Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 14:57
@Hertog_Martin een gedachte om wat mij betreft mee te nemen in de afwegingen: stel je gaat voorzetwanden plaatsen waarbij de Rc van de gevel uitkomt op 4. Dat is een U-waarde van 0,25W/m2K.
Stel je neemt daarbij HR++ glas met een U van 1,0W/m2K.

In de verhouding gevel met 80% voorzetwand en 20% glas waar je van sprak: die 20% glas verliest in zijn totaliteit net zo veel warmte als 80% voorzetwand in bovenstaand voorbeeld.

Vereenvoudigd uiteraard, want de bestaande kozijnen en ramen negeer ik dan even.

Dit is niet bedoeld om je een bepaalde kant op te duwen, maar meer om goed na te denken over wat je wilt bereiken/ waar je naar toe wilt.

Mbt kozijnen vervangen: hoe goed winddicht zijn ze gemonteerd incl de afhanging en afdichting rondom de ramen? Als dat vrij matig en lastig betrouwbaar te verbeteren is, dan zou dat een extra argument kunnen zijn om nu toch door te pakken en de kozijnen te vervangen. Naast de betere isolatiewaarde uiteraard.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Voggy
  • Registratie: Oktober 2011
  • Laatst online: 17:05
Ik heb kozijnen laten plaatsen met triple glas. Er zitten ook kunststof afstandhouders in (warm edge spacers). Nu wil ik graag controleren wat voor glas er in zit en met welke dikte. Vroeger kon je dit in het raam zien, maar met de kunststof afstandhouder zie ik nergens tekst staan. Iemand een idee waar ik deze informatie kan vinden?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • PhilipBB
  • Registratie: Mei 2025
  • Laatst online: 01-07 12:23
Andrehj schreef op maandag 21 april 2025 @ 15:03:
[...]

Die zijn zeker veel beter dan een dom rooster, maar hebben ook weer hun nadelen:
  1. Als ze in het (naar binnen) draaiend deel zitten, komen ze soms bij het open draaien tegen de muur naast het kozijn aan, zodat het draaiend deel nog maar 80° (oid) open kan.
  2. Ze vormen nog steeds een geluidslek t.o.v. een dicht raam.
Beide hadden wij in onze vorige woning.
De beste oplossing is ook gelijk WTW-ventilatie plaatsen, maar dat is wel een flinke klus.
Een Fresh-r ventilatie unit met WTW is zeer gemakkelijk te installeren en zorgt voor een comfortabel en gezond binnenklimaat. Door alle sensoren die in de unit zitten ventileert de unit alleen wanneer nodig.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Rukapul
  • Registratie: Februari 2000
  • Nu online
Hertog_Martin schreef op vrijdag 9 mei 2025 @ 16:57:
Thanks beiden. Ik begin ernaar te neigen bestaande hout te behouden, en indien mogelijk wellicht zelfs voor HR++ te gaan ipv vacuüm. We gaan voorzetwanden plaatsen en 20% van de gevel op 1e verdieping is glas. Dus we pakken al heel veel winst met gevelisolatie. Dat glas dan wat koeler is, is wellicht goed zodat eventueel condensatie daarop valt ipv meer vochtgevoelige bouwdelen.

Voor beneden staat op de planning dat de stalen kozijnen vervangen worden door slimline aluminium kozijnen, puur omdat rest zo goed geisoleerd wordt en die oude stalen kozijnen een koudebrug zouden vormen ook al plaats je er bv vacuuum of conforglace in. Aluminium omdat staal 4x zo duur is.

Maar tegelijkertijd denk ik: we gaan goed isoleren en balansventilatie toepassen. We hebben nu ook balansventilatie en de luchtvochtigheid in huis is doorgaans erg laag in de winter. Slechts 30%. Dat hopen we wel rond de 40% te houden bij de verbouwde woning. Met dergelijk lage LV ligt het dauwpunt vrij laag, op een graad of 6. Dus het is even de vraag hoe koud de stalen kozijnen worden t.o.v. de buitentemperatuur omdat het zowel kou van buiten geleid als warmte van binnen. Want als condensatie in praktijk geen probleem blijkt dan kunnen we denk ik het beste de stalen kozijnen toch mooi laten zitten en er ander glas in zetten (zit nu oud dubbel glas in).

De stalen kozijnen zijn ook niet bij vochtige ruimtes, namelijk niet bij keuken of badkamer oid.
De stalen kozijnen moet je absoluut vervangen. Voor energieverlies, condensatie maar ook comfort.

Uitleg van comfort: met betere isolatie ga je op lagere temperatuur verwarmen. Als je dan erg koude kozijnen hebt dan zul je de kou er gewoon vanaf voelen komen.

Stalen kozijnen is technologie uit het jaar 0. Daar hoef je geen seconde over na te denken.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Novartis
  • Registratie: Oktober 2014
  • Laatst online: 13-09 11:16
Voggy schreef op woensdag 14 mei 2025 @ 09:49:
Ik heb kozijnen laten plaatsen met triple glas. Er zitten ook kunststof afstandhouders in (warm edge spacers). Nu wil ik graag controleren wat voor glas er in zit en met welke dikte. Vroeger kon je dit in het raam zien, maar met de kunststof afstandhouder zie ik nergens tekst staan. Iemand een idee waar ik deze informatie kan vinden?
Vaak staan ze er wel in, maar slecht te zien. Dus even goed kijken aan alle kanten. Soms is de tekst best klein en een slecht contrast.

Er is een app van AGC GlassThickness die zou je kunnen gebruiken. Dan kan je de diktes enigszins bepalen, maar is niet accuraat. Gelamineerd is niet te herkennen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Voggy
  • Registratie: Oktober 2011
  • Laatst online: 17:05
Novartis schreef op woensdag 14 mei 2025 @ 11:55:
[...]


Vaak staan ze er wel in, maar slecht te zien. Dus even goed kijken aan alle kanten. Soms is de tekst best klein en een slecht contrast.

Er is een app van AGC GlassThickness die zou je kunnen gebruiken. Dan kan je de diktes enigszins bepalen, maar is niet accuraat. Gelamineerd is niet te herkennen.
Bedankt, schijnbaar was het té zonnig! Met het rolluik dicht en de zaklamp aan kon ik het wel zien. De diktes staan er helaas niet op, wel de spouw. Er staat ook een codering welke ik even bij de fabrikant ga neerleggen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Antonl91
  • Registratie: Februari 2009
  • Laatst online: 09:38
Afgelopen week (ma en di) zijn er bij mij een hoop kozijnen (incl voordeur) vervangen. Hiervan heb ik een offerte en twee facturen (derde moet ik nog krijgen).

Maar hoe werkt het met het aanvragen van de subsidie. Want ik heb geen meldcode's aan de hand van de foto van het glas zie ik niet exact wel type het is, gaat om beglazing van Pro-ex-glass, is trippleglas en dat is erg duidelijk te zien, in tegenstelling tot de ramen die ik in mijn vorige appt had, wat ook trippleglas was.

Als ik in de offerte kijk zie ik 4-12-4-12-4 staan, op het glas zelf zie ik pro-ex-glass met wat cijfers die mijn geen directe hit op google laten zien. Maar met die afstanden + het merk wat ik op de ramen zie kom ik volgens de website van het rvo op deze ramen uit:
https://www.rvo.nl/meldcodes-glas/ka29883-pro-ex-glass

Iemand die mij kan vertellen wat het rvo nodig heeft voor de subsidie? Foto's van typeplaatje ramen, factuur met afmetingen/type ramen? Is een offerte voldoende en doen zij iets van een berekening qua m2? De afgelopen paar dagen zijn te druk geweest om de kozijnenleverancier op te bellen voor deze vragen en nu is het weekend dus vandaar dat ik de vraag hier stel.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Jannibal23
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 16:18
Volgens mij moet je bij de leverancier de meldcode opvragen en moeten zij op de factuur de m2 terug laten komen.

Maar geen persoonlijke ervaring, alleen van horen zeggen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Novartis
  • Registratie: Oktober 2014
  • Laatst online: 13-09 11:16
Op de website van het RVO staat precies uitgelegd wat ervoor nodig is, wat de voorwaarden zijn en hoe je moet/mag inmeten van ramen en kozijnen. Lees vooral de site goed door: https://www.rvo.nl/subsid...et-aanvragen-van-subsidie

Kort samengevat:
- Factuur met geïnstalleerde m2 ruiten.
- Factuur met vermelding van de Meldcodes.
- Fotos van tijdens de werkzaamheden.
- Betaalbewijs.
- Digid.

De maatregel die je uitvoert moet ook weer voldoen aan bepaalde voorwaarden denk aan Ug, Uf waaardes, minimale oppervlaktes etc etc.

Dit alles komt van de site van RVO, lees die dus goed door.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Andrejan
  • Registratie: Juli 2006
  • Laatst online: 16:34
Antonl91 schreef op zaterdag 17 mei 2025 @ 22:14:
Iemand die mij kan vertellen wat het rvo nodig heeft voor de subsidie? Foto's van typeplaatje ramen, factuur met afmetingen/type ramen? Is een offerte voldoende en doen zij iets van een berekening qua m2? De afgelopen paar dagen zijn te druk geweest om de kozijnenleverancier op te bellen voor deze vragen en nu is het weekend dus vandaar dat ik de vraag hier stel.
Heb je al op de site van de RVO gekeken? Daar staat dit:
Documenten bij uw aanvraag

Vraagt u subsidie aan voor een isolatiemaatregel? Dan levert u de volgende documenten en gegevens aan:

De meldcode van het isolatiemateriaal of glas dat u heeft gekocht. Tip: vraag uw bouwbedrijf om deze op te nemen op de factuur.
Een factuur en betaalbewijs met daarop de datum van installatie, het bedrag en de datum van betaling.
Een foto met daarop zichtbaar dat de werkzaamheden op uw adres zijn uitgevoerd. Zowel de woning als de uitvoering zijn hierbij duidelijk in beeld.
Het adres van de woningeigenaar en van het (bouw)installatiebedrijf uitvoerder en/of leverancier, naam en telefoonnummer van de contactpersoon van het bouwbedrijf.
Laat uw uitvoerder het aantal m2, de dikte, isolatiewaarde en het type isolatiemateriaal dat is aangebracht vermelden op de factuur. Let op: delen van de woning die niet voor subsidie in aanmerking komen, zoals een nieuwe dakkapel of uitbouw, moeten duidelijk worden aangegeven.
Een uitwerking van het netto oppervlakte glas, kozijnen en/of m2 van de kozijnpanelen per kozijn.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • aalekss
  • Registratie: November 2007
  • Laatst online: 07:54
Vandaag 24 ruiten laten vervangen door HR++. Een aantal ruiten zitten er netjes in en het is een enorme verbetering. Helaas ging er ook wat mis, verkeerd gemeten, niet besteld en een aantal met krassen. De problemen worden nu wel verholpen maar het is toch wel erg slordig. Duurt allemaal erg lang.

Bij een aantal ramen zijn de stijlen weggehaald en één groot raam gemaakt. De gaten zijn dan eerst opgevuld, maar niet overal. Nu opvullen lukt natuurlijk niet meer zo goed alleen oppervlakkig, gat zal je nooit helemaal dichtkrijgen. Maar goed eroverheen en goed schilderen? Wat vinden jullie? Ik wil nu liever door, ben het wel een beetje zat.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/PWlVa9wdEVEAU_rJS7GsXg6oyes=/fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():strip_exif()/f/image/OiTkxX1JDvFveQ7TmwA9CLeD.jpg?f=user_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/E36VfjSq5JSpOPOP1McnDW7czQg=/fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():strip_exif()/f/image/c5vMe28Y1SArevzcT1tnj3Q6.jpg?f=user_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Novartis
  • Registratie: Oktober 2014
  • Laatst online: 13-09 11:16
Dit hadden ze gewoon moeten opvullen met epoxy(houtrot spul) of iets en dan gronden. Ben geen houtspecialist maar lijkt me dat dit in de toekomst problemen gaat geven.

