Oh bah, niet alweer het volledig uitgekauwde "but empire" argument.
Ik word zo ongelooflijk moe van deze collectieve illusie dat Great Brittain zonder empire niet langer meer "Great" is. Tijd voor wat keiharde cijfers.
In 1937 waren de belastinginkomsten binnen het Empire als volgt:
Brits Afrika: £30.477.000
Britse Aziatische bezittingen: £183.317.000
Britse West-Indische bezittingen: £7.626.000
Britse mediterrane bezittingen: £2.270.000
Groot Brittannië: £949.453.000
Australië: £191.900.000
Nieuw Zeeland: £36.100.000
Canada: £148.084.000
Zuid-Afrika: £51.843.000
Ewout Frankema, 'Raising revenue in the British empire, 1870-1940: how 'extractive' were colonial taxes?'
Journal of Global History, vol 5, deel 3, 447-477.
Let vooral op hoe Groot Britanie meer belastinginkomsten opleverde dan het hele friggin empire bij elkaar. Dan ter vergelijking. In 1937 bouwde de Britten vijf King George V klasse slagschepen a £7.400.000/£7.500.000 per schip, afhankelijk van de scheepswerf. Die schepen bij elkaar kostte meer dan heel Afrika opleverde aan belasting. Dan heb je alleen de kosten van een schip en geen vlootbasis, soldij, onderhoud etc en die slagschepen waren stiekem helemaal niet zo extreem duur in verhouding tot de bijbehorende faciliteiten.
De keiharde waarheid is dat "the empire" zichzelf heeft vernietigd omdat het absoluut onbetaalbaar en onmogelijk te verdedigen was. De meeste koloniën hebben nooit maar een cent opgeleverd. Je moest daar een koloniale administratie opzetten, allerlei infrastructuur bouwen en onderhouden, soldaten rekruteren, legeren en betalen, constant opstanden neerslaan en dan waren er ook nog eens twee wereldoorlogen.
Dat hele speciale relatie gedoe is ook gewoon onzin. Na de oorlog was Groot Brittannië het enige land wat nog een soort van overeind stond in Europa en de enige realistische partner van de VS in Europa of waar dan ook. Dat ging niet voor eeuwig duren en in Londen hebben ze dat na ruim 70 jaar nog steeds niet door.
Daarnaast kan je er heel bot stellen dat er met de Fransen nauwelijks zaken valt te doen en dat bleek wel toen ze gewoon de NAVO verlieten in 1966. De Duitsers werden de eerst tien jaar na de oorlog buitengesloten van lidmaatschap van het menselijk ras en vervolgens behoorlijk gelimiteerd tot 1990 en de Italianen zijn en blijven Italianen. Wil Groot Brittannië nog iets betekenen en dat kunnen ze zeker dan zullen ze dat in samenspraak met Duitsland moeten doen, binnen de EU. Ik zie liever een Duits-Britse axis
(ja heerlijk fout, ik weet het
) dan de voortdurende Duits-Franse waar de Franse haan
(they chicken
) tegenwicht moet bieden aan een 68t wegende Tiger II.
Daarnaast moeten ze in Groot Brittannië eens wat investeren in infrastructuur buiten Londongrad/sjeikstad langs de Theems zodat het land eens wat structurele ontwikkeling kan ondergaan.
Never argue with an idiot. He will drag you down to his own level and beat you with experience.