Verwijderd schreef op donderdag 04 september 2014 @ 12:13:
[...]
Een vrij essentieel punt van dit conflict. Maar weet het Oekraïense volk wel waar ze voor gekozen heeft? Zij wilde vrij zijn van corruptie maar is dat nu ook gelukt? Hebben zij nu voldoende inzicht wat het Oekraïense kabinet en parlement doen?
Tja. Volg de verslagen van Euromaidan. De publicaties en initiatieven aangaande het syndroom van oligarchie. De blogs. De forums. Ik heb toch de stellige indruk dat men over het algemeen heel goed weet waar men naar kijkt, dat het geen sentiment bepaalde keuze is van "dat willen we niet, doe mij die maar dan".
Het valt in deze op dat juist in die gebieden waar er weerstand was tegen het maken van keuzes er de afgelopen jaren al enorme campagnes actief waren om de groeiende trend van het verder kijken dan Rusland tegen te werken. Of we dan kijken naar de (zeer amateuristische) pogingen om in de mijnbouwgebieden iedereen bang te maken met spookverhalen over het inbrengen van goedkope Europese mankracht (werkelijk, maar goed), of naar de (briljante) afleidingscampagnes omtrent schaliegas of naar de (ingenieuze) media campagnes gericht op etnische Russische bevolking (wat niet hetzelfde is als Russisch, Russisch sprekend is niet een soort van politieke categorie wat het handelen van het Kremlin op magische wijze doet rechtvaardigen) om beeldvorming te scheppen van economische uitbuiting door Europa van voormalige Oostblok landen als Polen of de Baltische Staten. Voorbeelden van dit alles zijn in dit topic terug te vinden, in veelvoud, inclusief de verwijzingen naar de rol van de door het Kremlin ingehuurde PR Firma Ketchum trouwens.
Verwijderd schreef op donderdag 04 september 2014 @ 12:13:
Wat zij in de korte tijd dat zij het land bestuurd hebben allemaal hebben geregeld is hier al vaker edoch kort langs gekomen maar het overzicht van welke belangrijke maatregelen genomen zijn en wat hier verder uit komt lijkt nog redelijk beperkt. Gezien het verleden is het juist des te belangrijker om deze mensen goed bij de les te houden om te voorkomen dat het land weer naar haar oude gewoontes af gaat glijden. Het zou mij niet verbazen als er niets veranderd is. Ook niet op het allerhoogste niveau.
Ik heb mijn twijfels. Toch moet ik erkennen dat er een serieuze afbraak reeds heeft plaatsgevonden in de traditionele structuren rond de bureaucratie, ambtenarij van nepotisme en de oligarchie. Een van de meest publiekelijk zichtbare symptomen van dat soort kenteringen is dat de slimst oligarchen niet afwachten op het verloop van die trends. Je hebt er die actief tegenwerken, je hebt er die besloten hebben actief mee te werken. Uiteindelijk valt rijkdom en eigendom nooit te garanderen middels controle en geweld, participatie en verdeling is noodzakelijk.
Verwijderd schreef op donderdag 04 september 2014 @ 12:13:
Wat Halliburton en Shell betreft hebben die een duidelijk doel voor ogen en dat is winst maken. En bij elke investering hoort een risico analyse en als het genoeg oplevert dan zal er met wie dan ook een overeenkomst gesloten worden. (Misschien dat ze een uitzondering maken als het PR technisch of wettelijk écht niet kan) En als een investering mislukt wordt zij op de balans verwerkt en misschien dat de aandeeltjes even een dipje te verwerken krijgen maar van rode cijfers is geen sprake.
Zaken zijn zaken. Dat brengt zijn eigen excessen met zich mee. In een autoritaire samenleving kun je daar niets aan doen, in een open samenleving heb je mogelijkheden. Zeker, kwestie van keuzes maken en verantwoordelijkheid nemen - maar het verschil is er.
Als transnationale bedrijven slim zijn spreiden ze hun belangen, en weten ze wanneer ze wat moeten afschrijven. Wat in deze crisis echter ook zichtbaar is geworden is wat de risico's zijn van je verbinden aan posities als die van Putin. Shell zit in de problemen, al jaren. Boekhouden is een kunst, maar er zijn redenen waarom Shell zich vast heeft laten zetten in die verbindingen ondanks dat men ettelijke malen tegen de lamp liep met Moskou. Je zal het daar meer in persoonlijke relaties moeten zoeken dan in zakelijke slimheid. En dat heeft uiteindelijk ook altijd zijn gevolgen.
Kaalslag vindt ook op die niveau's plaats.
Verwijderd schreef op donderdag 04 september 2014 @ 12:13:
Oekraïne heeft die luxe niet elke fout die de overheid maakt zorgt dat de cijfers nog roder worden. Miljarden vluchtkapitaal het land uitgewaaid en proberen terug op te krabbelen op de pof verlangend naar de Europese wortel die ze wordt voorgehouden.
Klopt, men zit in de problemen. Maar om te zeggen dat het allemaal maar op de pof kan gaan of de indruk te wekken dat we ze de wortel voorhouden is gewoon beeldvorming. Ik begrijp waar je vandaan komt, maar persoonlijke overtuigingen maken iets niet waar ongeacht hoe vaak het herhaald wordt.
Zeker, er is een strijd gaande, en dat speelt altijd op verschillende niveau's. Dat is echter niet hetzelfde als wat jij als beeld probeert te stellen.
En tja, dankzij wie zit men in de problemen.
Verwijderd schreef op donderdag 04 september 2014 @ 12:13:
Overigens is er veronderstelling dat de EU het beste met Oekraïne voor heeft. Maar wat heeft Oekraïne waar de EU is in geïnteresseerd? Verspreiden van democratie is een leuk PR verhaaltje wat inmiddels grijs is gedraaid.
Daar laat ik het even bij.
Of is het omdat als EU groeit, Eurasie krimpt? Daar heeft alleen niet de EU belang bij maar ook een andere grote speler in de geopolitiek. En dat het lonken naar de Oekraïne met dit in het achterhoofd een ingecalculeerd risico is. De uiteindelijke opbrengst is groter dan de kosten.
Als je principes niet serieus kan nemen, dan kunnen we ook net zo goed terugvallen naar de tijd van natiestaten waarin we hetzelfde deden als Putin nu. We hebben juist bepaalde lessen geleerd, gebaseerd op principes waar we het nut van hebben moeten bewerkstelligen. We hebben juist geopolitieke realpolitik de deur uitgedaan omdat het resulteerde in het om de paar decennia bij elkaar de boel plat branden.
Verwijderd schreef op donderdag 04 september 2014 @ 12:13:
Wat is het verschil als je vanuit buiten druk zet op een land wat daardoor in opstand komt en je daarna een regering steunt die in jouw lijn beslissingen neemt. Want zou de Oekraïne in opstand zijn gekomen als de EU geen aanbod had gedaan die afgeslagen werd?
Of het land via een militaire ingreep inlijft en een eigen regering installeert?
Is dit een duidelijk geval van zwart en wit?
De Ukraïne was al in opstand. Sterker nog, dat is het land al vrij consistent geweest telkens weer de afgelopen eeuwen. Om maar weer eens een kleinschalig voorbeeld erbij te halen:
a Brief Look at the Historical Parallels Between Ukraine’s Situation in 1918 and 2014.
Populisme: de weigering van complexiteit en de poging om simplistische antwoorden te formuleren op ingewikkelde vraagstukken middels gebruik van elke mogelijke prikkel van gedrag - i.p.v. moeite te doen voor gezonde participatie.