Het ventileert wel goed dus mogelijk dat het minder kwaad kan.

[ Voor 17% gewijzigd door Novartis op 21-05-2025 14:27 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • No Hands
  • Registratie: Maart 2016
  • Laatst online: 16:18
Hertog_Martin schreef op vrijdag 9 mei 2025 @ 16:57:
Thanks beiden. Ik begin ernaar te neigen bestaande hout te behouden, en indien mogelijk wellicht zelfs voor HR++ te gaan ipv vacuüm. We gaan voorzetwanden plaatsen en 20% van de gevel op 1e verdieping is glas. Dus we pakken al heel veel winst met gevelisolatie. Dat glas dan wat koeler is, is wellicht goed zodat eventueel condensatie daarop valt ipv meer vochtgevoelige bouwdelen.

Voor beneden staat op de planning dat de stalen kozijnen vervangen worden door slimline aluminium kozijnen, puur omdat rest zo goed geisoleerd wordt en die oude stalen kozijnen een koudebrug zouden vormen ook al plaats je er bv vacuuum of conforglace in. Aluminium omdat staal 4x zo duur is.

Maar tegelijkertijd denk ik: we gaan goed isoleren en balansventilatie toepassen. We hebben nu ook balansventilatie en de luchtvochtigheid in huis is doorgaans erg laag in de winter. Slechts 30%. Dat hopen we wel rond de 40% te houden bij de verbouwde woning. Met dergelijk lage LV ligt het dauwpunt vrij laag, op een graad of 6. Dus het is even de vraag hoe koud de stalen kozijnen worden t.o.v. de buitentemperatuur omdat het zowel kou van buiten geleid als warmte van binnen. Want als condensatie in praktijk geen probleem blijkt dan kunnen we denk ik het beste de stalen kozijnen toch mooi laten zitten en er ander glas in zetten (zit nu oud dubbel glas in).

De stalen kozijnen zijn ook niet bij vochtige ruimtes, namelijk niet bij keuken of badkamer oid.
Ik lees dit alsof je denkt dat HR++ beter isoleert dan vacuum.

Veroordeel niet, verwonder u slechts


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • No Hands
  • Registratie: Maart 2016
  • Laatst online: 16:18
Rukapul schreef op woensdag 14 mei 2025 @ 10:15:
[...]

De stalen kozijnen moet je absoluut vervangen. Voor energieverlies, condensatie maar ook comfort.

Uitleg van comfort: met betere isolatie ga je op lagere temperatuur verwarmen. Als je dan erg koude kozijnen hebt dan zul je de kou er gewoon vanaf voelen komen.

Stalen kozijnen is technologie uit het jaar 0. Daar hoef je geen seconde over na te denken.
Stalen kozijnen worden vandaag de dag nog steeds gemaakt en behoren ook nog eens in luxe segmenten. Echter dan wel met koudebrug onderbreking.

Veroordeel niet, verwonder u slechts


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Bouwertje
  • Registratie: Februari 2023
  • Laatst online: 12-09 19:58
Ik heb even teruggezocht op het forum maar kon weinig vinden. In ons nieuw te bouwen huis wil ik graag naar HR+++ glas. In de klassieke uitstraling gaan we kunststof kozijnen zetten (ik weet het niet 100% klassiek). We willen graag roedeverdelingen maar de leverancier meld dat HR+++ wel minder mooi is met roede aan de buitenkant, en dat het wellicht alleen in het glas kan. Iemand ervaring?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • No Hands
  • Registratie: Maart 2016
  • Laatst online: 16:18
Bouwertje schreef op zaterdag 24 mei 2025 @ 23:30:
Ik heb even teruggezocht op het forum maar kon weinig vinden. In ons nieuw te bouwen huis wil ik graag naar HR+++ glas. In de klassieke uitstraling gaan we kunststof kozijnen zetten (ik weet het niet 100% klassiek). We willen graag roedeverdelingen maar de leverancier meld dat HR+++ wel minder mooi is met roede aan de buitenkant, en dat het wellicht alleen in het glas kan. Iemand ervaring?
'minder mooi'

dan wat? en is dat zijn mening? heeft hij je een voorbeeld laten zien? kan er een roede aan de binnen en buitenkant?
Voordeel van in het glas is dat het met ramen wassen makkelijk is.

Veroordeel niet, verwonder u slechts


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Novartis
  • Registratie: Oktober 2014
  • Laatst online: 13-09 11:16
Je hebt hebt meerdere mogelijkheden met roedes en trippleglas.

1. Plakroedes zonder wienersprosse
2. Plakroedes met wienersprosse
3. Kruisroeden

Vervolgens kan je de keuze maken of je het
1. Binnen of buiten
2. Binnen en buiten
3. Spouw 1 of Spouw 2
4. Beide

Voor Wienersprosse kan je nog kiezen voor
1. Alu
2. TGI
3. Hoogte afhankelijk van 1 of 2

Voor kruisroedes
1. Kleur
2. Hoogte
3. Spouw 1, 2 of beide.

Edit: Kunststof kozijnen overheen gelezen, dan zou ik voor kruisroedes in het glas gaan en dan heb je de keuze voor de spouw, hoogte en kleur.

[ Voor 17% gewijzigd door Novartis op 25-05-2025 11:48 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Bouwertje
  • Registratie: Februari 2023
  • Laatst online: 12-09 19:58
Minder mooi dat op HR++ glas (info leverancier). Ik vind zelf roedes op het glas mooier dan alleen er in. Er in is overigens zeker praktisch. Ik kan me alleen niet voorstellen waarom het op/in tripple glas minder mooi zou zijn.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Novartis
  • Registratie: Oktober 2014
  • Laatst online: 13-09 11:16
Omdat men vaak maar in een spouw de roedes laat plaatsen i.v.m. kosten.

Dan heb je een spouw die gevuld is en een ander spouw wat leeg is.

De andere optie is kruisroeden in beide spouwen en dat ziet er van dichtbij ook gek uit.

Ik zou gewoon kiezen voor waar jij je goed bij voelt.

Technische verlies je wel wat Ug bij het kiezen voor Wienersprosse of Kruisroeden. De rest is esthetisch.

Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • KarsS
  • Registratie: Juni 2022
  • Laatst online: 16:31
Bouwertje schreef op zaterdag 24 mei 2025 @ 23:30:
Ik heb even teruggezocht op het forum maar kon weinig vinden. In ons nieuw te bouwen huis wil ik graag naar HR+++ glas. In de klassieke uitstraling gaan we kunststof kozijnen zetten (ik weet het niet 100% klassiek). We willen graag roedeverdelingen maar de leverancier meld dat HR+++ wel minder mooi is met roede aan de buitenkant, en dat het wellicht alleen in het glas kan. Iemand ervaring?
Ik zou dan toch ook even naar vacuümglas kijken. We hebben hier recent een paar Bengglas ruiten in de achter gevel gekregen en dat ziet er prima uit met de roedes er op (schilderwerk moet nog):
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/eLYW0sba3bOAOfRJnUzd98BOjlw=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/SLvNuSZWkh3erl5fEkGTmKGX.jpg?f=fotoalbum_large

De isolatiewaarde van Bengglas is ook gewoon onovertroffen in vergelijking met triple glas, ze hebben nu al een U=0.35 variant en die afstand houdertjes zie je alleen als je er van dichtbij op focust. Nog niemand van mijn bezoek heeft ze waargenomen zonder dat ik er de aandacht op vestigde.

We hebben ook een triple glas ruit met plakroedes. Hier wilde ik destijds ook graag Bengglas hebben maar de levertijd was op dat moment onacceptabel, we hadden dan met een tijdelijke ruit moeten werken. In Oostenrijk zagen we toen plakroedes op triple glas en vonden dat eigenlijk nog best meevallen qua aanzien. Daarom hier toch maar voor gekozen (44mm dik,U=0.6). Dat ziet er zo uit:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/UWiFHNB78lUxJ4nDEA9lbqE9NnA=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/kgBDQ66fz2YfOwj9BkMESNDm.jpg?f=fotoalbum_large

Minder mooi, maar eerlijk is eerlijk, ook hier heeft nog geen van onze bezoekers gezegd; wat vreemd...

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • master1104
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 13-09 20:25
Dank voor het delen van je foto’s! Ik ga over een paar weken beginnen met de eerste ruiten te vervangen door vacuumglas, en je foto’s halen gelijk de twijfel weg om inderdaad gewoon weer voor plakroeden te gaan. In het vacuumglas is uiteraard niet mogelijk, maar we twijfelden nog tussen weglaten of plakroedes.

[ Voor 18% gewijzigd door master1104 op 26-05-2025 23:30 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Hertog_Martin
  • Registratie: Juli 2002
  • Laatst online: 12-09 22:02
Even vraagje over subsidie icm een schuifpui in uitbouw. Ik vind de teksten op RvO een beetje verwarrend:
Ik ga mijn woning uitbreiden met een dakkapel, nieuwe uitbouw of opbouw. Kan ik daar subsidie voor krijgen?

Nee, het is niet mogelijk om voor: vervangende nieuwbouw, uitbouw, opbouw of een dakkapel isolatie subsidie te ontvangen. De uitbreiding van de woning of toevoeging van een bouwdeel komen niet in aanmerking. Alleen isolatiemaatregelen binnen de bestaande thermische schil komen in aanmerking voor subsidie.

Alleen het al aanwezig glasoppervlak van vóór de renovatie komt in aanmerking voor subsidie, dus gaat u een schuifpui plaatsen ter vervanging van bijvoorbeeld een raam en deur, dan komt dat niet in aanmerking. Vervangt u een bestaande schuifpui, dan komt u wel in aanmerking voor de subsidie.
1. De uitbreiding van de woning of toevoeging van een bouwdeel komen niet in aanmerking. Alleen isolatiemaatregelen binnen de bestaande thermische schil komen in aanmerking voor subsidie - hé jammer -O-
2. Alleen het al aanwezig glasoppervlak van vóór de renovatie komt in aanmerking voor subsidie, - oh yes dus toch wel voor een deel *O*
3. dus gaat u een schuifpui plaatsen ter vervanging van bijvoorbeeld een raam en deur, dan komt dat niet in aanmerking. Vervangt u een bestaande schuifpui, dan komt u wel in aanmerking voor de subsidie - oh dus omdat huidige gevel openslaande deuren heeft ipv schuifpui toch niet? -O-

Het lijkt er op van niet. Maar als we dus gevel met 10m2 schuifpui hadden en die doorbreken en uitbouwen en daar nieuwe schuifpui in plaatsen van 20m2 dan zou je dus voor 10m2 subsidie krijgen. Maar als je dus 10m2 openslaande deuren hebt en uitbouw maakt met schuifpui krijg je niets?

Wel beetje krom. Ik snap dat subsidie voor bestaande bouw is maar effectief blijft het zo dat we een slecht geïsoleerde gevel vervangen met een goed geïsoleerde gevel, hij is alleen verplaatst ook.

Maar wellicht is hun uitleg op de site krom en komen we wel in aanmerking? Iemand hier wel eens subsidie voor aangevraagd?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • mb1
  • Registratie: September 2011
  • Laatst online: 17:37

mb1

aalekss schreef op woensdag 21 mei 2025 @ 12:01:
Vandaag 24 ruiten laten vervangen door HR++. Een aantal ruiten zitten er netjes in en het is een enorme verbetering. Helaas ging er ook wat mis, verkeerd gemeten, niet besteld en een aantal met krassen. De problemen worden nu wel verholpen maar het is toch wel erg slordig. Duurt allemaal erg lang.

