Knikmops schreef op dinsdag 5 oktober 2021 @ 09:36:
[...]
22kW gaan we nooit doen. Laadpalen kunnen dat inderdaad wel maar het gaat over een appartementsblok in Antwerpen, verwacht daar geen Taycans oid, en 11kW is ruim voldoende om op een nacht volledig te kunnen laden. 22kW aansluiting in een appartementsblok lijkt me sowieso niet echt sociaal.
Ter info: een Renault ZOE heeft ook 22 kW.

. En meerdere auto's voor ons stervelingen die eraan zitten te komen die wel met 22 kW kunnen laden.
Ik weet de situatie in België niet, maar ik had in NL met 2 punten te maken:
- huisaansluiting was 1x40A, kon naar 3x25A (17 kW maximaal) of 3x35A (22 kW mogelijk)
- laadpaal 11 kW of 22 kW
De laadpaal was maar € 150 meer tov 11 kW (incl. installatie). De huisaansluiting 3x25A was een eenmalig bedrag van € 325 om aan te laten passen door de netbeheerder en dezelfde jaarlijkse vaste kosten als 1x40A. Als ik echt volwaardig 22 kW zou willen, zou mijn vaste kosten voor de netbeheerder van € 270/jr naar € 1050/jr gaan. Verschil was dus 17 of 22 kW, kortom: niet de moeite waard.
Echter... door de laadpaal iets duurder te kiezen heb ik wel 17 kW ipv 11 kW, als ik een 22 kW auto zou hebben (nu niet, toekomst wie weet) zou die dus wel op 17 kW kunnen laden, wat alsnog significant sneller is dan 11 kW. En als je 2 EV's zou hebben helemaal: dan hoef je niet een nacht lang te wachten, maar is een gemiddelde lege accu al na 4-5u vol op 17 kW. Stel je komt 19u thuis, dan zou een ZOE rond 23u vol zijn en kan je indien wenselijk een 2e EV de rest van de nacht op laten laden. Dit was in ieder geval onze gedachtegang en uiteindelijke keuze.
Oh en als laatste: wederom weet ik niet hoe dat in België zit (jij ongetwijfeld zelf wel), maar hier in NL kan je op elk moment een verzwaring kiezen, als je al 3-fase hebt, dan is het meestal slechts een administratieve wijziging om van 3x25A naar 3x35A te gaan, mocht ik dus toch wel ooit 22 ipv 17 kW willen, dan kan ik op elk moment die keuze maken (en meer vastrecht gaan betalen), de meterkast en laadpaal zijn er al klaar voor. Kan dus een overweging zijn. Denk dat het met name een overweging zal zijn tussen kosten en toekomstbestendigheid.