Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
check, en handel jij op de onbalansmarkt? of op de "andere markten"voodooless schreef op donderdag 23 oktober 2025 @ 16:17:
[...]
Nope, ZC+ levert per saldo dus minder op. Daar handel je maar heel sporadisch als de prijzen extreem zijn, en anders zit je vast aan EPEX prijzen. Ik denk dat je dat ook prima (misschien zelfs beter) buiten Frank om kan doen.
In mijn geval weet ik dat wel zeker, dan zou ik SolarEdge alles laten doen incl. de auto. Maar dan loop je dus het nodige mis.voodooless schreef op donderdag 23 oktober 2025 @ 16:17:
[...]
Nope, ZC+ levert per saldo dus minder op. Daar handel je maar heel sporadisch als de prijzen extreem zijn, en anders zit je vast aan EPEX prijzen. Ik denk dat je dat ook prima (misschien zelfs beter) buiten Frank om kan doen.
Al vraag ik me af voor mezelf of ik het het waard vind om laadcycli aan zo’n dunne omzet als de afgelopen maanden op te roken. Zelfs met een piek als nu op de onbalansmarkt, want die zie je niet zoveel meer.
KISS | Huis: A++++ | Zon: SolarEdge 10k Homehub, 13kWp, 19,4kWh accu’s, One Pro EV Charger | MV: DucoBox Focus | Warmtepomp: ME Ecodan SW75YAA met EHST20D | Tuin: natuurinclusief | Auto: Audi Q4 etron
Ik zit lekker gezellig op andere markten te kabbelenSuperCrisz schreef op donderdag 23 oktober 2025 @ 16:19:
check, en handel jij op de onbalansmarkt? of op de "andere markten"
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
Ik heb in 7 maanden tijd zo'n 2 kWh terugverdiend, dus terugverdientijd is net iets meer dan 4 jaar. Op zich vind ik dat wel prima.Miezie schreef op donderdag 23 oktober 2025 @ 16:22:
Al vraag ik me af voor mezelf of ik het het waard vind om laadcycli aan zo’n dunne omzet als de afgelopen maanden op te roken. Zelfs met een piek als nu op de onbalansmarkt, want die zie je niet zoveel meer.
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
Ik moest geloof ik een maximum van mijn aansluiting instellen op mn batterij-omvormer, via meters meet ie wat rest huis doet en zou ie binnen die grenzen moeten blijven.
Wat heb je snachts al 3 keer gehad ?
Is er iemand met een SolarEdge systeem die daar de truc voor gevonden heeft om het ontlaad commando te behouden?
De ervaringen zullen per persoon anders zijn. Lees de laatste paar pagina's maar even na, dan zal je voor en tegenstanders van andere markten aan het woord zien.SuperCrisz schreef op donderdag 23 oktober 2025 @ 15:42:
[...]
Degene die bovenaan in de top meedraaien op onbalansmarkt, draaien die allemaal onbalans, net zoals @osluis ? heb het idee dat daar meer te halen valt.. of niet
Mij lijkt het ideaal als Frank een mix aan kan bieden van zowel andere markten als onbalans. Dat zo super wezen, maar tot die tijd blijf ik liever op onbalans zitten. Is transparanter en voor mij iig betere resultaten al kan ik mij voorstellen dat je met een langzamere omvormer anders zal scoren.
Monitor de EMS van je batterij niet het vermogen dat over je aansluiting loopt? Jouw batterij zou automatisch terug moeten regelen als hij ziet dat andere grootverbruikers aan gaan zoals bijvoorbeeld je granny charger.udend schreef op donderdag 23 oktober 2025 @ 22:38:
1 van de 3 fase lag eruit. Ik kan mijn maximale netbelasting niet instellen ivm FE VPP. Dit stond voor aanmelding netjes op 3x25a. De reden dat ie 's nachts eruit lag, was de tijdelijke granny autolader icm een acculaadmoment van FE. De stromen lopen op dat moment richting 30 A. Er zitten gelukkig D25 automaten als net hoofdzekeringen, dus kan ze zelf bijzetten. Maar fijn is het niet. De reactie van de gateway was ook niet zo lekker. Ik zag achteraf dat ie al een half uur op accu draaide, niet gemerkt natuurlijk;) Maar na het laadcommando van FE icm het kooktoestel flipte er iets gruwelijk. Alles is inmiddels herstelt en weer bijgekomen, na het bijzetten van de hoofdzekering.
Er zit een gateway tussen die monitort/ reguleert normaliter het vermogen. In de app van sig kan ik echter de maximale netbelasting niet instellen, omdat deze is geblokkeerd door FE. Zie fotoosluis schreef op donderdag 23 oktober 2025 @ 22:58:
[...]
Monitor de EMS van je batterij niet het vermogen dat over je aansluiting loopt? Jouw batterij zou automatisch terug moeten regelen als hij ziet dat andere grootverbruikers aan gaan zoals bijvoorbeeld je granny charger.
Kan niet.stefan1512 schreef op donderdag 23 oktober 2025 @ 22:34:
Voor mijn pa heb ik een vraagje, wie met een 'SolarEdge' systeem heeft het via modbus aan Home Assistant gekoppeld om 'te stekker trekken'. Ik wil via modbus een ontlaad commando geven terwijl het internet geblokkeerd is zodat het tegen EPEX terug kan. Als ik echter de modbus state aanpas naar 'ontladen' gaat ie na 1 minuut en 1 seconde weer terug naar de waarde die FE gegeven heeft.
Is er iemand met een SolarEdge systeem die daar de truc voor gevonden heeft om het ontlaad commando te behouden?
[Afbeelding]
Wat wel kan is de internettoegang blokkeren in de router, daarna kan het waarschijnlijk wel. Maar stekker trekken levert niet veel op. Daarbij is Frank icm SolarEdge ook wel stabiel.
[ Voor 10% gewijzigd door Miezie op 23-10-2025 23:22 ]
KISS | Huis: A++++ | Zon: SolarEdge 10k Homehub, 13kWp, 19,4kWh accu’s, One Pro EV Charger | MV: DucoBox Focus | Warmtepomp: ME Ecodan SW75YAA met EHST20D | Tuin: natuurinclusief | Auto: Audi Q4 etron
Dat wordt niet door Frank geregeld. We hebben hier wederom een sigen installateur die faalt bij het correct configureren van je installatie. Had ik helaas ook last van. Neem even contact op met je installateur en vraag of hij zowel je import- als je exportinstellingen correct afstemt op je hoofdaansluiting.udend schreef op donderdag 23 oktober 2025 @ 23:20:
[...]
Er zit een gateway tussen die monitort/ reguleert normaliter het vermogen. In de app van sig kan ik echter de maximale netbelasting niet instellen, omdat deze is geblokkeerd door FE. Zie foto [Afbeelding]
Ik snap trouwens echt niet waarom dit zo vaak fout gaat 😕
[ Voor 3% gewijzigd door osluis op 24-10-2025 00:30 ]
https://www.frankenergie....ngsten-thuisbatterijen-q3
"Andere markten" is nu omgedoopt naar "hybride", wat waarschijnlijk een betere naam is.
