The Flying Dutchman schreef op dinsdag 9 juli 2019 @ 20:11:
De laatste tijd overweeg ik steeds vaker om als ZZPer aan de slag te gaan. Redenen zijn meer vrijheid, mogelijkheden om verder te groeien qua salaris en ervaring opdoen met andere bedrijven. Momenteel in loondienst als senior java developer, team lead en doe ook deels software architecture. Salaris zit nu (incl. vakantiegeld, eindejaarsbonus, pensioen bijdrage) tegen de 80K bruto per jaar aan (op basis van 100%), maar kan waarschijnlijk niet verder groeien tenzij ik naar management functies over ga stappen. Maar zou liever juist wat minder management taken doen dan ik nu doe.
Heb 9 jaar ervaring, waarvan 7 jaar als Java developer. Huidige werkgever is altijd erg tevreden over me geweest wat terug te zien is in de stappen die ik heb gemaakt en de uitgekeerde bonussen. Heb verder een AI achtergrond (WO) maar hierin geen directe relevante werkervaring. Zou graag wel eens wat klussen aannemen op dat gebied om meer expertise op te doen. Verder geen certificeringen oid. Ik zit in de randstad.
Verdere wensen:
- meer thuis werken
- liefst opdrachten in de buurt waarvoor ik niet erg ver hoef te reizen wanneer ik bij de opdrachtgever langs moet
- vier dagen per week werken
- zou het liefst projecten doen waarbij iets wordt opgeleverd ipv ingehuurd worden als developer die mee komt draaien op een lopend project voor X aantal maanden
- stap maken qua salaris (relatief iig)
Als ik een rekensommetje maak:
- 1100 declareerbare uren (46 weken, 24 uur per week)
- omzet (uitgaande van €85 per uur ex btw): 1100 x 85 = 93.5K
- AOV: €3K per jaar
- Pensioen sparen: €7K per jaar (brand new day)
- Overige kosten (studie / training, licenties indien nodig): €5K
- 93.5 - 3 - 7 - 5 = 78.5K
- Na belastingen (38%) blijft over: 78.5K * 0.62 = 48.7K
- Dat is per maand: 4K
Ben ik hierin te optimistisch? Vergeet ik nog belangrijke dingen? Zijn mijn wensen onrealistisch? Of denken jullie: als je nu 80K per jaar verdient, dan kun je ook wel wat meer vragen dan €85 per uur? Ben benieuwd naar meningen.
Ik ben vorig jaar rond deze tijd overgestapt naar ZZP en heb precies hetzelfde profiel (10 jaar ervaring, java, lead) alleen woon ik niet in de randstad.
Mijn mening over jouw situatie:
- 85 euro zou ik als minimum aanhouden, 90 (of zelfs nog ietsje meer) moet absoluut mogelijk zijn, zeker in de randstad. Kijk alleen uit voor tussenpersonen die er gerust 20% bij op gooien. In dit topic wordt vaak gezegd dat je zonder tussenpersoon een opdracht moet proberen te vinden, maar in mijn omgeving (Limburg) bleek dit bijna niet te doen. Uiteindelijk zit er bij mij dus een tussenpersoon tussen waardoor mijn eind tarief boven de 100 euro ligt voor de klant... maar dat vinden ze prima, ze vinden die tussenpersonen wel makkelijk dus werken daar altijd mee

- Je zegt dat je liever iets oplevert dan uurtje factuurtje te draaien.. Ik denk dat dit een Utopie is, vaak is het toch gewoon meedraaien in een team. Niet tegen de belastingdienst zeggen, maar als Java zzp-er ben je toch gewoon vaak hetzelfde als een normale werknemer, je bent alleen makkelijker aan te nemen en weg te doen.
- Jouw uren inschatting is wel heel laag. Zeker in de randstad moet je binnen 1 of 2 weken wel een opdracht kunnen vinden, en die lopen dan zeker een half jaar tot een jaar. Maar dan ben je wel gewoon uurtje factuurtje aan het draaien, dus geen "project opleveren" zoals je zelf zei. Dit houdt wel in dat je eigenlijk gewoon het aantal uur dat je wilt draaien per week, 100% kan doen voor het jaar.
- Met 4 *8 werken in de week zou een omzet van 120K prima te doen moeten zijn voor jou.
Tot slot: Gewoon doen! Ik zat in precies hetzelfde schuitje: je zit tegen een plafond en komt niet verder. Als ZZPer kan je weer verder. Enig nadeel is dat je waarschijnlijk geen lead meer gaat zijn, maar gewoon een inhuur code klopper die toevallig heel goed is in zijn werk.
Panasonic 12J T-CAP | Atlantic Explorer 270L | 4 x MHI SRK24ZS-WF + SRF35ZS-W | 12.000 Wp Enphase | Home Assistant, Heishamon, Mhi-ctrl | Alfa Romeo Giulia Veloce