Wie heeft het over vollopen?ZpAz schreef op dinsdag 01 december 2009 @ 20:17:
[...]
Het vollopen heb ik en velen met mij onder OSX nog nooit gemerkt. Één keer in de zoveel tijd herinstalleren, dat deden we nog toen we onder windows (XP?) zaten. Geen idee hoe het met Vista zit of Windows 7 dus daar kan ik niet over oordelen.
Ik (en velen met mij, (zo zet ik mijn argumenten ook "kracht" bij

Voorbeeld:
Ik heb sinds de herinstallatie bv geen strandballen meer, terwijl ik die eerst (eens in de 2-3 uur) wel had.
Daarnaast blijven er altijd wel ergens files rondslingeren, bv van progs die je ooit geïnstalleerd had.
Middels een herinstallatie begin je weer met een fris systeem.
Die X mag iedereen zelf bepalen, is geen "richtlijn" voor en die probeer ik ook niet te geven.
X kan dus ook -1/oneindig zijn wanneer je, om wat voor reden dan ook, geen herinstallatie wilt uitvoeren.
In mijn geval is X ongeveer 1 jaar.
Zorg wel voor een 2,5" naar 3,5" bracket met véél mogelijkheden. De SATA- en voedingskabel zijn namelijk erg aan de korte kant.
Lekker!
Verwijderd
Zie: http://forums.macrumors.c...t=808178&highlight=27+ssdlowfi schreef op dinsdag 01 december 2009 @ 21:37:
Heeft iemand al eens een ssd in zijn (nieuwe 21.5/27") imac ingebouwd? Ik wil graag een imac kopen maar alleen als daar een ssd in kan.
Ik (en velen met mij, (zo zet ik mijn argumenten ook "kracht" bij ))
[ Voor 9% gewijzigd door ZpAz op 01-12-2009 23:02 ]
Hmm ik laat het liever doen bij een apple reseller ivm garantie ed. Youmac kon me hier niet mee helpen. Wordt altijd beetje depressief van die winkel...
Als je doelt op de problemen met die TRIM firmware van ze is dat ook nogal wiedes. OS X doet geen TRIM, dat doet op dit moment alleen Windows 7. De problemen traden bij Win7 ook alleen in bepaalde uitzonderlijke gevallen op. Gezien de topic title zul je niet snel iemand met dat probleem hier zien (een verdwaalde Win7 user daargelaten)Napsju schreef op woensdag 02 december 2009 @ 12:45:
Heb zojuist de nieuwe 02HD firmware op mijn X25 G2 gezet. Nog geen vreemde dingen gezien.
@lowfi: ze zullen niet veel meer doen dan wat jij ook al kan. Wellicht dat ze er nog garantie op geven, dan zou dat alleen al de reden zijn om het wel te doen. Houdt er wel rekening mee dat je nadien stof achter het stuk glas kunt krijgen (het hoeft niet!), niet iedereen beschikt over een speciale "stofvrije" ruimte dus het is een beetje mazzel hebben (of pech hebben, is maar net hoe je het bekijkt).
Ik Heb een Unibody 17". Merk aan mijn setup dat de HDD de "langzame" factoor is (5400rpm af fabriek) daardoor ga ik nu over tot aanschaf van een SSD drive.
Doordat ik de Intel schijven zelf kan inkopen was me oog daar op gevallen (en die van OCZ zijn best prijzig)
Wat is nou het echte verschil tussen de 3 intel SSD's uit de Pricewatch?
Intel X25-M Postville SSDSA2MH160G2C1 160GB
Intel X25-M Postville SSDSA2MH160G2R5
Kingston SSDNow Intel X25-M/Kingston M Series 160GB
Ze kosten allenmaal rond de 380 euro (400 vind ik wel max eigenlijk) en lijken kwa specs niet erg van elkaar te verschillen.
Kan iemand me hier een goed advies geven?
My thirsty wanted whiskey. But my hunger needed beans
De Kingston (en Dane-Elec) SSD's maken gebruik van de Intel chipsets icm. andere flash chips.
Als ze allemaal ongeveer even duur zijn denk ik dat je beter voor de Intel kan gaan ivm. firmware updates.
[ Voor 14% gewijzigd door Falconey op 02-12-2009 22:55 . Reden: PDF toegevoegd ]
ja dan vallen die kingston dingen af. Ik had gezocht op intel en toen stonden ze er tussen.
Helaas heeft de groothandel waar we veel zaken mee doen (op het werk) geen Intel SSD's uit stock liggen.
Duik je priceWatch dus maar ff in.