[ Voor 14% gewijzigd door voodooless op 24-10-2025 12:01 ]
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
En volgens hun zouden de hybride markten meer moeten opleveren dan onbalansmarkt.voodooless schreef op vrijdag 24 oktober 2025 @ 11:48:
Kwartaalraport van Frank:
https://www.frankenergie....ngsten-thuisbatterijen-q3
"Andere markten" is nu omgedoopt naar "hybride", wat waarschijnlijk een betere naam is.
Echter de ervaring hier onder de tweakers zijn juist het tegenovergestelde. Als ik zo de posts lees
Omdat je van de onbalansmarkt vooral de uitschieters ziet langskomen. Echte objectieve data heb ik hier nog niet gezien. Die uit onbalansmarkt.com halen is ook lastig, want daar kun je het verschil niet zien.dccm schreef op vrijdag 24 oktober 2025 @ 12:18:
En volgens hun zouden de hybride markten meer moeten opleveren dan onbalansmarkt.
Echter de ervaring hier onder de tweakers zijn juist het tegenovergestelde. Als ik zo de posts lees
Mogelijk zijn de verschillen ook nog afhankelijk van de accu en omvormer configuraties. Zoveel detail heeft het rapport van Frank helaas niet.
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
Op de onbalansmarkt heb je tenminste nog enig inzicht wat er gebeurt, dat ontbreekt geheel bij de hybride markten. Op onbalansmarkt.nl kun je in elk geval zien welke merken en typen en capaciteiten batterijen en omvormers door de deelnemers worden gebruikt. Het is opvallend dat de Sigenergy en Alpha accu's en omvormers gemiddeld betere opbrengsten hebben dan de andere merken. Ook opvallend is dat degenen die niet direct met Frank verbonden zijn maar via een smartbox, bijvoorbeeld van Eniris, verbonden zijn slechtere resultaten behalen. Vermoedelijk omdat het 3 tot 4 minuten kan duren voor de smartbox de commando's verwerkt.voodooless schreef op vrijdag 24 oktober 2025 @ 13:43:
Omdat je van de onbalansmarkt vooral de uitschieters ziet langskomen. Echte objectieve data heb ik hier nog niet gezien. Die uit onbalansmarkt.com halen is ook lastig, want daar kun je het verschil niet zien.
Mogelijk zijn de verschillen ook nog afhankelijk van de accu en omvormer configuraties. Zoveel detail heeft het rapport van Frank helaas niet.
Snelheid van verwerken van de commando's van Frank zou inderdaad een dingetje kunnen zijn. Ik weet niet of ze rechtstreeks met de omvormer van de batterij communiceren, of dat het via een server loopt die ergens bij de fabrikant zelf in Verwegistan staat.bergsmit schreef op vrijdag 24 oktober 2025 @ 14:39:
[...]
Op de onbalansmarkt heb je tenminste nog enig inzicht wat er gebeurt, dat ontbreekt geheel bij de hybride markten. Op onbalansmarkt.nl kun je in elk geval zien welke merken en typen en capaciteiten batterijen en omvormers door de deelnemers worden gebruikt. Het is opvallend dat de Sigenergy en Alpha accu's en omvormers gemiddeld betere opbrengsten hebben dan de andere merken. Ook opvallend is dat degenen die niet direct met Frank verbonden zijn maar via een smartbox, bijvoorbeeld van Eniris, verbonden zijn slechtere resultaten behalen. Vermoedelijk omdat het 3 tot 4 minuten kan duren voor de smartbox de commando's verwerkt.
Snelheid waarmee je omvormer kan knallen zal zeker een grote factor zijn. Als je in een kwartier slechte handel van de afgelopen 4 dagen recht kan trekken door een mooie uitschieter scheelt dat heel veel.
[ Voor 19% gewijzigd door osluis op 24-10-2025 15:12 ]
In de top resultaten voor opbrengste per kWh of kW zie je inderdaad wat SigEnergy en Alpha. Maar ook genoeg andere merken.bergsmit schreef op vrijdag 24 oktober 2025 @ 14:39:
Het is opvallend dat de Sigenergy en Alpha accu's en omvormers gemiddeld betere opbrengsten hebben dan de andere merken.
Zoals ik al eerder zei: ik heb nog nooit een degelijke analyze gezien, alleen maar onderbuikgevoel. Als ik even kijk naar de live resutaten, dan is het aandeel Alpha en SigEnergy installaties relatief erg groot t.o.v de rest (zo'n 50% van alles in de livelijst is Alpha en SigEnergy (alleen naar Frank kijkende)), en de installaties zijn ook nog eens relatief groot. Logsich dus dat de kans groter is dat dit dan bovenaan staan.
Zoals ik al zei: onderbuikgevoel.. waar zijn de echte cijfers?Ook opvallend is dat degenen die niet direct met Frank verbonden zijn maar via een smartbox, bijvoorbeeld van Eniris, verbonden zijn slechtere resultaten behalen. Vermoedelijk omdat het 3 tot 4 minuten kan duren voor de smartbox de commando's verwerkt.
Wat betreft vertraging, zie ik, ervanuitgaande dat de prijsvertraging nu 2 minuten is, dat bij Bliq het commando ongeveer 3:15 na het kwartier ontvangen wordt door de omvormer, dus effectief 1 minuut 15 seconden later dan de prijspublicatie.
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
Absoluut niet. Hybride is qua opbrengst beter. De conclusies van de ervaringen kloppen gewoon niet…dccm schreef op vrijdag 24 oktober 2025 @ 12:18:
[...]
En volgens hun zouden de hybride markten meer moeten opleveren dan onbalansmarkt.
Echter de ervaring hier onder de tweakers zijn juist het tegenovergestelde. Als ik zo de posts lees
KISS | Huis: A++++ | Zon: SolarEdge 10k Homehub, 13kWp, 19,4kWh accu’s, One Pro EV Charger | MV: DucoBox Focus | Warmtepomp: ME Ecodan SW75YAA met EHST20D | Tuin: natuurinclusief | Auto: Audi Q4 etron
Ik heb het gevoel dat ze niet alleen naar de onbal ansprijzen kijken, maar ook handelen op de EPEX.bergsmit schreef op vrijdag 24 oktober 2025 @ 20:42:
Het lijkt er op dat Frank de opbrengsten negatief beinvloedt om de hybride markten te promoten. Vanavond zag ik op de onbalansmarkt vanaf 19.00 uur onbegrijpelijke acties van Frank. vanaf 19.00 uur werd er bij mij verkocht voor heel lage prijzen, onder de EPEX prijs, zelfs negatieve prijzen en vanaf 20.00 uur bij negatieve prijzen zelfs helemaal niets gedaan! Terugkijkend naar de verklaring van Frank in de app zie je dan uw batterij wordt gespaard of bij gunstige prijzen wordt uw batterij ontladen, in werkelijkheid gebeurde er het tegenovergestelde.
Zie vaak dat ze op de goedkope EPEX uren laden en op de duurdere ontladen....terwijl de onbalansprijs wat ongunstiger lijkt.
