Aziona schreef op dinsdag 4 maart 2025 @ 15:22:
[...]
Ik heb gemerkt dat je met een WP maar weinig kan sturen: als het koud is dan staat ie gewoon de hele dag aan (1200W/1400W) en kun je hem niet langdurig uitzetten. Als het niet al te koud is dan werkt ie zo efficient (400W, 600W) dat je hem niet kan dwingen om heel warm water te maken (en dus meer te verbruiken) aangezien hij gemaximeerd is op warmteafgifte in W (ik meen iets van 6000W). Dus als ie met 400W verbruik al op die 6000W warmte zit dan houdt het op. Alleen mijn warmtepomp boiler kan ik sturen dat hij het water extra heet maakt als ik teruglever maar zo'n apparaat neemt ook maar 500 watt en draait maar een paar uur per dag.
Daar heb je op zich ook gelijk in. Zal ook van het type warmtepompsysteem en grootte van een eventuele warmtepompboiler afhangen.
koboy schreef op dinsdag 4 maart 2025 @ 18:29:
[...]
Als het gaat om dusdanige hoeveelheden netto terugleveren, dus na salderen, dan heeft het zin om naar terugregelen te kijken.
Maar als ik naar mijn eigen situatie kijk over mijn eerste halfjaar (juli-dec) dan is door het ontzettende prutweer mijn verwachtte overschot over die periode van 300kWh volledig verdwenen. Als ik was gaan terugleveren/anticiperen op het overschot dan was ik netto gaan afnemen.....
Met dat laatste dilemma heb ik het afgelopen jaar ook wel gezeten. In februari 2024 bij Tibber gegaan.
Na een jaar Greenchoice wist ik al wel dat we een flinke overproductie (na salderen) van de zonnepanelen hadden. Ergens in de 900 kWh

. Toen nog niet zo'n probleem, want nog geen terugleverboete, etc.
Ik zag al na het voorjaar aan komen dat we ook bij Tibber weer richting een flinke overproductie zouden gaan. Maar ja, per saldo (ook na aftrek/correctie van energiebelasting e.d.) vaak toch wel een leukere terugleververgoeding dan bij 'traditionele' contracten.
Op een gegeven moment toch maar een automatisering in Home Assistant gebouwd om onder een bepaalde energieprijs ons Enphase systeem naar een "zero export" profiel te laten gaan. Later, toen dit door een update kon, het Enphase systeem zo ingesteld dat deze als het goed is vanzelf terugregelt (of zelfs stopt met terugleveren) bij lage of negatieve prijzen (AI Optimization). Want ja, terugleveren en daar (inclusief belasting) ~12 cent of minder voor vangen en dus meer terugbetalen bij de correctie is ook zo zonde. Maar ja, ook weer niet te veel willen terugregelen, want je zou toch eens netto gaan afnemen

. Dat zelf regelen van Enphase moet ik trouwens nog een keer in werking zien treden... wellicht 'straks' weer in het voorjaar.
Uiteindelijk, 2 weken geleden dan toch de correctiefactuur ontvangen. Alsnog 928 kWh overproductie gehad, dus 101 euro terugbetalen. En dat na alle 'dunkelflaute' van de afgelopen winter.
Mijn PV systeem overgedimensioneerd? Ja, dat is nu wel zeker na 2 jaar
Toch was de energierekening, over het hele afgelopen jaar, netto 50 euro in de min
[
Voor 3% gewijzigd door
eymey op 04-03-2025 21:04
]
Marstek Venus 5.12kWh v151, CT002 V118, CT003 V116 DSMR5.5, PV 11xEnphase IQ7+ Z-O, 5xEnphase IQ7+ N-W - ~4,7Wp theoretisch, ~3,5Wp praktijk.