My thirsty wanted whiskey. But my hunger needed beans
Disk Test 247.71
Sequential 155.51
Uncached Write 133.14 81.74 MB/sec [4K blocks]
Uncached Write 117.38 66.41 MB/sec [256K blocks]
Uncached Read 137.73 40.31 MB/sec [4K blocks]
Uncached Read 411.49 206.81 MB/sec [256K blocks]
Random 608.45
Uncached Write 675.27 71.49 MB/sec [4K blocks]
Uncached Write 288.88 92.48 MB/sec [256K blocks]
Uncached Read 1651.90 11.71 MB/sec [4K blocks]
Uncached Read 974.51 180.83 MB/sec [256K blocks]
Xbench, na update van de nieuwe firmware:
Disk Test 272.74
Sequential 183.70
Uncached Write 167.51 102.85 MB/sec [4K blocks]
Uncached Write 163.77 92.66 MB/sec [256K blocks]
Uncached Read 137.42 40.22 MB/sec [4K blocks]
Uncached Read 413.03 207.59 MB/sec [256K blocks]
Random 529.28
Uncached Write 744.73 78.84 MB/sec [4K blocks]
Uncached Write 217.40 69.60 MB/sec [256K blocks]
Uncached Read 1693.04 12.00 MB/sec [4K blocks]
Uncached Read 976.38 181.17 MB/sec [256K blocks]
vooral Sequential is sneller, zoals verwacht
Macbook Pro 14" M4 - iPhone 15 Pro - Watch - tv - AirPods Pro

Uncached random writes zijn wat laag, waarschijnlijk door de 3.5TB host writes.
[ Voor 10% gewijzigd door Falconey op 24-07-2010 22:27 ]
Maar als ik me DVDRW drive uit me unibody haal (17") en daar met zo een verloop een extra SSD schijf in hang.
Kunnen ze dan (redelijk simpel) in Raid0 draaien ?
My thirsty wanted whiskey. But my hunger needed beans
... all gonna wonder how you ever thought you could live so large and leave so little for the rest of us...
In mijn late 2008 macbook unibody zit gewoon de standaard schijf, maar vm's lopen net niet lekker en heb het idee dat dat door de I/O komt.
Vind dat de drives nog steeds aardig aan de prijs zijn, maar als ze een groot verschil maken in vm performance wil ik er wel eens over nadenken
i5-10600K | MSI MAG Tomahawk Z490 | Asus DUAL GeForce RTX 3070 OC | Corsair Vengeance 32 GB 3600 Mhz | Noctua NH-D15 Chromax.Black | Corsair RM850x | Fractal Design Meshify S2
Nu is mijn ssd volgelopen en sloom en haal ik de helft van de snelheden tov halfjaar geleden
"For my friends, anything; for my enemies, the law."
Verwijderd
Heeft de firmware update nog andere voordelen (specifiek: voor de 80 GB versie)?
Kort en bondig: nee.blouweKip schreef op vrijdag 04 december 2009 @ 14:24:
Voor zover ik kan zien zit er geen garbage collection in die intels, nu zag ik dat osx nog ondersteuning mist voor TRIM en ik vraag me eigenlijk af of mensen met een x-25m van intel hier na een tijdje snelheidsproblemen mee krijgen onder osx? (ik draai linux naast osx en daar wordt het wel ondersteund)
Ik heb ook eens zitten neuzen wat mijn vm's deden en waar de bottleneck zou zitten. Dat bleek de hdd te zijn. VMware Fusion wil nog wel eens vak swappen e.d. dus een snellere disk zou ook daar flink bij helpen. Voor de ssd waren 2 Windows vm's toch echt de max wat er kon draaien en erg snel was het niet. Nu met ssd is het aanzienlijk verbeterd want zelfs met een tweetal Ubuntu vm's en een simpele FreeBSD vm merk ik niet dat de boel qua i/o trager is geworden. De vm's plus OS X blijven responsief, met name sinds Fusion 3 is OS X heel wat responsiever geworden. Ik vond het nogal een groot verschil in ieder geval waarbij de ssd de boel pas echt goed bruikbaar maakte.Cidolfas schreef op vrijdag 04 december 2009 @ 08:54:
Zouden virtuele machines ook wat soepeler draaien op een SSD schijf?
In mijn late 2008 macbook unibody zit gewoon de standaard schijf, maar vm's lopen net niet lekker en heb het idee dat dat door de I/O komt.
Vind dat de drives nog steeds aardig aan de prijs zijn, maar als ze een groot verschil maken in vm performance wil ik er wel eens over nadenken
Ik zat er namelijk aan te denken 2x 80gig intel in raid0 te plaatsen ipv 1 160gig normaal.
Kost vrijwel het zelfde behalve de DVDRW bracket.
My thirsty wanted whiskey. But my hunger needed beans
Binnen!Napsju schreef op maandag 16 november 2009 @ 22:05:
Sinds er een Intel G2 in mijn iMac zit, denk ik er aan om zo'n nieuwe RunCore SSD in mijn MacBook Air rev. B te zetten. Kost ongeveer 175 euro voor 64GB op eBay. Helaas is er op de site van RunCore weinig support beschikbaar. Firmwares zijn er ook niet te vinden. Zijn ze dan al zo goed? Iemand ervaring met producten van RunCore?

Hè, eindelijk een fijn laptopje nu!
Lekker!
Verwijderd
En iemand al bekend met Trim ondersteuning (OS X 10.6) zit er nog niet in geloof ik !?
[ Voor 15% gewijzigd door Verwijderd op 08-12-2009 23:58 ]
Verwijderd
Gebruik de macbook o.a. voor ontwikkelen in xcode, en je merkt dat werken met projecten echt een stuk sneller gaat. Niet alleen het starten van apps, maar in bepaalde apps ook het switchen tussen files, etc. Maar b.v safari opent ook sneller tabs, omdat het openen van de previews sneller gaat.
