Babsan schreef op maandag 11 oktober 2021 @ 14:45:
Ik ben bezig met een nieuwe ZZP opdracht en blijkt dat ik dan op de payroll moet. Dus geen omzet meer op mijn bedrijf. Ook geen andere opdrachten, dus bedrijf moet gaan slapen/pauze ofwel zelfs stoppen. Daarnaast ga ik in december een auto aanschaffen. De auto wordt sowieso geregeld via financial lease en mag dan zelf kiezen of de financial lease op mijn bedrijf komt of prive.
Nu even mijn gedachtengang en wat cijfers, om te toetsen of ik de juiste keuzes maak:
Ik denk nu de auto maar privé te leasen, maar wat loop ik dan mis in December wanneer mijn bedrijf nog wel bestaat:
*BTW aftrek zakelijke aanschaf auto (en inruilen huidige auto): 6.667 EUR (dit is inkoop BTW - verkoop BTW huidige auto), Ik werk oktober en november nog als ZZP'er. Dit kan ik zowat verrekenen met BTW in hezelfde kwartaal en anders krijg ik zelfs BTW terug dacht ik, correct?
*MIA: 40.000 EUR (maximum) * 13,5% = 5.400 aftrek. Is het voordeel MIA dan 49,5 % of 43 % maal de aftrek als werkelijk belastingvoordeel? Ongeveer 2.322 EUR voordeel netto van de MIA op basis van 43%.
*Een zakelijke auto lijkt voor mij ongeveer neutraal te zijn ten opzichte van de bijtelling, dus mijn afweging gaat voornamelijk over de eenmalige incentives hierboven
*Als particulier de auto aanschaffen geeft me ook eenmalige incentives: 4.000 subsidie, maar deze pot is leeg voor dit jaar. Toch denk ik mogelijk aanspraak te maken op de subsidie, door aankoop auto volgend jaar dan te doen en verkoop huidige auto dit jaar (in overleg met dealer)
*Dus: 6.667+2.2322 - 4000 = 4.989 EUR voordeel zakelijk aan te schaffen
*Maar: dan staat de auto op de zaak. Dit kan niet uit als ik geen omzet op de zaak heb met nieuwe opdracht via de payroll. De kosten van de auto kan ik immers niet inkomstenbelasting verlagend gebruiken. Dan is het eenmalige voordeel van 4.989 EUR al bijna in 1 jaar weg.
*Wat kan ik dan in januari doen? Auto aan mezelf verkopen en onderneming staken. Dan moet ik weer BTW heffen en betalen voor 10.012 EUR (aangenomen dat de auto niet in waarde afneemt als 2e hands verkoop aan mezelf uit het ZZP bedrijf)
*Krijg ik nu nog korting op verkoop aan mezelf en bij staking van het bedrijf? Stakingskorting te verrekenen en hoeveel?
*excl. deze kortingen zou zakelijk aanschaffen dus ongeveer 5.000 EUR negatief worden tov privé kopen
*bij privé kopen moet ik de koop/lease start 1 maand uitstellen ivm lege subsidiepot. En BTW betalen in Q1 2022 over de verkoop, wanneer ik geen omzet heb om tegen te verrekenen. Dit wordt dan een directe BTW rekening van ongeveer 3.300 EUR
*is het nog voordelig al wel in te ruilen / verkoop van de auto in 2021? Dan kan ik mijn bedrijf netjes staken per eind 2021 en 2022 dan weer geen bedrijf meer. Of ik laat het bedrijf slapen, maar verwacht wel 1-3 jaar in de payroll te zitten zonder bedrijfsinkomsten of heel weinig bedrijfsinkomsten/omzet. Wat is uberhaupt verstandig: staken of pauze bedrijf? Gezien doorlopende kosten als ik niet staak en staken heeft ook weer aftrekposten die ik kan gebruiken? Al met al wil ik sowieso niet de auto op het bedrijf laten staan, ivm hoge bijtelling terwijl de kosten van de auto in het bedrijf geen voordeel bieden.