Ronald.42 schreef op zaterdag 30 november 2024 @ 18:44:
[...]
Was het leven soberder of waren de mensen toen eerder tevreden?
Vergelijken blijft lastig, stijgende prijzen stijgende lonen.
Abonnementen op bepaalde zaken zijn veelal niet nodig noem eens een Netflix, viaplay of Disney plus etc.
Kun je prima zonder maar toch heeft "iedereen" het nodig.
Telefoon kun je prima mee bellen met een goedkoop abonnement maar het gros moet onbeperkt internet kunnen gebruiken want je zou wat kunnen missen op de socials.
En zo zijn er nog tal van voorbeelden die men denkt te moeten hebben maar waar je prima zonder kunt of met minder kunt.
Consumeren tot het op is....
Al met al denk ik dat men vroeger met minder consumeren een stuk gelukkiger was.
Dat zal ook te maken hebben met dat de bubbel vroeger kleiner was, je deed al gauw leuk mee want de rest van de wereld had je geen weet van.
Je kunt het moeilijk vergelijken, ja ik heb nu een mobiel en mijn ouders vroeger niet want die waren er domweg niet, zij hadden dan weer een vaste telefoonaansluiting die ik niet heb (zelfs nooit gehad) die nog duurder was dan ik elke maand aan mijn telefoonabonnement kwijt ben.
Netflix en disneyplus waren er inderdaad niet maar er plofte wel elke dag een krant op de mat, die heb ik dan weer niet. (disneyplus overigens ook niet

, netflix heeft mijn vrouw ooit afgesloten)
En waar je voorheen nog naar een postkantoor kon om gratis (!) je bankzaken te regelen moet je nu én elke maand bankkosten betalen , voor onze en/of rekening dik 10 euro per maand én je moet een mobiel voor telebankieren, iets dat vroeger gewoon met gratis overschrijfkaartjes kon. Ben je dan een verwende consument als je een mobiel koopt of is het gewoon noodzaak tegenwoordig om gewoon in de maatschappij te kunnen functioneren.
En tja, is een spotify abonnement echt zoveel duurder dan de LP's en CD's die mijn ouders (en ikzelf ook trouwens) vroeger kochten? Ik waag het te betwijfelen. Een CDtje koste je destijds ook al 40 gulden per stuk.
Natuurlijk is er genoeg af te dingen op consumentisme en de onnodige aankopen die veel mensen doen maar je moet wel het hele plaatje bekijken natuurlijk.
Wozmro schreef op zaterdag 30 november 2024 @ 17:55:
Ik wil gewoon maar zeggen dat pakweg 40 jaar geleden het leven in zijn algemeen toch een heel stuk soberder was dan nu het geval is.
En dat is een factor die in rekening moet gebracht worden als er gesteld wordt dat het leven veel duurder is geworden.
Dat is ook zo maar van veel zaken wordt er ook wel veel meer van geconsumeerd.
Mwa wij leven ook behoorlijk sober. We hebben 1 kleine tweedehands auto (mijn ouders kochten altijd nieuw) en verder doen we alles op de fiets of motor. We hebben 1 televisie in huis die nauwelijks wordt gebruikt (als je hem zou stelen kom ik daar waarschijnlijk pas na een paar weken achter) en gaan 1 keer per jaar goedkoop op vakantie (meestal kamperen net als mijn ouders)
Wat dat betreft leven we denk ik net zo sober, zo niet soberder dan mijn ouders. Mijn ouders woonden in een vergelijkbaar koophuis als wij nu wonen (in dezelfde stad), ze kochten om de drie jaar een nieuwe auto, wij altijd 2e hands, ze hadden een caravan, wij een tent, de verwarming stond in de winter op 21 graden, bij ons hooguit op 18, ook kochten ze gewoon zo nu en dan een nieuwe televisie, computers, hifi installaties, gingen vaker uit eten en dagjes weg dan wij etc.
Onderaan de streep zitten wij denk ik op 75% van de levensstandaard die mijn ouders in de jaren 80 en 90 hadden en als trap in de ballen na deden ze dat op 1 lerarensalaris waar wij met zijn tweeen werken.
Ik vind overigens niet dat we het slecht hebben en we doen het prima tov leeftijdsgenoten maar het leven is wel degelijk duurder geworden en we hebben echt wel wat welvaart in moeten leveren.
Hoe je het ervaart is overigens wel heel persoonsgebonden, ik zou me nog niet arm voelen als ik in een busje of camper zou moeten wonen, zolang ik de vrijheid heb om mezelf te verplaatsen, elke dag te eten en drinken heb, een warm bed en mijn laptop met internet toegang ben ik tevreden. Op de niet-kampeervakanties heb ik dan ook altijd genoeg aan 1 rugzak (one bag) met mijn spullen en daar kan ik een week maar ook een half jaar of nog langer prima mee uit de voeten.
Tussen arm zijn en je arm voelen zit een heel groot verschil.
bRuud83 schreef op woensdag 18 december 2024 @ 16:27:
[...]
Je verhaal herken ik wel. Op het moment dat ik bij mijn huidige werkgever begon, zat ik ruim boven het minimumloon. De laatste paar jaren maar weinig verhogingen gehad en het minimumloon is juist harder gestegen tot 14 Euro per uur. Het verschil met mijn loon is dusdanig kleiner geworden, dat ik moet overwegen uiteindelijk iets anders te zoeken.
20 Euro voor tomaten plukken? Dat kan je vergeten. Bedrijven willen hiervoor alleen arbeidsmigranten aannemen tegen minimumloon en op oproepbasis.
Niet elke sector kan zomaar arbeidsmigranten inzetten natuurlijk en voor de polen en roemenen die dat werk doen is 13 euro per uur een bovenmodaal inkomen dus nogal logisch dat die dat graag komen doen. Daarom zeg ik altijd: Als je zegt dat je geen mensen kunt krijgen betaal je gewoon te weinig.
Dat er nu valse concurrentie is vanuit lagelonen landen is dan weer een hele andere discussie.
de Peer schreef op woensdag 18 december 2024 @ 16:14:
[...]
dat is wel heeel extreem zeg! Een kwart van je inkomen aan boodschappen. Hoe is het mogelijk. Dat kan toch niet alleen door prijsstijgingen veroorzaakt zijn?
Zelf heb ik deze ervaring totaal niet. Ja de boodschappen zijn wel iets duurder, maar daar reageer ik ook wel op door bepaalde zaken niet meer te kopen.
Onze boodschappenrekening is inderdaad meer dan verdubbeld de afgelopen 3 jaar. Voorheen was het rond de 200 euro per maand (ik zei al, we doen zuinig boodschappen) en nu gaan we regelmatig over de 500 euro per maand heen en we letten echt wel op, kopen geen onnodige dingen e.d.
Prijsstijgingen van 10 tot soms wel 40% per jaar voor sommige producten zijn echt geen uitzondering, dan loopt het snel op.
[
Voor 22% gewijzigd door
Metro2002 op 18-12-2024 17:00
]