Bijna alle apps starten voor het gevoel vrijwel direct op. Ik verbaas me echt over de snelheidservaring wat alleen versnellen van de disk io geeft.
Positieve ervaring dus
Dan is er dus sprake van een soort garbage collection neem ik aan, aangezien andere operatingsystems na een tijdje wel last krijgen als er geen trim gebruikt wordt op die schijven.Kort en bondig: nee.
"For my friends, anything; for my enemies, the law."
Tests die ik gezien heb op zowel linux als windows (met en zonder trim) geven toch een heel ander beeld (al kan ik trim misschien wel gebruiken vanuit linux op mn hfs+ partities)
"For my friends, anything; for my enemies, the law."
De garbage collector zorgt voor het opschonen van het flashgeheugen, bijvoorbeeld het wissen van geheugenblokken die volledig ongeldige pages bevatten en het samenvoegen van geldige pages uit geheugenblokken die heel veel ongeldige pages bevatten. Zo heb je niet de toegevoegde latency van een erase voordat er een schrijfactie kan plaatsvinden en kan de ssd over meer lege geheugenpages beschikken, waar hij direct naartoe kan schrijven. Trim en de garbage collector kunnen natuurlijk prima samenwerken.
De ssd-controller van Samsung schijnt wel ntfs te kunnen begrijpen en schijnt op eigen houtje data te verwijderen die niet meer toebehoord aan een bestand in het bestandssysteem. Deze feature van Samsung is wel een alternatief voor trim, maar enkel als er een ntfs bestandssysteem wordt gebruikt op een enkele drive (geen raid). Ik zou het zelf geen prettig idee vinden dat een ssd buiten het besturingssysteem om in mijn bestandssysteem gaat lopen klooien. De ssd moet gewoon block device spelen en geen niveautje hoger willen.
Trim heeft overigens alleen zin als je een redelijk deel (zo'n 10 procent) van de capaciteit van de drive ongebruikt laat. Het doel van het trim-commando is immers om meer vrije geheugenblokken te krijgen. Enterprise-ssd's hebben nauwelijks last van performance-degradatie omdat zij over een ruime overcapaciteit van veelal 25 procent beschikken. Bij consumentendrives is de overcapaciteit slechts zeven procent (en binnen die zeven procent zal de drive ook wat capaciteit kwijt zijn aan zijn eigen huishouding zoals bij het bijhouden van pagemappings en een wear levelling queue). Door je consumentendrive te onderpartitioneren of een deel van de capaciteit als host protected area in te stellen vergroot je de overcapaciteit en zullen de schrijfprestaties beter op peil blijven.
Gewoon wat capaciteit vrijhouden op een volledig gepartitioneerde drive is geen garantie voor succes omdat de kans bestaat dat het bestandssysteem ergens tegen het einde van de drive wat bestanden parkeerd. Als eenmaal alle logische blokadressen zijn beschreven zal de ssd (zonder trim) in de veronderstelling verkeren dat de hele ssd vol staat met valide gegevens en gaat hij het een stuk moeilijker krijgen om lege geheugenpages paraat te houden voor schrijfacties.
Duidelijke uitleg btw Femme, thanks.
30 x JaSolar JAM66S30-495 (15 east, 15 west) on SMA STP10.0-3SE-40

Lekker!
[ Voor 24% gewijzigd door lapino op 14-12-2009 18:19 ]
Verwijderd
Hmm blijkbaar worden Intel SSDs met de tijd duurder ipv goedkoperlapino schreef op maandag 14 december 2009 @ 18:19:
Moest snel bestellen om asap geleverd te krijgen, was 99% zeker en kon nog altijd annuleren. Voor 199 euro toch deftige prijs ook. Ben in elk geval zéér benieuwd welke snelheidsboost die mijn Macbook Pro zal geven.

Niet dat ik nu perse die performance nodig heb maar als het wat uitmaakt dan ben ik ook wel nederlander genoeg om het te willen gebruiken
"For my friends, anything; for my enemies, the law."
Ik begrijp niet waar je nou naar op zoek bent. Ik gebruik de eerste generatie X25-M en ik merk helemaal niets van reads en writes die trager worden in de loop der tijd, terwijl ik mijn 80GB al meerdere keren vol heb geschreven. De firmware van Intel lost dit voor een grootste deel al op, zoals talrijke reviews reeds hebben aangetoond. Alles gaat op het oog nog steeds net zo snel als na de eerste installatie van de drive. Misschien laten benchmarks wel zien dat de reads en writes iets lager zijn na bijna een jaar, maar wat maakt dat uit als je er in de praktijk helemaal niets van merkt?blouweKip schreef op maandag 14 december 2009 @ 22:41:
Ik zat me dus ook voornamelijk af te vragen in hoeverre het uit gaat maken kwa performance op mn mac als dus een x25-m haal bijvoorbeeld en ik geen trim (kan) kan gebruiken.
