NiGeLaToR schreef op dinsdag 17 juni 2025 @ 12:15:
@
DropjesLover betekent ook accepteren dat je onzekerheid, korte huurcontracten en een gaar afgetrapt gebouw als huis hebt.
Ik merk dat dit in dit topic het woord geluk vaak voorbij komt als iemand iets wél voor elkaar heeft, wat voor deze ‘gelukkigen’ wellicht niet zo voelt. €35.000,- restschuld in 2011 voelde niet als ‘geluk’. Studieschuld nét afgelost want jong op straat en alles zelf betaald, idem. Ben dus voorzichtig met een antikraak woning bewonen geluk noemen: wie weet hebben ze er jaren voor gezocht en al 3 x gewoond met het gevoel binnenkort dakloos te zijn en geen huis te kunnen kopen of huren.
Wellicht is de situatie veel vaker onbedoeld goed of slecht uitgepakt dan dat er daadwerkelijk sprake is van geluk. Zelfs als je zoals familie van mij geld erft van een verloren oom omdat je eigen moeder jong stierf en je daar een huis van kan kopen - is dat dan.. geluk? Denk dat ze liever haar moeder had gekend. Maar ze heeft nu wél een huisje, dat wel.
Wellicht is het spreektaal of zelfs een coping strategie, om steeds te refereren aan geluk, alleen ik kan er principieel niets mee. En ja dat duurde ook even en wat slechte keuzes en wie weet maak ik nog steeds slechte keuzes,
gelukkig weet ik dat pas over 10 of 15 jaar

Ik weet er zelf alles van, ik heb ook 2 jaar anti-kraak (3 woningen) gewoond tijdens mijn studententijd
Tegelijkertijd ken ik ook anderen die 5+ jaar in dezelfde anti-kraak woning woonden tijdens/vlak na afstuderen en werk hadden. Ja het is geen mooie woning, maar moet dat ook in die fase van je leven? Je woonlasten zijn zo veel lager dat je wel flink kan opbouwen.
De reden dat ik een mooie bruiloft kon geven was omdat ik vanuit die anti-kraak op miraculeuze wijze (6 weken inschrijftijd, maar een verhulde super-urgentie wanneer je anti-kraakwoont) een sociale huurwoning kon krijgen, en na een paar jaar samenwonen met mijn vriendin. En daar ook wat opsparen voor een eigen woning, samen met het geluk van een half jubeltonnetje + familiebank een mooie woning kon kopen.
Dat is een flinke bak geluk wat ik zeker niet "for granted" neem.
Maar goed, ook met 45k studieschuld want 5,5 jaar over gedaan en altijd op mezelf gewoond (vanaf m'n 14e tot 19e internaat daarna zelfstandig, thuis kon niet meer). Dat is een flinke bak pech, die iedereen zo maar kan overkomen waar ik zeker rekening mee hou.
Ivow85 schreef op dinsdag 17 juni 2025 @ 12:34:
[...]
Is dat dan puur geluk?
Is het kopen van een eerste huis tijdens de laatste woningmarkt crisis puur geluk?
Of begint het in eerste instantie met keuzes die risico's met zich meebrengen. Risico's die op dat moment lang niet iedereen durft te nemen. Die tot serieuze problemen kunnen leiden (uit je anti-kraakhuis gezet worden zonder dat er andere woonruimte beschikbaar is, risico op een forse restschuld in een dalende woningmarkt).
Dat het kiezen voor die risico's vervolgens bovengemiddeld positief uitpakt doordat het anti-kraak contract lang doorloopt of de koopwoning die in de crisis gekocht is vervolgens veel harder in waarde is gestegen dan de inflatie, daar zit zeker een stuk geluk bij.
Maar om het volledig gelukt te noemen of volledig "een goede keuze" te noemen is beiden veel te zwart-wit. Het "geluk" begint meestal met gedurfde keuzes. Zonder die durf om anti-kraak als optie te zien geen goedkope anti-kraak woning. Zonder de durf om in crisistijd een huis te kopen geen grote waardestijgingen in de jaren erna.
