Als je eindelijk een keer door wilt pakken met je strafmaatregel maakt dat niet meteen dat je als doel hebt om licenties af te pakken. In mijn oven heeft de KNVB als doel om het licentiestelsel en bijbehorende maatregelen geloofwaardig te houden. Wanneer een club er keer op keer onderuit blijft komen dan kan je er aan gaan twijfelen of dat doel nog behaald wordt, dus wil je eens doorpakken.naitsoezn schreef op donderdag 18 september 2025 @ 15:40:
Het is (/zou niet moeten zijn) de doelstelling van de KNVB natuurlijk niet om een licentie af te pakken. Maar om te zorgen dat iedereen aan de licentievoorwaarden voldoet. De rechter zegt: De licentie afpakken is het zwaarste middel, die dus alleen ingezet mag worden wanneer er geen zicht meer is op verbetering. Arguably (de bodemprocedure moet nog volgen dus het is nog allemaal speculatief) was dat zicht op verbetering er nog wel.
Zet dat het hele licentiestelsel op de helling? Imho niet per se. Want nogmaals: Het moet niet de doelstelling zijn om een licentie in te trekken. Als er nog een realistische kans op verbetering is, dan hoef je die licentie dus niet in te trekken. Dat geeft je imho helemaal geen vrijbrief om telkens last-minute maar een verbetering te beloven, want uiteindelijk zijn je opties natuurlijk een keer op of voldoe je wel aan de voorwaarden die gesteld zijn. Als je uiteindelijk wel voldoet aan de voorwaarden dan ben je klaar. Wanneer je opties op zijn ben je ook klaar, maar dat punt is nu mogelijk nog niet bereikt. Of wel, als de bodemprocedure zo uitvalt. Het intrekken van een licentie is trouwens ook zo'n unieke situatie dat er onmogelijk sprake van precedentwerking kan zijn imho. Elke situatie is toch uniek en elke toekomstig geval gaat anders zijn dan deze situatie.
Maar wat ik een beetje tussen de regels doorlees, is dat de KNVB heel veel waarde heeft gehecht aan een competitievulling die voor de eerste wedstrijd definitief was (zo definitief als je kunt zijn tenminste). En dat ze dus niet de competitie in wilden gaan met een voorwaardelijk ingetrokken licentie. Dat standpunt moet de KNVB met deze uitspraak imho wel heroverwegen, want de rechter heeft hier duidelijk geoordeeld dat het belang van de club (om die laatste strohalm te pakken) boven het belang gaat van een definitieve competitievulling. Had de KNVB de licentie (weer) voorwaardelijk ingetrokken, dan had Vitesse aan de competitie kunnen beginnen en waren deze rechtszaken er niet geweest.
Het probleem zit hem wel degelijk in het 'realistische kans op verbetering', want met een goede advocaat of zakenman zal je altijd kunnen bepleiten dan die realistische kans er is. Keer op keer, zonder einde.
Zolang de regelgeving daaromtrent blijkbaar niet concreet genoeg is en ruimte blijft bieden voor discussie is het voor de KNVB dus nagenoeg ondoenlijk om Vitesse aan te pakken, want maak maar eens 100% hard dat er écht geen enkele kans tot verbetering meer is. De bewijslast wordt aardig omgedraaid zo lijkt wel.
Nee het hoeft niet per se onzorgvuldig te zijn, het kan ook een bewuste keuze zijn. Vanuit principiële gedachte kan je prima stellen dat Vitesse wel degelijk (mede)verantwoordelijk is voor het handelen van derden en dat je daarom toch je zaak doorzet. Niet omdat de procedure dat exact zo voorschrijft, maar om een statement te maken en te hopen dat het zo een keer wel lukt om een einde aan de slepende situatie te maken.bazzemans schreef op donderdag 18 september 2025 @ 15:48:
[...]
Het is toch onzorgvuldig als je de licentiehouder afrekent op het handelen van derden (want dat zijn het op dat moment)? Op zijn minst is het een interpretatiefout die zorgt voor de verkeerde conclusies. Als je die redenatie volgt, komt de licentiehouder nergens mee weg. Het heeft anders wel steeds meer weg van het "Vitesse moet hangen"-sentiment dat we voorbij horen komen. Dat je als KNVB een daad wilt stellen om de integriteit van de licenties te waarborgen, begrijp ik. Dan nog kan de licentiehouder niet (volledig) verantwoordelijk houden voor het handelen van derden.
Hoorde net van een Vitesse-supporter dat als je de redenatie van de rechter volgt, bij Vitesse ten onrechte ook 8 competitiepunten zijn afgenomen. Benieuwd of dat nog een staartje krijgt, alsmede de schade die Vitesse heeft geleden. Hoewel dat laatste misschien lastig te kwantificeren is.
[...]
Je slaat de spijker op zijn kop denk ik waar de grootste zorg zit. Bewijs maar eens dat hier bewust voor gekozen is of wordt om de boel te belazeren (zoals de KNVB nu eigenlijk stelde). Reken maar dat er dan geen paper trail is, zoals nu ook niet het geval is. Voer voor de KNVB om dat goed in te richten en haar eigen procedures ook op de juiste manier te volgen.
Dit vind ik oprecht een lastige (maar wel interessante) ontwikkeling. Ergens kan je ook stellend at de KNVB meer had kunnen doen om Vitesse op een zeker moment te ondersteunen in het uit deze benarde positie komen. Ik weet dat het hier geen populair standpunt is, maar de KNVB heeft naast het belang van de integriteit van de licenties ook een belang bij een sterk en goed georganiseerd voetbalspeelveld (amateurs én BVO's). Wat @naitsoezn dus mooi verwoord als zijnde dat het nooit het doel van de KNVB mag zijn om een licentie in te trekken.
Dat een rechter dat juridisch uitlegt als onzorgvuldigheid kan zijn, maar dat is dan meer terminologie dan intentie. Ik zou gezien de situatie van de KNVB niet snel willen beweren dat dit allemaal alleen maar onkunde geweest kan zijn, ik kan niet uitsluiten dat het weloverwogen is gedaan.
Look for the signal in your life, not the noise.
Canon R6 | 50 f/1.8 STM | 430EX II
Sigma 85 f/1.4 Art | 100-400 Contemporary
Zeiss Distagon 21 f/2.8