Niet dat ik nu perse die performance nodig heb maar als het wat uitmaakt dan ben ik ook wel nederlander genoeg om het te willen gebruiken
Enfin, misschien kun je beter nog één of twee Intel-generaties wachten om benchmark-teleurstellingen te voorkomen
mijn oude hd is spontaan gecrashed na een installatie van een dongel en nu zit ik dus met het idee om deze te vervangen voor een ssd.
ik lees hier dat de runcore een goede is, alleen welke?
op
http://www.runcore-beta.c...news/#%5BJul2620091011%5D staat een hoop info en volgens Icentre die mijn MBA wil maken voor 200 euro incl de 80 gb hd kan dit niet.
ik lees hier van alles over 32-128GB maar dat dit op de "oudere" mba air niet kan?
Voor een MBA van de eerste generatie, dus met een Intel X3100 grafische controller, heb je dit model nodig.fukutoshin schreef op dinsdag 15 december 2009 @ 09:33:
ik heb even wat hulp nodig met de keuze van welke ssd ik voor mijn mba 1.6 moet kiezen.
mijn oude hd is spontaan gecrashed na een installatie van een dongel en nu zit ik dus met het idee om deze te vervangen voor een ssd.
ik lees hier dat de runcore een goede is, alleen welke?
op
http://www.runcore-beta.c...news/#%5BJul2620091011%5D staat een hoop info en volgens Icentre die mijn MBA wil maken voor 200 euro incl de 80 gb hd kan dit niet.
ik lees hier van alles over 32-128GB maar dat dit op de "oudere" mba air niet kan?
Zie deze discussie waarin iemand de upgrade voor zijn rev. A MBA beschrijft.
Heb je een nieuwere MBA, dan heb je dit model nodig.
Zie deze discussie waarin de upgrade voor de MBA rev. B en C wordt besproken.
nog best wel prijzig dat ding, ik zal eens op Ebay kijken of direct bestellen bij
http://www.memoryc.com
alleen vraag ik me het volgende af, dit is een upgrade maar mijn oude hd is gecrashed en dus start mijn hele MBA niet meer op, dus hoe kan ik deze SSD bootable maken ??
[ Voor 36% gewijzigd door fukutoshin op 15-12-2009 15:55 ]
op http://forums.macrumors.c...hread.php?t=821602&page=2
ergens in het midden staat er iets over "Choose either Carbon Copy Cloner or Super Duper to transfer your data and make the SSD bootable. This is the easy way. Wait about an hour to an hour and a half for process to complete. "
Begrijp ik nu dat er dan een soort 1 op 1 kopie gemaakt wordt, en is de SSD niet standaard bootable.?
Carbon Copy Cloner en Super Duper kunnen een 1:1 kopie van je bestaande installatie maken op een extern opslagmedium, en die bootable maken waardoor je er van kunt opstarten. Maar dat is voor jou geen optie want je oude hdd is kapot schreef je, zodat je geen kopie meer kunt maken. Zo blijkt maar weer eens het belang van regelmatige backups van je hdd!
Werkt prima. Ik heb zelf een nieuwe RunCore gekocht en heb 'm na het schroefwerk een verse installatie gegeven vanaf mijn iMac. Met de Samsung HDD er in duurde dat ruim een uur. Met de RunCore er in nog geen 19 minuten. Kies wel even in de diskutility (na het kiezen van de taal, in het menu bovenin) voor een GUID partitietabel. Het bijgeleverde LIF USB enclosure schijnt bij velen namelijk niet te werken. De mijne doet ook hélemaal niks.fukutoshin schreef op dinsdag 15 december 2009 @ 17:00:
remote install heb ik al eens gedaan maar op een werkende MBA, volgens mij gaat dit niet lukken met een verse SSD,
Edit: Ohja, besteld op eBay bij FedTic in Hong Kong. 64GB voor 176 euro. Werd verzonden met een customs declaration form van 10 USD. Geen douane kosten dus. Ideaal..
[ Voor 22% gewijzigd door Napsju op 15-12-2009 18:48 ]
Lekker!
ok dat is goed nieuws, natuurlijk heeft de MBA lekker zitten backuppen op de Timecapsule, schone install op zijn tijd is altijd goed.Lounge Deluxe schreef op dinsdag 15 december 2009 @ 18:23:
Remote install werkt ook met een lege ssd of hdd want die functionaliteit zit in de EFI ingebouwd (soort equivalent van een BIOS voor een pc).
Carbon Copy Cloner en Super Duper kunnen een 1:1 kopie van je bestaande installatie maken op een extern opslagmedium, en die bootable maken waardoor je er van kunt opstarten. Maar dat is voor jou geen optie want je oude hdd is kapot schreef je, zodat je geen kopie meer kunt maken. Zo blijkt maar weer eens het belang van regelmatige backups van je hdd!
tnx man, bedankt voor de tip, denk toch dat ik gelijk maar voor de 128 gb ga, gebruik hem namelijk vooral voor aperture libary, die is aardig groot en wordt steeds groter,Napsju schreef op dinsdag 15 december 2009 @ 18:42:
[...]
Werkt prima. Ik heb zelf een nieuwe RunCore gekocht en heb 'm na het schroefwerk een verse installatie gegeven vanaf mijn iMac. Met de Samsung HDD er in duurde dat ruim een uur. Met de RunCore er in nog geen 19 minuten. Kies wel even in de diskutility (na het kiezen van de taal, in het menu bovenin) voor een GUID partitietabel. Het bijgeleverde LIF USB enclosure schijnt bij velen namelijk niet te werken. De mijne doet ook hélemaal niks.
wat doet de LIF USB dan precies??