Nee, ze handelen nadrukkelijk niet op de EPEX, dat ontkennen ze in alle toonaarden en ik heb dat ook niet kunnen ontdekken. Ik merk wel dat ze herhaaldelijk de fout ingaan als er een RT2 situatie dreigt. Dan kappen ze te vroeg af en trekken de boel in evenwicht terwijl dan later alles toch tevergeefs blijkt. Vandaag zag ik dat minstens 2 keer en ik heb uiteraard niet de hele dag zitten kijken.dccm schreef op vrijdag 24 oktober 2025 @ 21:17:
Ik heb het gevoel dat ze niet alleen naar de onbalansprijzen kijken, maar ook handelen op de EPEX.
Zie vaak dat ze op de goedkope EPEX uren laden en op de duurdere ontladen....terwijl de onbalansprijs wat ongunstiger lijkt.
KISS | Huis: A++++ | Zon: SolarEdge 10k Homehub, 13kWp, 19,4kWh accu’s, One Pro EV Charger | MV: DucoBox Focus | Warmtepomp: ME Ecodan SW75YAA met EHST20D | Tuin: natuurinclusief | Auto: Audi Q4 etron
Inmiddels gelezen dat dit Chinese software is die een virus op je computer planten
Kent iemand deze toepassing en kan die deze aanbevelen?Functies van Frank Energie – Groen en Slim op PC
Maak je geen zorgen meer over extra kosten bij het gebruik van Frank Energie – Groen en Slim op je mobiele telefoon, bevrijd jezelf van het kleine scherm en geniet van het gebruik van de app op een veel groter display. Vanaf nu, krijg een volledige schermervaring van je app met toetsenbord en muis. MEmu biedt je alle verrassende functies die je verwachtte: snelle installatie en eenvoudige configuratie, intuïtieve besturing, geen beperkingen meer van batterij, mobiele data en storende oproepen. De gloednieuwe MEmu 9 is de beste keuze voor het gebruik van Frank Energie – Groen en Slim op je computer. MEmu multi-instance manager maakt het mogelijk om tegelijkertijd 2 of meer accounts te openen. En het belangrijkste, onze exclusieve emulatiemotor kan het volledige potentieel van je PC benutten, waardoor alles soepel en plezierig wordt.
[ Voor 5% gewijzigd door bergsmit op 25-10-2025 13:59 . Reden: inmiddels zeer negatieve recensies gevonden ]
En wat is precies de motivatie ‘denk je’ van FE om de boel voor onbalans ‘te saboteren ‘?bergsmit schreef op vrijdag 24 oktober 2025 @ 20:42:
Het lijkt er op dat Frank de opbrengsten negatief beinvloedt om de hybride markten te promoten. Vanavond zag ik op de onbalansmarkt vanaf 19.00 uur onbegrijpelijke acties van Frank. vanaf 19.00 uur werd er bij mij verkocht voor heel lage prijzen, onder de EPEX prijs, zelfs negatieve prijzen en vanaf 20.00 uur bij negatieve prijzen zelfs helemaal niets gedaan! Terugkijkend naar de verklaring van Frank in de app zie je dan uw batterij wordt gespaard of bij gunstige prijzen wordt uw batterij ontladen, in werkelijkheid gebeurde er het tegenovergestelde.
Het is jammer dat de hybride markten niet uit te lezen zijn ja en wanneer je slecht van vertrouwen bent kan dat inderdaad een gevoel geven dat ze de cijfers manipuleren. Zelf sta ik er niet zo in. Resultaten zijn prima wat mij betreft, meer openheid zou mogen al weet ik niet wat ik er dan mee moet doen. Reden dat Sigenergy vaker bovenaan staat is omdat wij heel simpel in onze mySigen app de batterij aansturing van Frank kunnen overrulen.
Dat is inderdaad een mega voordeel, ik moet de stekker trekken om onder FE uit te komen en dat kost opbrengsten of verhoogt de aankoopkostenstefan1512 schreef op zaterdag 25 oktober 2025 @ 16:05:
Reden dat Sigenergy vaker bovenaan staat is omdat wij heel simpel in onze mySigen app de batterij aansturing van Frank kunnen overrulen.
Maak nu ajb niet de fout door de statieken van Frank die van toepassing zijn op een 20kWh accu met een 10kW omvormer door te trekken op alle installaties.Miezie schreef op vrijdag 24 oktober 2025 @ 18:28:
[...]
Absoluut niet. Hybride is qua opbrengst beter. De conclusies van de ervaringen kloppen gewoon niet…
Ik moet ook de stekker trekken wil ik handelen op epex terwijl de onbalansprijzen heel ongunstig zijn.bergsmit schreef op zaterdag 25 oktober 2025 @ 16:12:
[...]
Dat is inderdaad een mega voordeel, ik moet de stekker trekken om onder FE uit te komen en dat kost opbrengsten of verhoogt de aankoopkosten
Dat is geen fout, verhoudingsgewijs zal het gewoon kloppen.osluis schreef op zaterdag 25 oktober 2025 @ 17:03:
[...]
Maak nu ajb niet de fout door de statieken van Frank die van toepassing zijn op een 20kWh accu met een 10kW omvormer door te trekken op alle installaties.
KISS | Huis: A++++ | Zon: SolarEdge 10k Homehub, 13kWp, 19,4kWh accu’s, One Pro EV Charger | MV: DucoBox Focus | Warmtepomp: ME Ecodan SW75YAA met EHST20D | Tuin: natuurinclusief | Auto: Audi Q4 etron
Waarom zal dat gewoon kloppen? Omdat dat toevallig overeen komt met wat jij thuis ziet gebeuren? Hoeveel kW haalt jouw omvormer?Miezie schreef op zaterdag 25 oktober 2025 @ 17:16:
[...]
Dat is geen fout, verhoudingsgewijs zal het gewoon kloppen.
Aangezien de onbalansprijzen meestal maar een kwartier of een halfuur voor komen ben je enorm afhankelijk van de snelheid van de omvormer om je winst te behalen. Dat probleem speelt een stuk minder bij dynamische markten. Ik heb de batterij daar veel langere periodes zien laden en ontladen dan wat ik op onbalans bespeur. Onbalans is sprintwerk. hybride meer de 1500m. Ik denk niet dat je dat 1:1 met elkaar kunt vergelijken.
Ik bespeur wel dat handel op onbalans steeds verder terugloopt de afgelopen week, dat RT2 vaker wel voor komt dan niet en dat de opbrengst daardoor ook terug begint te lopen. Wat ik wel vastgesteld heb is dat op hybride markten ik best vaak ergens onderaan in de lijst kwam te bungelen terwijl dat op onbalans niet zo is/was. Vandaag sta ik met dramatische prijzen ook weer op de tweede plek. Ik weet niet of in hybride markten er ook nog onderscheid is in regio's of iets dergelijks, maar als ze inspelen op netcongestie moet dat haast wel het geval zijn. Als dat zo is, is het ook niet ondenkbaar dat bepaalde regio's meer handel hebben dan de mijne. Als je bijvoorbeeld op de netcongestie kaart gaat kijken, zie je dat er veel regio's zijn met congestie bij zowel afname als teruglevering. In mijn regio alleen bij afname.