Geluk is geen excuus maar wel degelijk iets om rekening mee te houden bij beleid.
Risico-afwegingen maakt iedereen voor zichzelf, en risico's kunnen flink wat opleveren, maar ook flink wat kosten (financieel, emotioneel, jaren van je leven). Dat laatste lijkt, maatschappij breed, te weinig aangehaald te worden en kan sowieso zeer weinig begrip rekenen, met name hoe dat propageert door iemands leven (1x 5% salarisverhoging mislopen, x 30 werkjaren dan weer wel).
Metro2002 schreef op dinsdag 17 juni 2025 @ 12:20:
[...]
Bedrijven geven aandelen uit om kapitaal aan te trekken en kunnen daarmee groeien, meer personeel aantrekken en meer produceren.
Aandelen die aantrekkelijk blijven door een stijgende koers zorgen ervoor dat bedrijven later weer nieuwe aandelen kunnen uitgeven.
De hoeveelheid aan werkelijk nieuwe aandelen-uitgiftes zijn zeer gering.
Wanneer heeft ASML of Unilever nog voor het laatst nieuwe aandelen uitgegeven?
Ten opzichte van de toegenomen beurskoers en dus ook de hoeveelheid nieuw ingelegd geld, wat dus _niet_ naar investeringen in het bedrijf toe gaat maar naar de vorige investeerders die nu uitstappen.
[...]
Zie hierboven, aandelen voegen óók na uitgifte wel degelijk wat toe aan de reeele economie, een bedrijf is immers gebaat bij een goede aandelenkoers voor het in de toekomst kunnen blijven aantrekken van investeringskapitaal.
Minimaal.
Aandelen zijn een waardering van de opbrengsten in de toekomst. Investeringen in het verleden (eerdere aandelenuitgiften) hebben daar de basis al voor gelegd. De waardering daar van staat ook nieuwe uitgiften in de weg, immers met meer aandelen uitgeven worden de verwachtingen uitgesmeerd over nog meer aandelen en daalt de waarde (per aandeel). Tenzij er geld opgehaald wordt voor een baanbrekende strategie om zeer snel nog veel groter te worden, of om andere bedrijven over te nemen.
[...]
Dus jij zegt dat als we alles 100% belasten de economie op zijn best draait omdat de omloopsnelheid dan lekker hoog ligt? Omloopsnelheid is een indicator van de economie, geen aanjager.
Nee, je hebt gewoon ongelijk. Belastingen voegen niets toe aan de economie. Een overheid parasiteert per definitie op de economie aangezien een overheid niets van waarde produceert. Een economie bestaat uit de totaalsom van geproduceerde producten en geleverde diensten. Belastingen nemen juist geld weg van de reeele economie.
Het enige dat je zou kunnen stellen is dat overheden met belastingen een omgeving creeeren om geld te verdienen door bv het aanleggen van infrastructuur of risico's wegnemen door een sociaal vangnet.
Dat kan ook zónder overheid prima en zelfs efficienter. Overheden zijn inherent inefficient en teveel belasting heffen kost de reeele economie alleen maar geld.
Omloopsnelheid is inderdaad een indicator van de staat van de economie, maar wel een zeer belangrijke. Weet je die omhoog te krijgen, dan groeit je economie.
Houdt iedereen de hand op de knip, rent er mee naar de bank of beurs, dan valt de omloopsnelheid stil en krimpt de reele economie.
100% belasting natuurlijk niet, maar de overheid is gewoon een dienst die wij met zijn allen afnemen.
Vanwege de aard van die dienst is die niet te waarderen zoals een bedrijf, maar bij gebrek aan die dienst gaat het op de lange termijn hard bergafwaards bij alle voorwaarden voor een goed draaiende economie.
Bij de overheid weet je in ieder geval zeker dat het weer de reele economie invloeit, als ambtenarensalarissen, uitkeringen, aankopen bij bedrijven (wegen, IT-systemen, etc).
Laat ik zo zeggen, er gebeurt meer mee dan de berg goud op de beurs.
[
Voor 49% gewijzigd door
DropjesLover op 17-06-2025 13:37
]