Edit: Ohja, besteld op eBay bij FedTic in Hong Kong. 64GB voor 176 euro. Werd verzonden met een customs declaration form van 10 USD. Geen douane kosten dus. Ideaal..
Verwijderd
Verwijderd
Vendor: Intel
Product: ICH7-M AHCI
Speed: 1.5 Gigabit
Description: AHCI Version 1.10 Supported
Maw: trim is compleet nutteloos, dat was dus wat ik wilde weten. (overigens vind ik dat sommige benches toch wel een significante degratdatie in snelheden laten zien na relatief korte periodes maar ik zie wel even hoezeer ik daar last van ga krijgen, ik kan altijd nog trim gebruiken vanuit linux op hfs+ volumes)De firmware van Intel lost dit voor een grootste deel al op, zoals talrijke reviews reeds hebben aangetoond. Alles gaat op het oog nog steeds net zo snel als na de eerste installatie van de drive. Misschien laten benchmarks wel zien dat de reads en writes iets lager zijn na bijna een jaar, maar wat maakt dat uit als je er in de praktijk helemaal niets van merkt?
"For my friends, anything; for my enemies, the law."
Zo zou ik het nou ook weer niet willen uitdrukken. De huidige stand van zaken zorgt er voor dat een ssd performance degradatie heeft. Iets als trim en garbage collection reduceren dat aanzienlijk. Het heeft dus wel degelijk nut. Of je er als gewone gebruiker er heel veel van merkt is vers 2, dat is sterk afhankelijk van je gebruik.blouweKip schreef op woensdag 16 december 2009 @ 08:29:
[...]
Maw: trim is compleet nutteloos, dat was dus wat ik wilde weten. (overigens vind ik dat sommige benches toch wel een significante degratdatie in snelheden laten zien na relatief korte periodes maar ik zie wel even hoezeer ik daar last van ga krijgen, ik kan altijd nog trim gebruiken vanuit linux op hfs+ volumes)
Hier een nuttige tip over noatime.lapino schreef op donderdag 17 december 2009 @ 16:09:
Zijn er nu nog specifieke aanpassingen die ik moet doen aan mijn OSX om optimaal mijn Intel SSD te benutten. Heb in energy saver de sleepfunctie voor hdd uitgezet, en via terminal de sudden motion sensor afgezet. Nog zaken die ik zou moeten doen? (en qua firmware, iets dat ik best doe voor de 80gb versie?)
Verwijderd
Ik sta op het punt om 2 Intel X25-E 32GB schijven aan te schaffen en in Raid0 op de kaart te steken als nieuwe bootschijf. Tenzij er een erg goede reden bestaat omdat (nog) niet te doen.
Tja, hij vroeg en kreeg een tip om OS X zodanig aan te pasen dat hij zijn Intel SSD optimaler benut (whatever dat ook betekent).ppl schreef op vrijdag 18 december 2009 @ 00:01:
Dat noatime zorgt ervoor dat er geen access time meer wordt bijgehouden. Echt noodzakelijk zijn al die tweaks niet, waarschijnlijk is het toch allemaal "geneuzel in de marge" (het doet te weinig om echt nuttig te zijn simpel gezegd). Het uitzetten van die sleep functie en die sudden motion sensor doe je meer om problemen te voorkomen (er zijn wat mensen die er problemen door krijgen).
Deze aanpassing vergde dusdanig weinig tijd dat ik hem destijds uitgevoerd heb, maar ik ben het met je eens dat je een SSD na installatie zonder enige aanpassingen aan OS X kunt gaan gebruiken.
Over welke versie van de raid controller heb je het precies? Of te wel, in welke revisie van de Mac Pro heb je deze gekocht? (indien je hem meteen meegekocht hebt en niet later los natuurlijk).Verwijderd schreef op zondag 20 december 2009 @ 11:04:
Heeft er iemand ervaring met SSD's op de MacPro raidcontroller?
De officiele max transferrate die Apple opgeeft is nogal laag. 500 MB/s ofzo. Dat zou je met 2 SSDs al bijna compleet voltrekken. Het is ook raar, want waarom deze beperking? Zelfs de meeste cheape kaarten van andere fabrikanten stomen gewoon door totdat de PCIe bandwidth vol zit (dus t/m zo'n 1.6GB/s).Ik sta op het punt om 2 Intel X25-E 32GB schijven aan te schaffen en in Raid0 op de kaart te steken als nieuwe bootschijf. Tenzij er een erg goede reden bestaat omdat (nog) niet te doen.
Het is jammer dat er voorderest erg weinig technische details van de Apple RAID kaart bekend zijn. Fabrikanten van losse kaarten zoals 3ware, Areca en Adaptec zijn daar veel duidelijker over.
