Ik ben de afgelopen weken aan het lezen om de concepten te begrijpen en ik denk een eind te komen, maar wil graag wat spiegelen, hopelijk leg ik het begrijpelijk uit.
Binnenkort wordt er in de volledige benedenverdieping vloerverwarming ingefreesd (75m2). Deze zal als hoofdverwarming gaan dienen waarbij de radiatoren verdwijnen. In de garage, op de 1e verdieping en op zolder hangen radiatoren.
De vloerverwarming wordt met 10 groepen gelegd, afstand tussen de leidingen 10 cm zodat deze later ook geschikt is voor een warmtepomp. De verdeler die er komt is geschikt te maken voor een warmtepomp. Er wordt ook een bypass geplaatst omdat er ook radiatoren in gebruik zullen blijven.
De overige radiatoren wil ik vanaf nu goed waterzijdig in gaan regelen. Ik zou 't kunnen doen zoals ik dat eerder in 2022 gedaan heb via de onderblokken meer dicht/open zetten op basis van delta T maar ik krijg daarbij nog best wat verschillen. Met dynamisch inregelbare radiatorkranen zoals de Heimeier Eclipse is dat eenvoudig te doen met de Hytools-app. Ik wil het dan ook gewoon goed doen voor alle overige radiatoren, ook al gebruik ik op 2 slaapkamers en de badkamer deze radiatoren vrij wisselend, meer niet dan wel. Op 2 andere kamers wordt regelmatig thuis gewerkt dus dan zal op die momenten de radiatorkraan open gedraaid worden. Oftewel, er zal regelmatig een grotere en kleinere afgifte zitten in het systeem. Daarom denk ik aan dynamisch inregelbare radiatorkranen met een thermostaatknop. En omdat we dan toch bezig zijn; dan maar op alle radiatoren gelijk alles maar goed doen want het plan is nog zeker 25 tot 30 jaar in dit huis te blijven wonen.
Nou komt mijn twijfel; ik lees her en der dat de combinatie van vloerverwarming, dynamisch inregelbare radiatorkranen een een modulerende pomp in de CV-ketel wel eens voor problemen kunnen zorgen. Ik heb een Intergas HRE 36/30A uit 2019 en deze moduleert zowel het vermogen als de pomp.
Die geschetste problemen worden dan wel eens omschreven als "twee kapiteins op één schip" die allebei invloed uitoefenen op de flow in het systeem. Er zijn installateurs die daarom liever statisch inregelbare radiatorkranen gebruiken en de CV-ketel een marge geven voor de pomp om te moduleren.
Als ik de uitleg over bijvoorbeeld de Eclipse mag geloven, is het een eenvoudige manier om de CV-installatie optimaal waterzijdig in te regelen en daarmee ook hydraulisch "stabiel" te houden ook al worden er radiatoren open of dicht gedraaid en sluit een vvw-verdeler zich. Maar ik kan me voorstellen dat CV-ketels met modulerende pompen die de flow willen verhogen als er meer weerstand gedetecteerd wordt, dat die dynamische kranen dat dan compenseren waardoor de CV-ketel z'n warmte niet kwijt kan en daardoor gaat pendelen. Is dit dan een geschetst probleem waardoor sommige installateurs liever één kapitein op 't schip hebben?
Overigens is mijn idee achter die dynamisch inregelbare radiatorkranen plaatsen is dat bij verlaging van de aanvoertemperatuur op de CV-ketel, ik dat in kan voeren in de Hytools-app en die geeft dan de nieuwe instelling (benodigde flow) van de radiatorkraan weer. En weer later als de CV-ketel vervangen wordt door een warmtepomp, kan ik datzelfde opnieuw toepassen en dan bijvoorbeeld boosters toepassen of LTV-radiatoren ophangen waar nodig.
[
Voor 7% gewijzigd door
D43m0n op 29-01-2026 20:22
]