Ik vind het daarom heel kort door de bocht om zonder deze aanvullende informatie, resultaten van een basisopstelling te extrapoleren naar alle gebruikers ongeacht locatie en hardware. Ik vind het ook een beetje beschamend dat er steeds maar geïnsinueerd wordt dat ik met mijn onderbuik spreek terwijl ik steeds mijn eigen observaties hier ter beschikking gesteld heb.
[ Voor 4% gewijzigd door osluis op 25-10-2025 18:16 ]
Het sprintwerk geldt voor een snelle en langzamere handelaar… de winst extrapoleert alleen maar omdat de wet van de grote getallen geldt.osluis schreef op zaterdag 25 oktober 2025 @ 18:16:
[...]
Waarom zal dat gewoon kloppen? Omdat dat toevallig overeen komt met wat jij thuis ziet gebeuren? Hoeveel kW haalt jouw omvormer?
Aangezien de onbalansprijzen meestal maar een kwartier of een halfuur voor komen ben je enorm afhankelijk van de snelheid van de omvormer om je winst te behalen. Dat probleem speelt een stuk minder bij dynamische markten. Ik heb de batterij daar veel langere periodes zien laden en ontladen dan wat ik op onbalans bespeur. Onbalans is sprintwerk. hybride meer de 1500m. Ik denk niet dat je dat 1:1 met elkaar kunt vergelijken.
Ik bespeur wel dat handel op onbalans steeds verder terugloopt de afgelopen week, dat RT2 vaker wel voor komt dan niet en dat de opbrengst daardoor ook terug begint te lopen. Wat ik wel vastgesteld heb is dat op hybride markten ik best vaak ergens onderaan in de lijst kwam te bungelen terwijl dat op onbalans niet zo is/was. Vandaag sta ik met dramatische prijzen ook weer op de tweede plek. Ik weet niet of in hybride markten er ook nog onderscheid is in regio's of iets dergelijks, maar als ze inspelen op netcongestie moet dat haast wel het geval zijn. Als dat zo is, is het ook niet ondenkbaar dat bepaalde regio's meer handel hebben dan de mijne. Als je bijvoorbeeld op de netcongestie kaart gaat kijken, zie je dat er veel regio's zijn met congestie bij zowel afname als teruglevering. In mijn regio alleen bij afname.
Ik vind het daarom heel kort door de bocht om zonder deze aanvullende informatie, resultaten van een basisopstelling te extrapoleren naar alle gebruikers ongeacht locatie en hardware. Ik vind het ook een beetje beschamend dat er steeds maar geïnsinueerd wordt dat ik met mijn onderbuik spreek terwijl ik steeds mijn eigen observaties hier ter beschikking gesteld heb.
Stel: 5 euro per kWh in een bepaald kwartier…
5kW omvormer: 1,25kWh is 6,25
20kW omvormer: 5kWh is 25
Factor 4 versus factor 4….
Verder speelt dan de omvang van het accupakket erachter nog een rol.
Als je bij beide er 30kWh achter hebt, kan je met een 5kW omvormer 6 uren meedraaien en met een 20kW omvormer slechts anderhalf uur… Idem voor laden… Dat grijpt allemaal op elkaar in. Een verhouding kW:kWh 1:2 lijkt mij redelijk regulier… in mijn geval met 1:4 kan ik ook prima die 1:2 afdekken en heb ik nog een hoop over om meer te handelen.
Wat Frank ook kan doen is alleen over verhoudingen praten en niet over euro’s in een random config, maar dat spreekt veel minder. Grafiekjes zouden hetzelfde zijn….
Als je echt een vergelijk wilt maken ga je met de output van onbalansmarkt.com kijken naar het aantal geladen en ontladen kWh’s, de installatie, niveau van laden, de bedragen en de markt die er gecommuniceerd staat (waarbij je bij Frank niet kan zien of het hybride of onbalans is). En aangezien ik van mijn installatie al niet eens de juiste omvang van mijn accupakket kan invoeren zal dat vergelijk ook niet 100 punten zuiver zijn.
Komt dan ook bij kijken dat je m.i. moet kijken naar langere periodes dan een dag.
Pas dan kan je zuiverder oordelen…
KISS | Huis: A++++ | Zon: SolarEdge 10k Homehub, 13kWp, 19,4kWh accu’s, One Pro EV Charger | MV: DucoBox Focus | Warmtepomp: ME Ecodan SW75YAA met EHST20D | Tuin: natuurinclusief | Auto: Audi Q4 etron
Je weet het mooi te brengen hoor, maar zolang je per dag hooguit een paar kwartieren goede handel hebt heeft heel je verhaal weinig zin. Heel leuk dat jij 6 uur kan laden of ontladen met jouw installatie, maar feit is dat hij op onbalans de grootste deel van de tijd met z'n duimen staat te draaien..Miezie schreef op zaterdag 25 oktober 2025 @ 20:34:
[...]
Het sprintwerk geldt voor een snelle en langzamere handelaar… de winst extrapoleert alleen maar omdat de wet van de grote getallen geldt.
Stel: 5 euro per kWh in een bepaald kwartier…
5kW omvormer: 1,25kWh is 6,25
20kW omvormer: 5kWh is 25
Factor 4 versus factor 4….
Verder speelt dan de omvang van het accupakket erachter nog een rol.
Als je bij beide er 30kWh achter hebt, kan je met een 5kW omvormer 6 uren meedraaien en met een 20kW omvormer slechts anderhalf uur… Idem voor laden… Dat grijpt allemaal op elkaar in. Een verhouding kW:kWh 1:2 lijkt mij redelijk regulier… in mijn geval met 1:4 kan ik ook prima die 1:2 afdekken en heb ik nog een hoop over om meer te handelen.
Wat Frank ook kan doen is alleen over verhoudingen praten en niet over euro’s in een random config, maar dat spreekt veel minder. Grafiekjes zouden hetzelfde zijn….
Als je echt een vergelijk wilt maken ga je met de output van onbalansmarkt.com kijken naar het aantal geladen en ontladen kWh’s, de installatie, niveau van laden, de bedragen en de markt die er gecommuniceerd staat (waarbij je bij Frank niet kan zien of het hybride of onbalans is). En aangezien ik van mijn installatie al niet eens de juiste omvang van mijn accupakket kan invoeren zal dat vergelijk ook niet 100 punten zuiver zijn.
Komt dan ook bij kijken dat je m.i. moet kijken naar langere periodes dan een dag.
Pas dan kan je zuiverder oordelen…
Dat vroeg ik me ook af. Ik heb de indruk dat Frank niet probeert te voorspellen. Als je batterij toevallig al leeg is bij heel hoge onbalansprijzen dan is het een geval van jammer.Vdvmark schreef op zondag 26 oktober 2025 @ 08:50:
In die tijd brengt Frank je accu toch weer richting 50%(of ander middelpunt) zodat ze beide richtingen op kunnen, of vertrouwen ze erop dat ze richting volgende piek al weten ?
12.15-12.30 Batterij ontladen als prijzen gunstig zijn.
