bypass of drukverschilregelaar
Al enkele keren heb ik me verbaasd over de bypass-en die allemaal geplaatst worden en waarvoor die dan toch wel voor dienen.
En als je dan wijzer wordt door de Quatt reactie “vragen en antwoorden¨, of door medetweakers moet je dat ook zeggen.
Duidelijk; een bypass, officieel drukverschilregelaar, laat in de normale stromingsrichting het water NIET door, en terugwaarts onder een druk van 0,1 tot 0,6 bar, afhankelijk van de eventueel aanwezige instelmogelijkheid. De flow wordt op het laatst natuurlijk steeds minder!!!
Een wp en/of een cv ketel probeert het hete water richting verbruikers te sturen, meestal met een drukverschil van ongeveer 0,2 bar, bij weinig afname 0,4, en als alles dicht wordt gezet bij 0,6 bar geeft wp of cv het op en gaat (soms tijdelijk) in alarm.
Om het laatste te voorkomen, zit er vaak in cv-installaties in de hoofdleiding, net voor het eerste afnamepunt een bypass, die dan open gaat door dat drukverschil . Alle gebruikers zijn gesloten; meestal zijn de kranen dichtgedraaid met de hand of door de temperatuuregelingen. De bypass is geplaatst zodanig, dat deze bij weinig drukverschil dicht is, een standaard installatie.
In de vragen en antwoorden van Quatt staat, na lang doorlezen, dat ALTIJD ook een bypass geplaatst wordt onder de cv-ketel. Dat wist ik dus niet!!. Ik dacht, het warme water moet door de wp EN ook door de cv ketel, zodat ze kunnen samenwerken. Dat zou wel een probleem kunnen geven als warm water wordt gevraagd; vaak sluiten de ketels dan het cv circuit dan af, zoals bij mij in mijn oude Nefit ecomline excellent!. En dan zou ook de wp zijn warm water niet meer kwijt kunnen!!
Ik had hem daar nooit verwacht, en dan ga je denken Waarom?, maak je een soort installatietekening, en zoek je naar informatie..
De bypass onder de ketel wordt zodanig gemonteerd, dat deze, als de pomp van de cv ketel uit is, (geen vraag en geen voor/nadraaitijd), open staat voor aanvoer vanaf de wp. Het doel is dat de wp het opgewarmde water van de wp LANGS de ketel naar de afnemer stuurt.Dit noem ik maar situatie 1. De druk bij de koude en warme kant is hetzelfde. De eis is dus dat de bypass weinig weerstand moet hebben voor het normale warm wp water, anders wil dat wp water toch weer zijn weg door ketel zoeken.
Situatie 2: Soms wil de ketel ook helpen, wp en ketel werken beide.
De pomp van de ketel gaat ook lopen: gevolg is dat er een drukverschil bij de bypass ontstaat. Bij de warme kant is meer druk dan bij de koude kant. Gevolg de bypass gaat dicht, het warme water van de wp gaat ook nog door de ketel en warmt extra op. Twee pompen in serie, ik denk dat de pomp in de wp bijregelt naar die flow van 800 ltr/h.
Situatie 3: Er wordt warm water gevraagd aan de cv ketel voor de afwas/douchen, terwijl de wp het huis aan het opwarmen is.
Dan gaat de ketel branden, cv ketels zijn allemaal anders, maar in de meeste ketels zit volgens mij een driewegklep die het opgewarmde water geheel, of soms gedeeltelijk alleen richting boiler of platenwisselaar stuurt.
Het opgewarmde water dat van de wp richting gebruiker wil wordt door de bypass richting gebruiker gestuurd dus langs de cv ketel!
Wp warmt dus het huis op, de cv ketel warmt de boiler op.
Situatie 4: Het is streng winter, de wp doet niet meer mee ivm cop rendement, CIC-slimmigheden of iets dergelijks.
De ketel doet zijn best, het retourwater van de gebruiker gaat direct richting wp. Die zit dus in het circuit en kan dus niet bevriezen.
Wat zijn dan nog de eventuele problemen?
Als de wp werkt, en de cv ketel in rust is, zou het kunnen zijn dat de weerstand in de cv ketel en de weerstand in de bypass vrijwel hetzelfde is. Normaal niet zo ń probleem, een beetje warmteverlies in de cv ketel. Maar heb je een ketel die de boiler altijd op temperatuur houdt en het cv gedeelte de warmte via een spiraal uit de warmwater boiler haalt, dan koelt die af. Ik kan me voorstellen dat dan de cv ketel continue de boiler op temperatuur probeert te houden. Ik denk hierbij bv aan de itho daalderop combifort @geertims !
Ben benieuwd of ook anderen dit een goede analyse vinden.
En of jullie geen of andere problemen hebben of zien.
Graag reageren eventueel via een qoute, anders waait de discussie wel alle kanten op en wordt het wel zoeken naar een speld in de hooiberg.
Sinds aug 24: Quatt Duo, Thermo: Tado v4+, daarvoor 1100m3 gas. 1800kwh zon. Vrijstaand no brabant 1976, 150m2, nefit combi exellent 2004, Veel hr+ glas, vooral in serre, redelijke isolatie. Radiators t22, vvw in serre als bijverwarming.