staaltje schreef op woensdag 25 december 2024 @ 11:16:
Het komt hier af en toe voorbij dat beleggen vanuit de BV gunstig zou zijn ivm uitstellen van belastingen. Maar hoe werkt dat precies? Ik heb begrepen dat wanneer je belegt via een VBI (en dat zijn ETF's vaak), je ze dan tegen de marktwaarde op de balans moet zetten. Dat komt erop neer dat je koerswinst en -verlies ieder jaar afrekent.
Kan iemand hier een lichtje op schijnen?
https://financialfocus.ab...e/beleggen-en-belastingen (zie uitzondering op de regel)
Waardering van beleggingen op de balans
Volgens de regels van
goed koopmansgebruik worden effectenbeleggingen, zoals aandelen en dergelijke, in de jaarrekening van een BV als hoofdregel gewaardeerd tegen de historische aanschafwaarde dan wel de lagere beurswaarde. Op die manier wordt bij per saldo stijgende koersen (boven de aankoopprijs) winstneming – en dus belastingheffing –
uitgesteld tot het moment waarop de effecten worden verkocht. Maar daalt de beurkoers beneden de historische aanschafwaarde? Dan wordt de boekwaarde afgewaardeerd naar de lagere actuele waarde en wordt direct verlies genomen. Dat verlies drukt op dat moment de winst. Wanneer de beurskoers later weer stijgt, wordt de boekwaarde weer verhoogd – maar niet verder dan tot de historische aanschafwaarde – wat de winst op dat moment verhoogt. Het eerdere fiscale verlies wordt dan feitelijk weer teruggenomen.
Belangrijke uitzondering op de hoofdregel
Op de hoofdregel bestaat sinds 1 augustus 2007 een belangrijke uitzondering. Sindsdien staat in de belastingwet een bepaling die stelt dat ieder belang in een zogenaamde ‘vrijgestelde beleggingsinstelling’ (VBI) steeds tegen de waarde in het economische verkeer – de actuele waarde dus – moet worden gewaardeerd. Deze waarderingsregel is van overeenkomstige toepassing op belangen in niet in Nederland gevestigde beleggingsinstellingen die net als een VBI beleggen in ‘financiële instrumenten’, niet zijn onderworpen aan een belastingheffing naar de winst en ook niet verplicht zijn hun winst jaarlijks uit te keren om voor belastingvrijstelling in aanmerking te komen.
In de praktijk voldoet het leeuwendeel van de – veelal in Luxemburg of Ierland gevestigde – beleggingsfondsen voor het grote publiek aan deze kenmerken. En moet een BV die in dergelijke beleggingsfondsen belegt dus ook aan de verplichte waarderingsregel voldoen. Uitstel van winstneming ingeval van waardestijging boven de historische aankoopwaarde is dan dus niet aan de orde. Bij stijgende koersen wordt direct winst genomen. En bij dalende koersen wordt direct verlies genomen. Ook al vindt geen verkooptransactie plaats.
Maw als jij een etf koopt voor 100 euro en de waarde is als volgt
2025 110
2026 120
2027 90
2028 100
2029 110
Als je dan in 2029 verkoopt zal je belasting betalen over 110-100=10
Zoals je ziet kan het dus uit om de boel uit te stellen en pas als je met pensioen gaat dit aan te pakken. In de tussentijd kan het namenlijk als compounding flink zijn werk doen

en als je met pensioen gaat verkoop je misschien niet je hele portefeuille. Dan kan het zo zijn dat wat je per jaar verkoopt misschien zelfs minder is dan het rendement wat je maakt. M.a.w. je vermogen groeit dan nog steeds verder of blijft stabiel. Hier kan je dus ook flink mee spelen. Echter is er geen peil op te trekken wat onze overheid tegen die tijd besloten heeft. Misschien is het dan ineens 50% belasting over de winst.
Overigens is de meest effectieve manier, vanuit bv geld lenen aan privé en daarmee beleggen. Je hebt dan een schuld aan je bv, je betaald wat rente aan bv. Omdat we nu zo’n kromme regel hebben qua belasting in box drie, kan dit uit. Als straks de regels anders zijn doe je weer een agio storting met de gemaakte winst in je bv en ga je daar verder. Je mag echter tot 700k lenen van je bv, dus daar zit een limiet aan.
[
Voor 5% gewijzigd door
mannowlahn op 25-12-2024 12:50
]