jordyc schreef op zondag 29 juni 2025 @ 21:09:
Sinds dit jaar hebben we dynamische tarieven, ik wil het koelen nu ook optimaliseren op basis van de uurprijs. In de winter heb ik via home assistant en BBQkees al verschillende automatiseringen gemaakt om er voor te zorgen dat tijdens de duurste uren niet verwarmd wordt. Iets soortgelijks wil ik ook voor het koelen maken. Dus wel koelen overdag, maar niet in de avond. Het gaat hierbij om een Enviline 9Kw warmtepomp.
Ik zat er aan te denken om met de thermostaat dit te regelen, dus hoger als ie niet moet koelen en lager als hij wel mag koelen. Zijn er mensen die iets soortgelijks hebben gemaakt? Zo ja, hoe hebben jullie het aangepakt.
Ik heb het inmiddels in HA gemaakt. nu ook voor koelen:
Ik heb er voor gekozen dit ook min of meer met een 'stooklijn'te doen, die ik dan zelf in HA maak.
- Tijdens het koelbedrijf regelt de Enviline op de 'minimale aanvoer streeftemperatuur' af (number.thermostat_hc1_hpminflowtemp) (+dauwpuntverschuiving): dus de geintegreerde 'hysterese'van de pomp wordt bepaald door de integraal (Tminflow-T0).
- ik stel die T_min-flow-temperatuur dynamisch bij met HA. met als input parameters de buiten- en binnen-temp als offset en mijn eigen solar productie als factor.
- om die T_minflow uit te rekenen heb ik 2 'helpers' gemaakt: de eerste rekent de temperatuur uit, de tweede is een filter om te zorgen dat dit allemaal langzaam gaat (tijdconstante ~2h)
- tot slot een kleine automatisering die de berekende T_minflow target waarde in de number.thermostat_hc1_hpminflowtemp van de pomp schrijft (via de BBQ) :-).
* Koelen en koel/warm vertragingstijden lopen nog gewoon via het pomp menu
* 'kamer'thermostaat waarde bepaalt of er uberhaubt gekoeld moet worden zoals normaal
* aanvoer flow temperatuur wordt constant bijgeregeld: als er veel stroom over is gaat de watertemp verder naar beneden. met inachtneming van dauwpunt verschuiving etc. zoals normaal.
Als extra: ik koel hier alleen met radiatoren (dat gaat maar beperkt goed, omdat de water-flow verkeerd-om is om te koelen...) en ik heb alle ruimtes hier nageregeld met TRVs (zigbee radiatorknoppen).
* Deze TRV knoppen kunnen niet koelen (daar moet ik nog eens naar kijken). dus als de WP op koelen gaat, schroef ik ze allemaal automatisch vol- open (HA)
* de ruimte met de hoogste temperatuur is leidend: deze waarde wordt aan de WP als 'kamertemp'doorgegeven. de rest regelt mee bij verwarmen dus, maar bij koelen staat alles gewoon vol open. (totale koeling dus geregeld via de watertemp: bij koelbedrijf is de exacte ruimtetemperatuur toch niet zo kritisch vind ik, het is alleen om de echte hitte beetje buiten te houden. 23-25C binnen is prima vind ik als het buiten 30+ is.)
(ik heb natuurlijk wel eerder een totale flow inregeling gedaan met alles open.. zie eerdere postings)
[
Voor 5% gewijzigd door
lc8 op 30-06-2025 09:18
]