Eigenlijk zijn de Areca kaarten ook waarschijnlijk veel beter, maar de huidige ondersteuning in OS X liet wat te wensen over had ik begrepen. Voor alleen een eenvoudige RAID0 tussen 2 disks is misschien een software RAID nog wel een betere optie. Dat ondersteunt OS X ook uitstekend out of the box. Zelf zit ik ook nog te twijfelen tussen software RAID en hardware RAID voor mijn Mac PRO uit 2008. Ik kan je dus niet direct verder helpen, maar hoop eigenlijk ook dat iemand hier meer over weet.
It's shocking to find how many people do not believe they can learn, and how many more believe learning to be difficult.
Verwijderd
Het betreft een MacPro uit 2009, met Mac Pro Raid Card.flowerp schreef op zondag 20 december 2009 @ 12:13:
Over welke versie van de raid controller heb je het precies? Of te wel, in welke revisie van de Mac Pro heb je deze gekocht? (indien je hem meteen meegekocht hebt en niet later los natuurlijk).
Dat 2 SSD's in RAID 0 de eventuele maximaal beschikbare bandbreedte zouden kunnen voltrekken zie ik niet echt als een probleem of beperking. Al helemaal niet tegenover de snelheden van de single disk boot opstelling die er nu word gebruikt.
Op andere fora kwam ik een hoop lovende berichten tegen over 2 SSD's in raid0 opstelling voor de MP. Het zou alleen erg handig zijn om hier ook wat ervaringen te horen.
[ Voor 14% gewijzigd door Verwijderd op 20-12-2009 12:20 ]
Ik download bijvoorbeeld best wel wat spullen op een dag. Kan ik deze beter direct downloaden naar een externe HDD in plaats van naar de SSD?
Assume there are no rules and it's one big free for all
Index services uit zetten, spotlight ==bad. Zet dat dus uitAlpha-sphere schreef op dinsdag 22 december 2009 @ 09:29:
Zijn er dingen die je kunt doen om de levensduur van een SSD te verlengen?
Ik download bijvoorbeeld best wel wat spullen op een dag. Kan ik deze beter direct downloaden naar een externe HDD in plaats van naar de SSD?
Sudden motion sensor uitzetten.
Booten met -noatime.
Verwijderd
Kun je uitleggen waarom bovenstaande beter is voor de SSD?Grin schreef op dinsdag 22 december 2009 @ 10:26:
[...]
Index services uit zetten, spotlight ==bad. Zet dat dus uit
Sudden motion sensor uitzetten.
Booten met -noatime.
Zonder Spotlight zou ik trouwens helemaal gek worden...
Schiet je hier nou iets mee op? Geen idee. Ja je hebt minder writes maar de vraag is of dat voldoende is. Er is op dit moment absoluut geen enkel stukje praktijkervaring wat levensduur van een ssd betreft, er is alleen maar theorie wat de fabrikanten in een lab hebben uitgerekend. De verwachting is dat een ssd gemiddeld zo'n 3 tot 5 jaar mee gaat, dat is vaak ook de garantie die de fabrikanten aan hun ssd's geven. Er is dan ook niemand die weet of het toepassen van al die write reducerende tweaks daadwerkelijk iets uitricht en wat er dan exact gebeurd. Levert dat 3 seconden extra levensduur op, of zijn het er 5 minuten of hebben we het over een jaar? Dat is iets wat de toekomst moet uitwijzen. Eigenlijk is daarmee het antwoord op de vraag wat je kunt doen om de levensduur te rekken op dit moment domweg "geen flauw idee". Aangezien spotlight toch een aardig belangrijke en handige feature is binnen OS X weegt die grote onzekerheid van levensduur absoluut niet op tegen wat je mogelijk zou kunnen winnen. Dat -noatime zullen de meeste mensen niet eens merken.
Hier stond achterhaalde informatie…
Een consumenten-ssd met een slimme controller zal in de praktijk altijd last hebben van een behoorlijke performance-degradatie als de ssd helemaal is volgeschreven (en daarmee bedoel ik volgeschreven vanuit het perspectief van de ssd-controller, zonder trim kan een ssd meer actieve data bevatten dan het bestandssysteem). Wat je daar tegen kunt doen is een stukje capaciteit ongebruikt laten. Zonder trim kun je het beste een deel ongepartitioneerd laten zodat je zeker weet dat een deel van het adresbereik van het block device nooit beschreven wordt. Met trim gaat het automatisch en hoef je alleen maar wat capaciteit vrij te houden in het bestandssysteem.blouweKip schreef op woensdag 16 december 2009 @ 08:29:
[...]
Maw: trim is compleet nutteloos, dat was dus wat ik wilde weten. (overigens vind ik dat sommige benches toch wel een significante degratdatie in snelheden laten zien na relatief korte periodes maar ik zie wel even hoezeer ik daar last van ga krijgen, ik kan altijd nog trim gebruiken vanuit linux op hfs+ volumes)
De betere enterprise ssd's zoals de X25-E hebben het probleem niet omdat die over een forse overcapaciteit beschikken. Bij deze ssd's is trim-ondersteuning nauwelijks belangrijk.
Verwijderd
Thanks! Dan is dat ook weer duidelijk.ppl schreef op dinsdag 22 december 2009 @ 13:48:
Blabla te lang verhaal voor quote...
