Medjai schreef op vrijdag 3 augustus 2018 @ 13:08:
[...]
Het start voltage is 100V, die panelen geven ieder ong 30V, dus met 6 a 7 panelen haal je de 100V toch makkelijk? Of bedoel je dat ik het nominale voltage niet haal en daardoor efficiëntie verlies?
puur efficiëntie verlies.
TL omvormers maken tussen de mpp(DC/DC) en de DC/AC omvormer zelf er een +/-350Vdc van.
minder te converteren is minder verlies.
maar dit is niet zo heel belangrijk.
check deze grafiek:
startvoltage is bij de meeste omvormer trouwens Voc. (maar pas op soms zijn de specs niet netjes opgegeven, dus wisselt per omvormer wat ze bedoelen. ik heb het nog nooit getest met een growat, dus dat weet ik niet. mijn omvormer is het 90V en dan is het Voc.

)
het kan alleen wel zijn als je in de ochtend schaduw hebt van de schoorsteen, dan reageren er een paar diodes in de panelen, en dan heb je minder Vmpp/Voc.
dus je bent dan iets gevoeliger voor schaduw.
(verder zie ik geen problemen als je gewoon 6x32Vmpp gebruikt hoor, het kan wel.
maar dit wil je van te voren weten dat er kleine problemen kunnen ontstaan in bepaalde situaties.
verlies valt verder wel mee.
meer een keuze wil ik een gezins-auto of een race auto. )
Dit begrijp ik niet, waar kan ik vinden wat de max per mpp is? en hoe zou ik 2 kunnen samen knopen tot 1?
sommige merken zijn gewoon weg niet eerlijk in het vertellen en laten die gegevens weg.
(een splitser/samen voeger op de stekkers zetten en je maakt van 2 mpp's gewoon 1 mpp.
sommige omvormers moeten ook nog een instelling geset worden of een dipswitch)
Zelfde als hierboven, met 6 a 7 panelen haal ik het start voltage toch wel?
[...]
Dat is ook zeker een optie, in dat geval zou ik 2 x 3 panelen parallel aansluiten (alle 6 op het platte dak en zelfde orientatie en helling
2x3, dat geeft natuurlijk wel problemen of heel erg op de grens.
gebruik je de JA percium of poly panelen, die leveren 32Vmpp en 8,8Ampp
39Voc x 3 = 120Voc
32Vmpp x3 = 96Vmpp.
en je doet parallel.
dus het is niet 1x9,2A, maar 2x9,2A=18.4A.
alleen de growatt die je nu op het oog hebt, die doet maar max 10A per mpp, alles daar boven doet hij niks meer mee.
(en ik ben bang dat de kortsluit A nu te veel word voor de omvormer, ik heb nog nooit getest of dat gevaarlijk is en of een omvormer daar wel tegen kan, dus wil je dat doen dan op eigen risico.

)
doe je dit met panasonic/sunpower panelen.
dan word het hele verhaal anders.
die leveren 58Vmpp en maar 5,7Ampp.
dat maakt 3x58Vmpp = 174Vmpp en 2x5,7Ampp = 11.4Ampp.
maar dat zou ik dan weer niet doen.
ik zou eerder kiezen voor 6x panasonic op het platte dak met dan parallel 6x panasonic op het schuine dak.
dat geeft: 6x58Vmpp = 348Vmpp en een 2x5,7Ampp = 11.4Ampp.
348Vmpp X 11.4Ampp = een +/- 3000W mpp, dus in de lijst goedkope omvormer een 4kW verzie.
en de andere mpp later vullen met iets op de andere dak helft.
maar meerdere opties zijn mogenlijk, vele variaties op te verzinnen.
ik hoop dat parallel en serieel nu een beetje duidelijk is, en wat een verschil een paneel zoals panasonic uit maakt voor je situatie.
je zou ook nog kunnen kijken naar panelen zoals solarfrontier.
(heel ander type paneel, niet mijn ding door de lage hoeveelheid Wp per m2, maar ook wel leuk in sommige gevallen.)
Dank voor de tip, ga ik eens naast elkaar zetten
[...]
je moet ook nog rekening houden met de temperatuur coëfficiënt van de panelen.
de panelen waar je nu naar kijkt zitten rond de 32Vmpp, maar dat is bij 25 graden.
op dak kunnen ze goed heter worden als 80+ graden, als ze lekker liggen te bakken in de zon.
de Vmpp zakt hier door naar de +/-28Vmpp. (dit geld ook voor de Voc).
en dan zit je toch een stuk lager als je planning.
ik check even mijn 10XLG en ik zie dat ze nu 291Vmpp leveren met deze hitte, normaal is een 320Vmpp en als het echt koud is dan is een 350Vmpp mogenlijk.
maar ze liggen op west en krijgen nu net zon, dus ik verwacht dat ze van middag nog wel iets heter gaan worden en verder zullen zakken.

timovd schreef op vrijdag 3 augustus 2018 @ 13:43:
@
migjes in theorie; de omvormer levert op het piekmoment 5,2A. Op de stopcontacten buiten (zelfde groep dus) zet ik drie powertools aan en nog wat spul en hypothetisch wordt er 17A getrokken. Afgerond naar boven gaat er 23A door de kabels.
In dat geval bestaat het gevaar dat er iets gaat smelten en best kans dat het is bij een van de kabels is van de multitools, of bij de buitenlampen. Correct?
in dit geval gebeurd er nog helemaal niks waarschijnlijk.
je hebt waarschijnlijk 2,5mm kabel en die kan wel een 27A verwerken.
(je koppel stukken moeten minder kunnen verwerken, je hebt liever dat je alle koppelstukken moet vervangen als alle kabels + de buizen uit het beton kan gaan hakken.

)
ik geloof ook niet dat je 3 powertools tegelijk aan zult hebben, en als je ze aan hebt dan is dat vaak maar een korte periode.
het gevaar is eerder, het buiten ledlampje van maar 5W, daar is wat vocht in gekomen en de voeding brand nu langzaam door.
hier door trekt hij een langzaam aan een steeds grotere A, maar de omvormer geeft hem nog een extra 5,2A en de groep gaat pas na 3x16A na 3 seconde reageren.
dit alles bij elkaar kan(ik zeg niet dat) een probleem geven.
als dat probleem in je kabel ontstaat, dan ben je goed de lul.
mag je alle buizen gaan uit het beton gaan breken en vervangen.
probeer eerst eens te kijken of een YMVK(_as is voor buiten) kunt gebruiken.
is simpeler en veiliger als welke theorie dan ook.
(wil je tijdelijk even wat testen met zo een kleine omvormer, dan gewoon even in het stop contact steken.
doe ik met 3kW omvormers ook hoor.
maar ik ben dan wel altijd thuis, ik laat het dan niet werken zonder toezicht.
het is eerder dat je een omvormer wil hebben werken ook als je niet thuis bent en er geen toezicht is waardoor je wil dat het goed zit.

)
7x245Wp(15 graden) + 7x245Wp(45 graden) op oost en 10x300Wp(45 graden) op west. (4kW omvormer)