Afgelopen vrijdag voor de tweede keer Starship Captains gespeeld. In dit spel van CGE is iedereen de kapitein van z'n eigen ruimteschip en vlieg je rond om missies uit te voeren en piraten te bevechten. Daarnaast kun je je schip upgraden en meer crew verzamelen.
In het spel kies je acties afhankelijk van de beschikbare crew, die in vier kleuren komt: rood, geel, blauw (ensigns) en grijs (cadets). Elke kleur staat voor een bepaald soort actie. Rood is bewegen, geel is schieten en blauw is schepen upgraden. Grijs kan alleen schade repareren, maar de andere kleuren kunnen daar ook voor gebruikt worden. Daarnaast kun je soms ook nog een android verdienen, die je alleen kunt gebruiken voor missies.
Als je kiest voor een actie, dan selecteeer je een van je crewmembers en doet de bijbehorende actie. Sommige ship upgrades hebben ook een kleur en geven dus extra opties om je crewmembers op in te zetten. Als je de actie hebt uitgevoerd, gaat de crewmember in een wachtrij en komt dan pas weer in de volgende ronde terug (afgezien van de laatste drie in de rij).
Zoals gezegd, met rode ensigns kun je bewegen. De basisactie is twee stappen. Kom je hiermee voorbij een piraat, dan krijg je een schade. Schade gaat in je cargohold, waar je 8 plekken hebt. Kom je als eerste bij een missie, dan wordt deze voor je gereserveerd zodat je deze de volgende beurt kunt volbrengen.
Met gele ensigns kun je de piraten aanvallen. Ook dan krijg je een schade, maar je krijgt ook een bonus. Deze bestaat uit een android of een artifact en medaille. De androids kun je één keer inzetten bij een missie. Artifacts hebben twee kleuren (geel/blauw, geel/rood, blauw/rood). Als je twee artifacts hebt met dezelfde kleur (bijv. geel/rood en rood/blauw) dan kun je die actie (in het voorbeeld rood) uitvoeren zonder een crewmember te gebruiken.
Met één medaille kun je een ensign inwisselen voor een andere kleur, een cadet (grijs) inwisselen voor een ensign (kleur). Met drie medailles kun je een ensign upgraden naar commander. Met een commander kun je een actie twee keer doen, of je kunt een ensign van dezelfde kleur uit de wachtrij halen, zodat je er een volgende actie mee kunt doen.
Met blauwe ensigns kun je ten slotte nieuwe tech upgrades installeren. Je kunt maximaal zes tech upgrades kopen, maar vier slots zijn bezet door damage aan het begin van het spel, dus je begint met twee vrije plekken. De tech upgrades hebben soms een gekleurde rand en gelden dan als extra optie voor je ensigns/commanders van die kleur. De andere upgrades hebben een doorlopend effect (bijv. korting bij het upgraden naar commanders). Daarnaast hebben de kaarten aan de rand 1 of meerdere symbolen staan. Als je die symbolen matcht met het naastgelegen slot op je tech bordje, dan krijg je een eenmalige bonus (een move, een medaille of een repair actie). Eenmaal geplaatste kaarten mag je in principe niet overbouwen, maar er zijn wel upgrades of missies die je die mogelijkheid wel geven.
Er zijn ook tech upgrades die punten geven aan het eind van het spel, maar daar zijn er maar drie van beschikbaar in het spel.
Als je je beurt begint bij een missiekaart, dan kun je ook proberen om de missie te doen. Je moet dan 1, 2 of 3 crewmembers beschikbaar hebben, zodat je alle delen van de missie kunt doen. Elk deel komt overeen met een kleur, maar je hoeft niet per se te matchen om de missie te halen. Als je wel een match maakt, levert het een bonus op (soms ten koste van een schade). Gebruikte crewmembers sluiten ook aan in de wachtrij voor de volgende beurt. Verder leveren missies altijd punten aan het eind van het spel op.
Nadat je de missie hebt afgerond, komt er een nieuwe missie bij op de kaart. De plek hiervan wijzigt echter iedere keer, want er liggen tokens met 1 t/m 6 op de kaart. Als er een missie klaar is, wordt het hoogste getal op de plek van de missie gelegd, waarna je op de vrijgekomen plek een nieuwe missie legt. Als het token met nummer 1 wordt verplaatst, komen er ook nog nieuwe piraten bij.
Je mag ook altijd passen, maar als je past mag je ook niet meer meedoen die ronde. Aan het begin van elke ronde krijg je een bonus (een medaille of een nieuwe cadet).
Het spel duurt vier ronden, waarna de punten geteld worden. Je krijg punten voor volbrachte missies, voor eindscore tech upgrades, voor piraten/androids/commanders die je nog hebt aan 't eind van het spel, en voor medailles en artifacts. Daarnaast is alle schade in je cargo hold een punt aftrek (schade op je tech bordje telt niet mee).
Qua grafisch design is het spel een spoof van Star Trek. De spelersbordjes hebben de vorm van de Enterprise, de crewmember outfits lijken op de Star Trek outfits, etc. Het doet een beetje denken aan de Star Trek animatieserie Lower Decks, maar dan zonder de officiële Star Trek rechten.
Met vier spelers heb je ongeveer 1,5 uur nodig om het spel uit te spelen.
Het is een niet al te complex spel en als je een beetje een Star Trek nerd bent, is het thema zeker aardig. Het mechanisme van poppetjes dat beschikbaar is, is mechanisch leuk gedaan (het spelersbord is dubbeldik, met een sleuf waar de poppetjes mooi doorheen geschoven kunnen worden). Zeker in mijn groep, waar mensen een voorkeur hebben voor de complexere spellen, is het leuke afwisseling voor als je een keer iets minder hard je hersenen wil laten kraken.
Xbox Live: Chevalric