Bij een aantal ramen zijn de stijlen weggehaald en één groot raam gemaakt. De gaten zijn dan eerst opgevuld, maar niet overal. Nu opvullen lukt natuurlijk niet meer zo goed alleen oppervlakkig, gat zal je nooit helemaal dichtkrijgen. Maar goed eroverheen en goed schilderen? Wat vinden jullie? Ik wil nu liever door, ben het wel een beetje zat.

[Afbeelding]

[Afbeelding]
De oude glaslatten zijn er zo te zien met een koevoet uitgehaald.....
Als dit hardhout is, wat het lijkt te zijn op de foto, gaat het mogelijk "bloeden" in de toekomst.
Dus enige remedie is goed schilderen van de plekken voordat de beglazing erin gaat!

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • KarsS
  • Registratie: Juni 2022
  • Laatst online: 16:31
@Hertog_Martin Die voorbeelden van het RvO proberen vooral duidelijk te maken dat de subsidie alleen geldt voor een 1 op 1 vervanging van een bestaande constructie door een beter geïsoleerde.

Ik denk dan ook niet dat het volgende door jouw geschetste geval in aanmerking zou komen voor subsidie:
Maar als we dus gevel met 10m2 schuifpui hadden en die doorbreken en uitbouwen en daar nieuwe schuifpui in plaatsen van 20m2 dan zou je dus voor 10m2 subsidie krijgen.
Zaken als doorbreken en uitbouwen duiden op een wijziging/verbetering in de bestaande situatie en daar is de regeling niet voor bedoeld. Ik ben het helemaal met je eens dat verbeteren van de isolatie het hoofddoel zou moeten zijn. Maar ja, dan zijn er altijd creatievelingen die zullen proberen hun halve verbouwing door de overheid betaald te krijgen, dus ik kan me er wel iets bij voorstellen.

Let op, ik ben geen subsidie specialist, dus misschien zit het in de praktijk toch net iets anders... Kun je jouw specifieke geval niet voorleggen bij de RvO zelf?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Tristan
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 10-09 10:37
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ZdQBKe2ibC4gzjS-73wGdd0YlV0=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/3uUmosJsoXhVFFiuS2F8eKKq.jpg?f=fotoalbum_large

Wij willen de gehele huidige raampartij vervangen met HR++ of HR+++ glas (en inclusief een letselveilig en een zonwerende laag).

En dan komen de vragen, doen we dat in de bestaande houten kozijnen of laten we alles vervangen voor plastic of aluminium kozijnen? Waarom zou je kiezen voor plastic boven aluminium? Prijs? Functie?

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • ASW1
  • Registratie: Juni 2013
  • Laatst online: 14:03
Tristan schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 14:51:
[Afbeelding]

Wij willen de gehele huidige raampartij vervangen met HR++ of HR+++ glas (en inclusief een letselveilig en een zonwerende laag).

En dan komen de vragen, doen we dat in de bestaande houten kozijnen of laten we alles vervangen voor plastic of aluminium kozijnen? Waarom zou je kiezen voor plastic boven aluminium? Prijs? Functie?
Er zit nu al dubbel glas in neem ik aan, de budget manier is alleen het glas vervangen en dan kom je bij HR++ uit, dubbel dus met een U van 1,0 of iets meer. Neem in dat geval zeker isolerende afstandhouders (zwarte randen)
Als je naar HR+++ wilt ga je naar tripel glas met een U van 0,5 en dien je zo goed als zeker ook het kozijnwerk te vervangen, dit is een veel kostbaarder ingreep.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Tristan
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 10-09 10:37
ASW1 schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 15:40:
[...]

Er zit nu al dubbel glas in neem ik aan, de budget manier is alleen het glas vervangen en dan kom je bij HR++ uit, dubbel dus met een U van 1,0 of iets meer. Neem in dat geval zeker isolerende afstandhouders (zwarte randen)
Als je naar HR+++ wilt ga je naar tripel glas met een U van 0,5 en dien je zo goed als zeker ook het kozijnwerk te vervangen, dit is een veel kostbaarder ingreep.
De initial kosten voor het vervangen van de kozijnen zijn niet direct een probleem. Ik ben meer benieuwd of het de moeite waard is. Het is een penthouse met stadsverwarming (dus geen gas). Momenteel energie label A.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • ASW1
  • Registratie: Juni 2013
  • Laatst online: 14:03
Tristan schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 15:48:
[...]


De initial kosten voor het vervangen van de kozijnen zijn niet direct een probleem. Ik ben meer benieuwd of het de moeite waard is. Het is een penthouse met stadsverwarming (dus geen gas). Momenteel energie label A.
Tsja, wat is de moeite, zoek je confortverbetering? Dan vermoedelijk wel, maar wellicht met HR++ ook al.
Wat voor glas zit er nu in dan?
Ik vraag me wel af hoe dit zit met je VVE want die is meestal verantwoordelijk voor het casco en daar horen de kozijnen en glas ook bij.
Wellicht ook overwegen iets aan je ventilatie te doen, zo te zien heb je nu roosters vermoedelijk met een ventilator ergens. Als je alles luchtdichtkunt maken een een WTW unit kwijt kunt is dat ook een verbetering, zowel qua comfort als qua stookkosten. Je zult in een penthouse flink in de wind zitten en dan zijn roosters niet altijd prettig.
Ik denk dat het lang duurt voordat je nieuwe kozijnen eruit hebt door lagere stookkosten, maar er zijn natuurlijk meer redenen dan dat alleen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Tristan
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 10-09 10:37
ASW1 schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 15:54:
[...]

Tsja, wat is de moeite, zoek je confortverbetering? Dan vermoedelijk wel, maar wellicht met HR++ ook al.
Wat voor glas zit er nu in dan?
Ik vraag me wel af hoe dit zit met je VVE want die is meestal verantwoordelijk voor het casco en daar horen de kozijnen en glas ook bij.
Wellicht ook overwegen iets aan je ventilatie te doen, zo te zien heb je nu roosters vermoedelijk met een ventilator ergens. Als je alles luchtdichtkunt maken een een WTW unit kwijt kunt is dat ook een verbetering, zowel qua comfort als qua stookkosten. Je zult in een penthouse flink in de wind zitten en dan zijn roosters niet altijd prettig.
Ik denk dat het lang duurt voordat je nieuwe kozijnen eruit hebt door lagere stookkosten, maar er zijn natuurlijk meer redenen dan dat alleen.
Fijn om zo even met je te kunnen sparren! Dit geeft in ieder geval meer informatie en extra stof om beter een besluit te kunnen nemen.

Er zit nu HR glas in. Het is inderdaad een VvE aangelegenheid en we zullen dus bij de VvE om toestemming moeten vragen mochten we de kozijnen willen vervangen.

Het complex heeft nu per (leef)ruimte een centrale ventilator (die op gezette tijden harder aangaan) daar kan ik niets aan doen. Dus luchtdicht krijgen is denk ik geen optie?

Wellicht is HR+++ niet perse nodig als ik alleen het glas vervang met HR++ met een zonwerende laag. Dat geeft in de (hete) zomers wellicht al meer comfort en in de winter is het beter geïsoleerd. Of denk ik nu te simpel?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Fritso
  • Registratie: September 2023
  • Laatst online: 17:34
Tristan schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 16:07:
[...]

Wellicht is HR+++ niet perse nodig als ik alleen het glas vervang met HR++ met een zonwerende laag. Dat geeft in de (hete) zomers wellicht al meer comfort en in de winter is het beter geïsoleerd. Of denk ik nu te simpel?
Wat is de oriëntatie van deze gevel? Hou er rekening mee dat mocht deze richting het zuiden liggen, dan heb je in de winter minder zoninstraling door de zonwerende laag. Dit zal een groot deel van je isolatiewinst teniet doen. In dat geval heb je misschien meer aan aparte zonwering.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Tristan
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 10-09 10:37
Fritso schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 16:17:
[...]


Wat is de oriëntatie van deze gevel?
Zuidwesten, van sochtends vroeg tot avonds laat de zon.
Fritso schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 16:17:
[...]
Hou er rekening mee dat mocht deze richting het zuiden liggen, dan heb je in de winter minder zoninstraling door de zonwerende laag. Dit zal een groot deel van je isolatiewinst teniet doen. In dat geval heb je misschien meer aan aparte zonwering.
Het appartement heeft knikarmschermen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • ASW1
  • Registratie: Juni 2013
  • Laatst online: 14:03
Het klinkt alsof je vooral op zoek bent naar zonwerend glas voor de zomermaanden.
Dat kan, helpt ook zeker. Nadelen zijn dat je ook minder profiteert van zoninstraling in de winter en je stookkosten dus iets zullen stijgen, en het glas wordt dan wat groener en donkerder.

Wat ik zou overwegen is een airco ophangen en een paar zonnepanelen op het dak leggen, dan kun je zonder energiekosten koelen wanneer de zon schijnt, ook straks wanneer de salderingsregeling is afgelopen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Fritso
  • Registratie: September 2023
  • Laatst online: 17:34
Tristan schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 16:22:

Zuidwesten, van sochtends vroeg tot avonds laat de zon.

Het appartement heeft knikarmschermen.
Waarom wil je dan nog zonwerende beglazing als je al zonwering hebt aan de buitenzijde?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Tristan
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 10-09 10:37
Fritso schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 17:32:
[...]


Waarom wil je dan nog zonwerende beglazing als je al zonwering hebt aan de buitenzijde?
Nou, het lijkt mij fijn voor wanneer we bijvoorbeeld de zonwering niet kunnen uitvallen omdat we niet thuis zijn of het teveel waait.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Barleone
  • Registratie: Maart 2009
  • Laatst online: 16:04
@Tristan
Ik heb recent triple met zonwerende laag en akoestische demping in een paar ruiten. Inclusief ventilatie suskasten. Ik wil nooit meer iets anders.
Met zo’n wand zou ik kozijnen (zo nodig) plus glas volledig vervangen door triple.
Ik heb ook een jaren 80 kozijn kunnen voorzien van triple met u 0.6. Ikke blij :)

Tweakers.net 6 nostalgie! - Wayback Machine
Have you tried turning it off and on again?


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Seafarer
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 09:18

Seafarer

XXX

Barleone schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 21:42:
@Tristan
Ik heb recent triple met zonwerende laag en akoestische demping in een paar ruiten. Inclusief ventilatie suskasten. Ik wil nooit meer iets anders.
Met zo’n wand zou ik kozijnen (zo nodig) plus glas volledig vervangen door triple.
Ik heb ook een jaren 80 kozijn kunnen voorzien van triple met u 0.6. Ikke blij :)
Zie je nog veel kleur verschil in het invallende licht door die zonwerende laag?

Een CV-Ketel is een vlamkoeler en een radiator is een waterkoeler.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Tristan
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 10-09 10:37
Seafarer schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 22:07:
[...]

Zie je nog veel kleur verschil in het invallende licht door die zonwerende laag?
Ik heb in mijn huidige nieuwbouw woning aan de zuidkant ramen met een zon en akoestische laag en merk niet echt een verschil van binnen naar buiten. Van buiten naar binnen is het wel moeilijker naar binnen kijken.

Dus dat is trouwens tevens ook een reden, omdat ik het nu heb ben ik bang dat ik het straks ga missen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Barleone
  • Registratie: Maart 2009
  • Laatst online: 16:04
Seafarer schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 22:07:
[...]

Zie je nog veel kleur verschil in het invallende licht door die zonwerende laag?
Nee, geen kleurverschil.
Reflectiefactor is ook laag: 15%
Het gaat hier om AGC Thermobel TG

Tweakers.net 6 nostalgie! - Wayback Machine
Have you tried turning it off and on again?


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Seafarer
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 09:18

Seafarer

XXX

Barleone schreef op donderdag 5 juni 2025 @ 05:41:
[...]

