Stukfruit schreef op donderdag 20 februari 2025 @ 14:28:
Terwijl er desinformatie en andere nonsens de glasvezellijn op wordt geslingerd:
[...]
https://www.whitehouse.go...ability-for-all-agencies/
Natuurlijk, dit is nog "maar" een executive order. En toch staat dit op de lijst om er serieus doorheen gedrukt te worden.
Gevolg is o.a. controle over de financiële markten (o.a. SEC hé), want met iemand die altijd meekijkt en aanstuurt (zie omschrijving van de te planten werknemer:
"Such position shall be in grade 15 of the General Schedule and shall be placed in Schedule C") is er voor zover ik kan zien weinig sprake van onafhankelijkheid.
Tevens zouden plannen bij onafhankelijke instanties eerst overlegd moeten worden met Russell Vought, één van de belangrijkste personen achter Project 2025:
[...]
Als het niet wordt tegengehouden dan heb je officieel het begin van je dictatuur.
Bekijk het eens vanuit de andere kant:
Hun stelling is (als ik het allemaal goed begrijp) het volgende:
De president is verantwoordelijk voor de "Executive Branch" van de overheid. Daardoor moet de president altijd de volledige zeggenschap hebben over wat de "Executive Branch" allemaal doet en bepaald. En omdat de president de eindverantwoordelijkheid heeft moet die er op kunnen vertrouwen dat de volledige "Executive Branch" precies doet wat de president wil.
Dus alle wetten die ooit zijn opgesteld die deze zeggenschap inperken zijn ongrondwettelijk.
De "Executive Branch" is de uitvoerder van de wetten die opgesteld zijn door de "Legislative Branch" (congres etc). Maar als de "Executive Branch" vind dat deze tegen de grondwet in gaan dan mogen ze die gewoon negeren.
Dat laatste is natuurlijk zeer merkwaardig .. als ze vinden dat een wet ongrondwettelijk is ..dan moeten ze naar de "Judicial branch" stappen om die wet nietig te laten verklaren. Maar dat doen ze niet.
Wat er nu gebeurt is dat medewerkers van de "Executive Branch" rechtzaken starten om hier tegen te procederen, of dat staten die starten om er tegen te protesteren, of andere organisaties of burgers.. maar het is maar de vraag of die überhaupt zo'n aanklacht mogen indienen. Een voorbeeld is dat een vakbond die een aanklacht had ingediend tegen een besluit van Trump als niet ontvankelijk verklaard werd omdat het geen partij was die er door geraakt werd.
En zelfs als er naar de "Judicial branch" gestapt wordt zitten daar op het hoogste niveau nu ook meer rechters die een zelfde denkwijze hebben als de president.
Het is niet voor niets dat men spreekt van een constitutionele crisis op dit moment.
Eigenlijk zou de "Legislative Branch" tegen de "Executive Branch" moeten optreden .. maar daar zit nu een meerderheid die het eens is met de president zijn zienswijze ...en dus niets gaat doen. Of nog erger .. de bestaande wetten zo gaat aanpassen dat ze overeenkomen met de wensen van de president.
Dus het is geen dictatuur, maar een gevolg van mogelijkheden die in de huidige wetgeving en grondwet zitten die er voor zorgen dat de president kan doen wat hij/zij wil.
Stel dat over 4 jaar de democraten de president leveren .. dan kan die precies zo acteren. Met als gevolg dat je dus een "flip floppende" overheid krijgt waarbij bij wijze van spreken 1 persoon in de US bepaald wat het beleid gaat worden. En dat is dan niet de president, maar die ene kiesgerechtigde die net die ene stem uitbrengt voor persoon X of Y.
(Okee . In het huidige stelsel 50 personen, per staat 1 .. naar er zijn ook Staten die geen "winner takes all" hebben .... Het gaat om het idee

)
Vandaar dat er ook vaak gezegd wordt dat de huidige status quo alleen maar doorbroken kan worden door een ander kiesstelsel waardoor men gedwongen wordt om meer met elkaar samen te werken ipv "the winner takes it all". Maar dat zal een onbereikbare droom blijven verwacht ik.
Wat er nog wel boven de markt hangt is de "twee termijnen beperking". Daarvan wordt er ook gezegd dat deze ongrondwettelijk is .. maar daarvoor is de horde een stuk hoger omdat het in een amendement is opgenomen die door voldoende staten is geaccepteerd om formeel onderdeel geworden te zijn van de grondwet.
Dus voorlopig zijn we nog niet uit deze situatie, en het Hooggerechtshof speelt een zeer belangrijke rol in dit alles en het is maar de vraag hoe dat uitpakt.