NIB0R schreef op vrijdag 15 december 2023 @ 10:18:
[...]
Wat een onzin om Quatt hiervan de schuld te geven. Dat weet je helemaal niet. @
RealCato gebruikt een zone systeem zonder dat hij/zij alle zones (de vloer beneden) kan afsluiten indien deze geen warmtevraag hebben. Er wordt dan geklaagd dat de woonkamer verwarmd blijft worden als die al op temperatuur is... Ja dat zal wel ja als de kamers boven warmte vragen en je sluit de woonkamerzone niet dan gaat die mooi mee. En als tweede zie ik zones met acute warmtevraag. Dan gaat de CV ketel helpen ja. Zo veel zelfs dat je COP onderuit gaat en het niet meer zinvol is om de Quatt te laten mee helpen. Bovendien met zone systemen heb je kans op weinig warmteafgifte als er veel dicht staat, dan gaat de temperatuur ook rap omhoog.
Met alle informatie die we nu hebben verbaast het mij niks dat de CV ketel zo veel moet werken. En lijkt mij de Quatt gewoon prima te werken. De oplossing moet je hier zoeken in het gedrag/keuzes van de gebruiker. Dat is al aangekaart door verschillende andere tweakers hier boven mij. Zeggen dat Quatt zich moet schamen en dat dat een ding is wat zeker is slaat echt nergens op....
Bedankt voor deze reactie, en helemaal juist.
Ik ben echt wel iemand die zich gaat inlezen en gaat tweaken, maar gisteren was ik vooral op zoek naar eerste hulp en tips. Die heb ik gekregen van enkele behulpzame tweakers - waarvoor dank - en nu kan ik zelf verder.
Voor degenen die de historie niet willen lezen, maar toch benieuwd zijn naar mijn verhaal en tips:
- de Quatt is eergisteren bij mij geïnstalleerd en dit is kundig gedaan, petje af voor quatt. Ik ben een Quatt noob, nooit eerder een warmtepomp gehad
- ‘s avonds zag ik dat de quatt maar 20% van de energie leverde en de ketel 80%. Er zat dus iets fout!
Inmiddels heb ik het volgende geleerd en gedaan (of ga ik nog doen):
1. ik heb allereerst de “Optimize your savings” uitgeschakeld. Ik had mijn werkelijk elec en gasprijzen ingevuld, maar ik vermoed dat de berekening niet klopt, wellicht omdat de COP heel laag is bij heel lage inzet van de Quatt (ik zat rond de 2,4). Dit leverde vrij direct overdag (bij stabiele warmtevraag) al een ommezwaai op van 20/80 naar 80/20. Top, bedankt. Een noob geholpen.
2. Ik ben gaan spelen met de Tado app.
Ik begrijp inmiddels dat de CiC zo is ingesteld dat deze bij een differentiaal van meer dan 0,5 graden tussen gemeten temperatuur en doeltemperatuur al de CV ketel gaat inschakelen; in mijn geval kom ik uit een situatie waarin ik de slaapkamers en badkamer alleen ‘s ochtends en ‘s avonds verwarm en ik heb nu geleerd dat ik de temperatuur 24/7 stabieler moet houden of stapjes moet inbouwen in de Tado zoneregeling per kamer. Dat laatste ben ik vandaag aan het doen en hoop daarmee de “boilerpiek” van vanavond en morgenochtend te voorkomen.
Wat ik ook heb geleerd is dat de CiC dit doet omdat warmtepompen in de regel veel minder vermogen hebben dan een CV. En dus meer tijd nodig hebben om te verwarmen. Ik denk nog steeds dat een “slimmere” CiC zelf al zou moeten leren van de tempdata en zo een persoonlijkere verwarmingsstrategie zou moeten toepassen. Ik heb kleine slaapkamers en convertor radiatoren: die zijn zelfs goed en snel te verwarmen op de Quatt alleen!
Verder begreep ik eerst niet waar de Quatt “huidige temp” en “doeltemp” vandaan haalde, en was bang dat deze van de verkeerde thermostaat kwam. Inmiddels heb ik ondervonden dat de Quatt tegelijkertijd alle temps bijhoudt uit de Tado app, maar er maar één laat zien op haar eigen home scherm uitkiest. prima, maar het maakt de Quatt app icm Tado app wel verwarrend!
3. De volgende stap is de JSON hier posten en hopelijk nog wat tips krijgen hoe ik de thermostaatkraan van de VVW beter kan instellen.
Het klopt dat ik 2 thermostaten heb; eentje is de Tado die in de woonkamer hangt en die wordt alleen gebruikt om de VVW te triggeren. De tweede is de ouderwetse knop op de VVW aansluiting zelf en hiermee knijp ik de toevoer af - de VVW heeft namelijk geen eigen zone en dus loopt er 24/7 warm water door de leidingen. Als ik de thermostaat op 35+ graden zet dan wordt het dus simpelweg veel te warm in de woonkamer. Dus die blijft voor nu lekker op 25 graden staan, zelfs met Quatt!
4. Ook wil ik nog de Home Assistant (HA) automatisering testen om nóg nauwkeuriger control uit te oefenen op de Quatt, en ook minder zelf te hoeven tweaken in de Tado app.
Ik hoop dat mijn ervaringen andere noobs op weg kunnen helpen.
Hierbij nog een screenshot van vandaag - in de stabiele situatie ben ik al erg tevreden, en de COP loopt ook op. Maar ik moet zoals gezegd de ochtend en avond nog tweaken:
[
Voor 3% gewijzigd door
RealCato op 15-12-2023 15:03
]
Rijtjeshuis 170 m^2 uit 1955, bij renovatie in 2022 dak/vloer/spouwisolatie, overal HR++, vvw benedenverdieping, 7x Jaga Strada en 2 handdoekradiatoren met Tado’s. Quatt hybrid op dakkapel sinds einde 2023.