Onbalans 16,5 cent
EPEX 7.3 cent
Rendement minus 21,6 cent
Wie mij dat kan uitleggen mag dat doen!
[ Voor 14% gewijzigd door bergsmit op 27-10-2025 13:08 . Reden: relativering ]
bij mij staat er om die tijd R2.bergsmit schreef op maandag 27 oktober 2025 @ 13:06:
Vandaag weer een staaltje bedenkelijke kwaliteit van Frank Energie op de onbalansmarkt (of van het slecht functioneren van mijn Eniriskastje of mijn Victron apparatuur).
12.15-12.30 Batterij ontladen als prijzen gunstig zijn.
Onbalans 16,5 cent
EPEX 7.3 cent
Rendement minus 21,6 cent
Wie mij dat kan uitleggen mag dat doen!
One thing's certain: the iPad seriously increases toilet time.. tibber uitnodigingscode: bqufpqmp
dat is zeer bedenkelijk, Frank Energie manipuleert dus !kmf schreef op maandag 27 oktober 2025 @ 13:51:
bij mij staat er om die tijd R2.
Misschien moet je even de klantenservice contacten omdat er een fout in de software geslopen kan zijn oid? Ik zou het geen manipuleren noemen verder, daar word je zuur van... maar hier ook ontladen en een plus, dus ik zou een fout vermoeden.bergsmit schreef op maandag 27 oktober 2025 @ 15:41:
[...]
dat is zeer bedenkelijk, Frank Energie manipuleert dus !
KISS | Huis: A++++ | Zon: SolarEdge 10k Homehub, 13kWp, 19,4kWh accu’s, One Pro EV Charger | MV: DucoBox Focus | Warmtepomp: ME Ecodan SW75YAA met EHST20D | Tuin: natuurinclusief | Auto: Audi Q4 etron
het is wel vermoeiend, maar heb je andere bewijzen dan je jeukende grote teen?bergsmit schreef op maandag 27 oktober 2025 @ 15:41:
[...]
dat is zeer bedenkelijk, Frank Energie manipuleert dus !
One thing's certain: the iPad seriously increases toilet time.. tibber uitnodigingscode: bqufpqmp
sowieso epexSuperCrisz schreef op maandag 27 oktober 2025 @ 20:17:
Ik laat mn Sessy batterijen door FE handelen op andere markten, dus niet de onbalansmarkt. Welke tarieven betaal je eigenlijk voor eigen consumptie? Dus stel dat FE de batterij met rust laat omdat er geen gunstige prijzen zijn op andere markten.. welk kWh tarief betaal je dan? Epex? Onbalans?
One thing's certain: the iPad seriously increases toilet time.. tibber uitnodigingscode: bqufpqmp
https://powerhouse.net/marktprijzen/ & https://services.tenergy....spx/actualimbalanceprices getoond worden afwijken van wat Frank in de app laat zien? Ik zie daar forse zwiepers, maar zie die bij Frank nergens terug. Waren ze te kortstondig of kan daar nog wat anders spelen?
[ Voor 87% gewijzigd door Proton_ op 28-10-2025 15:26 ]
Frank toont in de app een verwachte kwartierprijs terwijl de andere twee bronnen tonen (op dit moment) de per-minuut prijs die Tennet publiceert. Inmiddels heeft Tennet ook de prijzen van gisteren gepubliceerd. Het kwartier met de piek was er sprake van regeltoestand 2, waardoor de piek die je in de minuutdata wel ziet niet gebruikt wordt.osluis schreef op dinsdag 28 oktober 2025 @ 00:12:
Iemand enig idee waarom de onbalansprijzen die op https://onbalansmarkt.com/resultaten/dag/2025-10-27 &
https://powerhouse.net/marktprijzen/ & https://services.tenergy....spx/actualimbalanceprices getoond worden afwijken van wat Frank in de app laat zien? Ik zie daar forse zwiepers, maar zie die bij Frank nergens terug. Waren ze te kortstondig of kan daar nog wat anders spelen?
[ Voor 87% gewijzigd door Proton_ op 28-10-2025 15:27 ]
One thing's certain: the iPad seriously increases toilet time.. tibber uitnodigingscode: bqufpqmp
Bij mij staat om die tijd géén RT2. De handel stond bij mij stil, maar dat kwam omdat de batterij al leeg was op dat moment.bergsmit schreef op maandag 27 oktober 2025 @ 13:06:
Vandaag weer een staaltje bedenkelijke kwaliteit van Frank Energie op de onbalansmarkt (of van het slecht functioneren van mijn Eniriskastje of mijn Victron apparatuur).
12.15-12.30 Batterij ontladen als prijzen gunstig zijn.
Onbalans 16,5 cent
EPEX 7.3 cent
Rendement minus 21,6 cent
Wie mij dat kan uitleggen mag dat doen!
Zit jij niet op andere markten? Volgens mij zie je dan RT niet meer.Coffeeroam schreef op dinsdag 28 oktober 2025 @ 11:12:
Bij mij staat om die tijd géén RT2. De handel stond bij mij stil, maar dat kwam omdat de batterij al leeg was op dat moment.
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
Nee daar zit ik niet op. Ik heb wel RT op (vele) andere momenten, bv. het kwartier daarna. .voodooless schreef op dinsdag 28 oktober 2025 @ 12:54:
[...]
Zit jij niet op andere markten? Volgens mij zie je dan RT niet meer.
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
minder dan 1 euro per dag "verdiend", maar wel 89 euro werkelijk verbruik vs 120 verwacht.
voordeel: mijn piekverbruik in de nacht is compleet afgevlakt.
gedrag: de accu gaat tot op de bodemgrens ontladen vanaf avond tot nacht, en laad tot 50% in de nacht op tijdens goedkope uren en overdag doet ie het resterende opladen met goedkope uren/zonnestroom. Niet helemaal optimaal, maar voor mijn doeleinde goed. in de tijd dat de normale thuisaccu niet helemaal oplaad wordt de goedkope uren ook gebruikt om mijn DIY accu op te laden en ander huishoudelijke zaken (wasmachine, vaatwasser, keukenboiler)
One thing's certain: the iPad seriously increases toilet time.. tibber uitnodigingscode: bqufpqmp
voodooless schreef op dinsdag 28 oktober 2025 @ 13:23:
Als iedereen ff een screenshot van dat kwartier laat zien zou dat mogelijk licht op de zaak werpen...
/f/image/XO2Vxw1AbGhWOPd2mOoB2x2i.png?f=fotoalbum_large)
Bij deze mijn screenshot
Kijk eens naar zijn onbalans piek om middernacht.Coffeeroam schreef op dinsdag 28 oktober 2025 @ 15:35:
Grappig ook hoe de schaal (rechter y-as) geheel anders is.
[Afbeelding]
[ Voor 28% gewijzigd door osluis op 28-10-2025 15:44 ]
O ja, ik zie het. Maar die piek hebben wij niet gehad, terwijl het toch dezelfde onbalansmarkt is.osluis schreef op dinsdag 28 oktober 2025 @ 15:37:
[...]
Kijk eens naar zijn onbalans piek om middernacht.
[...]
Frank had het keurig voor elkaar.
