet! Ook de nietjes waarmee je de folie vastzet dien je af te tapen!
(Variant hierop is een dampremmende folie met een aluminium laag, deze heeft een hogere reflectie waarde en wordt veel toegepast in Sauna’s/zwembaden en ruimtes met een hogere klimaatklasse.)
De dampopenfolie is een wat meer complexe folie, dit is vaak een 3 laags folie (polypropyleen) met een micro poreuze tussenlaag. Deze kan ook 4 laags zijn, dan is er vaak een wapening toegevoegd.
(deze micro poreuze tussenlaag is conisch gevormd, vandaar dat het van belang is welke zijde binnen moet, en welke buiten, de kleinste opening van de conus (bedrukte/ingekleurde zijde) moet aan de buitenkant)
De reden dat deze folie zo is opgebouwd is omdat hij dan aan de buitenzijde waterkerend is (slagregen oid) en vanaf de andere kant toch ademend, mocht er onverhoopt toch iets vocht in de isolatie/constructie komen.
Deze folie kan in nagenoeg alle gevallen direct op de minerale isolatie, de zwaardere/dikkere varianten kunnen ook hardere ondergrond toegepast worden (vaak vanaf 130gr/²)
*de dampremmende wordt vaak ook dampdicht genoemd, (niet geheel waar, de enige 2 dampdichte producten zijn glas en staal) De dampopen variant wordt ook wel een ‘spinvlies’ genoemd.
Het vocht krijg je uit de woning dmv ventilatie, vandaar de vaak gehoorde uitdrukking, Isoleren is ventileren!
Handige weetjes!
- Bij Gamma/Karwei kun je op vertoon van je koop/huurcontract een kortingscoupon van 10% krijgen welke 3 maanden geldig is. Gewoon even bij de infobalie vragen.
- Lefty loosy, Righty Tighty! (oftewel; linksom is los, rechtsom is vast)
- Op de dozen van schroeven staat welk bitje er nodig is om te zorgen dat je het bitje niet helemaal kapot draait/danwel de schroef kapot maakt. Bij de betere merken krijg je vaak een bitje meegeleverd in het doosje
- Torx zorgt ervoor dat er meer kracht van de machine naar de schroef gaat en het er dus makkelijker in gaat. Tevens heeft het bitje veel meer grip waardoor je niet uit de kop kan slippen
- Doe jezelf een lol en koop geen schroeven bij de bouwmarkt. Je wordt afgezet waar je bijstaat en de kwaliteit is om te janken. Koop ze dan online van een merk waar je vanop aankan (Spax, Heco enz. )
- Ditzelfde geldt voor plaatmateriaal en houtverwante zaken. Met name balken zijn al krom wanneer je er naar kijkt, voor hetzelfde geld (of minder) is er betere kwaliteit te vinden bij o.a. Jongeneel, Pontmeyer, Raab Karcher of voor onze Zeeuwse vrienden bij de Jager Tolhoek
- Heb je een aantal stukken nodig uit een plaat hout en kom je er even niet uit? Fear not! Deze website helpt je om het meeste uit je hout te halen. Plaat grootte invoeren, de benodigde stukken en presto!
https://www.cutlistoptimizer.com/
[ Voor 28% gewijzigd door Notna op 21-05-2021 16:29 ]