Kheb er nu een X 25 M in zitten van 80 GB welke, zodra prijzen omlaag gaan, toch binnen een half jaar (ofzo) vervangen zal worden voor een (misschien wel nog snellere) disk met meer capaciteit. Gebeurt dat niet dan heeft het verleden geleerd dat ik mn Macs nog nooit een vol jaar heb gehouden voordat ik een nieuwe kocht...
Zolang het voor de performance niets doet zie ik dan ook niet echt veel nut (persoonlijk) in de tweaks. Stotter heb ik nog niet meegemaakt en Spotlight kan ik niet zonder leven!
[ Voor 3% gewijzigd door jd1987 op 22-12-2009 21:14 ]
Nikon Z6 | Nikkor 16-35 F4 VR AF-S | Nikkor 24-70 F2.8 AF-S | Nikkor 85 F1.8 AF-S | DJI Mini 2 | Lenovo Yoga Slim 7
Enige waar je op moet letten is het open maken van de early 2008 MBP wat iets lastiger gaat dan de unibody modellen. De guide van ifixit.com is handig om te volgen. Moraal is dat je alles met beleid doet en oppast voor dat dunne kabeltje van de topcase en de afwijkende schroefjes van het geheugenvak en waarmee de hdd vast zit (torx schroefjes).
Iemand een idee waar je bij een (web)shop in NL een Optibay of een Optical Hard Drive Caddy of iets vergelijkbaars kan krijgen?
[ Voor 14% gewijzigd door jd1987 op 23-12-2009 14:36 ]
Nikon Z6 | Nikkor 16-35 F4 VR AF-S | Nikkor 24-70 F2.8 AF-S | Nikkor 85 F1.8 AF-S | DJI Mini 2 | Lenovo Yoga Slim 7
Hier ben ik ook benieuwd naar!jd1987 schreef op woensdag 23 december 2009 @ 09:36:
Iemand een idee waar je bij een (web)shop in NL een Optibay of een Optical Hard Drive Caddy of iets vergelijkbaars kan krijgen?
Ik heb zo'n ding bij newmodeus.com gekocht voor $50 incl. verzending. Snel en betrouwbaar.
Yup. Je kunt met die SL dvd ook meteen een complete restore doen, zet hij alles terug. Als dat niet de bedoeling is dan een clean install doen met die install dvd en daarna met de migration wizard de nodige zaken terugzetten (dat kun je dan zelf kiezen).jd1987 schreef op woensdag 23 december 2009 @ 09:36:
Kan gewoon Snow Leopard op de SSD installeren en dan via TimeMachine alleen de apps terug zetten neem ik aan?
www.videobewerken.nl heeft ze niet op hun site staan, maar navraag leert dat zij de OptiBay leveren voor €119,-. Volgens de site van MCE zijn zij de enige NL retailer. Denk dat newmodeus interessanter is.
[ Voor 27% gewijzigd door alienfruit op 30-12-2009 13:14 ]
Verwijderd
na 5 sec zoek werk? pricewatch: OCZ Vertex Series SATA II 2.5" SSD 250GBalienfruit schreef op woensdag 30 december 2009 @ 13:13:
Ik ben op zoek naar een degelijke SSD 256gig voor een nieuwe MacBook Pro. Kan ik nu beter die van de Apple Store optie kopen of is extern goedkoper te krijgen? Prijs maakt niet uit maar liefst goedkoper dan die van de Appe Store maar als die beste prijs-kwaliteit verhouding geeft...

Nikon Z6 | Nikkor 16-35 F4 VR AF-S | Nikkor 24-70 F2.8 AF-S | Nikkor 85 F1.8 AF-S | DJI Mini 2 | Lenovo Yoga Slim 7
- Mac mini (early 2009): http://img.skitch.com/201...q2dqnrhmxdm9cs2uruceq.png
- MacBook Pro (early 2008): http://img.skitch.com/201...e7m5si6jy9bage7i7diam.png
Het laat aardig leuk zien wat het verschil is tussen 1.5 Gbps (mbp) en 3 Gbps (mm) SATA. Die Turbo versie van de Vertex heeft dan ook niet veel zin in die mbp (dat had het sowieso al niet, zeker niet gezien de mindere support vergeleken met de gewone vertex).
*edit* Vandaag een security erase uitgevoerd, omdat ik wat met de SSD aan het klooien was geweest met Wiper en via OS X de SSD het gewist en een backup terug had gezet. Daardoor volgens Xbench wat performance degradatie, merkte er zelf niks van, maar wilde toch met een schone lei beginnen. En ik moest toch uitzoeken hoe ik een security erase moest doen, want mijn Turbo draait 1.4 en heeft dus wel TRIM maar geen Garbage Collection. Met GParted Live CD gedaan, nu weer mooie waardes:

[ Voor 72% gewijzigd door jd1987 op 10-01-2010 17:41 ]
Nikon Z6 | Nikkor 16-35 F4 VR AF-S | Nikkor 24-70 F2.8 AF-S | Nikkor 85 F1.8 AF-S | DJI Mini 2 | Lenovo Yoga Slim 7
HD:

SSD:

Ik heb een OptiBay namaak gekocht via Ebay voor 27,00 EUR, welke moet werken met een Macbook Pro.
