TKroon schreef op vrijdag 2 maart 2018 @ 12:35:
[...]
[...]
Dat is goed om te horen. Beide een lucht/water warmtepomp, of aardwarmte? Ben me aan het oriënteren, en lees wisselende verhalen, waarbij ik niet altijd kan achterhalen hoe oud de warmtepomp is. de luchtwarmtepompen schijnen tegenwoordig ook met -20 nog goed te functioneren, en het geluid wordt steeds minder. Wat geluid en dat lelijke apparaat in de tuin betreft gaat mijn voorkeur uit naar aardwarmte, maar die investering is dan ook nog wat groter. Gaat om nieuwbouw, dat maakt het wel makkelijker

In dit topic kom je alleen maar L/W WP gebruikers tegen (Een uitzondering is @
jerh die een WW WP heeft, maar eigenlijk graag een L/W had gewild, vandaar dat hij hier wel eens komt buurten

)
Je hebt verschillende type's / soorten L/W WP's, De kleinste veel gebruikte bivalente L/W WP is de Elga, die wordt gebruikt samen met een CV ketel. Al zijn er Tweakers in dit topic die "Elga Only" draaien, daar is de Elga niet voor gemaakt.
Zelf heb ik een Mitsubishi die 2 lijnen heeft, de Ecodan (power inverter) en de Zubadan. De Zubadan kan zijn opgegeven vermogen nog halen bij -15, en bij -20 ligt het maximale vermogen "maar" een kleine 10% onder max vermogen.
De Panasonic heeft volgens mij ook 2 lijnen, maar daar kunnen anderen je meer over vertellen.
Geluid is wel een dingetje, maar ik heb er in mijn situatie geen last van. Vooral als je nieuw bouwt kun je dat allemaal nog lekker zelf bepalen, maar ik had de Zubadan niet graag voor mijn slaapkamerraam gehad.
Juist bij nieuwbouw kun je het in 1 x goed doen met de minste investeringskosten.
Wat beginnende L/W WP verslaafden vaak vergeten is SWW (SanitairWarmWater), dat kan een WP niet zoals een CV ketel "live" produceren, hier moet je iets voor "bedenken", denk aan een boilervat of doorstroomverwarmer of andere creatieve oplossingen
[
Voor 6% gewijzigd door
Grolsch op 02-03-2018 13:16
]