Ik weet dat het geen simpele klus is, maar ik zou toch graag wat meningen horen over 7800x3d versus 7900x3d horen. En liefst niet dat zwart wit dat je overal leest 'omg deze cpu is echt nergens goed voor, deze cpu had beter niet bestaan', of eigenaars 'deze cpu is echt heel goed jullie weten het alleen niet'. Nuance zoek ik.
Ik ben iemand die graag multitasked (the game staat nooit alleen aan,altijd dingen ernaast). 4 core cpu loopt nu 100% heel vaak, en ik denk dat 8 core cpu te kleine sprong is. Nu multicore gemeengoed is, wil ik er ook van gebruikmaken met wat reserve cores, voor just in case (wil die 100% bij normaal gebruik pc nooit meer zien). Bovendien vrees ik dat deze extra 'taken' (naast games) op 1ccd (7800x3d), net die gigantische scores van de 7800x3d (die soms 7950x3d verslaat), teniet gaan doen, door latency te verhogen, omdat ze ook eten van de taart van wat de cpu te bieden heeft. De 7900x3d lijkt dat op te lossen door 6 cores te hebben die zich los van game te kunnen smijten op andere taken (met hogere ghz dan ook nog). 680€ is veels te veel maar één shop heeft hem al tijdje voor 600€, stel 7800x3d en 7900x3d zakken elk nog 100€ vind ik die laatste echt wel value. Nu is het zelfs de goedkoopste x3d chip per core.
Nog wat gedachten: 7600x cpu lijkt nooit bottleneck te zijn in games (5600x ook niet qua cores), zie niet in waarom 7900x3d slechter zou presteren dan 7800x3d (of 7950x3d) als software goede scheduling doet. Iemand zei ook dat 2x6 core altijd beter is voor temperatuur als 1x/2x 8 core (6 cores geven makkelijker hitte af op zelfde oppervlakte als 8 cores) dat lijkt ook bevestigd te zijn meeste tests, deze is vaak laagste temperatuur. Nog een reden (alle 3d chips) ik hou van prestaties per watt, en pas vanaf deze chips ben ik volledig blij met ryzen 7000 (zeker in gaming komt er nu bij na de 65 wat non X modellen).Vaak lees ik dat 'idle' intel gemeen goed is, maar bij meerdere sites lees ik nu dat intel terug klokt naar 15 wat bij idle (amd 26-29 wat). Maar wat is idle? Ik ken mijn pc en onderdelen verbruik voldoende, om te weten dat 13900k nooit 15 wat kan neerpersen met intel speedstep, 30-45 wat minimum. Ik hoor ook windows constant de harde schijf aanzetten (slaapt na 3 minuten) om wat te doen, dat is geen idle he, plus chrome (veel tabs, muziek player, excell, discord, en nog paar altijd open bij mij. Zou daar graag eens test zien, ik denk dat amd plots veel dichter bij Intel zit. Bovendien zei een site dat de Aorus master steevest minder verbruikte dan ik denk asus bord, dat zou zich ook in idle kunnen afspelen. Vandaar dus dat ik niet overtuigd ben van het idle voordeel van Intel. Het is nu wel duidelijk dat in alle andere taken (gamen, normaal pc gebruik en productivity dat amd cpu extreem zuinig is binnen deze generatie.
Qua scheduling kan je interdaad best wat negatieve zaken aanhalen: maar ik zie 2 voordelen, amd heeft al minstens 2 jaar de 5900x3d (in huis) om mee te testen, en er komt volgende generaties zeker ook zo'n chips uit al is het maar voor marketing en omdat 3d cache goed aanpakt bij gamers. Dus ze moeten er wel werk van maken. En eerlijk, bij de sites met vele game vergelijkingen doet de 7900x3d vrij consistent, soms wat hoger, soms lager dan andere x3d, gemiddeld zou ik zeggen 4.5% lager als 7950x3d (maar wel veel hogere % beter dan gelijk welke non 3d model en vaak oon raptor lakes. E-core zijn ook ding hoor, heeft Intel/microsoft ook aan moeten werken.
8 cores (na 7-8 jaar wachten op een quad-core vind ik te weinig, het voelt aan alsof ik binnen anderhalf jaar al tegen bottle neck ga aanlopen (bv 5800x3d zalig cpu, maar voor productivity nou niet echt hoogloper, de 7900x3d is in productivity steevast in hoogste regionen, 7800x3d zit daar soms bij soms niet, 5800x3d is eigenlijk altijd gemiddeld tot traag er in. Maar de 7950x3d is zo goed als zeker overkill (ik doe alleen videobwerking héél zeldzaam en ook daar is 7900x3d al gemeengoed, voor rest niets dat meer dan 8 cores tegelijk aanspreekt).
Ik ga ook steevast voor afgeprijsde cpu's (beetje zoals 3900x en 5900x van eerst 580€ naar uiteindelijk 400-450€ gingen en nu ook zo voor 7900(x), als de 7900x3d ook die afprijzing krijg (bv 475-520€ ipv 680€), zie ik hem zeker zitten, en wil zo ook de laatste am5 cpu reeks afgeprijsd als upgrade gebruiken dan.
[
Voor 25% gewijzigd door
Matti7950 op 15-04-2023 15:25
]