Nee, geen kleurverschil.
Reflectiefactor is ook laag: 15%
Het gaat hier om AGC Thermobel TG
@Tristan @Barleone Bedankt dat klinkt goed. Hier in de wijk had iemand ook glas besteld met zonwering maar dat geeft binnen een groene waas in het binnen vallende licht en dat viel mij erg tegen.

Een CV-Ketel is een vlamkoeler en een radiator is een waterkoeler.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • X2X2X
  • Registratie: Juli 2014
  • Laatst online: 13-09 21:55
ASW1 schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 15:40:
[...]

Er zit nu al dubbel glas in neem ik aan, de budget manier is alleen het glas vervangen en dan kom je bij HR++ uit, dubbel dus met een U van 1,0 of iets meer. Neem in dat geval zeker isolerende afstandhouders (zwarte randen)
Als je naar HR+++ wilt ga je naar tripel glas met een U van 0,5 en dien je zo goed als zeker ook het kozijnwerk te vervangen, dit is een veel kostbaarder ingreep.
De gulden middenweg is triple glas met een kleinere spouw van +/- 12 mm. Dat past in de meeste houten kozijnen. Dan komt je op een U van 0.7 uit. Wel even opletten om de juiste glaslatten te nemen zodat het geheel mooi is afgewerkt.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • ASW1
  • Registratie: Juni 2013
  • Laatst online: 14:03
X2X2X schreef op donderdag 5 juni 2025 @ 20:21:
[...]


De gulden middenweg is triple glas met een kleinere spouw van +/- 12 mm. Dat past in de meeste houten kozijnen. Dan komt je op een U van 0.7 uit. Wel even opletten om de juiste glaslatten te nemen zodat het geheel mooi is afgewerkt.
Ja, maar het verschil met HR++ wordt dan wel kleiner, terwijl het glas niet goedkoper wordt.
Lichter ook niet, dus vaak nog te zwaar voor in bewegende delen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • master1104
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 13-09 20:25
Of je kiest voor vacuumglas met een u waarde van <0.4 en slechts 8.3mm dik. Helaas wel duurder dan HR++ en HR+++, maar goedkoper dan kunststof kozijnen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Tazzios
  • Registratie: November 2001
  • Laatst online: 18:02

Tazzios

..

Tristan schreef op woensdag 4 juni 2025 @ 21:34:
[...]


Nou, het lijkt mij fijn voor wanneer we bijvoorbeeld de zonwering niet kunnen uitvallen omdat we niet thuis zijn of het teveel waait.
Andere richting: elektrisch zonnescherm met wind beveiliging?

https://www.ambiance-zonw...fy-eolis-windbeveiliging/

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • TwingyTwingy
  • Registratie: Januari 2016
  • Nu online
X2X2X schreef op donderdag 5 juni 2025 @ 20:21:
[...]


De gulden middenweg is triple glas met een kleinere spouw van +/- 12 mm. Dat past in de meeste houten kozijnen. Dan komt je op een U van 0.7 uit. Wel even opletten om de juiste glaslatten te nemen zodat het geheel mooi is afgewerkt.
Afhankelijk van je mogelijkheden van glaslatten kan er gewoon 0,6u glas in. Ik spreek uit ervaring :*)

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Tristan
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 10-09 10:37
Tazzios schreef op vrijdag 6 juni 2025 @ 07:48:
[...]


Andere richting: elektrisch zonnescherm met wind beveiliging?

https://www.ambiance-zonw...fy-eolis-windbeveiliging/
Ja goeie, ik ben van plan die zonneschermen te vervangen en dan gelijk met windbeveiliging. Ik moet er niet aan denken dat zo'n scherm m'n halve dak eraf trekt door een windvlaag :X

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • TeslaNerd
  • Registratie: Maart 2020
  • Laatst online: 12:04
Ik heb 8 identieke Velux dakramen die in 2003 zijn geinstalleerd: ggl s06 114x118 type 3059.

Kan ik die met alleen de kiepramen, of alleen het glas of met het hele kozijn laten vervangen door triple glas?

120m2 bovenwoning met 6 radiatoren en vvw in de badkamer. Intergas HRE 36/30A met Honeywell Round Modulation en Quatt hybrid op het dak van de dakkapel


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • doktervictor
  • Registratie: Maart 2007
  • Laatst online: 17:07
TeslaNerd schreef op dinsdag 10 juni 2025 @ 13:32:
Ik heb 8 identieke Velux dakramen die in 2003 zijn geinstalleerd: ggl s06 114x118 type 3059.

Kan ik die met alleen de kiepramen, of alleen het glas of met het hele kozijn laten vervangen door triple glas?
Dit topic al doorgespit?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Antonl91
  • Registratie: Februari 2009
  • Laatst online: 09:38
Iemand enige idee hoe ik achter de exacte U waarde kom van de nieuwe beglazing? Ik heb glas van het merk Pro-ex-glass en het lijkt een Bosnisch bedrijf te zijn, maar zie geen datasheets of iets?

Volgens de initiele offerte zou de beglazing 4 - 12 - 4- 12 4 moeten zijn en als ik op de website van de RvO controleer zie ik dat al het triple glas van pro-ex-glass de volgende U waarde heeft: Triple glas U <= 0,7

De meldcode op de laatste factuur is al anders, van een ander merk (wel gewoon triple glas dus voor de subsidie aanvraag vind ik het wel prima). Maar als ik de type nummers van het glas online opzoek kom ik verder ook niks tegen. Maar het wel serieus dik en je ziet dat het drie dubbel glas is, ik twijfel ook zeker niet aan of het triple glas is maar ben gewoon benieuwd of ik wat meer informatie kan vinden.

Als ik op een van de ramen kijk zie ik: PRO-EX-GLASS 197 0X919 0

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • vrolijkefluiter
  • Registratie: Februari 2024
  • Laatst online: 30-08 23:21
Beste allen,
Wij krijgen in het najaar nieuwe kunststof kozijnen met triple glas. Voor het glas twijfelen we nog tussen 0,6 of 0,5 u-waarde door extra spouw te nemen. Ik sprak iemand die zei dat we sowieso voor 0,5 moesten gaan, maar ik twijfel nog: is 0,5 zoveel beter dan 0,6? Iemand daar ervaring mee of informatie over?

Alvast bedankt!

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • TwingyTwingy
  • Registratie: Januari 2016
  • Nu online
vrolijkefluiter schreef op donderdag 12 juni 2025 @ 07:51:
Beste allen,
Wij krijgen in het najaar nieuwe kunststof kozijnen met triple glas. Voor het glas twijfelen we nog tussen 0,6 of 0,5 u-waarde door extra spouw te nemen. Ik sprak iemand die zei dat we sowieso voor 0,5 moesten gaan, maar ik twijfel nog: is 0,5 zoveel beter dan 0,6? Iemand daar ervaring mee of informatie over?

Alvast bedankt!
Wat houdt je tegen om 0,5 te kiezen? Immers, 0,5 isoleert 20% beter dan 0,6. Dus ja, baat het niet dan schaad het niet.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • The_Belgian_GST
  • Registratie: April 2025
  • Laatst online: 12:57
TwingyTwingy schreef op donderdag 12 juni 2025 @ 08:05:
[...]


Wat houdt je tegen om 0,5 te kiezen? Immers, 0,5 isoleert 20% beter dan 0,6. Dus ja, baat het niet dan schaad het niet.
Let op met die getallen, 20% klinkt als een gigantische hoeveelheid, terwijl het echte verschil maar enkele watts/m² kan bedragen. ( wat dan weer niet merkbaar is in de praktijk )
Kijk ook zeker naar andere verschillen in eigenschappen van de beglazing, geluidswerendheid, zonne winsten, kleur, licht toetreding etc.
Je wil uiteraard zo goed mogelijk isoleren, maar niet ten kosten van het zicht naar buiten bvb.

BE - Goodwe 3Kw - 3040Wp totaal - 8X380Wp - 1 X marstek VENUS E V153 enkele fase HW P1


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • ollie1965
  • Registratie: December 2003
  • Laatst online: 13-09 15:12

ollie1965

Op zoek naar energiebesparing

Topicstarter
The_Belgian_GST schreef op donderdag 12 juni 2025 @ 08:24:
[...]

Let op met die getallen, 20% klinkt als een gigantische hoeveelheid, terwijl het echte verschil maar enkele watts/m² kan bedragen. ( wat dan weer niet merkbaar is in de praktijk )
Kijk ook zeker naar andere verschillen in eigenschappen van de beglazing, geluidswerendheid, zonne winsten, kleur, licht toetreding etc.
Je wil uiteraard zo goed mogelijk isoleren, maar niet ten kosten van het zicht naar buiten bvb.
En vergeet het woord comfort niet, bijna niet in geld uit te drukken maar oh zo'n belangrijk punt.

Voor zon toetreding hier een voorbeeld, lijkt veel maar alles dicht merkte ik er niets van.
Rechts glas ZTA 49, LT 70

Hoe meer ik weet, hoe meer ik weet dat ik te weinig weet

Dit , hierom en hierom


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • vrolijkefluiter
  • Registratie: Februari 2024
  • Laatst online: 30-08 23:21
TwingyTwingy schreef op donderdag 12 juni 2025 @ 08:05:
[...]


Wat houdt je tegen om 0,5 te kiezen? Immers, 0,5 isoleert 20% beter dan 0,6. Dus ja, baat het niet dan schaad het niet.
Eventuele meerprijs kan een reden zijn, al weet ik die nog niet. Die 20% minder wist ik niet; is er niet sprake van iets zoals ‘diminishing returns’, dus hoe lager de u-waarde hoe kleiner de extra isolatiewinst steeds wordt? Als in: van 0,7 naar 0,6 levert meer op dan van 0,6 naar 0,5?

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • clodders
  • Registratie: November 2005
  • Laatst online: 16:08
vrolijkefluiter schreef op donderdag 12 juni 2025 @ 09:28:
[...]


Eventuele meerprijs kan een reden zijn, al weet ik die nog niet. Die 20% minder wist ik niet; is er niet sprake van iets zoals ‘diminishing returns’, dus hoe lager de u-waarde hoe kleiner de extra isolatiewinst steeds wordt? Als in: van 0,7 naar 0,6 levert meer op dan van 0,6 naar 0,5?
Indicatie berekening volgens ChatGPT
De Ug-waarde van 0,7 → 0,6 W/m²K en uitgaande van ± 3.500 graad-uren per jaar
Besparing per m² per jaar = (0,7 - 0,6) × 3.500 uur = 350 Wh = 0,35 kWh
Van 0,6 → 0,5 W/m²K:
Besparing per m² per jaar = (0,6 - 0,5) × 3.500 uur = 350 Wh = 0,35 kWh
Conclusie: De absolute energiebesparing per m² is hetzelfde als je van 0,7 → 0,6 gaat als van 0,6 → 0,5.
CV-rendement = 90%, dan levert 0,35 kWh ≈ 0,04 m³ gas per m² per jaar besparing op.
Dus per m² per jaar ≈ 0,04 m³ gas besparing bij elk stapje van 0,1 W/m²K lager.
Waar hebben we het over

Nibe-F2040-8 + VVM 320 + RMU40, 23 sunpower, SolarEdge Home Hub 3-fase 8kW met Home Back-up interface, 23 kWh SolarEdge batterij, vrijstaand woonhuis bj.1986, verbruik 6.000 kWh, gasloos vanaf 2018.


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Joove
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 13-09 10:06
clodders schreef op donderdag 12 juni 2025 @ 09:48:
[...]


