Interessant verhaal met mooie grafiek! Die kan de Panasonic comfort cloud niet maken, bij mij wordt alles gelogd in Domoticz maar ik ben te lui om zulke COP-vs..... grafiekjes te maken. (Onee, niet lui, maar teveel projecten tegelijk)

.
Mijn ervaring is:
- vroeger had ik 1200m3 gasverbruik, een zielig straaltje in de douche, de woonkamer op 19 °C met nachtverlanging.
- in 2015 zette ik mijn Pana, toen nog een G generatie waarvan de bediening vergelijkbaar is met de Midea. Inmiddels 2 jaar een J generatie, de G goed verkocht en tegen een schijntje over naar de J. De bediening is enorm verbeterd (inmiddels ken ik het hele menu en alle parameters uit mijn hoofd, dat zie ik met de koeterwaalse parameters van andere merken niet zo snel gebeuren. ) R32 is een stuk stiller dan R410A, zeker als RJtec.de er nog een dempingsmat voor je inbouwt.
- nu 3000kWh verbruik, en ik wek 7000kWh zelf op. (Aardgas kon ik destijds niet zelf oppompen

) Het huis is nu 24/365 op 21°C, je moet je vasthouden onder de douchestraal en in de zomer heerlijk koel.
- Er is een praktijkruimte aangebouwd van 9m2 dus per m2 vloerverwarming relatief veel gevel/dak-verlies. Ook deze ruimte wordt vanuit diezelfde 3kWh verwarmd.
Dus ik ben er blij mee. Inmiddels heb ik een stuk of 5 J's geplaatst, allemaal 9kW, in forse vrijstaande woningen. Ze kunnen terugmoduleren naar hetzelfde niveau als de 5kW. Ook in een joekel van een jaren '30 woning met zeer goed na-geïsoleerde vloer maar enkel glas en minimale spouwmuurisolatie pruttelt deze op 3kW bij buitentemperaturen rond het vriespunt. Dus: het overheids-verhaal dat je woning alleen aan de all-electric kan als alle muren uit 200mm PUR bestaan kan hiermee de container in

.
De vraag of de Wp efficienter wordt bij terugmoduleren blijft en interessante. De meeste aannames die ik lees lijken wel in die richting te wijzen en de grafiek op pagina 4 van
dit artikel ook.
De verklaring lijkt me: de compressor schijnt een rendements-optimun ergens halverwege zijn toerenbereik te hebben, maar: de platenwisselaar is op 30% vermogen natuurlijk flink overgedimensioneerd, net als de verdamper. Beide lijken me gunstig en het grote verdamperoppervlak t.o.v. het gevraagde vermogen zorg voor minder defrosts.
Moraal van het verhaal blijft: voordelen van weersafhankelijke regeling zonder buffer (met VV) zijn: comfort, laag verbruik, lange runs, wenig slijtage.
De voordelen van een complex systeem zijn: meer omzet voor de fabrikant en installateur zowel bij aanschaf als over de levensduur/onderhoud.
De installateur die het zonder buffervat niet goed krijgt moet even aan de studie. Op een cementvloer van 100m2 (10cm dik) voegt 200L water maar 4% warmtecapaciteit toe. 5mm(!) extra egaline op de vloer doet al meer.
[
Voor 4% gewijzigd door
thijsar op 25-01-2024 20:02
]