KISS | Huis: A++++ | Zon: SolarEdge 10k Homehub, 13kWp, 19,4kWh accu’s, One Pro EV Charger | MV: DucoBox Focus | Warmtepomp: ME Ecodan SW75YAA met EHST20D | Tuin: natuurinclusief | Auto: Audi Q4 etron
Klopt, sterker nog. Ik was op dat moment aan het laden en jij ook terwijl hij ontlaadt aan een hoge prijs.Coffeeroam schreef op dinsdag 28 oktober 2025 @ 16:58:
[...]
O ja, ik zie het. Maar die piek hebben wij niet gehad, terwijl het toch dezelfde onbalansmarkt is.
Enig idee waarom de onbalansprijzen bij alle 3 bovenstaande screenshots anders zijn? Die zijn toch gewoon landelijk vastgesteld? Als ik naar die van mij kijk is die ook anders.Miezie schreef op dinsdag 28 oktober 2025 @ 17:34:
Frank had het keurig voor elkaar.
Laatste paar dagen gaat het trouwens lekker op de andere markten! Wintertijd werkt… ofzo
[ Voor 21% gewijzigd door voodooless op 28-10-2025 18:23 ]
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
Verschillen zou een telefoon, app, os versie kunnen zijn? Lijkt me niet onwaarschijnlijk.voodooless schreef op dinsdag 28 oktober 2025 @ 18:12:
[...]
Enig idee waarom de onbalansprijzen bij alle 3 bovenstaande screenshots anders zijn? Die zijn toch gewoon landelijk vastgesteld? Als ik naar die van mij kijk is die ook anders.
Laatste paar dagen gaat het trouwens lekker op de andere markten! Wintertijd werkt… ofzo
KISS | Huis: A++++ | Zon: SolarEdge 10k Homehub, 13kWp, 19,4kWh accu’s, One Pro EV Charger | MV: DucoBox Focus | Warmtepomp: ME Ecodan SW75YAA met EHST20D | Tuin: natuurinclusief | Auto: Audi Q4 etron
… mij wel. En dan alleen voor de onbalansprijzen grafiek? Want EPEX is wel gelijk.Miezie schreef op dinsdag 28 oktober 2025 @ 23:51:
Verschillen zou een telefoon, app, os versie kunnen zijn? Lijkt me niet onwaarschijnlijk.
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
Dat de schaal anders is wil ik nog wel in mee gaan, maar dat het prijsverloop binnen de zelfde grafiek anders verloopt vind ik wel vreemd.Miezie schreef op dinsdag 28 oktober 2025 @ 23:51:
[...]
Verschillen zou een telefoon, app, os versie kunnen zijn? Lijkt me niet onwaarschijnlijk.
KISS | Huis: A++++ | Zon: SolarEdge 10k Homehub, 13kWp, 19,4kWh accu’s, One Pro EV Charger | MV: DucoBox Focus | Warmtepomp: ME Ecodan SW75YAA met EHST20D | Tuin: natuurinclusief | Auto: Audi Q4 etron
Helemaal niks! Ik constateer alleen maar dat er iets is wat ik niet begrijp en ik vraag om uitleg. Waar is het probleem? En wie zegt dat het ene niks met het andere te maken heeft?Miezie schreef op woensdag 29 oktober 2025 @ 01:24:
Ik zie het ook wel, maar wat zijn we dan aan het bewijzen?
Als @kmf nu ook nog ff zijn screenshot plaatst, dan hebben we waar het allemaal om begonnen is.
[ Voor 21% gewijzigd door voodooless op 29-10-2025 06:45 ]
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
voodooless schreef op woensdag 29 oktober 2025 @ 06:39:
[...]
Helemaal niks! Ik constateer alleen maar dat er iets is wat ik niet begrijp en ik vraag om uitleg. Waar is het probleem? En wie zegt dat het ene niks met het andere te maken heeft?
Als @kmf nu ook nog ff zijn screenshot plaatst, dan hebben we waar het allemaal om begonnen is.

Hierbij dan
One thing's certain: the iPad seriously increases toilet time.. tibber uitnodigingscode: bqufpqmp
Het gaat niet alleen om dat piekje. Ik zie meer verschillen.Miezie schreef op woensdag 29 oktober 2025 @ 01:24:
Dat ene piekje verdacht maken… terwijl het over het andere piekje ging en dan dingen weer vreemd of apart vinden. Ik zie het ook wel, maar wat zijn we dan aan het bewijzen?
Maar dat is een ander tijdstip. Jou claim was RT2 van 12.15-12.30.
Ook jou prijsgrafiek is weer anders, trouwens.
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
voodooless schreef op woensdag 29 oktober 2025 @ 09:38:
[...]
Maar dat is een ander tijdstip. Jou claim was RT2 van 12.15-12.30.
Ook jou prijsgrafiek is weer anders, trouwens.

Nog een poging. Op die kwartier is inderdaad geen rt2 dan. Heb ik het fout gezien
voor de volledigeheid ook mijn batterijlog:

die kreeg dus de opdracht om met 3,3kW op te laden en vanaf 12:30 0kw (dus pauze)
[ Voor 23% gewijzigd door kmf op 29-10-2025 09:46 ]
One thing's certain: the iPad seriously increases toilet time.. tibber uitnodigingscode: bqufpqmp
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
klopt, ik ook niet!Teknoman360 schreef op woensdag 29 oktober 2025 @ 11:50:
Kan iemand op dit moment inloggen op zijn Frank Energie app? Ik niet. Op Onbalansmarkt staat voor iedereen met Frank ook een update van 48 minuten geleden...
Heb ook maar even een mail gestuurd met al die verschillende onbalansprijzen. Eens kijken of ze dat kunnen uitleggen.
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
Ik weet dat Frank hier mee leest maar het zou ook wel heel mooi zijn als je een bedrijfsaccount aanmaken zodat ze hier ook kunnen reageren. Heb dat ooit ook wel eens voorgesteld, kwam geen reactie op helaas.voodooless schreef op woensdag 29 oktober 2025 @ 11:53:
't is inderdaad kapot.
Heb ook maar even een mail gestuurd met al die verschillende onbalansprijzen. Eens kijken of ze dat kunnen uitleggen.
Koppelen ging in elk geval heel makkelijk, maar hoe die aansturing en winstberekening dan precies gaat werken is me nogal vaag…
Is dit een bekend principe?
-'sin
Misschien geeft t wat info. Ik heb nog geen voorwaarden of mogelijkheid tot activeren.
Inderdaad! Beetje raar.. Ik heb hem maar meteen mijn pomp aangemeld, we gaan wel zien wat er gaat gebeuren.!Aho schreef op woensdag 29 oktober 2025 @ 21:56:
Ik heb gelijk in de app gekeken, maar slim verwarmen werkt nog niet. In plaats daarvan zie ik onder slim terugleveren allemaal warmtepomp merken, en als ik er op klik krijg ik de optie om een batterij van dat merk te koppelen. Nog heel even wachten dus, lijkt me.
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
[ Voor 3% gewijzigd door voodooless op 29-10-2025 22:23 ]
Do diamonds shine on the dark side of the moon :?