Indicatie berekening volgens ChatGPT
De Ug-waarde van 0,7 → 0,6 W/m²K en uitgaande van ± 3.500 graad-uren per jaar

Waar hebben we het over
Over de onwaarheden die ChatGPT jouw geeft en jij niet hebt gefactcheckt: 3.500 graaduren?! Blijkbaar woont ChatGPT niet in Nederland.
Ga in Nederland maar uit van 2200 - 3000 graaddagen, een factor 15-20 keer zo veel. Zie https://mindergas.nl/ voor de berekening per periode van een meetpunt bij jou in de buurt.

Dan wordt het 6kWh warmte ~ 1,5kWh elektriciteit of 0,7 m3 gas, dus €0,4 tot €1 besparing per m2 per jaar. Over de levensduur van het glas heb je het over een besparing van €12 tot €30 per m2. Dit is alleen de besparing op verwarming, maar er zijn er mogelijk ook indirecte/gevolg besparingen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • clodders
  • Registratie: November 2005
  • Laatst online: 16:08
Joove schreef op donderdag 12 juni 2025 @ 20:27:
[...]

Over de onwaarheden die ChatGPT jouw geeft en jij niet hebt gefactcheckt: 3.500 graaduren?! Blijkbaar woont ChatGPT niet in Nederland.
Ga in Nederland maar uit van 2200 - 3000 graaddagen, een factor 15-20 keer zo veel. Zie https://mindergas.nl/ voor de berekening per periode van een meetpunt bij jou in de buurt.

Dan wordt het 6kWh warmte ~ 1,5kWh elektriciteit of 0,7 m3 gas, dus €0,4 tot €1 besparing per m2 per jaar. Over de levensduur van het glas heb je het over een besparing van €12 tot €30 per m2. Dit is alleen de besparing op verwarming, maar er zijn er mogelijk ook indirecte/gevolg besparingen.
Het aantal graaddagen is o.a. afhankelijk waar je woont in Nederland en de binnentemperatuur in de woning.
Voor mij geeft deze 3316 graaddagen aan voor het gebied Gilze Rijen met een binnentemperatuur van 21 graden. Dus wat ChatGPT aangeeft lig niet ver van de waarheid voor mijn woonplaats. Voor mij blijft de conclusie staan die ik heb geplaatst. Een ieder kan voor zichzelf de rekensom maken en en kijken wat de besparing is om een keuze te maken.

Nibe-F2040-8 + VVM 320 + RMU40, 23 sunpower, SolarEdge Home Hub 3-fase 8kW met Home Back-up interface, 23 kWh SolarEdge batterij, vrijstaand woonhuis bj.1986, verbruik 6.000 kWh, gasloos vanaf 2018.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Joove
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 13-09 10:06
clodders schreef op vrijdag 13 juni 2025 @ 08:54:
[...]
Het aantal graaddagen is o.a. afhankelijk waar je woont in Nederland en de binnentemperatuur in de woning.
Voor mij geeft deze 3316 graaddagen aan voor het gebied Gilze Rijen met een binnentemperatuur van 21 graden. Dus wat ChatGPT aangeeft lig niet ver van de waarheid voor mijn woonplaats. Voor mij blijft de conclusie staan die ik heb geplaatst. Een ieder kan voor zichzelf de rekensom maken en en kijken wat de besparing is om een keuze te maken.
ChatGPT heeft het over graaduren, die website over graaddagen. Jouw berekening is een factor 24 (24 uur in 1 dag) te laag.

De correcte berekening wordt zijn:
(0,7 - 0,6) × 3.316 dagen × 24 uur / 1000 = 8 kWh (en geen 0.35 kWh)

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • clodders
  • Registratie: November 2005
  • Laatst online: 16:08
Joove schreef op vrijdag 13 juni 2025 @ 09:18:
[...]

ChatGPT heeft het over graaduren, die website over graaddagen. Jouw berekening is een factor 24 (24 uur in 1 dag) te laag.

De correcte berekening wordt zijn:
(0,7 - 0,6) × 3.316 dagen × 24 uur / 1000 = 8 kWh (en geen 0.35 kWh)
Dit is niet juist kijk maar eens naar de definitie hoe graaddagen wordt berekend
Definitie graaddag
Het uitgangspunt is dat je in een etmaal waarin de gemiddelde buitentemperatuur hoger is dan de gemiddelde binnentemperatuur geen gas verbruikt. Ligt de buitentemperatuur echter lager, dan ga je stoken en moeten er graaddagen geteld worden. Meestal wordt in de graaddagenberekening 18 °C genomen als waarde voor de gemiddelde binnentemperatuur.
De etmaalgemiddelde buitentemperatuur van een koudere dag wordt afgetrokken van de etmaalgemiddelde binnentemperatuur van 18 graden. Als het op een dag buiten gemiddeld 10 graden was, reken je als volgt: 18 - 10 = 8 graaddagen. Was de gemiddelde buitentemperatuur over 24 uur hoger dan 18 graden, dan kom je altijd uit op 0 graaddagen.

Nibe-F2040-8 + VVM 320 + RMU40, 23 sunpower, SolarEdge Home Hub 3-fase 8kW met Home Back-up interface, 23 kWh SolarEdge batterij, vrijstaand woonhuis bj.1986, verbruik 6.000 kWh, gasloos vanaf 2018.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • RareHenk
  • Registratie: Maart 2025
  • Laatst online: 09:02
De gemiddelde temperatuur in december is 4 graden. (Voorbeeld)
Laten we voor het gemak aannemen dat het constant 4 graden was. (Geen schommelingen)
Stookgrens 18 graden als voorbeeld.

Dan heb je het over 14 graaduren per verstreken uur, nee?
Dat zijn dan 336 graaduren per dag.
10416 graaduren in de hele maand.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • clodders
  • Registratie: November 2005
  • Laatst online: 16:08
RareHenk schreef op vrijdag 13 juni 2025 @ 10:17:
De gemiddelde temperatuur in december is 4 graden. (Voorbeeld)
Laten we voor het gemak aannemen dat het constant 4 graden was. (Geen schommelingen)
Stookgrens 18 graden als voorbeeld.

Dan heb je het over 14 graaduren per verstreken uur, nee?
Dat zijn dan 336 graaduren per dag.
10416 graaduren in de hele maand.
Dit zijn voorspellingen die niet juist zijn en de temperatuur is niet constant.
Bovendien wordt gesproken over graaddagen, dus in jouw voorbeeld praat je over 14 graaddagen per dag.
Vul op https://www.mindergas.nl/degree_days_calculation je gegevens in en je krijgt een hele andere uitkomst

Nibe-F2040-8 + VVM 320 + RMU40, 23 sunpower, SolarEdge Home Hub 3-fase 8kW met Home Back-up interface, 23 kWh SolarEdge batterij, vrijstaand woonhuis bj.1986, verbruik 6.000 kWh, gasloos vanaf 2018.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Joove
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 13-09 10:06
clodders schreef op vrijdag 13 juni 2025 @ 09:45:
[...]
Dit is niet juist kijk maar eens naar de definitie hoe graaddagen wordt berekend
Definitie graaddag
Het uitgangspunt is dat je in een etmaal waarin de gemiddelde buitentemperatuur hoger is dan de gemiddelde binnentemperatuur geen gas verbruikt. Ligt de buitentemperatuur echter lager, dan ga je stoken en moeten er graaddagen geteld worden. Meestal wordt in de graaddagenberekening 18 °C genomen als waarde voor de gemiddelde binnentemperatuur.
De etmaalgemiddelde buitentemperatuur van een koudere dag wordt afgetrokken van de etmaalgemiddelde binnentemperatuur van 18 graden. Als het op een dag buiten gemiddeld 10 graden was, reken je als volgt: 18 - 10 = 8 graaddagen. Was de gemiddelde buitentemperatuur over 24 uur hoger dan 18 graden, dan kom je altijd uit op 0 graaddagen.
De definitie die je geeft van graaddagen is helemaal juist. Een graaddag zegt gemiddelde temperatuurverschil over een etmaal/dag, dat is 24 uur. Een graaddag is niet hetzelfde als een graaduur (gebruikt in de ChatGPT formule) en dus kan je dat niet direct gebruiken in de formule. Je zal graaddagen moeten vermenigvuldigen met 24 (24 uur in 1 dag) om graaduren te krijgen zoals @RareHenk in zijn bericht ook duidelijk probeert te maken.
clodders schreef op vrijdag 13 juni 2025 @ 11:05:
[...]
Dit zijn voorspellingen die niet juist zijn en de temperatuur is niet constant.
uitkomst
Maar het lijkt er op dat je de formule van ChatGPT en hoe je daar de graaddag in gebruikt nog niet begrijpt. Dus laten we stapje voor stapje gaan rekenen:

Formule voor transmissieverlies:
Q = ΔT x A x U
Q - Warmteverlies in W
ΔT - Temperatuurverschil in K
A - oppervlakte in m²
U - U-waarde uitgedrukt in W/(m²⋅K)

Dus als het binnen 18 graden is en buiten 10 graden, oppervlakte 1m2 en U=0.1, dus dan vullen we in
Q = (18-10)K * 1m² * (0,6 - 0,5) W/(m²⋅K) = 0,8 W verlies.

Willen we dat omzetten naar verlies per uur dan vermenigvuldigen we met 1 uur
0.8W * 1h = 0,8Wh verlies per 1 uur

Berekenen we het verlies voor de dag dan vermenigvuldigen we met 24h (24h in 1 dag)
0.8W * 24h = 19,2Wh verlies per 1 dag

Willen we omzetten naar kWh dan delen we door 1000.
19,2 Wh / 1000 = 0,0192 kWh verlies per 1 dag waarbij het buiten 10 graden is en binnen 18 graden.

Dus laten we nu de graaddagen hierboven gaan toepassen.
Graaddag = ΔT (in Kelvin) * dag
Vervangen we in de formule ΔT door graaddag ΔT * dag en vullen we die in met jouw 3316 graaddagen dan wordt het:

3316 K * dag * 1m² * (0,6 - 0,5) W/(m²⋅K) = 331,6 W*dag verlies per jaar
Maar wat is W*dag nu? dan kennen we niet, maar 1 dag = 24 uur.
Dus 331,6 W * 24h = 7958,6 Wh => 7,9586 kWh verlies per jaar

Een andere redenatie dat je berekening niet klopt is jouw 0,35kWh totaal verlies / 0,0192 kWh verlies per dag (bij binnen 18 buiten 10) dan hebben we in een heel jaar maximaal 18 dagen waarbij het gemiddeld 10 gaden buiten is en binnen 18 graden en de rest van het jaar is het etmaalgemiddelde warmer dan 18 graden, omdat voor de andere dagen op 0 graaddagen uit moet komen (zoals je hierboven in je uitleg geeft). Dat is niet een Nederlands klimaat.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • clodders
  • Registratie: November 2005
  • Laatst online: 16:08
Joove schreef op vrijdag 13 juni 2025 @ 11:33:
[...]

De definitie die je geeft van graaddagen is helemaal juist. Een graaddag zegt gemiddelde temperatuurverschil over een etmaal/dag, dat is 24 uur. Een graaddag is niet hetzelfde als een graaduur (gebruikt in de ChatGPT formule) en dus kan je dat niet direct gebruiken in de formule. Je zal graaddagen moeten vermenigvuldigen met 24 (24 uur in 1 dag) om graaduren te krijgen zoals @RareHenk in zijn bericht ook duidelijk probeert te maken.


[...]


Maar het lijkt er op dat je de formule van ChatGPT en hoe je daar de graaddag in gebruikt nog niet begrijpt. Dus laten we stapje voor stapje gaan rekenen:

Formule voor transmissieverlies:
Q = ΔT x A x U
Q - Warmteverlies in W
ΔT - Temperatuurverschil in K
A - oppervlakte in m²
U - U-waarde uitgedrukt in W/(m²⋅K)

Dus als het binnen 18 graden is en buiten 10 graden, oppervlakte 1m2 en U=0.1, dus dan vullen we in
Q = (18-10)K * 1m² * (0,6 - 0,5) W/(m²⋅K) = 0,8 W verlies.

