Bij passief beleggen wordt er vaak gekeken naar kosten. De TER van een fonds is belangrijk maar wat zeker ook niet onderschat moet worden is het zogenaamde dividendlek. Dit is dan ook vaak de rede dat de Northern Trust fondsen worden aanbevolen omdat deze fondsen het dividendlek proberen te voorkomen.
Ik ben in de jaarverslagen van de Vanguard ETFs gedoken om de totale kosten van deze fondsen in kaart te brengen. Onder totale kosten reken ik de TER plus het verloren rendement door buitenlandse dividendbelasting minus eventuele rente of security-lending inkomsten binnen het fonds.
Dit zijn de resultaten voor de Ierse Vanguard ETFs:
Naam | Ticker | ISIN | Regio | TER | Totaal |
---|
Vanguard S&P 500 UCITS ETF | VUSA | IE00B3XXRP09 | US | 0.07% | 0.28% |
Vanguard FTSE Developed Europe UCITS ETF | VEUR | IE00B945VV12 | Europe | 0.10% | 0.31% |
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF | VJPN | IE00B95PGT31 | Japan | 0.15% | 0.40% |
Vanguard FTSE Developed Asia Pacific ex Japan UCITS ETF | VAPX | IE00B9F5YL18 | Pacific - ex Japan | 0.15% | 0.22% |
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF | VFEM | IE00B3VVMM84 | Emerging | 0.22% | 0.49% |
Vanguard FTSE All-World UCITS ETF | VWRL | IE00B3RBWM25 | All | 0.22% | 0.41% |
Dit zijn de resultaten voor de Amerikaanse Vanguard ETFs:
Naam | Ticker | ISIN | Regio | TER | Totaal |
---|
Vanguard S&P 500 ETF | VOO | US9229083632 | US | 0.03% | 0.02% |
Vanguard Total Stock Market ETF | VTI | US9229087690 | US | 0.03% | 0.00% |
Vanguard Total International Stock ETF | VXUS | US9219097683 | World-Ex US | 0.07% | 0.29% |
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF | VWO | US9220428588 | Emerging | 0.08% | 0.39% |
Vanguard FTSE Developed Markets ETF | VEA | US9219438580 | Developed - ex US | 0.05% | 0.20% |
Doordat de Amerikaanse Vanguard ETFs minder dividendlek hebben vallen deze een stuk lager uit. Sterker nog door de security-lending dat binnen de fondsen wordt gedaan is de totale kosten nog lager dan de TER, zelfs 0.
Als we naar de verdeling van de FTSE All-World kijken:
Regio | Verdeling |
---|
US | 63.5% |
Europa | 16.0% |
Japan | 6.3% |
Pacific ex Japan | 4.2% |
Emerging | 10.0% |
En deze verdeling toepassen op de verschillende fondsen.
Een samenstelling van de Ierse Vanguard ETFs:
Naam | Verhouding |
---|
Vanguard S&P 500 UCITS ETF | 63.5% |
Vanguard FTSE Developed Europe UCITS ETF | 16.0% |
Vanguard FTSE Japan UCITS ETF | 6.3% |
Vanguard FTSE Developed Asia Pacific ex Japan UCITS ETF | 4.2% |
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF | 10.0% |
Kosten totaal: | 0.31% |
Kom je uit op 0.31% totale kosten en zijn als Europeaan vrij om aan te kopen. Hiermee ben je dus goedkoper uit dan direct VWRL te kopen. Het zal alleen lastiger zijn om dit met kleine vermogens in de juiste verhouding te krijgen of houden.
De veel gebruike samenstelling voordat MIFID II van kracht ging, was VTI en VXUS. Als deze wordt gebruikt in de samenstelling van de FTSE All-World index ziet dat er zo uit:
Naam | Verhouding |
---|
Vanguard Total Stock Market ETF | 63.5% |
Vanguard Total International Stock ETF | 36.5% |
Kosten totaal: | 0.11% |
Nog maar 0.11%.
Maar wacht het kan nog goedkoper door VXUS in te ruilen voor VWO en VEA:
Naam | Verhouding |
---|
Vanguard Total Stock Market ETF | 63.5% |
Vanguard FTSE Emerging Markets ETF | 10.0% |
Vanguard FTSE Developed Markets ETF | 26.5% |
Kosten totaal: | 0.09% |
0.09%! Ik denk dat dit de goedkoopste oplossing is, echter is de aankoop van deze Amerikaanse Vanguard ETFs niet zo eenvoudig meer en zal je bijvoorbeeld met een geschreven put optie moeten kopen.
Voor de Northern Trust fondsen vond ik het jaarverslag erg lastig te lezen en kon niet direct de dividendbelasting dat niet teruggevorderd kon worden terug vinden. Ik heb hier dan dus ook niet de dividendlekkage van berekend. Ik verwacht echter dat die er vrijwel niet is.