One thing's certain: the iPad seriously increases toilet time.. tibber uitnodigingscode: bqufpqmp
'Ik denk' :
- dat het duurste onderdeel van je warmtepomp de compressor is.
- de compressor slijt het meest van start/stops en niet zozeer van constant draaien
- als je FE je warmtepomp laat aansturen heb je dus kans op veel meer start/stops omdat het qua onbalans (of wat ze dan ook mogen hanteren als criteria voor aan en uitzetten) gunstig zou zijn. Dat zijn vaak kortere pieken en dalen.
Ik vraag me dan ook af of je dit moet willen als consument. Het is leuk als je er €50 per jaar aan besparing mee weet te realiseren maar de kosten van reparatie gaan never nooit opwegen tegen dat beoogde rendement. Doe ermee wat je wilt, en mocht ik zaken verkeerd hebben hoor ik dat graag. Ik heb er geen research naar gedaan.
Nu ruk jij de markt uit het verband; jij handelt niet op de EPEX markt 'tussendoor'. Dat zijn day-ahead prijzen, en die gelden alleen in de markt indien je day-ahead je volumes aanbiedt. Frank (en andere dynamische prijzen aanbieders) houden die fictie in stand voor consumenten, door de day-ahead prijzen te rekenen op 'the day itself'. Voor de onbalansrisico's die daarbij genegeerd worden, betaal je mede de opslag per kWh. Fijn dat je er, door gebrek aan prioriteit bij Frank om dit te voorkomen, van kan profiteren.bergsmit schreef op vrijdag 17 oktober 2025 @ 14:24:
[...]
Dan ruk je mijn uitspraak uit zijn verband. Had inderdaad niets met Frank te maken maar met het risico van al of niet deelnemen aan de onbalansmarkt ten opzichte van in- en verkopen, dus stekkertrekken, om te handelen op de EPEX markt, tussendoor.
Maak je zelf echter niet wijs dat je op de EPEX day ahead markt handelt. Voor al jouw gedrag staat Frank gewoon geheel bloot aan onbalansprijzen. Als meer mensen jouw acties gaan uithalen, dan moeten ze hier maatregelen op nemen, willen ze geen verliezen er door lijden. Want bij jouw gedrag zullen de effecten zeer waarschijnlijk niet afgedekt worden door de 'risicopremie'. Bovendien stelt het hen minder in staat om 'actieve onbalans'- diensten te verkopen, want daarbij moet je aan kunnen tonen dat je betrouwbaar kunt leveren. Gelukkig hebben de meeste mensen nuttiger zaken te doen met hun tijd dan het systeem gamen.
[ Voor 17% gewijzigd door ntram op 30-10-2025 18:59 ]
Zucht, de EPEX prijs is voor hen niet meer van toepassing, het is een day-ahead prijs.dccm schreef op vrijdag 24 oktober 2025 @ 21:17:
[...]
Ik heb het gevoel dat ze niet alleen naar de onbal ansprijzen kijken, maar ook handelen op de EPEX.
Zie vaak dat ze op de goedkope EPEX uren laden en op de duurdere ontladen....terwijl de onbalansprijs wat ongunstiger lijkt.
En dit beoordeel je op basis van wat? Vooraf of achteraf? Want achteraf kan iedereen het beter. Hoe vaak win jij in de Staatsloterij?bergsmit schreef op vrijdag 24 oktober 2025 @ 21:38:
[...]
Nee, ze handelen nadrukkelijk niet op de EPEX, dat ontkennen ze in alle toonaarden en ik heb dat ook niet kunnen ontdekken. Ik merk wel dat ze herhaaldelijk de fout ingaan als er een RT2 situatie dreigt. Dan kappen ze te vroeg af en trekken de boel in evenwicht terwijl dan later alles toch tevergeefs blijkt. Vandaag zag ik dat minstens 2 keer en ik heb uiteraard niet de hele dag zitten kijken.
Voor Frank een mega nadeel, zij dokken onbalanskosten en de misgelopen kansen om te handelen. Ze kunnen er of voor kiezen om de daaruit voorkomende kosten bij alle klanten te leggen, bij hen die zelf bijsturen, of gewoon diegenen uit het product gooien. Laten we hopen op één van de laatste twee.bergsmit schreef op zaterdag 25 oktober 2025 @ 16:12:
[...]
Dat is inderdaad een mega voordeel, ik moet de stekker trekken om onder FE uit te komen en dat kost opbrengsten of verhoogt de aankoopkosten
Vraag je je nooit eens af; misschien zit ik wel fout? Dat jij de enige bent dit manipuleert? Dat wat je denkt te zien met name ligt aan je gebrek aan kennis over energiemarkten?bergsmit schreef op maandag 27 oktober 2025 @ 15:41:
[...]
dat is zeer bedenkelijk, Frank Energie manipuleert dus !
afhankelijk van hoe agressief het algoritme van Frank is. Als het alleen maar het tijdstip van aan of afschakelen verandert, maar het aantal runs hetzelfde blijft, dan maakt het niet uit. Maar uit wat ze erover schrijven maak ik op dat ze meer willen sturen dan alleen dat. Maar ik ben benieuwd, dus ga me toch aanmelden.stefan1512 schreef op donderdag 30 oktober 2025 @ 18:01:
Puur iets om over na te denken:
'Ik denk' :
- dat het duurste onderdeel van je warmtepomp de compressor is.
- de compressor slijt het meest van start/stops en niet zozeer van constant draaien
- als je FE je warmtepomp laat aansturen heb je dus kans op veel meer start/stops omdat het qua onbalans (of wat ze dan ook mogen hanteren als criteria voor aan en uitzetten) gunstig zou zijn. Dat zijn vaak kortere pieken en dalen.
Ik vraag me dan ook af of je dit moet willen als consument. Het is leuk als je er €50 per jaar aan besparing mee weet te realiseren maar de kosten van reparatie gaan never nooit opwegen tegen dat beoogde rendement. Doe ermee wat je wilt, en mocht ik zaken verkeerd hebben hoor ik dat graag. Ik heb er geen research naar gedaan.