Willen we dat omzetten naar verlies per uur dan vermenigvuldigen we met 1 uur
0.8W * 1h = 0,8Wh verlies per 1 uur

Berekenen we het verlies voor de dag dan vermenigvuldigen we met 24h (24h in 1 dag)
0.8W * 24h = 19,2Wh verlies per 1 dag

Willen we omzetten naar kWh dan delen we door 1000.
19,2 Wh / 1000 = 0,0192 kWh verlies per 1 dag waarbij het buiten 10 graden is en binnen 18 graden.

Dus laten we nu de graaddagen hierboven gaan toepassen.
Graaddag = ΔT (in Kelvin) * dag
Vervangen we in de formule ΔT door graaddag ΔT * dag en vullen we die in met jouw 3316 graaddagen dan wordt het:

3316 K * dag * 1m² * (0,6 - 0,5) W/(m²⋅K) = 331,6 W*dag verlies per jaar
Maar wat is W*dag nu? dan kennen we niet, maar 1 dag = 24 uur.
Dus 331,6 W * 24h = 7958,6 Wh => 7,9586 kWh verlies per jaar

Een andere redenatie dat je berekening niet klopt is jouw 0,35kWh totaal verlies / 0,0192 kWh verlies per dag (bij binnen 18 buiten 10) dan hebben we in een heel jaar maximaal 18 dagen waarbij het gemiddeld 10 gaden buiten is en binnen 18 graden en de rest van het jaar is het etmaalgemiddelde warmer dan 18 graden, omdat voor de andere dagen op 0 graaddagen uit moet komen (zoals je hierboven in je uitleg geeft). Dat is niet een Nederlands klimaat.
vrolijkefluiter schreef op donderdag 12 juni 2025 @ 09:28:
Eventuele meerprijs kan een reden zijn, al weet ik die nog niet. Die 20% minder wist ik niet; is er niet sprake van iets zoals ‘diminishing returns’, dus hoe lager de u-waarde hoe kleiner de extra isolatiewinst steeds wordt? Als in: van 0,7 naar 0,6 levert meer op dan van 0,6 naar 0,5?
Er zijn verschillende wegen die naar Rome gaan, maar de uitkomst is dat je in Rome aankomt alleen is de vraag waar wil je aankomen het centrum of aan de rand
Hierna ga er een discussie plaatsvinden over de berekening wijze.

Methode 1 is een praktische schatting voor glasverliezen (conservatief, vaak gebruikt voor ramen in berekeningen van leveranciers/adviesbureaus)
Hierbij aangegeven een Indicatie berekening volgens ChatGPT
De Ug-waarde van 0,7 → 0,6 W/m²K en uitgaande van ± 3.500 graad-uren per jaar
Besparing per m² per jaar = (0,7 - 0,6) × 3.500 uur = 350 Wh = 0,35 kWh
Van 0,6 → 0,5 W/m²K:
Besparing per m² per jaar = (0,6 - 0,5) × 3.500 uur = 350 Wh = 0,35 kWh
Conclusie: De absolute energiebesparing per m² is hetzelfde als je van 0,7 → 0,6 gaat als van 0,6 → 0,5.
CV-rendement = 90%, dan levert 0,35 kWh ≈ 0,04 m³ gas per m² per jaar besparing op.
Dus per m² per jaar ≈ 0,04 m³ gas besparing bij elk stapje van 0,1 W/m²K lager.
De conclusie is dat er geen 20 % winst is te behalen bij Ug 0,7 naar 0,6 W/m²K.

Methode 2 is een volledige theoretische berekening op basis van 2.800 graaddagen × 24 uur (alle warmteverlies via glas)
In Nederland wordt het aantal graaddagen geschat op ca 2.800 → graad-uren ≈ 67.200 over het hele jaar. Wordt er gekeken effectieve graad-uren bij ramen (nachtverlaging, zoninstraling, etc.) dan kan 3.500 een bruikbaar rekengetal zijn voor dit soort globale berekeningen zoals ik ook heb aangegeven
Besparing (kWh/m²/jaar) = ΔUg × graad-uren / 1.000 bij Ug 0,7 naar 0,6 W/m²K:
ΔUg = 0,1 W/m²K de besparing = 0,1 × 67.200 ÷ 1.000 = 6,72 kWh/m²/jaar en de gasbesparing = 6,72 ÷ 8,8 = 0,76 m³ gas/m²/jaar
Dit gaat ook op bij Ug 0,6 naar 0,5 W/m²K
Bij methode 1 is het verlies bij een verschil van ΔUg = 0,1 W/m²K per m2 glas 0,35 kWh/m²/jaar.
Bij methode 2 bij een verschil van ΔUg = 0,1 W/m²K , 6,72 kWh/m²/jaar glas

Nibe-F2040-8 + VVM 320 + RMU40, 23 sunpower, SolarEdge Home Hub 3-fase 8kW met Home Back-up interface, 23 kWh SolarEdge batterij, vrijstaand woonhuis bj.1986, verbruik 6.000 kWh, gasloos vanaf 2018.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 14:57
Om ook even een duit in het zakje te doen mbt de verliesberekening bij een verschil in U-waarde van 0,1W/(m2K) in combinatie met de praktijk bij mij thuis.

Als voorbeeld neem ik december 2024. Dat was een maand met erg weinig zon dus een mooi voorbeeld, ook omdat de buitentemperatuur continue ruim onder de stookgrens lag.
Bij mij was het die maand buiten maximaal 13,4 graden, minimaal -0,5 graden en gemiddeld 5,7 graden (ik heb een weerstation waar ik dit soort zaken mee log). Mijn binnentemperatuur is vrijwel constant (geen nachtverlaging ed) en 19 tot 19,5 graden.

Naar goed voorbeeld en in dezelfde vorm als @Joove:
Formule voor transmissieverlies:
Q = ΔT x A x U
Q - Warmteverlies in W
ΔT - Temperatuurverschil in K
A - oppervlakte in m²
U - U-waarde uitgedrukt in W/(m²⋅K)

Dus toen het binnen 19 graden en buiten gemiddeld 5,7 graden was in december, oppervlakte 1m2 en U=0.1:
Q = (19-5,7)K * 1m² * (0,6 - 0,5) W/(m²⋅K) = 1,33 W verlies.
Per dag 1,33*24=31,92Wh oftewel 0,032kWh verlies per m2. En voor de gehele maand: 31*0,032= afgerond 1kWh per m2.

Volgens Mindergas waren er dezelfde maand 455 gewogen graaddagen. Het geselecteerde weerstation is dichtbij mijn woning en geeft dezelfde gemiddelde buitentemperatuur aan als ik zelf gemeten heb. De min en max temperatuur wijken iets af maar niet heel veel.

Warmteverlies op basis van het aantal graaddagen voor de gehele maand december:
Q = (455*24hr)K * 1m² * (0,6 - 0,5) W/(m²⋅K) = 1092 W verlies per m2. Oftewel afgerond 1,1kWh per m2. Dat ligt ca 10% hoger dan de eerste berekening maar toch behoorlijk in de buurt van elkaar. Het verschil zal in ieder geval deels te maken hebben met de weegfactor die toegepast wordt op het aantal graaddagen.

Het verschil met mijn beide berekeningen is dus een factor 3 voor alleen al december t.o.v. het gehele jaar waar de berekening van ChatGPT op uit kwam: 1kWh voor december 2024 versus 0,35kWh voor een geheel jaar volgens ChatGPT.

  • Ragnar9999
  • Registratie: Januari 2008
  • Laatst online: 14:47
Valt vacuumglas met een U-waarde van 0,7 v.w.b. ISDE subsidie onder de HR++ regeling of de HR+++ vanwege de U-waarde?

  • IJsbeer
  • Registratie: Juni 2001
  • Niet online
Ragnar9999 schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 12:35:
Valt vacuumglas met een U-waarde van 0,7 v.w.b. ISDE subsidie onder de HR++ regeling of de HR+++ vanwege de U-waarde?
Je moet per definitie de meldcode opzoeken. Als de meldcode niet op de lijst van het RVO voorkomt krijg je geen subsidie. En aan de hand van die code weet je ook het bedrag.

  • Ragnar9999
  • Registratie: Januari 2008
  • Laatst online: 14:47
Thnx, code opgevraagd en ingevoerd
Fineo vacuumglas alvast geen subsidie

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 14:57
@Ragnar9999 als je geinteresseerd bent in vacuumglas, kijk dan ook even naar andere opties dan Fineo: Bengglas (max) en van Reenen Reenvacu (excellent). Die hebben een betere isolatiewaarde en als kleine pleiser op de grote finaciele wond krijg je subsidie ;)

  • Ragnar9999
  • Registratie: Januari 2008
  • Laatst online: 14:47
Franciesco schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 13:54:
@Ragnar9999 als je geinteresseerd bent in vacuumglas, kijk dan ook even naar andere opties dan Fineo: Bengglas (max) en van Reenen Reenvacu (excellent). Die hebben een betere isolatiewaarde en als kleine pleiser op de grote finaciele wond krijg je subsidie ;)
nou, mijn insteek is geluidswerend (komend van dubbel glas) en met behoud van houten kozijnen om financiële redenen, dus ik doe hier de aanname dat triple afvalt
Ik zie dat bijvoorbeeld HR++ 44.2 Stratophone 37db (-0,-2) doet en Fineo 8 zit op 35 (-2;-5).
u-waarde wel 1.1 vs 0.7, dat dan weer wel, maar een eerste voorzichtige offerte ook 10.000 tegen 18.000 voor de Fineo

Overigens heb ik geen meldcodes van Bengglas (max) en van Reenen Reenvacu (excellent), maar als ik het als merk invoer krijg ik 1 type van Beng products die onder de HR++ categorie qua subsidie valt (KA18780)

edit; oh wacht, van Reenen, duh

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Barleone
  • Registratie: Maart 2009
  • Laatst online: 16:04
Ragnar9999 schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 14:19:
[...]


nou, mijn insteek is geluidswerend (komend van dubbel glas) en met behoud van houten kozijnen om financiële redenen, dus ik doe hier de aanname dat triple afvalt
Ik zie dat bijvoorbeeld HR++ 44.2 Stratophone 37db (-0,-2) doet en Fineo 8 zit op 35 (-2;-5).
u-waarde wel 1.1 vs 0.7, dat dan weer wel, maar een eerste voorzichtige offerte ook 10.000 tegen 18.000 voor de Fineo

Overigens heb ik geen meldcodes van Bengglas (max) en van Reenen Reenvacu (excellent), maar als ik het als merk invoer krijg ik 1 type van Beng products die onder de HR++ categorie qua subsidie valt (KA18780)

edit; oh wacht, van Reenen, duh
Ik ben zeer tevreden over Stratophone, U0.6 triple.

Met 37,-0,-2 zit je effectief op 37/37/35db geluidswering he ;) dat is rete goed
Maar enfin, denk ook aan je ventilatierooster en muur/kozijn/isolatie want ander krijg je net zo hard daar je geluid doorheen

Tweakers.net 6 nostalgie! - Wayback Machine
Have you tried turning it off and on again?


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 14:57
@Ragnar9999 de meldcode voor Reenvacu is KA27800.
Ze claimen 39dB geluidsreductie, voor de Excellent 44dB. Verdere geluidswerende specificaties van deze twee heb ik niet.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Ragnar9999
  • Registratie: Januari 2008
  • Laatst online: 14:47
Barleone schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 20:24:
[...]

Ik ben zeer tevreden over Stratophone, U0.6 triple.

