@
JeroenEBunq pakt fraudemisbraak verder aan na kritiek
AMSTERDAM - Na klachten van de Consumentenbond, sluit internetbank Bunq sluit de deuren verder voor oplichters. De bank heeft alsnog de naam-nummercontrole ingebouwd om onder meer WhatsApp-fraude tegen te gaan. Ook gaan rekeningen sneller op slot bij oplichtingssignalen.
Dat meldt ceo en oprichter Ali Niknam van Bunq dinsdag. Drie weken geleden kreeg de jonge internetbank het verwijt van de Consumentenbond dat Bunq meer moest doen tegen internetoplichters. Het was de instelling opgevallen dat er relatief vaak Bunq-rekeningen werden gebruikt met oplichting via Marktplaats of WhatsApp.
Niknam laat weten de klachten van de Consumentenbond serieus te nemen en dat Bunq in een week tijd de zogenoemde IBAN-Naam Check heeft ingebouwd. Hierbij wordt bij een overboeking gecontroleerd of de naam waar een bedrag naar toe wordt overgemaakt past bij het rekeningnummer dat is opgegeven. Deze door Rabobank ontwikkelde techniek werd eerder al door andere banken overgenomen.
Wel spreekt Niknam tegen dat Bunq fraudegevoeliger is dan andere banken. „Onze veiligheidssystemen werken goed. Wij hebben onder meer zelflerende systemen die ontdekken of er iets niet in de haak is”, stelt hij. „Maar via de Consumentenbond vernamen wij dat een deel van onze klanten zich veiliger voelt met de naam-nummercontrole. Dan regelen wij dat voor hen.”
Internetfraude maakte het afgelopen jaar tijdens de lockdown een ongekend sterke opkomst. Veel consumenten trapten in slim opgezette valkuilen van nepberichten van geliefden via WhatsApp of bestellingen van nepwinkels op internet of Marktplaats. Slachtoffers maken hun geld over naar rekeningen van zogenoemde geldezels, die hun bankrekening voor een vergoeding hiervoor beschikbaar stellen. Het geld is doorgaans verdwenen omdat het snel wordt opgenomen.
Bunq is sinds de jaarwisseling alsnog aangesloten bij het Protocol Incidenten-waarschuwingssysteem Financiële Instellingen, waarin een soort zwarte lijst van betrapte geldezels wordt bijgehouden. Niknam pleit wel voor verdere samenwerking van banken, toezichthouders en andere partijen om internetfraude effectiever aan te pakken. „Het is frustrerend dat hier nog weinig beweging in zit”, aldus Niknam.
Bron: Telegraaf
Ali spreekt hier dus tegen dat bunq fraudegevoeliger is dan andere banken. Maar reken maar dat er achter de schermen flink wat druk is uitgeoefend op bunq om maatregelen te nemen. En dat zal niet zonder reden zijn geweest. De IBAN-Naam Check is volgens Ali wel degelijk binnen een week ingebouwd, in tegenstelling tot wat
John Do NL in "Discussie over & Ervaringen met bunq" beweert. Of Ali zou hierboven moeten liegen, maar dat gaat er bij @
John Do NL waarschijnlijk ook niet in.
Daarnaast maakt dit artikel ook weer mooi duidelijk dat Ali geen idee heeft van wat er onder zijn klanten leeft. Op 20 januari 2021 dacht hij er namelijk nog
zo over:
Niknam zegt dat Bunq bewust geen gebruik maakt van naam-nummerherkenning, omdat klanten dat niet willen. De reden: die service – IBAN Naam Check – komt van een door de banken opgezet commercieel bedrijf en wordt uitgevoerd door Surepay, dochter van de Rabobank.
Twintig dagen later
zegt hij:
„Maar via de Consumentenbond vernamen wij dat een deel van onze klanten zich veiliger voelt met de naam-nummercontrole. Dan regelen wij dat voor hen.”
Dat wekt op mij de indruk dat Ali ook op andere gebieden weleens compleet mis zou kunnen zitten als het gaat om wat hij
denkt dat zijn klanten willen en wat die klanten
daadwerkelijk willen. Suggestieve polls met sturende meerkeuze-antwoorden gaan hem daar in ieder geval niet mee verder helpen.
Oftewel, Ali lult maar een eind raak. Net zoals zijn kritiekloze volgelingen uit de
inner circle van zijn sekte.