Tevens heb ik deze gekocht voor een iMac 27", welke volgens de verkoper waarschijnlijk gaat passen. (zoniet, dan was ie maar 17,00 EUR).
Voor m'n MBP een Intel X-25V 40GB besteld, de WD Scorpio Black 320GB die er nu inzit gaat in de caddy. Ik weet nog niet welke SSD ik voor m'n iMac ga kopen, heb minstens 80GB nodig voor al m'n apps. De X25-M is op dit moment slecht verkrijgbaar en relatief duur. De G.Skill Falcon II 128GB, met Indilinx Barefoot ECO controller, voor < 300,00 EUR is ook erg interessant en goed leverbaar. Ik kan echter nergens een goede vergelijkingstest zien tussen beide wat betreft 4k read/write. Even afwachten nog....
“If a cluttered desk is a sign of a cluttered mind, of what, then, is an empty desk a sign?” - Albert Einstein
Een Intel X25-M 160 GB in een MacBook Pro 'late 2006'. Dat de controller slechts SATA-150 is mag de pret niet drukken, het hele systeem reageert veel sneller en is muisstil
De cijfers:

Hier stond achterhaalde informatie…



[ Voor 16% gewijzigd door Kanarie op 13-01-2010 12:03 ]
We're trapped in the belly of this horrible machine. And the machine is bleeding to death.
Doe een security erase met GParted en je Vertex is weer als nieuw hoorknarfyboy schreef op woensdag 13 januari 2010 @ 08:45:
Na 7 maanden SSD'en in mijn late 2008 macbook, wat een belachelijke resultaten:
[afbeelding]
. Ik koop voorlopig geen ssd meer.
[ Voor 4% gewijzigd door jd1987 op 13-01-2010 20:27 ]
Nikon Z6 | Nikkor 16-35 F4 VR AF-S | Nikkor 24-70 F2.8 AF-S | Nikkor 85 F1.8 AF-S | DJI Mini 2 | Lenovo Yoga Slim 7
na de security erase:

Thanks man!
Nikon Z6 | Nikkor 16-35 F4 VR AF-S | Nikkor 24-70 F2.8 AF-S | Nikkor 85 F1.8 AF-S | DJI Mini 2 | Lenovo Yoga Slim 7
Probleem is dat ik totaal niet dezelfde writes haal als jullie.
Results 134.71
System Info
Xbench Version 1.3
System Version 10.6.2 (10C540)
Physical RAM 4096 MB
Model MacBookPro4,1
Drive Type INTEL SSDSA2M080G2GC
Disk Test 134.71
Sequential 98.59
Uncached Write 83.68 51.38 MB/sec [4K blocks]
Uncached Write 125.53 71.03 MB/sec [256K blocks]
Uncached Read 60.95 17.84 MB/sec [4K blocks]
Uncached Read 235.28 118.25 MB/sec [256K blocks]
Random 212.63
Uncached Write 133.66 14.15 MB/sec [4K blocks]
Uncached Write 111.46 35.68 MB/sec [256K blocks]
Uncached Read 1484.15 10.52 MB/sec [4K blocks]
Uncached Read 593.49 110.13 MB/sec [256K blocks]
Ik heb hem eerst even onder Windows getest en daar gaf hij wel goede writes (25MB random bij 4k). Wat doe ik fout?
Moet ik, ondanks dat hij in totaal 1 week oud is (heeft eerst een week in mijn PC gezeten om te kijken of hij wel werkte voordat ik hem ging inbouwen) toch zo'n secure erase doen? En ben je dan al je data kwijt?
[ Voor 10% gewijzigd door M_V op 15-01-2010 17:38 ]
Inbouwen is echt _super_ easy en was in 10 minuutjes gepiept. Alles schroefjes en zelfs schroevendraaiertjes zitten er netjes bij, en de handleiding is erg duidelijk. Voordeel is dat je er nu ook nog een gratis enclosure bij krijgt voor je superdrive, zodat je die gewoon via USB kunt gebruiken.


[ Voor 3% gewijzigd door Passenger op 15-01-2010 22:58 ]

Betekent dit dat ik hiermee mijn SSD in de toekomst kan "conditioneren"? Aangezien het ook nullen schrijft. Of moet ik dan echt denken aan een losse utility waarbij je ook meteen de boel moet formatteren (wat veel meer tijd kost)?
Hier stond achterhaalde informatie…
Wat zou de ssd er aan hebben als er allemaal nullen worden geschreven in plaats van nullen en enen?Digistorm schreef op vrijdag 15 januari 2010 @ 23:38:
Ik zoek het advies van de SSD experts... ik kwam in het schijfhulpprogramma van Mac OS X de optie veilig wissen tegen. Daar staat ook deze optie bij:
[afbeelding]
Betekent dit dat ik hiermee mijn SSD in de toekomst kan "conditioneren"? Aangezien het ook nullen schrijft. Of moet ik dan echt denken aan een losse utility waarbij je ook meteen de boel moet formatteren (wat veel meer tijd kost)?
Je moet juist zorgen dat de ssd denkt dat een geheugencel 'leeg' is, dus dat hij nog geen nul of één bevat. Dat kan bijvoorbeeld met Gparted via een opstart-cd, google daar op voor meer info.