Net terug van onze reis naar de Malediven.
Misschien herinneren sommige van jullie nog
mijn post waarin ik sterk aan het twijfelen was om de vliegtickets om te boeken naar een andere luchtvaartmaatschappij, omdat ik weinig vertrouwen had in een goede afloop met de vlucht met Saudia. Dit kwam met name door de gebrekkige info op hun site. Ze zijn duidelijk wat minder ingericht op mensen die overstappen.
Uiteindelijk na veel wikken en wegen besloten om toch met Saudia te vliegen. Dit betekende op de heenreis dat we +- 4 uur overstaptijd zouden hebben. Op de terugreis zou dat zo'n 6 uur zijn. Dit wisten we, dus ik kan dit ook niet echt als nadeel noteren, zeker omdat andere luchtvaartmaatschappijen ongeveer dezelfde tijden hanteren. Laat ik even voorop stellen dat ik niet zo vaak vlieg. Tot nu toe 2 keer met KLM een wat langere afstand retour gevlogen, verder met name voor vakanties gevlogen met bijv. Transavia.
Laat ik voorop stellen dat ik, zeker na het lezen van verschillende verhalen (hier en elders) en reviews zeer positief ben verrast door Saudia. Erg vriendelijk personeel dat kundig over komt. Op de heenweg hadden we wel wat vertraging (1,5 uur ongeveer), maar dat lag aan de drukte op Schiphol, niet aan Saudia. Verder was alles goed geregeld. Ik vond de ervaring met Saudia (economy class) heel erg vergelijkbaar met KLM. Het eten was niet echt mijn smaak, maar was op zich prima (bij KLM vond ik het nou ook niet echt om over naar huis te schrijven). Verder kwamen ze vaak rond met drinken en kon je er natuurlijk altijd zelf om vragen.
Het grootste pluspunt aan het geheel is de prijs. Voor een schijntje zijn we uiteindelijk retour naar de Malediven gevlogen: €631 p.p. waren we in totaal kwijt. Etihad was na Saudia de goedkoopste, die was in totaal €885 p.p., percentueel gezien een behoorlijk verschil. Nu heb ik geen ervaring met Etihad, maar ik kan me niet voorstellen dat het een veel betere ervaring biedt dan Saudia.
Saudia heeft echter wel een paar zaken die sommige wellicht als negatief kunnen ervaren:
- Dry airline (enige ter wereld volgens mij?), dus je krijgt er geen alcohol. Voor mij niet erg, ik drink nooit alcohol aan boord.
- Uitdraging van het geloof. Zo wordt Allah meerdere malen genoemd, en ook krijg je bijvoorbeeld voor het opstijgen een gebed dat Mohammad zou hebben gedaan voor hij ging reizen te horen. Daarnaast wordt er soms omgeroepen als er over een bepaalde Moskee gevlogen wordt, waarna er vaak veel mensen gebruik maken van de gebedsruimte aan boord. Voor mij persoonlijk niet storend, maar kan me voorstellen dat sommige liever met een neutrale maatschappij vliegen, al weet ik natuurlijk niet of dit ook gebruikelijk is bij Etihad of Emirates (nog nooit mee gevlogen).
- Mijn vrouw droeg een kort broekje en een hempje. Bij het inchecken kregen we te horen dat ze zich voor het boarden moest omkleden (knieën en schouders bedekken). Ik weet nu niet of dit een richtlijn is van Saudia zelf, of omdat dit het geval is wanneer je naar Saudi-Arabië vliegt. Mijn vrouw wilde zicht toch al omkleden, maar ik vond het toch wel een noembaar minpunt.
Verder viel ons het vliegveld in Jeddah 100% mee. De toiletten zijn niet zo schoon als op Schiphol, maar letterlijk in elke wc waar ik ben geweest was een concierge aanwezig die meteen nadat je klaar was ging schoonmaken. Een groot nadeel vonden we wel dat het er blijkbaar normaal is dat de wc er geen wc bril heeft. Sommige gehandicapten toiletten hadden dit wel, toen we daar achter kwamen hebben we die wat vaker gebruikt. Jeddah is verder niet groot, maar heeft toch wel een paar eet tentjes, een star bucks en wat andere koffie tentjes en wat van die tax free tentjes. Verder ontbreekt het er wel aan fijne stoelen. Op onze terugweg zaten we er van 2.30 tot 8.30 (lokale tijd). Er was niet echt een mogelijkheid om ergens te slapen. Er waren wel een aantal lounges, maar daar hebben we geen gebruik van gemaakt, wellicht dat daar die mogelijkheid wel was.
Wat ik ook wel fijn vond is dat er eigenlijk nergens wat gezegd werd over een mondkapje. Op de heenvlucht heb ik die nog af en toe gedragen, bijvoorbeeld bij het boarden en af en toe tijdens de vlucht, maar op de terugweg heb ik geen moment het mondkapje op gehad (dat deed de meerderheid van de passagiers overigens ook). Daar deed niemand moeilijk over.
Uiteindelijk waren we erg blij met onze keus om niet om te boeken en zo toch een hoop geld te besparen.
Verder qua situatie op Schiphol: security was ongeveer 30 minuten. Pre-corona hadden we wel het idee dat dit vaak korter was (we vliegen altijd buiten het hoogseizoen). Maar goed, 30 minuten vonden we nou ook niet echt iets om over te klagen. Het enige wat irritant was, was dat toen we eenmaal in het vliegtuig zaten we 1,5 uur stil stonden te wachten tot we mochten vertrekken omdat het zo druk was.
Op de terugweg ging alles goed. De eerste bagage kwam binnen 30 minuten op de band, we hadden net de pech dat onze bagage als een van de laatste op de band kwam, dus daar hebben we wel nog een tijd staan wachten, maar goed, vergeleken met de verhalen die je tegenwoordig vaak hoort was het ook niet iets om over te klagen.
I haven’t slept for three days, because that would be too long.