Mickel moen schreef op woensdag 14 januari 2026 @ 18:20:
Begin deze maand heb ik in reactie op de WP-dogma discussie gepost over een “ experiment” waarbij ik de begane grond een aantal dagen op een constante temperatuur van 20,5°C had gezet en de rest van die het huis op 18°C.
https://gathering.tweakers.net/forum/view_message/84302320
De conclusie was, dat voor mijn huis op constante temperatuur verwarmen tot 40% meer benodigde warmte/dag en 9% meer electraverbruik en 125% meer gasverbruik leidt.
Nu was dat in de situatie dat de kinderen en kleinkinderen waren logeren.
In reactie gaf @
onlinaius een mooi voorbeeld betreffende een ander dogma, dat van dat het hele huis mee laten verwarmen efficiënter is dan alleen de ruimtes die je gebruikt. De video van Heat Geek wordt daartoe hier vaak aangehaald. Het voorbeeld wat hij gaf was het huis waarbij dat geldt, maar waarbij er een serre aangebouwd wordt.
In het Tado toppic hier kwam ik een soortgelijk artikel tegen, waarin deze berekeningen gemaakt worden.
https://klimaatproductenk...omp/alle-kamers-verwarmen
Eerder heb ik al aangegeven, dat het gevaar van dit soort WP-dogma’s is, dat men iets in algemene zin stelt. De berekeningen kloppen mits er aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Zo ook in dit artikel. Men gaat uit van een doos welke voldoet aan het bouwbesluit van 2012. Ik twijfel geen moment aan de berekeningen. Echter menig huis, voldoet in het geheel niet aan de voorwaarden. Of een dergelijk WP-dogma bij jouw huis ook opgaat is dus maar de vraag. Bovendien, waar @
onlinaius ook al aan refereert zal er een omslagpunt zijn. Bij welke temperatuur?
Nu heb ik ook een huis met een aangebouwde serre. Een huis uit 1939, wat zeker niet voldoet aan het bouwbesluit van 2012.
Geïnspireerd door het eerste experiment en de reacties heb ik daarom besloten tot een nieuw experiment. Gelijk het eerste maar dan met andere temperaturen op de verdieping en dit dan afgezet naar vergelijkbare dagen qua buitentemperatuur in 2025. Waar zit in mijn huis de sweetspot als het gaat om het al dan niet laten meeverwarmen van niet (incidenteel) gebruikte ruimtes?
Tot zover. Later meer. Eten staat op tafel.
Het vervolg.
Eerst een globale omschrijving van ons huis.
Begane grond: woonkeuken met uitgebouwde serre, woonkamer ensuite, waarbij de voorkamer ‘‘s winters ook als koudebuffer functioneert als de houtkachel aangaat, gang en trap naar overloop.
Verdieping: 3 slaapkamers en een badkamer. Eén van deze slaapkamers is mijn werkkamer, welke onregelmatig gebruikt wordt. De rest incidenteel nu de kinderen het huis uit zijn.
Zolder: Dit is onze slaapkamer met daarin tevens sanitair in de vorm van stoom/douchecabine, wastafel en bidet.
Kortom, begane grond en zolder worden intensief gebruikt, verdieping niet.
Daar hoort het volgende verwarmingsschema bij. In blauw en dik de berekende gemiddelde temperaturen van die kamers. De rest constant ingesteld.
:no_upscale():strip_icc():strip_exif()/f/image/9gQKtFS19yXmRISiCqeTE9mD.jpg?f=user_large)
In kolom A de waarden die ik in 2025 gehanteerd heb. In kolom B, de waarden van het experiment in december. Kolom C de waarden van deze week.
Het draait in dit experiment om de twee incidenteel gebruikte slaapkamers en de badkamer op de verdieping. Ene slaapkamer boven de keuken en de andere boven de voorste woonkamer. Voor deze ruimtes ga ik de temperaturen variëren. Gedurende 2025 waren deze kamers ingesteld op 15°C. Voor dit experiment ben ik gestart met 18°C. Kolom C.
Ik heb gemeten op 6 aaneengesloten dagen: tabel C. Als referentie tabel A. Dit zijn vergelijkbare dagen in buitentemperatuur, meetstation Leeuwarden. De bijbehorende grafieken en tabellen:
Het zijn allemaal dagen waarop ‘‘s avonds ook de houtkachel gestookt werd. Op 18-01-2025 na. Dit zal niet echt het verschil maken. Overigens wordt dit weer min of meer gecompenseerd, doordat de gemiddelde buitentemperatuur lager was in de metingen van deze week dan over de referentiedagen van 2025.
In de laatste tabel het verschil in gemiddelden en het verschil in percentages. Staat nog een foutje in. Laatste regel moet zijn C-A/dag. Wat ook nu weer opvalt is dat er significant meer gas gebruikt is. Kan ik harde conclusies trekken? Nee.
Wel ga ik de komende dagen weer precies hetzelfde doen, maar nu met de betreffende kamers op 17°C. Situatie D. Eens kijken of er een trend te ontdekken valt.
Súdwest-Fryslân, Tussenwoning 1939, 143m2, Energielabel B, Quatt Hybrid/Silent//6kW/-10°C/16°C, Nefit Ecomline/9,8kW/±57°C, Tado V3+/<20,2°C>, 10 radiatoren, HeatFan, Morsø, Tonzon, IsoWool, HR++/HR/dubbel, dak: divers, PV: 3880Wp, Fritz!Box, HomeWizard