Ik weet dat on topic hier is hoe verhoog ik mijn zelfvoorzieningsgraad (om en nabij), maar het lastige vind ik altijd het schipperen tussen wat theoretisch zou kunnen en wat praktisch is.
Wij hebben nu (gedeeltelijk geschat), een totaal jaarverbruik van 4100kWh. Daarvan komt 2595kWh uit onze pv, al of niet via onze thuisbatterijen. Dat geeft een zelfvoorziening van 63,4%.
Nov-febr is ons verbruik 1804kWh (incl 911kWh Airco voor verwarming en 293kWh warm water), waarvan 405kWh uit onze pv (geen thuisbatterij in gebruik daar). Dat geeft een zelfvoorziening voor die 4 maanden van 22,5%. Wanneer we over diezelfde periode al onze teruglevering hadden kunnen gebruiken via een thuisbatterij had dat enkele procenten gescheeld (max 2,5%). Niet veel dus.
Voor de overige 8 maanden van het jaar is onze zelfvoorziening 95,6%. Waarschijnlijk volgend jaar enkele procenten hoger, max 2-2,5%).
We hebben nu ongeveer 4900Wp, waarvan 1740Wp vrijwel nutteloos in de winter. Meer, en beter geplaatste pv zou zeker helpen, maar, zelfs als we er plaats voor zouden hebben, zou dat een forse investering vragen. We zouden 4 tot 5x de hoeveelheid Wp moeten plaatsen van wat we nu hebben. Dat is hier niet realistisch.
Besparen op ons verbruik in de winter is wat mij betreft hier de enige realistische mogelijkheid om onze zelfvoorziening significant omhoog te brengen, maar met een huidige afname van 1500kWh per jaar is het vinden van motivatie daarvoor soms lastig.
In zekere zin vind ik onze huidige setup niet ideaal, maar prima om de tijd te overbruggen tot over een aantal jaren er meer duidelijk is mbt de energietransitie, en welke kant die op gaat.
[
Voor 5% gewijzigd door
Sjamo op 16-08-2025 10:27
]