Je moet eigenlijk kijken hoe het zit op celniveau qua maximale (ont-)laadstroom, en de datasheet van de cellen erbij pakken.bjp schreef op woensdag 3 mei 2023 @ 11:59:
een bierviltje berekening (^_^):bij autos kijken ze al richting 250 en 300kW lading, met batterij dat rond de 100kWh zijn. Dat blijft 2.5-3 kW/kWh.
- Tesla auto: 77kWh. Snelladen: tot 150kW. Dus 2kW/kWh. batterij met waterkoeling.
- Leaf auto: 60kWh. Snelladen: tot 100kW. Dus 1.6kW/kWh. batterij met luchtkoeling.
- Stromer accu: 1kWh. Laden: 0.25kW. Dus 0.25kW/kWh.
Er is dus zeker marge naar boven toe.
Dus bvb voor de Tesla, ervan uitgaand dat er Panasonic NCR18650B cellen inzitten van 3400mAh.
400V/3,7=108S. 77kWh / (3,7*3.4AH) = 6120 cellen. / 108 = 56P. Dus een 108S56P accu.
Elke cel zal bij 150kW (@400V = 375A) dus 375A/56=6,7A trekken. Iets minder dan 2C dus.
Dit is volgens de data bij NKON exact de maximale stroom voor dit type cel.
Sowieso is het rijden (bij de fiets) wss een zwaardere belasting, aangezien je de accu met wind tegen op een uurtje leeg kan trekken. Wat dat betreft heb je wel gelijk, dan zou dat ladend ook moeten kunnen.
Van de andere kant, het is dan wel een zwaardere belasting voor de accu, en wanneer heb je dat nodig, dat je binnen een uur weer weg kan?
Denk dat ze voor een mooie balans tussen snelheid en warmteontwikkeling/slijtage hebben gekozen.
Mooier zou een lader zijn waarbij je het zelf kan instellen.
Maar waarom denk je dat er marge naar boven is? Zolang de koeling ontbreekt.
Iemand die bij zijn Klever toevallig eens tijdens het laden de accutemperatuur in de gaten heeft gehouden? En een idee waar dit thermokoppel zit, in het "hart" van de accu, of?
@bjp : overigens heb je wel gelijk, mijn Makita acculader heeft bvb al actieve koeling.
Echter, we hebben het nu over een "probleem" dat voor de meeste mensen niet bestaat. Als ze in de 8u dat ze op hun werk zitten de accu vol krijgen is het goed. Voor de accu zelf is langszamer beter.
En met de groeiende accucapaciteiten word de belasting per cel steeds lager. Motorvermogen zal niet echt gaan stijgen, er is immers maar een bepaald vermogen nodig om de cruisesnelheid van 45km/h aan te kunnen houden. Ook heb je dan een groter bereik en hoeft er minder geladen te worden.
Tenzij je >50km enkel gaat doen.
Mbt koeling van de lader: dit is een kostenplaatje. Passief koelen is niet moeiljik, maar duur door veel benodigd metaal.
5kWh in 15min=20kW. Je 3x25A automaten gaan dat wss wel houden (mits de rest van het huis weinig verbruikt), maar op papier is het over de limiet.Maasluip schreef op woensdag 3 mei 2023 @ 11:12:
5 kW moet nog wel lukken op een huisaansluiting, maar het volgende probleem is ook de configuratie. Autoaccu's laden op 400V DC. Fietsaccu's op 48V DC. Daar haal je ook geen 5 kW meer mee.
Maar dat is dan een 3-fase lader. Dan is het makkelijkste om een Type2 stekker aan de accu te hangen

Voor 100A zou ik toch minimaal 16mm2 aanhouden.ijdod schreef op woensdag 3 mei 2023 @ 11:35:
De winst bij een EV zit het ernstig in complexe laadscircuits en actieve koeling; en vermoedelijk een stukje parallelliteit in de bouw van de accu. In basis zitten daar vaak ook 'gewone' Li-Ion cellen in.
@Maasluip Jawel hoor, gewoon dikkere kabels gebruiken(uiteraard /s bedoeld, maar voor een 100A heb je het over een kabeldiameter van 6mm oid. Dat is niet eens excessief dik)
[ Voor 65% gewijzigd door bbbrumbrum op 03-05-2023 13:21 ]