Met 37,-0,-2 zit je effectief op 37/37/35db geluidswering he ;) dat is rete goed
Maar enfin, denk ook aan je ventilatierooster en muur/kozijn/isolatie want ander krijg je net zo hard daar je geluid doorheen
Check, alle opties staan nog open, incl kozijnen vervangen alleen op de 1e verdieping.
Qua ventilatieroosters kwam ik op de duco uit
https://www.duco.eu/nl/producten/suskasten

Grootste uitdaging is zien uit te vinden welke kozijnen ik (straks) heb. Houten uit 1998
Krijg in september de sleutel

fwiw; chatgtp verwacht een geludisreductie met akoestisch glas incl houten kozijnen uit die tijd van 35db
maar ja...

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • No Hands
  • Registratie: Maart 2016
  • Laatst online: 16:18
Ragnar9999 schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 14:19:
[...]


nou, mijn insteek is geluidswerend (komend van dubbel glas) en met behoud van houten kozijnen om financiële redenen, dus ik doe hier de aanname dat triple afvalt
Ik zie dat bijvoorbeeld HR++ 44.2 Stratophone 37db (-0,-2) doet en Fineo 8 zit op 35 (-2;-5).
u-waarde wel 1.1 vs 0.7, dat dan weer wel, maar een eerste voorzichtige offerte ook 10.000 tegen 18.000 voor de Fineo

Overigens heb ik geen meldcodes van Bengglas (max) en van Reenen Reenvacu (excellent), maar als ik het als merk invoer krijg ik 1 type van Beng products die onder de HR++ categorie qua subsidie valt (KA18780)

edit; oh wacht, van Reenen, duh
dus je wil ander glas om geluid te reduceren, kozijnen vervangen en triple glas niet om financieele reden maar wel vacuumglas in je bestaande kozijnen?
Ik be wel nieuwsgierig naar de offerte voor vacuumglas in je bestaande kozijnen vs nieuwe kozijnen met triple. Qua kosten.
En hou dan ook rekening met hoe kierdichtheid zitten de houten kozijnen eigenlijk in je gevel en hoe lang kun je ze nog schilderen tot ze toch een keer vervangen moeten worden.

[ Voor 7% gewijzigd door No Hands op 15-08-2025 11:40 ]

Veroordeel niet, verwonder u slechts


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Ragnar9999
  • Registratie: Januari 2008
  • Laatst online: 14:47
No Hands schreef op vrijdag 15 augustus 2025 @ 11:39:
[...]


dus je wil ander glas om geluid te reduceren, kozijnen vervangen en triple glas niet om financieele reden maar wel vacuumglas in je bestaande kozijnen?
Ik be wel nieuwsgierig naar de offerte voor vacuumglas in je bestaande kozijnen vs nieuwe kozijnen met triple. Qua kosten.
En hou dan ook rekening met hoe kierdichtheid zitten de houten kozijnen eigenlijk in je gevel en hoe lang kun je ze nog schilderen tot ze toch een keer vervangen moeten worden.
Ander glas, zeker, vanwege geluid en omdat er nu dubbel glas in zit
Duurste optie lijkt mij kozijnen vervangen met triple, kwam in de zoektocht naar een goedkopere optie vacuum tegen, want dan geen kozijnen vervangen
Lijkt nu dat HR++ met "geludisfolie" (44.2 dus 2 van die lagen?) het beter of net zo goed doet qua geluid maar minder qua warmte

Voor mij, totaal een 22-23 m2 glas, komt de HR++ 44.2 optie uit op ong. 10.000 de vacuum op 18.000
Slechts 1 glasbedrijf heeft gereageerd tot nu toe. dus kan nog geen vergelijkingen maken

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 14:57
@Ragnar9999 heb je veel kleine ruiten? Of allerlei speciale vormen (getoogd etc)? Want dat maakt veel uit voor de prijs en bij vacuumglas kan dat flink aantikken.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Ragnar9999
  • Registratie: Januari 2008
  • Laatst online: 14:47
Franciesco schreef op vrijdag 15 augustus 2025 @ 13:23:
@Ragnar9999 heb je veel kleine ruiten? Of allerlei speciale vormen (getoogd etc)? Want dat maakt veel uit voor de prijs en bij vacuumglas kan dat flink aantikken.
Nee, niet echt, redelijk rechttoe/rechtaan 2 onder 1 kap
Heb het een en ander aan offertes lopen die nog niet binnen zijn

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 14:57
Ok, dan zou ik verwachten dat de offerte met vacuumglas toch wat lager moet kunnen uitvallen dan €18k.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Ragnar9999
  • Registratie: Januari 2008
  • Laatst online: 14:47
Ik laat het weten, definitief wordt het pas na 16-9 (sleutel huis)
Zit nu te denken, voortschrijdend inzicht, 1e verdieping meer geluidsisolerend, begane grond meer kijken naar warmte isolatie

Acties:
  • +10 Henk 'm!

  • master1104
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 13-09 20:25
Zoals hier al eerder te lezen heb ik dus de keuze voor vacuüm glas gemaakt in bestaande houten kozijnen. Qua kosten is dat in onze vele offertes minimaal de helft goedkoper dan volledig naar kunststof gaan gebleken.

Ik ben nu bezig om de bovenverdieping (64 kleine ramen die ik vervang door 16 grote ramen met plakroeden) zelf te doen. Zal tzt wel wat foto’s maken en hier posten voor het beeld. Daarbij werk ik ook gelijk alle slechte delen in het kozijn bij (nog amper nodig gebleken gelukkig), reinig en smeer al het hang en sluit werk en vervang de rubbers. Raam/kozijn is daarna echt weer als nieuw! Beneden laat ik door de aannemer doen, die start komende maand.

Tot nu toe zeer tevreden over de eerste resultaten, maar bedenk je wel dat het glas:
- anders klinkt, het is gehard glas dus alles wat het glas raakt klinkt scherper van toon. Tot nu toe alleen opgevallen in ons omgebouwde velux dakraam.
- je de spacerpuntjes echt wel ziet, ook vanaf 2m als je beweegt terwijl je er door kijkt
- je vaker condens op de buitenzijde zal krijgen

Verder zie ik alleen maar voordelen, maar ik zal hier later meer delen. Het oogt trouwens ook veel mooier zo zonder kaderrand, iets wat eigenlijk nooit genoemd wordt. Het ziet er echt uit als enkel glas, wat zeker bij roeden een groot voordeel is. Heb gekozen voor beng 0.4 enkele coating.

Een plaatje voor het idee. Deze heb ik net klaar en is omgebouwd van 4x HR naar 1x vacuumglas. Ruiten zijn nog wel vies van afmessen van de kit.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Yvq4Vm4dDhA3jzKmoVcK-bFYGlo=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/rTxne828htpNHA11BfLkQLyz.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 30% gewijzigd door master1104 op 16-08-2025 00:05 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 14:57
Interessant om je eerste indrukken te lezen @master1104.
Zelf heb ik vacuumglas (Reenvacu Excellent) in bestelling staan. Ik ben benieuwd hoe dat gaat bevallen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Barleone
  • Registratie: Maart 2009
  • Laatst online: 16:04
@master1104
Ik weet dat AGC alleen garantie op Fineo geeft als het geplaatst is door Fineo gecertificeerde glaszetters.
Het vacuümglas kan door de starheid veel minder trillingen opvangen.
Plaats jij het glas daadwerkelijk op de juiste manier?

Tweakers.net 6 nostalgie! - Wayback Machine
Have you tried turning it off and on again?


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Seafarer
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 09:18

Seafarer

XXX

Barleone schreef op zaterdag 16 augustus 2025 @ 10:16:
@master1104
Ik weet dat AGC alleen garantie op Fineo geeft als het geplaatst is door Fineo gecertificeerde glaszetters.
Het vacuümglas kan door de starheid veel minder trillingen opvangen.
Plaats jij het glas daadwerkelijk op de juiste manier?
Dus niet zo'n goed idee om vacuumglas in een voordeur te plaatsen?
Die wel eens hardhandig dicht gaat.

Een CV-Ketel is een vlamkoeler en een radiator is een waterkoeler.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Barleone
  • Registratie: Maart 2009
  • Laatst online: 16:04
Seafarer schreef op zaterdag 16 augustus 2025 @ 13:42:
[...]

Dus niet zo'n goed idee om vacuumglas in een voordeur te plaatsen?
Die wel eens hardhandig dicht gaat.
Ik weet de details niet, maar er moet speciaal volgens vacuumglas zet methode geplaatst worden, want volgens mij moet dan de kit en glasband alle krachten opvangen. Een normale ruit zwabbert heel wat heen en weer bij een dichtslaande deur of een straaljager die door de geluidsbarriere vliegt.

Een vacuumruit kan dat niet heb ik me laten vertellen door een AGC medewerker.

Disclaimer: ik ben dus geen specialist en wellicht zijn er meer redenen

[ Voor 13% gewijzigd door Barleone op 16-08-2025 16:01 ]

Tweakers.net 6 nostalgie! - Wayback Machine
Have you tried turning it off and on again?


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Seafarer
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 09:18

Seafarer

XXX

Barleone schreef op zaterdag 16 augustus 2025 @ 15:59:
[...]

Ik weet de details niet, maar er moet speciaal volgens vacuumglas zet methode geplaatst worden, want volgens mij moet dan de kit en glasband alle krachten opvangen. Een normale ruit zwabbert heel wat heen en weer bij een dichtslaande deur of een straaljager die door de geluidsbarriere vliegt.

Een vacuumruit kan dat niet heb ik me laten vertellen door een AGC medewerker.

Disclaimer: ik ben dus geen specialist en wellicht zijn er meer redenen
Waar rook is, is vuur. ;) Ik ga hier wat specifieker op googlen.

Een CV-Ketel is een vlamkoeler en een radiator is een waterkoeler.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 14:57
Hier is een tijdje geleden ook wat over gezegd:
Novartis in "Het grote HR +++ glas en kozijn topic"

Bij @Novartis , die in de glas business zit, was er niks bekend over speciale eisen bij de plaatsing van vacuumglas. Zelf heb ik er tijdens mijn offertrajecten ook niets over gehoord, maar ik heb er eerlijk gezegd ook niet specifiek naar gevraagd.

Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • master1104
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 13-09 20:25
Zowel ik als mijn aannemer plaatsen conform de NPR3577. Het is 5x sterker dan normaal glas, en is door middel van metal bonding op elkaar gezet. Ik maak me er geen zorgen om en heb al te vaak meegemaakt dat ik zelf veel netter werk dan alle zogenaamde specialisten in de business 😇 Maar ik laat het zeker weten als ik nieuwe inzichten opdoe hoor!

Acties:
  • +5 Henk 'm!

  • Novartis
  • Registratie: Oktober 2014
  • Laatst online: 13-09 11:16
Er zijn 2 manieren mogelijk om vacuumglas te plaatsen.

1. Bij het plaatsen van vacuumglas in een ventilerend systeem is de norm NPR3577 van toepassing.

2. Bij het plaatsen met een gesloten systeem moet een volledig kitbed aan de binnen- en buitenzijde van de ruit aangebracht worden.

Dus eigenlijk dezelfde techniek als bij Monumentaal glas met stopverf of stopverfvervanger.

Er moet gebruikt worden gemaakt van kit die vrij is van weekmakers en lijnolie, zoals Zwaluw Monustop of Bloem Renoseal.

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • master1104
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 13-09 20:25
En als laatste aanvulling hierop: ook beng zelf verwijst naar de NPR3577 in de installatie voorschriften. Qua kit belangrijk om een zuurarme kit te gebruiken zoals @Novartis ook benoemd.

Zie hier het brondocument:
https://bengglas.nl/wp-co...kshandleiding_Jan2024.pdf

Acties:
  • +9 Henk 'm!