*knip op de man Als ik de stekker trek handel ik wel degelijk op de EPEX of Day Ahead markt en daarbij heb ik de keuze tussen ESS en Dynamic ESS. Ik kies dan voor ESS omdat daarbij het ontladen van de batterijen sneller gaat. Dit gebeurt na toestemming van Frank Energie, enerzijds omdat zij erkennen dat dit in de meeste gevallen waarde vermeerderend kan werken op de onbalans markt, anderzijds omdat zij daar bij hun handelen op de onbalansmarkt geen extra hinder van ondervinden. Er is dus geen sprake van dat zij dat toestaan vanwege minder prioriteit. Door mijn gedrag verandert hun positie niet essentieel. Immers als ieders batterij leeg is, en dat gebeurt vaak gedurende langere tijd, dan kan Frank Energie niet ontladen en als ieders batterij vol is kan Frank Energie niet laden. Als dat echt een probleem voor Frank Energie zou zijn dan zouden zij wel ingrijpen door autonoom te laden en te ontladen zodat iedereen altijd van elke laad- en ontlaadactie kan profiteren. Overigens verdenk ik Frank er van dat zij diverse malen in het nadeel van ons gebruikers geen laad of ontlaad opdrachten geven, vermoedelijk omdat dat in hun nadeel zou zijn op dat moment. Kijk naar vandaag de perioden 19.00-1915 en 19.15-19.30 uur: EPEX prijs 11,4 cent onbalans prijs 6,2 cent, ik sta op acculading 15%, maar er kwam geen laafopdracht, terwijl ik daar 5,2 cent op had kunnen verdienen. De verklaring van Frank: de markt is rustig, de batterij wordt gespaard.ntram schreef op donderdag 30 oktober 2025 @ 18:34:
jij handelt niet op de EPEX markt 'tussendoor'. Dat zijn day-ahead prijzen, en die gelden alleen in de markt indien je day-ahead je volumes aanbiedt. Frank (en andere dynamische prijzen aanbieders) houden die fictie in stand voor consumenten, door de day-ahead prijzen te rekenen op 'the day itself'. Voor de onbalansrisico's die daarbij genegeerd worden, betaal je mede de opslag per kWh. Fijn dat je er, door gebrek aan prioriteit bij Frank om dit te voorkomen, van kan profiteren.
Maak je zelf echter niet wijs dat je op de EPEX day ahead markt handelt. Voor al jouw gedrag staat Frank gewoon geheel bloot aan onbalansprijzen. Als meer mensen jouw acties gaan uithalen, dan moeten ze hier maatregelen op nemen, willen ze geen verliezen er door lijden. Want bij jouw gedrag zullen de effecten zeer waarschijnlijk niet afgedekt worden door de 'risicopremie'. Bovendien stelt het hen minder in staat om 'actieve onbalans'- diensten te verkopen, want daarbij moet je aan kunnen tonen dat je betrouwbaar kunt leveren.
Lariekoek natuurlijk. Als je inkoopt, dus laadt, kun je volgens de normale economische dogmen nooit winst of verlies lijden, bij Frank echter maak je negatief rendement. Als je met ruime marge ontlaadt dus verkoopt, dan kun je volgens die zelfde economische dogmen nooit verlies lijden, toch heb dan soms bij Frank een negatief resultaat. Laadt of ontlaadt ik op de EPEX DayAhead markt dan heb ik die bijverschijnselen niet en pak ik altijd bruto winst ofwel positief rendement.
[ Voor 2% gewijzigd door Proton_ op 02-11-2025 11:14 ]
Ik oordeel niet, ik citeer het standpunt van Frank Energie slimhandelen in een email aan mij op mijn desbetreffende vraag.ntram schreef op donderdag 30 oktober 2025 @ 18:39:
En dit beoordeel je op basis van wat? Vooraf of achteraf? Want achteraf kan iedereen het beter. Hoe vaak win jij in de Staatsloterij?
waar haal jij dat vandaan?ntram schreef op donderdag 30 oktober 2025 @ 18:44:
Voor Frank een mega nadeel, zij dokken onbalanskosten en de misgelopen kansen om te handelen. Ze kunnen er of voor kiezen om de daaruit voorkomende kosten bij alle klanten te leggen, bij hen die zelf bijsturen, of gewoon diegenen uit het product gooien. Laten we hopen op één van de laatste twee.
Als wetenschapper vraag ik mij altijd af of ik wel goed zit.ntram schreef op donderdag 30 oktober 2025 @ 18:47:
Vraag je je nooit eens af; misschien zit ik wel fout?
Dat wat je denkt te zien met name ligt aan je gebrek aan kennis over energiemarkten?
In dit geval heeft het niets te maken met mijn kennis met betrekking tot energiemarkten, maar met het vergelijken van de screenprints bij verschillende deelnemers van dezelfde periode, waarbij die screenprints verschillen wat betreft prijzen en/of mededelingen. Met name de mededeling "Regeltoestand 2" bij de éen tegenover "de markt is rustig, de batterij wordt gespaard" bij een ander.
Iedere energieleverancier moet dik investeren in netbalancering en maatregelen nemen. Frank doet dit deels met de inzet van thuisaccu’s. Dat werkt al voor geen meter, en door stekker trekken wordt het er niet beter op. Daarom praten netbeheerders met onbalanshandel aanbieders om toegenomen netcongestie door thuisaccus andermaal aan te pakken, zie daar de andere markten.
Tussen de regels door kun je hopelijk ook concluderen dat het niet geheel een markt is waar economische wetten volop van toepassing zijn.
Daar zit de frictie, al die tijd al, in elke discussie ongeveer over de handel.
KISS | Huis: A++++ | Zon: SolarEdge 10k Homehub, 13kWp, 19,4kWh accu’s, One Pro EV Charger | MV: DucoBox Focus | Warmtepomp: ME Ecodan SW75YAA met EHST20D | Tuin: natuurinclusief | Auto: Audi Q4 etron
Ik heb voor cop optimalisatie, piekuren mijden en verhogen eigengebruik de warmtepomp frequent aangestuurd zoals een energieleverancier het ook zou doen ongeveer.stefan1512 schreef op donderdag 30 oktober 2025 @ 18:01:
Puur iets om over na te denken:
'Ik denk' :
- dat het duurste onderdeel van je warmtepomp de compressor is.
- de compressor slijt het meest van start/stops en niet zozeer van constant draaien
- als je FE je warmtepomp laat aansturen heb je dus kans op veel meer start/stops omdat het qua onbalans (of wat ze dan ook mogen hanteren als criteria voor aan en uitzetten) gunstig zou zijn. Dat zijn vaak kortere pieken en dalen.
Ik vraag me dan ook af of je dit moet willen als consument. Het is leuk als je er €50 per jaar aan besparing mee weet te realiseren maar de kosten van reparatie gaan never nooit opwegen tegen dat beoogde rendement. Doe ermee wat je wilt, en mocht ik zaken verkeerd hebben hoor ik dat graag. Ik heb er geen research naar gedaan.
Ik vond de warmtepomp onrustig draaien en doordat ie ook harder moet werken verbruik je ook weer meer tegen marginale winst.
De dame klaagde ook af en toe als de wind verkeerd stond en de ventilatie dus wat koud aanvoelde na nachtverlaging.
Als de warmtepomp volop in de defrosts zit gaat het ook nog eens allemaal niet op.
Conclusie toen de accu kwam: ik doe het allemaal niet meer, de accu strijkt de kosten wel vlak en de warmtepomp draait dermate rustig dat de levensduur er door toeneemt. Comfort, happy wife, acceptabele kosten.
KISS | Huis: A++++ | Zon: SolarEdge 10k Homehub, 13kWp, 19,4kWh accu’s, One Pro EV Charger | MV: DucoBox Focus | Warmtepomp: ME Ecodan SW75YAA met EHST20D | Tuin: natuurinclusief | Auto: Audi Q4 etron
/f/image/N5hLMRubCE1o1IjM1a9uEYMC.png?f=fotoalbum_large)
:strip_exif()/f/image/PDMuep1hkHhvv6PCvdO8iFH9.jpg?f=fotoalbum_large)