Ik ben wel vóór zo'n "paspoort" (maar dan met een aanpassing).
Het punt is namelijk dat we nu voor iedereen beperkingen hebben opgelegd in de maatschappij. Bijvoorbeeld de mondkapjes, afstandhouden, avondklok en winkels dicht.
Nu kan je kiezen dat iedereen nog voor lange tijd die beperkingen nog steeds oplegt, of je kan al eerder een vrijstelling voor deze beperkingen geven aan mensen die een zeer laag risico vormen. (Met die laatste optie zijn meer mensen blij omdat er minder mensen een beperking hebben opgelegd.)
Dat "paspoort" zou wat mij betreft een bewijs van inenting kunnen zijn (die langere tijd gelding is), maar ook bijvoorbeeld een bewijs van een negatieve coronatest die maar 2 dagen geldig is. Zo kunnen mensen die door omstandigheden nog niet zijn ingeënt ook gewoon een vrijstelling hebben.
t_captain schreef op vrijdag 26 februari 2021 @ 13:27:
Ik heb bezwaar tegen een vaccinatiepaspoort, om de volgende drie principiele redenen.
(1) niet vaccineren kan een medische oorzaak hebben.
Er zijn groepen die niet mogen vaccineren, of waarvoor geen getest vaccin beschikbaar is. Een vaccinatiepaspoort sluit deze groepen uit van maatschappelijke deelname en is daarmee strijdig met Wet Gelijke Behandeling.
Vandaar mijn idee om als alternatief een negatieve coronatest te gebruiken.
De wet op gelijke behandeling wordt overal overtreden, en is het vreemd dat voor mogelijke oplossing van de beperkingen dan ineens wel strak wel aan die wat gehouden moeten worden. (Die overtreding is bijvoorbeeld dat ik nu geen coronavaccin mag, maar mijn buurman van 85 jaar oud wel.)
(2) niet vaccineren kan een religiueuze oorzaak hebben.
Ook daar geldt het principe van niet-discrimineren. Je komt hier in het vaarwater van artikel 1 van de grondwet.
Mensen die geen vaccin willen hebben, doen maar zo'n test.
Het is wel raar dat de uitzonderingen van religie parallel aan de wetten van discriminatie en gelijke behandeling wordt gesteld. Als voorbeeld noem ik even de kerkdiensten van meer dan 100 mensen terwijl voor iedereen een beperking van 30 mensen per ruimte was opgelegd.
(3) koppelen van burgerrechten aan vaccinatiestatus maakt het onmogelijk om een volgorde van vaccinatie te dicteren. We trekken nu bepaalde (risico-)groepen voor, wat heel nuttig is om de epidemie te bestrijden en de zorg te ontlasten. Maar de koppeling van vrijheden maakt deze praktijk discriminerend. Als je die koppeling maakt, dan moet je iedereen gelijke kansen geven en dus in willekeurige volgorde gaan vaccineren.
Dit is een lastig punt inderdaad. Vandaar mijn idee om een negatieve coronatest te koppelen aan dat "paspoort" als alternatief.
Maar aan de andere kant zullen de ingeënte 80+-ers minder snel naar het buitenland op vakantie gaan, waardoor je in de praktijk nog weinig verschil zal merken.
Daarnaast zijn er enkele minder principiele overwegingen:
(4) Een virus muteert. Naar ik begrijp gaat dat bij corona niet eens supersnel in verhouding met sommige andere virussen, maar het gebeurt toch op grote schaal. Bij sommige mutanten zijn er zorgen over de bescherming die "oude" antistoffen nog bieden. Het ligt in de lijn der verwachting dat de vaccins een jaarlijkse update gaan krijgen zoals de griepprik.
Met een vaccinatiepaspoort zit je voor onbepaalde tijd vast om die prikken te blijven halen, ook als de grote zorgen van de pandemie allang gepasseerd zijn en je langzaam maar zeker zou willen overschakelen naar natuurlijke immuniteit. Met griep prikken we alleen de risicogroepen; bij een vaccinatiepaspoort ligt het in de lijn der verwachting dat je dit gaat moeten bijhouden ook als je geen risicogroep bent.
Als de invloed van het virus in de toekomst een stuk minder is geworden, is de kans dat iemand dat virus bij zicht draagt een stuk kleiner.
Ik verwacht dat als als je uit een gebied komt wat groen gemarkeerd is, dan die persoon geen "paspoort" meer nodig heeft om verder te kunnen reizen. En dat je dat ding alleen nodig hebt als je uit een gevaarlijk gebied komt.