  • master1104
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 13-09 20:25
Hier nog een foto van de ontwikkelingen hier. Het linker raam heb ik omgebouwd naar een enkele ruit vacuumglas, het rechter raam is nog 4x een HR ruit. Is in onze badkamer. Als je goed kijkt zie je ook de condens (binnenzijde, van het douchen) langs de randen op de HR ruit zitten, terwijl het vacuumglas nog nagenoeg/geheel condens vrij blijft.

Wat trouwens mooi opvalt is de hoeveelheid warmte die het nieuwe glas tegenhoudt. Deze ruiten liggen op Zuid, en je voelt de HR ruiten en roeden veel warmer worden dan de nieuwe ruit. Ook de vensterbank voel je duidelijk verschil.

De inkijkwering is plakfolie. Voor het monteren er opgeplakt voor een strak resultaat. Zandstralen durfde de leverancier nog niet aan ivm onbekendheid met het type glas.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/ulGJe7mGuKb30ooydo-7G2_FNZQ=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/6QkT7BsmJeFSd17LvBB6REYb.jpg?f=fotoalbum_large

En hier nog een detail foto van een ander setje kozijnen. Rechts de oude roedes en indeling, links de nieuwe indeling met enkele glasplaat en plakroeden.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/qrUKqaJySw_tyWxyTBJ0Y6x9LuE=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/jPJloLce8f9rJOiivyBzVsUp.jpg?f=fotoalbum_large

[ Voor 27% gewijzigd door master1104 op 19-08-2025 09:52 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Franciesco
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 14:57
@master1104 Mooi werk en het blijft interessant je vorderingen en ervaringen te lezen.
Je gaat dus van HR met een U-waarde van waarschijnlijk 1,9W/(m2K) maar vacuumglas met een U-waarde van 0,4W(m2/K)? Dat is dan bijna 5x beter geisoleerd wat toch duidelijk te merken zou moeten zijn :)

Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • master1104
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 13-09 20:25
Inmiddels zitten alle nieuwe ramen er in! Nog wat laatste zaken rondom afwerking (schilderen binnen en buitenkant kozijnen), maar verder is het project afgerond.

We zijn behoorlijk tevreden. Aan de condens te zien isoleert het als een malle. We waren de enige woning in de wijk met condens. Een beetje wind of wat zon en het is ook weer weg. Het bekende bolletjes patroon is wel wennen, maar dat zal in de toekomst op steeds meer huizen te zien zijn denk ik.

Nog een laatste kanttekening. Hou bij de keuze rekening dat je niet alleen de spacer puntjes ziet, maar ook de vervorming die het glas daar heeft. Het oogt eerder als een kleine druppel dan alleen een zwart puntje. Zal later proberen daar een foto van te maken.

Nu afwachten wat de energie nota gaat doen. Het glas isoleert nu ongeveer gelijk aan onze gevels, dus het zou aanzienlijk moeten schelen. Overigens zullen we het niet snel terugverdienen, maar het was ons vooral te doen om van heel veel ruitjes naar grote ruiten te gaan en al het lekke HR glas te vervangen. Daarnaast willen we alles gelijk voor de komende 20 jaar goed doen, aangezien we geen verhuisplannen meer hebben 😃

Totale kosten voor kunststof kozijnen was 70-83k€. Totale kosten nu 25k€, incl binnenschilderwerk, kozijnen geheel aanpassen en weer opbouwen met plak roeden en de alleen de bovenverdieping zelf uit gevoerd. Beneden is door de aannemer gedaan. Gaat om ca 40m2 glas oppervlak. Subsidie gaat er nog wel vanaf.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • master1104
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 13-09 20:25
Zie het effect hieronder. De spacer is echt heel klein, dus de foto is een sterke uitvergroting van het effect. Je ziet dat glaslat (wit) er achter een klein deukje krijgt of een klein bultje. Dat komt door het indrukken van het glas bij de spacer door de krachten van het vacuüm in de ruit. Als je al lopend door een ruit kijkt kan je dat zien. Voor ons geen probleem, maar wel iets om mee te nemen.

Het is trouwens doodstil in huis nu, glas houdt echt het geluid zeer goed buiten.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/GGq_lkIH-NuKW7kwyTQAEvVyxAo=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/j8OdR7y61R30iQRm7QTL1ziO.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/MVRPpQzvF0FwjOeRb4sq9F9trw0=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/zF8SY7RWjllAY1TNAt60aTZV.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Ragnar9999
  • Registratie: Januari 2008
  • Laatst online: 14:47
"Totale kosten voor kunststof kozijnen was 70-83k€. Totale kosten nu 25k€"

hoe bedoel je dit?

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • storm-biker
  • Registratie: November 2009
  • Niet online
Ragnar9999 schreef op maandag 8 september 2025 @ 07:57:
"Totale kosten voor kunststof kozijnen was 70-83k€. Totale kosten nu 25k€"

hoe bedoel je dit?
Hij heeft alleen het glas vervangen (na aanpassing kozijnen) ipv nieuwe kozijnen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Boeryepes
  • Registratie: Januari 2016
  • Niet online
Damn, de oplevering van mijn Schüco kozijnen is vertraagd. Installatie zou volgende week zijn maar gaat niet door. Nu maar geduld oefenen en wachten op een nieuwe datum.

Iemand die ook Schüco in bestelling heeft staan?

The biggest communication problem is we do not listen to understand. We listen to reply.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • dragonhaertt
  • Registratie: Februari 2011
  • Nu online

dragonhaertt

@_'.'

Boeryepes schreef op maandag 8 september 2025 @ 16:35:
Damn, de oplevering van mijn Schüco kozijnen is vertraagd. Installatie zou volgende week zijn maar gaat niet door. Nu maar geduld oefenen en wachten op een nieuwe datum.

Iemand die ook Schüco in bestelling heeft staan?
Hier wordt als het goed is vandaag een pallet Schüco voor ons huis gezet, en morgen begint de installatie.

Truth is like a language with no native speakers left.
Its poetry is speechless and it can’t be caught in human being’s breath.


  • belmonde
  • Registratie: December 2018
  • Laatst online: 12:02
master1104 schreef op maandag 18 augustus 2025 @ 23:57:
Hier nog een foto van de ontwikkelingen hier. Het linker raam heb ik omgebouwd naar een enkele ruit vacuumglas, het rechter raam is nog 4x een HR ruit. Is in onze badkamer. Als je goed kijkt zie je ook de condens (binnenzijde, van het douchen) langs de randen op de HR ruit zitten, terwijl het vacuumglas nog nagenoeg/geheel condens vrij blijft.

Wat trouwens mooi opvalt is de hoeveelheid warmte die het nieuwe glas tegenhoudt. Deze ruiten liggen op Zuid, en je voelt de HR ruiten en roeden veel warmer worden dan de nieuwe ruit. Ook de vensterbank voel je duidelijk verschil.

De inkijkwering is plakfolie. Voor het monteren er opgeplakt voor een strak resultaat. Zandstralen durfde de leverancier nog niet aan ivm onbekendheid met het type glas.

[Afbeelding]

En hier nog een detail foto van een ander setje kozijnen. Rechts de oude roedes en indeling, links de nieuwe indeling met enkele glasplaat en plakroeden.
[Afbeelding]
Hoe gaat het met temperatuurverschillen in het glas ? Roeden,.. plakfolie >>

  • belmonde
  • Registratie: December 2018
  • Laatst online: 12:02
master1104 schreef op zondag 7 september 2025 @ 20:14:
Inmiddels zitten alle nieuwe ramen er in! Nog wat laatste zaken rondom afwerking (schilderen binnen en buitenkant kozijnen), maar verder is het project afgerond.

We zijn behoorlijk tevreden. Aan de condens te zien isoleert het als een malle. We waren de enige woning in de wijk met condens. Een beetje wind of wat zon en het is ook weer weg. Het bekende bolletjes patroon is wel wennen, maar dat zal in de toekomst op steeds meer huizen te zien zijn denk ik.

Nog een laatste kanttekening. Hou bij de keuze rekening dat je niet alleen de spacer puntjes ziet, maar ook de vervorming die het glas daar heeft. Het oogt eerder als een kleine druppel dan alleen een zwart puntje. Zal later proberen daar een foto van te maken.

Nu afwachten wat de energie nota gaat doen. Het glas isoleert nu ongeveer gelijk aan onze gevels, dus het zou aanzienlijk moeten schelen. Overigens zullen we het niet snel terugverdienen, maar het was ons vooral te doen om van heel veel ruitjes naar grote ruiten te gaan en al het lekke HR glas te vervangen. Daarnaast willen we alles gelijk voor de komende 20 jaar goed doen, aangezien we geen verhuisplannen meer hebben 😃

Totale kosten voor kunststof kozijnen was 70-83k€. Totale kosten nu 25k€, incl binnenschilderwerk, kozijnen geheel aanpassen en weer opbouwen met plak roeden en de alleen de bovenverdieping zelf uit gevoerd. Beneden is door de aannemer gedaan. Gaat om ca 40m2 glas oppervlak. Subsidie gaat er nog wel vanaf.
Je zegt dat je het niet snel zal terugverdienen.. Wat zijn je uitgangspunten daarbij en waar kom je op uit ? Gasbesparing/stroom (wp) per m2 .
Ik las een reactie hierboven dat het bijna 5 x beter isoleert !? 0.4 i.p.v. 1.9 .

  • IJsbeer
  • Registratie: Juni 2001
  • Niet online
belmonde schreef op woensdag 10 september 2025 @ 01:40:
[...]

Je zegt dat je het niet snel zal terugverdienen.. Wat zijn je uitgangspunten daarbij en waar kom je op uit ? Gasbesparing/stroom (wp) per m2 .
Ik las een reactie hierboven dat het bijna 5 x beter isoleert !? 0.4 i.p.v. 1.9 .
Dat is toch eenvoudig? Het heeft hem 25k gekost. Dat is bij een gasprijs van 1,40 ongeveer 17,8k aan aardas. Als je zegt dat je het in 30 jaar wilt 'terugverdienen', dan moet je 600 kuub per jaar besparen. Dat is wat ambiteus, en dan praat je over 30 jaar...dat is nogal lang natuurlijk.

  • belmonde
  • Registratie: December 2018
  • Laatst online: 12:02
IJsbeer schreef op woensdag 10 september 2025 @ 08:52:
[...]

Dat is toch eenvoudig? Het heeft hem 25k gekost. Dat is bij een gasprijs van 1,40 ongeveer 17,8k aan aardas. Als je zegt dat je het in 30 jaar wilt 'terugverdienen', dan moet je 600 kuub per jaar besparen. Dat is wat ambiteus, en dan praat je over 30 jaar...dat is nogal lang natuurlijk.
EN het ging bij hem om 40 m2 glas. Dus als je zegt 600 kuub per jaar besparen.. Dan moet dat glas 600 : 40 = 15 kuub per m2 besparen.

  • belmonde
  • Registratie: December 2018
  • Laatst online: 12:02
Ik zag op de website van vereniging eigen huis deze tabel. Zie ook deze link (https://www.eigenhuis.nl/...ventileren/glas-vervangen). Ik kan die tabel niet helemaal vatten hoe als ze het bedoelen. Want zoal ik hem lees doet vacuum glas dan niet veel extra..

Glas vervangen: let op hoge isolatiewaarde
Enkel glas heeft de minste isolatiewaarde, en vacuümglas heeft de beste isolatiewaarde. Hieronder vind je een overzicht van het isolerend vermogen en de jaarlijkse besparing per glassoort.

Type glas Isolerend vermogen Jaarlijkse besparing gas per m2 raam
Vacuümglas ++++ 13,7 m3
Triple glas nieuw kozijn ++++ 12,2 m3
Hr++ +++ 11,9 m3
Dubbel glas + 8,7 m3
Enkel glas - Niet van toepassing
Pagina: 1 ... 32 33 Laatste