@
dyrc @
sunsmountain en anderen die twijfelen over welke voeding geschikt is.
Daar hoef je echt geen zorgen over te maken met een kwaliteitsvoeding van bijv. 650W (Seasonic, Fortron, Superflower etc). Het gros van de 'merk' voedingen zijn daarnaast ook rebrands van een van de topmerken.
Corsair bijvoorbeeld, neemt veel af bij Seasonic.
Waar het om gaat is de
rated power, dat is het vermogen dat een voeding continue moet kunnen leveren en waar deze ook op gewaardeerd wordt. Dat is dus ongeacht het rendement.
Neem je een Seasonic Prime TX-650 bijvoorbeeld, dan is deze op de 12V lijnen gespecificeerd voor 54A, dus 648W continue. Daarnaast mag het totaal ook niet 650W overschrijden.
Dus om na te gaan of de voeding voldoet, is het verstandig om ca. 25W voor de randapparatuur, 30W voor het moederbord (NVMe's, Fan's, Pomp, etc) en 15W voor 2 HDD's af te trekken. Een en ander zal natuurlijk van de persoonlijke situatie afhangen, ik maak hier slechts een algemene benadering.
Pakweg 70W en dat is vrij ruim genomen eigenlijk.
Dan blijft er 580W voor de CPU en GPU 12V lijnen over.
Voor een 8-core of minder hoef je niet meer dan 150W te reserveren (dat is al extreem veel vermogen voor zo'n kleine chip en alleen bereikbaar met een zware tot extreme overklok).
Wanneer geen PBO wordt gebruikt zal ook een 5950X zonder na te denken gaan.
Het opgenomen vermogen blijft dan namelijk door de PPT beperkt tot 142W.
Dan blijft er dus 430W over en dat is meer dan genoeg om de meest idiote videokaart te voeden ^^.
Bovendien is dat in het ergste geval van maximale belasting/stress/torture.
Iets wat in de praktijk met gaming niet voor zal komen.
Zelfs een goede 550W voeding zal met mits en maren nog gaan.
Een kleine undervolt kan daarbij ook veel vermogen schelen en dat lukt vaak zonder prestatie/stabiliteit verlies. Het mooie van AMD is dat de PPT zelf instelbaar is, dus dat is een andere optie / meer elegante manier om het CPU vermogen te begrenzen

.
De 850W die fabrikanten roepen is waarschijnlijk om zich juridisch in te dekken. Het is compleet uit de duim gezogen, wanneer je nagaat hoeveel elk component echt verbruikt en het totaalplaatje daarmee compleet wordt.
Edit:
Ik realiseer mij pas net dat het behoorlijk offtopic is. Mijn excuses. De insteek is ook alleen maar om mensen te helpen, dan is het makkelijk om te vergeten dat het draadje alleen voor bepaalde onderwerpen bedoeld is.
Edit2: belangrijk!
Aangezien de post toch behoorlijk gewaardeerd wordt, wil ik nog wel een kanttekening bij de keuze van de voeding plaatsen.
De levensduur is namelijk direct gerelateerd aan de temperatuur (exponentieel zelfs) en dan is het niet verstandig om een voeding langdurig op zijn max te gebruiken.
Het is daarom raadzaam om deze zo te dimensioneren dat het vermogen ca. 2-1.5x van het verwachte nominaal continue verbruik is.
De reden daarvoor is dat het rendement van de voedingen rond de 45-55% belasting maximaal is.
Daarbij zorg je er indirect ook voor dat de rimpel (voedingruis) beperkt blijft en dat eventuele grote pieken geen beveiliging triggeren.
Neem je bijvoorbeeld 430W continue (ca. 480-530W aan de netkant), dan is het aan te raden een voeding te kiezen tussen de 650W - 850W.
[
Voor 22% gewijzigd door
CMT op 20-11-2020 05:22
]