Buigen of breken? Ik zou oprecht niet weten wat er gebeurt als je door alle (hard) gestegen kosten dermate diep in de shit zit dat je letterlijk niks meer kunt betalen en rekeningen bevroren worden. En die kans loop je als je te lang rood staat. Wij zouden ook nog wel kunnen bezuinigen, maar dan gaan we bezuinigen op (gezond) eten. Of dat nou een slim idee is?

Qua huis, en dus ook verduurzaming, zijn we overgeleverd aan de huurbaas, maar die geeft het liefste niks uit. Zo heeft mijn mancave enkel glas, evenals de badkamer. Het halletje bij de voordeur is één groot tochthok, evenals de berging. Gegenereerde warmte ben je helaas zo weer kwijt en onze ketel is inmiddels meer dan 25 jaar oud en al sinds we hier wonen dringend toe aan vervanging volgens de installateur, maar hij doet het nog dus de huurbaas doet er niks aan. Ik ga wel nog kijken naar tochtstrips en radiatorfolie, maar heel veel meer kunnen we niet, los van de verwarming gewoon niet aan zetten. Echter moet je in de winter als het gaat vriezen wel iets van verwarmd water door de leidingen hebben stromen zo nu en dan omdat anders de boel bevriest en mogelijk kapot gaat, en die kosten liggen bij de huurder. Je ontkomt er dus niet aan toch gas te verbruiken en dus kosten te maken.
- We koken op gas, maar ik kook altijd voor twee dagen in verband met werk, en ik kook dan ook direct een portie mee voor m'n vriendin. Die andere dag pakt ze meestal wat uit de diepvries, maar dat is eten wat over was en we ingevroren hadden. Meestal hebben we een of twee dagen dat we gewoon koken en thuis eten, en een dag dat we frietjes ofzo hebben uit de airfryer.
- Douchen doe ik dagelijks, ook in verband met werk (boodschappen bezorgen), maar ik douche nu korter en kouder.
- We hebben een bad maar gebruiken dat nauwelijks.
- Verwarming zoveel mogelijk uit. Dan maar een fleecedeken of trui aan.
- Al onze lampen zijn LED, maar meestal staat er in de avond maar eentje aan.
- Verder hebben we dan nog de televisie, pc, diepvries, koelkast, vaatwasser en dat soort zaken, maar qua stroom zitten we wel goed. Daar waren we in juli en tientje aan kwijt.
Heel die discussie over '
had je X jaar geleden maar verstandige keuzes gemaakt' is leuk en aardig, maar 1: dat heb je lang niet altijd in de hand en 2: dat 'advies' heb je nu niks aan. Het komt eerder over als '
jullie waren dom en mogen nu op de blaren zitten'. De harde realiteit is dat enorm veel mensen al tegen hun limiet van besparen aan zitten, en dat nog veel meer mensen de komende maanden tegen die limiet aan gaan lopen. Het is niet voor niets dat diverse instanties al even de noodklok luiden over wat mogelijk komen gaat wat betreft rekeningen die niet betaald kunnen worden of schulden die hard op gaan lopen.
Ik heb inmiddels rust gevonden in deze tumultueuze tijd. Eerst las ik vrij regelmatig het nieuws, en het nieuws is nu nou eenmaal vooral negatief en doemdenkerig. Dus ik ben minder nieuws gaan lezen. Nu doe ik het alleen nog in de ochtend en probeer ik voor de rest gewoon positief te blijven. Ik heb als individu toch geen invloed op the bigger picture, dus ik kan me er wel druk om gaan maken maar daar heb ik alleen mezelf mee. Extra stress voor mij en uiteindelijk is alles nog steeds kut met peren

Dan maar proberen te accepteren dat het nu gewoon niet heel denderend gaat in de wereld en er zelf maar het beste van maken.
Nou moet ik er wel bij vermelden dat ik een 3-jarig contract heb afgesloten afgelopen juli, dus ik zit relatief safe voor nu. Toen twijfelde ik want 1,66 is/was een hoop geld voor een m3 gas, maar als ik zie wat je er nu voor betaalt dan ben ik héél blij dat ik toen die keuze heb gemaakt. Dat geeft me ook wel wat rust. Het kan natuurlijk altijd nog fout gaan, bijvoorbeeld dat prijzen dermate hard stijgen dat energieleveranciers om gaan vallen, of ondanks vaste contracten toch prijzen gaan verhogen, maar dat zien we dan wel weer.